Allah Peygamber aşkına birisi bu Ming'e bir çare bulsun.
Valla delireceğim. Common Sense'ten sonra ilk defa Third Rome versiyonunu oynuyorum ama yok; Ming İran'a kadar her yeri domine etmiş. Ülkelerden duvar örmüş. Gidebildiğin son nokta Hindistan. Çıldırmamak elde değil. Bu Allah'ın belası Doğu Asya Ming'in kanatları altında bütün oyundan bağımsız olarak birbirini yiyerek gelişecekse bu oyunda yer almasının mantığı ne birisi söyleyebilir mi? Asian Universalis yapsınlar tam olsun. Paradox Plaza'da gördüm adamın birisi 1444'te Ming dünyadaki en güçlü devletti demiş. Ming dünyadaki en güçlü devlet falan değildi. Konumu Rusya ya da Balkanlar vs olsaydı Mançu İstilası tarihine kalmadan işgal edilirdi.

Plaza'ya yazmayı da düşündüm ama adamlar kimi takıyor ki sanki?

Ming'i dize getirmenin yolunu bilen varsa beri gelsin. Asabım bozuldu yeminle. Bir bu Ming'den bir de teknoloji sebepli corruption'dan. Nasıl genişleyeceksek teknolojide geri kalmadan...

ZODz7z.jpgo6gNrq.jpg
[+] 1 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hindistan'dan ötesi çöp zaten ne yapacaksın oraları hocam
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(26-09-2017, 00:08)murathan3459 : Hindistan'dan ötesi çöp zaten ne yapacaksın oraları hocam

Neresi çöp hocam? Çin'in sahil şeridi ne biçim para getiriyor trade company kurunca. Kore'yle Japonya da kayda değer topraklar. Ya her şeyi geçtim de değerli olsun olmasın, dediğim gibi bütün Doğu Asya kendi aleminde takılacaksa niye bu oyun Europa Universalis? Avrupa Çin'e nüfuz edemeyecekse?
Ara
avrupa çine 1444 de mi nüfuz etti ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Çin baya uzun bir süre ekonomik ve askeri olarak dünyanın en güçlü ülkesi oldu.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
(26-09-2017, 03:39)alpth :
(26-09-2017, 00:08)murathan3459 : Hindistan'dan ötesi çöp zaten ne yapacaksın oraları hocam

Neresi çöp hocam? Çin'in sahil şeridi ne biçim para getiriyor trade company kurunca. Kore'yle Japonya da kayda değer topraklar. Ya her şeyi geçtim de değerli olsun olmasın, dediğim gibi bütün Doğu Asya kendi aleminde takılacaksa niye bu oyun Europa Universalis? Avrupa Çin'e nüfuz edemeyecekse?

Mingden toprak almak o kadar basit değil.25-50 yıl sürecek bir savaşa girmek istiyorsan güzel topraklar ama ben oralara değil Yarkand ve Buryatia'nın topraklarına çöp dedim.Güzel toprak istiyorsan Africa'yı, Hint adalarını kolonize edeceksin, İtalya'ya, İberya'ya gireceksin.Bir kaç değerli toprak için 20-50 yıllık savaşlara girmenin anlamı yok.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Çin'i yenmek istiyorsan en az 2 katı orduya sahip olacaksın, direk adama saldırdıktan sonra tüm şehirlerini işgalde tutacaksın. Deli gibi isyanlar çıkmasını bekleyip vassal ülke kurmak üzere bakacaksın ayrı ayrı bölgelerden 1 toprak alıp kurduracaksın. Sonraki savaşta o vasallara topraklar aldıracaksın. Ming'in nerf yemesi gerekiyor bence de. En azından adamın Enstitü'de Avrupa'yı yakalamasının önüne geçilebilir.
Ara
Avrupa Çin'e erken dönemde nüfuz etmedi tamam da teknolojide geri kalsınlar bari. Oyun tarihi açıdan çok gerçekçiymiş gibi savunmayın rica ediyorum. Adam şuanki haliyle bir İtalyan devletiyle aynı teknolojide gidiyor.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Ming ve HRE gibi oyun haritasının dev parçalarıyla uğraşmanın tek yolu onları en sona bırakmak. O zaman ancak yeterince güçlü oluyorsun. WClerde genelde bu ikisi sona bırakılıyor.
[+] 1 üye Revolver nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk defa EU4 forumuna bakıyorum. Gerçekten muhteşem bir başlık olmuş. :)
[+] 1 üye onaz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-09-2017, 15:28)Revolver : Ming ve HRE gibi oyun haritasının dev parçalarıyla uğraşmanın tek yolu onları en sona bırakmak. O zaman ancak yeterince güçlü oluyorsun. WClerde genelde bu ikisi sona bırakılıyor.

