Aksiyon: Assassin's Creed Odyssey
header.jpg?t=1646425720

Assassin's Creed® Odyssey

Assassin's Creed® Odyssey'de kendi kaderine hükmet. Kimsesiz bir garip adamdan yaşayan bir efsane olmaya giden bir yolculuğa çık. Kendi geçmişinin sırlarını keşfederken Antik Yunanistan'ın kaderini de değiştir.

ÇIKIŞ TARİHİ: 5 Eki 2018

Assassin's Creed Odyssey Teaser'ı

"This is Sparta" sahnesini anımsatmadı değil.

Ubisoft'un duyurusundan kısa bir süre önce Comicbook.com'da Assassin's Creed: Odyssey'in Antik Yunan'da geçeceğini belirten bir söylenti çıkmıştı. Daha sonra Fransız oyun sitesi JeuxVideo'da bu söylentinin üstüne Assassin's Creed: Odyssey Kasklı Anahtarlığı'nı paylaşarak katkı yaptı. 6 saniyelik teaser'da da gördüğümüz üzere gerçekten de öyleymiş gibi görünüyor.

Görsel

Oyunun, diyalog seçenekleri de dahil olmak üzere seri için bazı yeni özellikler sunacağı belirtiliyor. Ayrıca oyuncular karakterinin kadın mı yoksa erkek olacağını belirleyebilecekler. Origins'ten tanıdığımız Bayek veya Aya'yı kontrol etmeyeceğiz gibi duruyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yunan mitolojisi hakkında birikimim olduğu için beni epey heyecanlandırdı. Haritası gördüğüm kadarıyla Yunanistan'ın tamamını ya da tamamına yakınını içeriyor.

Ayrıca, oyunu önden satın alan arkadaşlar "The Blind King" adlı bir görevi oynayabilecekmiş. Blind King, Oedipus Rex adlı trajedinin ana karakteri olan Oedipus'a gönderme yapan ya da direkt olarak oyunla alakası olan bir görev olur umarım.

Steam sayfasına koydukları görsellerden birinde Medusa açıkça görülebiliyor. Bu da mitolojide bulunan daha pek çok karakteri ya da canlı türünü görebileceğiz demektir.

Oynanış videosunda oyunun M. Ö. 431 yılında geçtiği yazısını gördük. Tahmin edin M. Ö. 431'de ne oldu? Atina ve Sparta arasındaki Peloponez Savaşı başladı. Oynanış videosunda devletlerin haritadaki bölgelerdeki hükmü, kontrolü, ya da o tarz bir şey gördüm sanki. Daha fazla gaza gelmemek için videoyu bir noktadan sonra hızla ileriye sarıp kapatmıştım. O yüzden fazla dikkat etmedim. Neyse, bu kontrol olayı da savaşla ilgili olacaktır şüphesiz. Aklıma direk, acaba oynatacağımız iki karakterden biri Atina taraftarı, diğeri de Sparta taraftarı mı olacak sorusu geldi.

Origins'i oynamadım. Dolayısıyla içeriğinin ne olduğuna dair pek bir bilgim yok. Ancak, Mısır'daki Yunan medeniyeti etkisini düşünürsek, yapılar, zırhlar olsun, Nil nehri ve Mısır kuzeyindeki kıyı bölgeler ve adacıklar falan Origins'te yer aldıysa kaplamalar konusunda Origins'ten kalma bir temelin üzerinde çalışmışlardır diye düşünüyorum. İşleri kolaylaşmıştır yani.

Black Flag'den beri ilk kez bir Assassin's Creed oyununu heyecan ile bekliyorum. Şunu görünce o kadar sevindim ki, bilgisayar kaldıracak olsa ön sipariş bile verebilirdim.

Düzenleme:

Oyunda istersek Atina, istersek Sparta için savaşabilecekmişiz. İki karakter de Kral Leonidas'ın soyundan geliyormuş ve paralı askermiş. 

Oyundaki bölgeler hakkında şuradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oyun 5 Ekim'de çıkacakmış. Oyunun normal sürümü 209 ₺, Deluxe Sürümü 239 ₺, Gold Sürümü 349 ₺, Ultimate sürümü ise 385 ₺. Allah bereket versin ne diyelim.

