30 Yıl Savaşları ve Vestfalya Antlaşması
30 yıl savaşları ve vestfalya antlaşmasının anahtar kavramların(raison deta vb) oluşumundaki rolü siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerde?

bu benim sınav sorum yeterince bilgim yok beni biraz bilgilendirirseniz hocanın anahtar kavramlarla ne demek istediğini bilmiyorum ama örnek olarak raison detat dedi
Ara
Fransa Katolik olmasına rağmen raison d’état politikasını takip ederek bundan önce fena halde yenilen ve anlaşmalar gereği ordularını Kutsal Roma İmparatorluğuna bağlamak zorunda kalan Protestan prensleri desteklemiştir. Bu politika sayesinde Fransa-Hollanda-İsveç ittifakı ile Habsburg gücü Avrupa’da kırılarak Fransız politikası ön plana çıkmıştır. Bundan önce Avrupa'da devletler arası ilişkilerde bu denli esnek davranışlar pek olmamış. Bu ilke devletin çıkarlarına vurgudur ve devletin bekası için diğer tüm düşüncelerin devletin menfaatlerine tabi olduğunu ileri sürmektedir. Ulus-Devlet anlayışının da temel prensiplerindendir aynı zamanda. Yani devletin hikmetinden sual olunmaz :). Bizde de birçok siyasi olaya sebep olmuş bir prensiptir.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 1 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.