Victoria 2 - Devletleriniz
HPM Sweden oyunum

Oyunun sonlarina dogru cok isyan ciktigi icin 10 yil erken biraktim. Onceki osmanli oyunumda tum sosyal reformlari tamamlaninca bir modifer "Fully funded social state" tarzi bir modifier tetiklenip militancyi onemli olcude dusuruyordu. Nedense bu oyunda tum reformlari gecirmeme ragmen oyle bir modifier tetiklenmedi. Vergiler dusuk, sosyal harcamalarim da tavan oldugu halde, militancyim cok yuksekti. 

unknown.png

unknown.png

Osmanli buyuk olcude tarihi gitti. Berlin konferansi ile Balkanlari kaybetti, sonrada Turkiye kuruldu.

unknown.png

Ingilizlerle Dunya savasi sonrasi Hindistan ele gecirildi ama cok isyan cikmasi sebebiyle saldim

unknown.png

Hindistan olmadan bile nufusta 4.cu filandim. Nijerya bolgesindeki koloniler adeta beni ucurdu her anlamda.

v2game_2021-02-06_19-14-40.jpg

[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
8ikliva.jpg

s3k4n7w.jpg

Ükenin tüm zenginliği Çin'den.

m34a4uk.jpg

Sırbistan oyunum. Çok sıkıcıydı. Zoru başarıp Yugoslavya kurdum ama 40 yıl oldu hala devlet kendi ayakları üzerinde duramıyor. Teknolojik, askeri ve ekonomik olarak iyi seviyede değil. Her savaşta Rusya'ya muhtacım.
[+] 1 üye He be nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İtalya-Rusya koalisyonu açtıkları savaşlarla uzun süre rahatlamamıza izin vermese de girilen iki dünya savaşından galip ayrılıp üstünlüğü sağladık.
Vir sapit qui pauca loquitur
[+] 1 üye Emirhan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ile Roma ve birazda Turan sınırlarını karıştırdığım oyunum.

En üzüldüğüm şey ortada Osmanlı yazmaması oldu. Bir yukarıda Ottoman Empire var birde aşağıda Ottoman Near East.
Sözde Roma sınırları ile kalacaktım fakat dünyada kömür kıtlığı yaşanmaya başlayınca Hindistan´a girmek durumunda kaldım. Tabi bir diğer sebepte +100 infanmy´de British Raj bonusu işe yaradığından almak istedim.
Halkı sakinleştirmek için çok uğraştım. Hatta Avrupa´daki halkı bayağı sakinleştirdim. Ona rağmen aylık 15-20k göç veriyordum. Tabi bunun en büyük sebebi kömür olabilir. Zira halk basit ihtiyaçlarını karşılasa da günlük ihtiyaçları bir türlü karşılayamıyordu. O küçük etkiden halk azda olsa sinirleniyordu. Sürekli 4-6 militancy bandında gezip duruyorduk halkla.