Ayrıca, Eski Yunanistan hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Homeros'un Odysseia kitabını okumanızı öneririm. Zira kitaptaki pek çok yer oyunda da yer alacakmış. Ayrıca, güzel bir romandır. Okuyun, okutun. :)
Ara
Oynanış Origins'in aynısı ki pek çok kez eleştirmiştim, oyun iyiden iyiye bir mmorpg combatine sahip oluyor, saçma sapan efektler falan oyunun gerçekçiliğini ve dönemin inanılabilirliğini oldukça düşürüyor. Oynanış videosunda Kassandra'nın savaştığı 3 metre Atina askerinin rage açınca kırmızı kırmızı parlaması gibi, yahut bir tekmeyle askerlerin 20-30 metre uçmaları gibi.

Hikaye kısmı güzel işlenirse ki Ubisoft bu konuda oldukça başarısız bir firma, oynanabilir, onun haricinde AC'nin gittiği bu doğrultu hiç hoşuma gitmiyor.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Felsefe tartışacak birini bulamayanlar için güzel fırsat. Sanal da olsa filozoflar ayağınıza geliyor.
[+] 2 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun artık gizlilik ve suikast temasından tamamen ayrılmış durumda.
Adı sırf reklam olsun diye Assasins creed yoksa o savaş mekanikleri çok berabat bir durumda. Witcher 3'e benzetmeye çalışmışlar onuda becerememişler.
Assasins creed serisi Originsten itibaren öldü artık.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DOST AC:ODYSSEY'İ GÖM
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bazilari bu oyunu ve originsi ,witcher 3 ile kiyasliyor.Ben normalde boyle oyunlari sevmem ama witcher 3 u cok sevmistim. Sizce bu oyunu alsam sever miyim?
Ara
Yani Witcher 3 ile kıyaslanmaz öncelikle. Çok iyi olduğunu söyleyenler de var, abartıldığını söyleyenler de. Witcher 3'ü sevmiş olman bunu sevicek olman anlamına gelmiyor. Yani Witcher 3 pek kıyaslama yapılacak bir oyun değil. Farklı bi klasmanda.
Sic Parvis Magna
Ara
fate of atlantis dlcsini mrak ediyorumda günümüzde geçen kısımlarını detatylı olarak özelden bilgilendirebilir misiniz beni
Ara
Epic Games'in çıktığın ilk andan beri oynamak istediğim Watch_Dogs 2'yi ve Football Manager 2020'yi ücretsiz vermesi üzerine artık yeter hep o adım atıyor, biraz da ben adım atıyım diyerekten, 60₺'lik kuponu da kullanarak yaklaşık 25₺'ye Deluxe Edition olarak aldığım oyun. 

Yeni bilgisayara geçtiğimden beri alıp oynamak istiyordum ancak son yıllarda pek de zaman bulamamaya başladım. Tam bu yıl da eğitim online olacakmış derken iş mevzusu ile tekrar zamanımın kısıtlı olduğunu farkettim. Yukarıda belirttiğim sebep ile aldım. 

Beni Witcher 3'den çok daha fazla çekiyor içerisine. Witcher 3'ü 100 saat civarı oynadım ama hiç bi zaman eve gideyim de bi witcher atayım demedim, o heyecanı yaratmadı bende bir türlü. 

Eminim zevk alarak oynayacağım. Daha önce oynayanlar varsa taktik, ipuçları falan yazarsa güzel olabilir.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun ultimate arkana yaslan ve oyna oyunu. Öyle ki kapağına girişine bir yere yazmaları lazım şişkin bir koltuk ve gamepadle oynanması önerilir diye. Stealth ile base temizlemek keyifli ancak hiç umursamayıp ortaya dalsanız dahi dodge spamlamak suretiyle herkesi kılıçtan geçirmek mümkün. Başlangıçta bir görevde verdiğimiz karara dair sonraları haber almamızı olumlu buldum, bununla beraber işin RPG kısmı şimdilik yok gibi görünüyor zira hiçbir karakterle bir ilişki kurmuyoruz, ne olacağımız konusunda bir karar vermiyoruz vs. Etrafta dolaşıp herkesin sorununu çözen bir adamız.

