Altına Hücum
Adsz.png

Erlik Han'a Terlik Han karşısında askeri yardımda bulunduk. Aşağıda belirttiğimiz gibi güneydeki gümüş madenlerini alarak kendileri ekonomilerini güçlendirebilir. Tabi bu sadece bizim önerimiz. Son olarak insan gücü gelirlerini arttırmak için ev ve adayı saran İngiliz tehiditi karşısında da at ve atlı okçu kışlalarını yapmalarını öneriyoruz. Umarız ki Terlik Han'ın isyanı bastırılırken ve İngilizler adadaki egemenliğimizi tehdit ederken birbirimize toprak yüzünden düşmeyiz.

Alıntı:Tur Başı Altın = 5554
38 tarla yapıyorum = -1900
5 Altıgen Karadan Genişlendi= -100
Pleblere Ödeme = -300
Erlik Han'a Ödeme = -500
10 tane okçu kışlası yapıyorum = -1000
15 tane mızraklı kışlası yapıyorum = -1500
16 ev yapıyorum = -240
Kalan altın= 14

[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Terlik Han'a karşı KHC ile birlikte birliklerimiz savaşıyor.

İngilizlere ne diyeceğiz Kanarya Lordum?
Ara
Tur :Tur Başı Altın= 1383
KHC Ödemesi= +300
10 Mızraklı Kışlası İnşa Edildi= -1000
20 Ev İnşa Edildi= -300
Kalan Altın= 383

Düz arazilerdeki insan gücünü madenlere kaydırıyoruz. Ancak biz paralı askerler çiftçilikle de ilgilenmeyiz; bize doğrudan gelir getirecek kaynaklar gerekli. Bu yüzden tarlalarımızdaki insan gücünü de madenlere kaydıracak bir proje hazırlatmak istiyoruz.

İngiltereye göndereceğimiz gizli görevin finansmanı için yatırım almaya hazırız. Başarılı olmamız halinde bize yardımcı olanlar makul oranda -Pleblere karşı kullanılmamak kaydıyla- top/tüfek elde edeceklerdir.
Ara
(26-07-2021, 07:57)Takeda Akane : Terlik Han'a karşı KHC ile birlikte birliklerimiz savaşıyor.

İngilizlere ne diyeceğiz Kanarya Lordum?

Silahlanmamız lazım. Adadaki kimsenin İngilterenin şartlarını kabul edeceğini sanmıyorum.
Ara
Önce Terlik Han'ı yoketmemiz lazım.
Ara
Vorteks Krallığı
Görsel

Kibirli Büyük Britanya, elçilerimizi terslemiş ve ticaret teklifimizi de küçük görmüş. Biz bu adaya Fransa İmparatorluğu adına gelmiş bir krallığız. Halkımız ve kralımız bizzat Fransa imparatoru tarafından görevlendirilmiştir. Tıpkı Britanya gibi, Fransa İmparatorluğu da yakın çevre adalara geldiği için bizzat Fransa İmparatorluğu ile görüşmemiz artık daha kolay. Filomuzu gecenin karanlığında İngiliz gemilerinden uzak duracakları şekilde, Fransa İmparatorluğunun adasına elçiler ile birlikte gönderiyoruz. Bu maden bakımından zengin adaya İngilizlerin geldiğini ve Fransa İmparatorluğu himayesindeki bu ülkeyi küçük görüp tehdit ettiğini anlatacağız. Fransa, ezeli rakibi Britanya karşısında bizi yalnız bırakmayacaktır ve mutlaka ciddi anlamda destek sağlayacaktır.

Ülke sınırlarımız içindeki mucitleri ve tarımcılık ile ilgilenen ve daha az alanda daha fazla ve verimli tarım yapılmasını sağlayabilecek bir yöntem geliştiren vatandaşlara Vorteks Krallığı olarak 500 altın ödül vaat ediyoruz. Bu haber, krallığın sınırı içindeki her yerleşim yerine iletilecektir.

