AAR: Osman'ın Beyliği (Meiou & Taxes) (Rehberimsi)
SmallerMEIOU%26TaxesWikiLogo.png

Evet Türk forumlarındaki 876480119'uncu Osmanlı oyunu ile karşınızdayım   (E) :@ (O)

Neyse oyuna Osmanlı olarak standart başlangıç yılı olan en erken 1356 yılında başladım. Oyun 1856 yılında bitiyor.

Soundtrack 1
https://soundcloud.com/stephen-wright-11...leison-new

6k45bk.jpg

Kullanılan Modlar, Versiyon ve Ayarlar

Historical Luck, Normal Zorluk

WEAj6P.jpg

Notlar:
* Oyuna başladıktan 100 yıl sonra bilgi verme amaçlı olarak konu açayım bari dedim malum Meiou & Taxes ile ilgili bir rehber yok sanırım mod'da kimse oynamadığına göre birazda karışık tabi. (Tabi bunun sebebi oyunun yüksek ölçekli işlemci istemeside olabilir o ayrı)
* Hikaye değil sadece bilgi amaçlı resimli açıklamalı kısımlar olacak. Belki arada 1-2 story mode'a bir geçiş yaparız.  ;)

AgEJOQ.jpg
[+] 3 üye House nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu tarz modlarda oyunun mekaniklerini değiştirmeleri hoşuma gitmiyor, örneğin vassal annexleme vs.
Aslında hoş ama çok acayip yavaş ya öyle böyle değil.
Daha core muhabbetini söylemedim 10 ile 50 yıl arası sürüyor core yapımı. Benim hızlı genişlememin sebebi kendi kültür grubumda (Turko-Byzantine) genişlemem. (10 yıldır core olan yerler var hala, Kırım msl 7 yıl sürdü sanırım)
Core'da ama şans sanırım biraz, prestij-leg.-dindarlık- vs. zibilyon tane etmen var ve bazen core oldu diye event geliyor atıyorum %40'dayken hemen core oluyor ama emin olamıyorsun böyle bekliyorum %90oe'lerle bitsin de saldırayım başka ülkelere diye...

Bölüm 1

Önce Karaman'ı annex'leyerek Bizans'ın malum yerlerini alıp tek province'li olarak vassalladık.

RVaoNo.jpg

- Burada bir açıklama yapalım, oyundaki savaşlarda tıpkı Vanilla'daki horde'larda olduğu üzere savaş sırasında işgal ettiğiniz topraklar size geçebiliyor. Genelde 3adm 5dip 9mil power gibi değerler karşılığında oluyor bu. Hiçbir şekilde ae alınmıyor bu şekilde.
- Oyundaki vassal annex'leme şekli vanilladan çok farklı işliyor. Öncelikle bir vassal'ınız olduğu zaman "assimilation process" diye bir mekanik devreye giriyor. Bu mekanik birçok faktöre bağlı bunlar;
  • Ülkenizin merkeziyetçi yapısı (10 kademe)
  • Vassal'ın toprak sayısı (4'ten fazla olunca sıkıntı)
  • Yönetim biçimi (Cumhuriyet ve Teokratik yönetim biçimleri daha yavaş)
  • Din (Farklı kültür grubu, Farklı kültür, Farklı din grubu ve Farklı dine sahipse daha yavaş)
  • Yönetim teknolojisi (10, 20, 30, 40 ve 50'de artar)

Şekilde gördüğünüz Bizans yaklaşık 80 senedir vassal ve ancak %60 oldu asimilasyon süreci.
Peki bu durumlarda ne yapmalıyız? Eğer amacınız vassal beslemekse benim burada yaptığım hataya düşmeyip Bizans'ı tek bölgeli iken vassal'ladıktan sonra Asimilasyon sürecinin %100 olmasını beklemek (Tahminen 15-25 sene sürer. Daha sonra besle besleyebildiğin kadar. :) )

L4Jm31.jpg
AgEJOQ.jpg
Ara
EU3 gibi olmuş core.
Bölüm 0

Evet Bölüm 1'den sonra Bölüm 0'ı yazarak yine antika işler yapıyorum. O Bölüm 1 aslında flashback içinidi şimdi geriye dönüp bakalım neler olmuş başlangıçta. Yürop Yüniversalis'te nelel oluyoyy?
Osman'ın Beyliğini seçerek oyuna başladık.

AgEJOQ.jpg
Ara
(28-09-2015, 22:09)House : Aslında hoş ama çok acayip yavaş ya öyle böyle değil.
Daha core muhabbetini söylemedim 10 ile 50 yıl arası sürüyor core yapımı. Benim hızlı genişlememin sebebi kendi kültür grubumda (Turko-Byzantine) genişlemem. (10 yıldır core olan yerler var hala, Kırım msl 7 yıl sürdü sanırım)
Core'da ama şans sanırım biraz, prestij-leg.-dindarlık- vs. zibilyon tane etmen var ve bazen core oldu diye event geliyor atıyorum %40'dayken hemen core oluyor ama emin olamıyorsun böyle bekliyorum %90oe'lerle bitsin de saldırayım başka ülkelere diye...

İsyan durumu nasıl?
Ara
İsyan pek çıkmıyor ya aynı vanilla ile ama çıkan isyancılar ile senin ordun aynı özellikte o sıkıyor. (%110 disiplinliler :P)

Bölüm 1.5

Bu bölümde decision'lar üzerinde duracağım:

AgEJOQ.jpg
Ara
Bölüm 2

Mod hakkında bilgi vermeye devam. Traitler ve idea sekmesi bugünkü konumuz. Herkes tahtaya baksın. Konuşan olursa ağzının ortasına yer sopayı.