bir yolu dahavar bu ise senin sevmediğin bir devletin tagını yaz   mingin topraklarını ona annexlet ülkede iç isyanlar gösterirken sen istediğin yerleri al
Ara
Ben de bu durumdan yakınıyorum; biz Turanlılardan başka bir şeyle oynayasım gelmediğinden birçok devletimiz şu abartılmış güçteki Çinlilerin etkisi ve hükmü altında, bu yüzden oyundan soğudum.
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Evet, Ming de yenilmez değilmiş. Yenince resmen huzur doldu içim. Ming de yenilebiliyormuş.

7ybdPa.jpg
[+] 1 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çini oyun sonu olmadanda rahat yenebilirsiniz. Herhangi bir horde devlet bunu rahatlıkla başarabilir. Yapmanız gereken şey tribute altında mingi çevrelemek ve bi süre sonra tribute kırmak. Mandete etkisi 0'a indiğinde Ming sizin yenebileceğiniz kadar zayıflayacaktır. Sizin ordularınızdan 2 katı fazla ordusu olmasına rağmen rahat rahat pataklayabilirsiniz. Ming'in asıl can sıkıcılığı kendi bölgesi dışına nüfuz edebilmesinde. Mesela benim şuan oynadığım oyunda qırat nogay sınırına kadar fethetti ama hiçbir şekilde tehtit edilemiyor. Ming koruması altında viyanaya kadar gitse ses çıkmayacak gibi görünüyor.
Ara
(29-09-2017, 12:34)Aeschyli : Çini oyun sonu olmadanda rahat yenebilirsiniz. Herhangi bir horde devlet bunu rahatlıkla başarabilir. Yapmanız gereken şey tribute altında mingi çevrelemek ve bi süre sonra tribute kırmak. Mandete etkisi 0'a indiğinde Ming sizin yenebileceğiniz kadar zayıflayacaktır. Sizin ordularınızdan 2 katı fazla ordusu olmasına rağmen rahat rahat pataklayabilirsiniz. Ming'in asıl can sıkıcılığı kendi bölgesi dışına nüfuz edebilmesinde. Mesela benim şuan oynadığım oyunda qırat nogay sınırına kadar fethetti ama hiçbir şekilde tehtit edilemiyor. Ming koruması altında viyanaya kadar gitse ses çıkmayacak gibi görünüyor.

Maalesef işte bu da oyunu dengesizleştirmiş. Benim bu oyunumda da Oyrat Astrahan'a kadar geldi. Adama dokunulmuyor.  Bunun katiyen düzeltilmesi lazım. Eskiden Ming parçalanırdı şimdi tövbe estağfurullah ilah gibi bir şey olmuş. Çin'i işgal edemiyorsun. Asia Conquest hayal olmuş. Asia Conquest için önce Çin'i yok etmek gerekiyor.

Ayrıca şu Ming 1444'te en güçlü devletti diyenlerin açıp bir tarih okumasını rica ediyorum. O kadar güçlüydü de Allahın barbarı Mançulara niye yenildiler? Kaldı ki onları yenen mançular da Avrupalılardan defalarca tokat yedi.

