1960-1980 yakın tarih kitap önerileri
Yakın tarihte çok fazla bilgim yok bunun için okuma yapmak istiyorum yakın tarih için Türkiye tarihi için ayrı Dünya tarihi için ayrı kitap önerisi istiyorum.
Tek kriterim detaylı bir kitap olması
Ara
Kimse görmedi galiba up
Ara
Babam ve ben
Aydın Menderesin kitabıdır.Özellikle darbe sonrasında aileye yapılan baskı içler acısı.Etkilendiğim bir kitap
[+] 1 üye SiyahAtlıHarzem nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şevket Süreyya Aydemir'in yazdığı İhtilalin Mantığı isimli kitabı okumanı tavsiye ederim. 27 Mayıs Darbesini anlatır. Adnan Menderes'in ve Demokrat Parti'nin on yıllık icraatlarını anlatmanın yanı sıra bu ihtilalin nasıl, neden ve kimler tarafından gerçekleştirildiğini de sade bir dille anlatır. Çok önemli bir kitaptır.
[+] 1 üye EspadadelAlba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eyw beyler hepsine bakıcam bugün
Ara
Bu mesaj burada dursun,

Yakın tarih için Rıfat Uçarol- Siyasi Tarih kitabını alabilirsiniz. PDF'i mevcut isterseniz atabilirim.

Türkiye için Baskın Oran'ın Türk Dış Politikası adı 3 ciltten oluşan bir seri var. Bununda PDF'i var isterseniz atabilirim. Genel hatlarıyla siyasi tarih kitaplarından yakın tarih hakkında detaylı bilgi öğrenebilirsiniz. Fakat işin detayına inmek isterseniz, örnek veriyorum; Ben soğuk savaş hakkında bilgi edinmek istiyorum. Dediğiniz zaman daha farklı önerilerde bulunabilirim. Ya da 2. Dünya savaşı gibi gibi
[+] 2 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
-Refik Koraltan'ın kaleme aldığı "Demokratlar"
-Suavi Aydın ve Yüksel Taşkın tarafından yazılan "1960'tan Günümüze Türkiye Tarihi"
-Mehmet Ali Birand'ın darbeler serisi
-Niyazi Berkes'in Türkiye'de Çağdaşlaşma ve Türkiye İktisat Tarihi kitapları
-Erik Jan Zürcher'in "Modernleşen Türkiye'nin Tarihi"
-Çağlar Keyder'in "Türkiye'de Devlet ve Sınıflar"

Bu çalışmalar modernist hareketler sonrası çağdaş Türkiye tarihini anlamanıza yardımcı olacaktır. Okumadığım fakat methedildiğini duyduğum başka çalışmalara da bakılabilir. Şevket Süreyya Aydemir'in üçlemeleri meşhurdur mesela.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
Harp Okulları için İnkılap Tarihi (1973)
Engin Alan - Terör-PKK 40 Yıllık İhanet
Prof. Dr. Fahir Armaoğlu-20. Yüzyıl Siyasi Tarihi
Ayrıca Samim Kocagöz'ün Yılan Hikayesi, Eski Tüfek, Mor Ötesi ve İzmir'in İçinde romanları

Bazıları daha uzun bir süreyi kapsasa da hepsi okuduğum güzel kitaplar

Ayrıca belgesel olarak Mehmet Ali Birand'ın Demirkırat-12 Mart-12 Eylül-Son Darbe belgesellerini de öneririm
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.