AgEJOQ.jpg
[+] 2 üye House nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bölüm 2.2

Din
AgEJOQ.jpg
[+] 1 üye House nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
MEIOU and Taxes rehberi gibi olmuş.
(30-09-2015, 13:08)Duman : MEIOU and Taxes rehberi gibi olmuş.

Aynen ama başlığı değiştiremedim. (Rehberimsi ekleyecektim sonuna)

Alıntı:* Oyuna başladıktan 100 yıl sonra bilgi verme amaçlı olarak konu açayım bari dedim malum Meiou & Taxes ile ilgili bir rehber yok sanırım mod'da kimse oynamadığına göre birazda karışık tabi. (Tabi bunun sebebi oyunun yüksek ölçekli işlemci istemeside olabilir o ayrı)

* Hikaye değil sadece bilgi amaçlı resimli açıklamalı kısımlar olacak. Yani rehber gibi bir şey malum kimse oynamıyor bu modları...
AgEJOQ.jpg
Ara
Bölüm 3

Evet sıra geldi oyundan resimlere sanırım şu anlık açıklanacak bir şey kalmadı artık campaign'den görseller atabilirim.

A. Doğu Roma'nın Restorasyonu

AgEJOQ.jpg
Ara
Bölüm 3.5

Bu bölümde ikinci Memlük seferi ve Halifeliği anlatacağım.

AgEJOQ.jpg
Ara
Bölüm 3.75

Her telden devam ediyorum. SS'lerde bir tutarlılık yok.
"Oynayarak öğreniyoruz, öğrenerek gelişiyoruz birlikte çoğalıyoruz."

A. Ortaya karışık

Bina sisteminden bahsetmedim. Eski sistemde özlediğimiz Unique Building'ler tekrar karşınızda. Embasy dik rel+dip al yani :P
Vanilla'ya göre oldukça çeşitli binalar mevcut.

V65jnP.jpg

Devletin başına her hükümdar geçişinde o Hükümdarın Saray alışkanlıklarını, tarzını yani onun sistemini seçiyorsunuz. Neye ne kadar harcama yapacaksınız?
Ticaret gelirinden feragat edip ekstra diplomat almaya değer mi? Yada diplomatik itibar için ciddi bir gelirden olmaya? Seçim size kalmış. Ben genelde Maintain Luxurious Court seçeneğini seçtim.

PB4jW7.jpggyzQ0b.jpg
9E8j1r.jpggyzQdR.jpg
ZJglva.jpg

B. İmparatorluğun Son Durumu

n2V46R.jpg
vRd32p.jpg

1456 yılında harita açıldı ve her yeri görebildim sonunda. Ming muazzam güçte. Avusturya Macaristan ve Polonya ve Sırbistan ile yaklaşık 100 sene boyunca Pu'da kaldı ve en az 4 bağımsızlık savaşı oldu sanırım sonuncusunda başarılı oldular yada Arşidük öldü vs. Adamlar açtıkları her savaşı bildiğin kaybettiler defalarca :S

LE7jzb.jpg

Kırım kültürü accepted oldu.
4824WJ.jpg

Ahahaha sorunun başlangıcı ellerimde. Eminim birçoğunuz en son seçeneği seçerdi ama ben "Let them in for a price" ı seçtim doğal olarak. Adamlar doğuştan zengin aga :P
o9PJGm.jpg[/size]
AgEJOQ.jpg
Ara
Kamar ismini kim eklemiş dosyalara merak ediyorum.
:D Bu arada King's Court'taki Court'u Türkçe'ye divan olarak çevirsek uygun olur mu ki?
AgEJOQ.jpg
Ara
Muhtemelen daha isabetli bir çeviri yapılabilir ama divan demenin de çok yanlış olacağını sanmıyorum.
Government Sekmesi ekrana sığmıyor çözünürlükden dolayı mı acaba? Advisor'a oyun başında ihtiyacım olmuyor ama ileride can sıkıcı oluyor .
Ara
The Lower Resolution Module eklentisi var MEIOU 1080p altı çözünürlükler için.

http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=417657029
[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bölüm 3.90

Comet sighted, Hunting accident ve Heir 0 yaşındayken ruler ölmesi. seç beğen al.

WEAN5Q.jpg

Yinede mod insaflı çıktı bir nebze olsun iyi bir şey oldu.

3PBm0p.jpg
a0JVWg.jpg

Daha sonra iç isyanlarla boğuştum bu sırada alacağım ilk idea Humanist.
(İlk seçeneği seçtim)

p9qd1n.jpgkJ3qo9.jpg
NW6zPL.jpg

1. Kafkas/Gürcü Seferi
m5jOl2.jpg

Mod ile birlikte çok güçlü cb'ler geldi. Hatırlarsanız Claim Sultan of Rum decision'u vardı. (%10 ae, %50 ws cost ne demek? :P )
PB48vb.jpg

Ayrıca Jihad da gelmiş.
gyzdjQ.jpg

Teknolojik olarak gelişmişiz iyi iyi.
m5jQBZ.jpg

Tolerans gösterdim.
OBnYR5.jpg

Memlüğü annex'leyince bölgesel Başkent olduk.
zYv8mD.jpg

Ortalama development sahibi olduk sanırım bu kişi başına düşen milli gelir gibi bir şey.
Uzaktaki şehirlerde yönetimim hiç iyi değil çünkü.
G5Q6v7.jpg
AgEJOQ.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.