Oyunu oynarken sanki kadın karakterle oynanması öngörülmüş gibi geldi. Mercenaries sistemini hazır bir liste var basamakları tırmanacağız gibi düşünmüştüm fakat liste sürekli yenileniyor gibi görünüyor. Harita genelinde Mercenary avlamak güzel olabilirdi ama level yükseldikçe işlerin daha da basitleşeceğini tahmin ediyorum. Onun dışında hikaye şimdilik çekici değil.

Skyrim'de bile bir mağaraya girdiğinde içerideki banditler konuşuyordu, bazıları ipuçları veriyordu. Bunda koca askeri üste kimse konuşmuyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ek olarak oyunun haritası, Kefalonya'nın hemen yanına 42-46 yeri bilerek mi koymuşlar bilemedim. İlk başta liman orada diye oraya çıkmıştım.

Görsel
Oyun keyifli bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Oyunu zorlaştırmak için levelleri çok etkili yapmışlar, örneğin 45 lvldeyken 50 lvl adam bir vurduğunda canınızın yarısı gidiyor. Şimdilik Pirate setiyle dolaşıyorum. Level atladıkça haritanın da level atlaması olumlu fakat Mercenarylerin lvl atlamasını tuhaf buldum, eskiden Tier'ların bir anlamı vardı şimdi benim levelimde adam görüyorum, bakıyorum 8. Tier'de.

Görevler fazlasıyla jenerik, bu sebeple "enteresanlık" barındıran yerler akılda kalıyor. Gezdiğim yerlerden favorim Pephka.
Oyunda son viraja geldim, Mora yarımadası hariç neredeyse her yeri tamamladım.
  • Özellikle mitolojik yaratıklarda fırsat tepilmiş gibi görünüyor ama az çok sebebini anlıyorum.
  • Oyun için hep AC oyunu değil demişler, bence oyun direkt olarak RPG değil.
  • Cultist/Mercenaries olayını sevdim çünkü oyunun %99'ını oluşturan "görev al -> görev teslim et"ten farklı bir seçenek sunuyor.
  • Harita üzerinde Sparta/Atina olayını değiştirmenin çok bir etkisi yok, Makedonya'ya gidince Sparta birlikleri görmek tuhaf. Peloponez/Delos Birliği'ni direkt Sparta/Atina olarak yansıttıkları için tarihsel olarak anormal bir durum oluşuyor. Oynarken ülkelerin ayrı askerleri/bayrakları olsaydı da bir "Bağlılık/Allegiance" sistemi olsaydı daha ilginç olurdu diye düşündüm.
  • Oyun oynarken keyifli olabiliyor fakat bitirince çok da fazla aklımda kalmayacak diye düşünüyorum.
  • Zorluk ayarından bağımsız olarak boss fightlar o kadar kolay ki, çocukken oynadığım Crash Bandicoot'taki bosslar daha zordu. Oyunda hiçbir şekilde oyuncuyu zorlama ihtimali olan bir şey oluşturmak istememişler.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
RDR'den sonra at kullanımı çok yavan geldi. Ayrıca npc'lerde çok ruhsuz geldi.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Daha fazla dayanamadım ve sildim. RDR'den devam. AC serisi benim için eskilerde kaldı anlaşıldı.
Ara
oyunu satın aldım ve kurdum ancak hiç bi şekilde oyun açılmıyor sürekli çöküp duruyor originste böyle bir sorun yaşamadım
Ara
(26-02-2024, 21:32)baywatch06 : oyunu satın aldım ve kurdum ancak hiç bi şekilde oyun açılmıyor sürekli çöküp duruyor originste böyle bir sorun yaşamadım
Türkçe yama kurduysan açılmıyor kurmadan dene.
Ara
yama sevmiyorum oyunlarda

dosyaları doğrulamak işe yaradı  tabi once originsi bitirmem lazım bunu  oynamak için
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.