1.27 İlk İzlenimleriniz
Açıkçası benim ilk gözüme çarpan Polonya güçlendirilcek denilip Moldovya devletini özgürlestirip , Polonyaya 3-5 sehir eklemeleri sacma + komik olmuş.
Horda devletlere yeni görev ağaçları gelmiş fakat her horda devlete gelseymiş daha başarılı olurmuş. Çünkü Altın orda , Kırım , Kazan vs. devletlerde güzel görevler varken Oirat ve ya Mogollarda görev ağacı hala bulunmamaktadır. 
Çok kayda değer bir güncelleme olmamış açıkcası. Mp için Polonya gene aynı güçte olacağından hiç şüphe yok bence. Tek farkı 3-5 farklı görev agaçları.
Ara
Eskiden bilenler bilir Polonya ile Totonu almak cok kolay degildi, yeniliyordu fakat sinirli olan mp yi de tuketiyordu. Hele bazen Totonlar, Danimarka veya Macaristan ile ally oluyordu. Simdi bu is kalkmis guzel de olmus. Yalniz Totonlar sp de guzel ulkeydi onu bitirmisler kotu olmus. Bazen Totonlar Polonya`yi yenip kocaman oluyordu artik onu goremeyecegiz sp de. Onun disinda Moldovya meselesine gelince, Moldovya zaten dev bakimindan oldukca fakir biryer. Cok farkettigini sanmiyorum. Polonya`ya oyle saglam bir buff vermemis gozukuyorlar. Cok eski surumlerde tahminen 2 yil evvelde Commonwealth cok guclu diye Litvanya`dan 200 dev dusurup saglam nerflemislerdi, o zamandan beri gelen yegane buff oldu Polonya`ya.

Onun disinda asil nerfi Bradenburg yemis. Artik Prusya kurmak cok daha zor .
Ara
Derinleştiriyoruz diye görev ağacına saçma sapan şeyler ekliyorlar. Keşke eski görev sistemi kalmaya devam etse.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-10-2018, 06:00)Sezar : Eskiden bilenler bilir Polonya ile Totonu almak cok kolay degildi, yeniliyordu fakat sinirli olan mp yi de tuketiyordu. Hele bazen Totonlar, Danimarka veya Macaristan ile ally oluyordu. Simdi bu is kalkmis guzel de olmus. Yalniz Totonlar sp de guzel ulkeydi onu bitirmisler kotu olmus. Bazen Totonlar Polonya`yi yenip kocaman oluyordu artik onu goremeyecegiz sp de. Onun disinda Moldovya meselesine gelince, Moldovya zaten dev bakimindan oldukca fakir biryer. Cok farkettigini sanmiyorum. Polonya`ya oyle saglam bir buff vermemis gozukuyorlar. Cok eski surumlerde tahminen 2 yil evvelde Commonwealth cok guclu diye Litvanya`dan 200 dev dusurup saglam nerflemislerdi, o zamandan beri gelen yegane buff oldu Polonya`ya.

Onun disinda asil nerfi Bradenburg yemis. Artik Prusya kurmak cok daha zor .

Aksine Totonların Macaristan ve ya Danimarka ile ally olması daha kolaylastırılmıs. Neden dersen 1450 ye kadar truce oldugu icin sürekli rivallerin ile ilişki gelistiriyor Toton. Ben ilk actıgım Polonyada hemen saldıramadıgımdan dolayı bu iki devletle de ally olmayı basarmıstı 1450 ye kadar. Evet Moldovya dev bakımından fakir fakat örnegin oranın dev puanı 30 ise onu kaldırıp yerine 30 devli sehir eklenmis gibi bisey olmus Polonyaya. Bunada güclendirdik , geliştirdik demişler.
Ara
(02-10-2018, 06:00)Sezar : Onun disinda asil nerfi Bradenburg yemis. Artik Prusya kurmak cok daha zor .

@Sezar ne yapmışlar gariban brandene?  zaten zorluydu daha zor ne olabilir ki :)

edit 1; töton oyunu açtım Macar Danimarka Polonya rival ve ally olabilecek ülkeler aşağıdaki resimdeki gibi; 

1iopa0.jpg

Okadar da kötü değil hayatta kalabilir töton.
Ara
Bohemle branderburg(neumarkı vererek tabi) götürür baya eskiden o bile yoktu hreye kapak atmak için avusturyayla ilişki için kıçımızı yırtıyorduk.
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Tötona gelen asıl nerf bunlar değil, Danzig'li event.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hayatımın en kolay prusyasını kurdum 1.27 ile.

oyun başında polonya ve avusturya ile ally oldum. / bohemia - töton - pomerania rival attım.

neumark ı event ile alıp gelen permanent claim sayesinde tüm pomeraniayı tek savaşta aldım. ben pomeranya ile savaşırken macaristan yanına avusturya yı alıp polonya'ya savaş ilan etti. sanırsam ben başka savaşta olduğum için polonya beni bu savaşa çağırmadı. tek başına ugrastı avusturya ve macaristan ile. en sonunda galiçya-volhnyia yı serbest bıraktı savaşı kaybetti.

galiba bir event ile danzig adlı ülke tötonlardan ayrıldı durduk yere. eskiden böyle bir şey yoktu. ama ayrılır ayrılmaz polonya garanti attı. tabi o sırada polonya macaristan ve avusturya dan dayak yedigi için ben danzig e saldırdıgımda savaşa gelmedi. danzig'ten sadece danzig şehrini aldım. tötonlar da fırsattan istifade kalan 2 şehri tekrar aldı.

daha sonra polonyada iç isyanlar patlak verdi. litvanya'nın liberty desire ı %100 oldu. tötonlar litvanya'nın bagımsızlıgını desteklediler. bu sırada tötonlar bohemia ile de ally dı. 

ben de litvanya nın bagımsızlıgını desteklemeye karar verdim. çünkü polonya'nın 8k ordusu kalmıştı ve litvanya daha potansiyelliydi. eğer ben bagımsızlıklarını desteklemezsem savaşın sonunda doğacak bir töton - litvanya - bohemia ittifakini karşımda görmek istemiyordum. litvanya ile ben de ally olmak istedim o yüzden. ve polonya ile müttefikligimi bozdum.

bi kac yıl sonra bohemia tötonları yanına alıp polonyaya saldırdı. litvanya'nın %100 liberty desire ı olmasına rağmen savaşa yardım etti. birbirlerine agır hasarlar verdiler. bohemia falan savaştan çok yoruldu. ben de fırsattan istifade tötonlara daldım ve bohemia gelmedi. tötonlardan tüm claim topraklarımı aldım. avrupada baya bi agresiflik aldım ama danimarka+lübeck+palatinate gibi ülkelerle geçici bir ittifak kurdum. diplomatic relations sınırını aşmayı göze aldım. haliyle yine bir koalisyon yemedim. 

sonuç olarak 1470 itibariyle tüm tötonları (1 şehir hariç) ele geçirdim ve önümde annexlenmeyi beklercesine duran bir polonya-mazovia ikilisi var. hayatımda bu kadar kolay brandenburg oyunu oynamamıştım açıkçası :D artık biraz agresifligi azaltıp adm teknolojisini 10 yapmaya calısacagım. 

Ara
Hangi harita modunu kullanıyorsun? @Carpathia
Ara
(02-10-2018, 17:52)Lothebork : Hangi harita modunu kullanıyorsun? @Carpathia

Afps and shader boost
Ara
bugün bir güncelleme daha geldi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.