Normalde prestijim 10k+ dı fakat son fetihleri tamamlamak için biraz prestijden feragat ettim.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Büyük Macar göçü ilginçmiş.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Prusya ile nüfus odaklı oyunum. Eski ama yine de paylaşılabilir bulduğum için paylaşıyorum.
v2game_oWAC1swjkX.png?width=830&height=467
V2_MAP_GER_1936.1.1_2.jpg?width=960&height=369
Hiç babybooming alamadım 1-2 tane almış olsaydım daha iyi sonuçlar çıkabilirdi. Bir de Doğu Almanyanın aldığı nerf çok kötü etkiledi. Sonuçtan çokta memnun değilim açıkçası. Alman(Kuzey&Güney) yetişkin erkek nüfusu 65.7m toplam nüfus 268.8m. Rusyayın toplam nüfusunun neredeyse 1.7 katı, Çinin de yarısından fazla.
v2game_qmrHazL1nB.png?width=830&height=467
v2game_1SGEJTF4L4.png?width=830&height=467
v2game_a7J5Nf5Wfb.png?width=830&height=467
Genel olarak ise sphere ile çok uğraşmadım, dünyaya çok müdahale etmedim gerektiği dışında, Fransa dışında pasifist davranmaya çalıştım(Avusturyadan anlayabilirsiniz), ekonomik olarak ise çok uğraşmadım bunun sonucu olarakta ekonomim zayıf açıkçası.
yDOq0448vi.png?width=960&height=412
Son 5 yıl nüfus yoğunluğu yüzünden Fabrikalardaki işsizliği durduramadımv2game_y2EaEmgUzx.png?width=830&height=467
80lerden sonra hızlı nüfus artışıyla anakarada rgo işsizliği başladı, halkımızda çözümü kolonilere göçmekte buldu.
v2game_saARtmLVNH.png?width=830&height=467
v2game_kps5JT47m5.png?width=830&height=467
v2game_odVazZqkML.png?width=830&height=467
v2game_bS6MtriCbB.png?width=830&height=467
ve daha niceleri
Sanayi olarakta son işsizliklerden dolayısıyla çok büyütemedim ama 13.936 yine de azımsanmayacak bir puan.
v2game_wBAzejADGj.png?width=830&height=467
Görüldüğü üzere sübvansiyon için ödediğim miktar puana göre hiçbir şey.
v2game_wBzvyaX0VY.png?width=830&height=467
Sanayimiz üzerinde Fransız etkisi çok az toprağa oranla.(Life rating düşüklüğü yüzünden)
Ekstra olarak sanayi hacmi yüzünden halkımızın hammadde ihtiyacını tam anlamıyla karşılayamıyorduk örn: kömür. Buna rağmen diğer ihtiyaçları karşıladığımız için 1kdan fazla göç vermiyorduk
[+] 3 üye vonRoon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk defa Amerika'da başladığım bir oyunu (neredeyse) sonuna kadar götürdüm. Bunda başlangıçlarının fazlasıyla yavaş olması ve cumhuriyetten hiç hazzetmiyor olmam (fikrim değişmedi) gibi faktörler etkiliydi. Arjantin Konfederasyonu > Arjantin Cumhuriyeti > Río de la Plata Birleşik Eyaletleri şeklinde ilerledim.

20240102173303_1.jpg?ex=65a6d8a7&is=6594...76badda60&

1926 yılında başkent Buenos Aires, Amerika kıtasının en büyük 3. metropolü hâline geldi. 90 yıldır hummalı bir şekilde yürüttüğümüz okuryazarlık kampanyası neticesinde %95,7 okuryazarlığa ulaşmayı başardık. Ülkede hiç kömür olmadığından bordergoreu göze alıp Şili'den bir eyalet kopardım. Onun üzerine büyük güç olunca kömürü bol bir Çin klikini etki alanıma aldım.

Oyunun ortalarında sosyalistler iktidardayken çok geçmeden yerlerini liberallere kaptırdılar. Ülkede en çok oy alan parti sosyalist bir parti olsa da üç ayrı liberal parti koalisyona girdiğinde sosyalistlerin aldığı oyu solluyordu. Açıkçası Arjantin'de yaşanan son gelişmelerin ardından Laissez Faire ile ilerlemeyi denemek istiyordum ama iktidardaki liberal parti Interventionalism yanlısıydı.

Görsel

İhracatımızın kahir ekseriyetini radyolar oluşturuyordu. Asgari ücretli bir Arjantinli bile "radyosafirliğe" ihtiyaç duymuyor, alın teriyle kazandığı bir avuç parayla kaliteli bir radyo temin edebiliyordu.

Reformları takır takır geçirip göçün devasa bir hacme ulaştığını izlemek keyifli olsa da hâlen Eski Dünya'nın aksiyonunu ve pratikte cumhuriyete mahkûm etmeyişini tercih ederim sanırsam.
IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.