19. yüzyılda kadar Avrupa'nın Çin'e nüfuz edememesinin sebebi Afrika'ya edememesinin sebebiyle aynı. Çin'in süper ötesi gücü falan değil. Avrupa'nın kendi yapısal, siyasi ve demografik sorunları. Düşünün ki 25 milyon nüfuslu Fransa din savaşında on binlerce Huguenot'yu katledebiliyor ama koca Luisina arazisi için 100.000 kişi bulamıyor gönderecek. O 100.000 kişinin gideceği yerde de devlet mevlet yok ha.

Kısacası Mandate of Heaven Ming'i yenilmez yapmış bu da oyunun dengesini muazzam bozmuş. Adam hiç bir şey yapmadan benden fazla puan kazanıyor.
Ara
Mançu işgaliyle 1444 arasında 200(iki yüz) yıl var tarih okuma tavsiyesi vermeden önce matematik dersi al. Çinin yenilip Batılılar tarafından sömürülmeye başlaması içinde bi' 200 yıl daha lazım. İngiltere heavy ship ideasını açtığı gibi Çine mi saldırdı sanıyorsun anlamadım ki.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ming güçlü ama abartıldığı kadar da değil, yenilmez hiç değil. hele ki osmanlı isen. timur falan olsan bu serzenişini anlarım ama oyunun en güçlü ülkesini oynayip ming çok güçlü demek komik oluyor.
[+] 2 üye Carpathia nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-09-2017, 12:34)Aeschyli : Çini oyun sonu olmadanda rahat yenebilirsiniz. Herhangi bir horde devlet bunu rahatlıkla başarabilir. Yapmanız gereken şey tribute altında mingi çevrelemek ve bi süre sonra tribute kırmak. Mandete etkisi 0'a indiğinde Ming sizin yenebileceğiniz kadar zayıflayacaktır. Sizin ordularınızdan 2 katı fazla ordusu olmasına rağmen rahat rahat pataklayabilirsiniz. Ming'in asıl can sıkıcılığı kendi bölgesi dışına nüfuz edebilmesinde. Mesela benim şuan oynadığım oyunda qırat nogay sınırına kadar fethetti ama hiçbir şekilde tehtit edilemiyor. Ming koruması altında viyanaya kadar gitse ses çıkmayacak gibi görünüyor.

Örneğin; Oyrat boyuyla oyuna başlayıp Çin'e vergi ödesem, ona vergi ödeyen diğer boy ve devletlere savaş açsam Çin onlarla bağlaşık olup bana saldırmaz mı ?
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
(29-09-2017, 19:40)Batur Alp :

Örneğin; Oyrat boyuyla oyuna başlayıp Çin'e vergi ödesem, ona vergi ödeyen diğer boy ve devletlere savaş açsam Çin onlarla bağlaşık olup bana saldırmaz mı ?

Vergi ödediğin sürece sana saldırmaz ve onun içindeki diğer vergi ödeyen devletlere saldırabilirsin. Ayrıca Mandate 0'a indiğinde çin %50 fazla fire ve shock hasarı alır ve %25 ürün üretimi eksisi yer. Yani sınırında büyüyüp genişledikten sonra sana saldıramıyacak kadar güçsüz olduğundan eminsen vergi vermeyi kes ve ming negatif eksileri aldığında saldır. Oldukça kolay bir şekilde yenilecektir.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-09-2017, 19:45)Aeschyli :
(29-09-2017, 19:40)Batur Alp :

Vergi ödediğin sürece sana saldırmaz ve onun içindeki diğer vergi ödeyen devletlere saldırabilirsin. Ayrıca Mandate 0'a indiğinde çin %50 fazla fire ve shock hasarı alır ve %25 ürün üretimi eksisi yer. Yani sınırında büyüyüp genişledikten sonra sana saldıramıyacak kadar güçsüz olduğundan eminsen vergi vermeyi kes ve ming negatif eksileri aldığında saldır. Oldukça kolay bir şekilde yenilecektir.

Bu kadar kolay olacağını düşünmemiştim, yanıt için teşekkür ediyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.