Hamlem :5 altıgen karadan genişliyorum. (5*20= -100 altın)
10 Okçu kışlası inşa ediyorum. (10*80= -800 altın)
20 Süvari kışlası inşa ediyorum. (30*80= -1600 altın)
40 ev inşa ediyorum. (40*15= -600 altın)
1 Mancınık satın alıyorum. (1*200= -200 altın)
35 tarla inşa ediyorum. (35*50=1750 altın)
-
Toplam = -5050 altın.
ahip olunan altın = 5116 altın.
Tur sonu net altın = 5116-5050 = 66 altın

76561198034761601.png
Ara
Beklemede kalın bugün Erlik Han adına öyle bir ayin yapacağım ki dost düşman görecek...
Ara
tt.png

@Art3mis - Ada Meclisi elbette madde ekleyip çıkarabilir, fikirlerini öne sunabilir. Fakat anlaşma konusunda herhangi bir değişiklik yapılacağı sırada bizim, Rendal Cumhuriyeti'nin de fikirlerini ve görüşlerini göz önünde bulundurursanız çok seviniriz. Bu konu dışında her şey bizim için olumlu yönde, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Hamlem :5 altıgen genişliyoruz. (5.20 = 100)
27 tarla yapıyoruz. (27.50 = 1350) [2730 - 2700 = 30MP]
41 ev yapıyoruz. (41.15 = 615) 

-

Toplam 2065
Sahip olunan altın 2067
Tur sonu net altın 2

@Craetus @Art3mis - Ayrıca isterseniz anlaşmanın maddelerini burada tartışalım. Bir an önce anlaşmayı kararlaştırmak başta ben olmak üzere hepimizin yararına olacaktır.

Anlaşma maddeleri;
  • Yerliler ile Vorteks Krallığı beraber bulundukları ittifaktan ayrılarak iki devlet de Rendal Cumhuriyeti ile ayrı ayrı ittifak içerisine gireceklerdir. 
  • Rendal Cumhuriyeti iki devlete birden bağlı ve sadık kalarak onlarla beraber hareket edecek ve ulusal odaklarını, bir "banka" devleti haline gelmek üzerine yönlendirecektir. 
  • Rendal Cumhuriyeti hiçbir koşul altında bir kukla devlet olarak görülmeyecek, bu şekilde düşünen herhangi bir devlete karşı her türlü hamle hiç düşünülmeden yapılacaktır. 
  • Vorteks Krallığı, Yerliler veya Rendal Cumhuriyetine karşı oluşan herhangi bir örgütlenme, saldırı planı veya bunun gibi olumsuz bir durumda diğer iki devlet de doğrudan bu olumsuzluğa karşı ittifak olduğu devletlerin yanında duracaktır. 
Ara
unknown.png
YERLİLER
Biz de diğer ada halkı gibi kibri gücünden büyük Büyük Britanya'ya karşı ada meclisi ile ortak olarak ada üyelerinin yanında ve Britanya nin karşısında duruyoruz. Bu sebeple Vorteks aracılığı ile bize iyiliği dokunan Fransa'ya ve diğer 2 imparatorluğa özel eğitilmiş elçi görevinde kullandığımız fedailer ile haber yolluyoruz.
Adada diğer devletler kadar altın madeni olmayınca biz de gözümüzü elimizdeki demiri işleyip tarımı daha da verimli hale getirme üzerine yoğunlaştırıyoruz. Demir ve diğer metaller ile yapılan alasimlar hem daha ucuz hem de daha işlevsel malzemeler yaratmamizi sağlıyor.  Ayrıca sulama ve tarla düzeni üzerindeki çalışmalar da ürün ve su, gübre harcaması konusunda bizi daha  verimli kılıyor.
Hamlem :
5 altigen genişliyorum. (100)
10 altigen savastan geliyor.
31 tarla inşa ediyorum.(1550)
90 ev inşa ediyorum (1350)
Ay Tapınağının ilk asamasini inşa ediyoruz(500)
1 mancinik alıyoruz(400)
4 mizrakli kışlası inşa ediyoruz. (400)
Ara
Moğol casuslarından aldığımız istihbarata göre Terlik Han Komutan Haray'ı İngilizlere elçi olarak yollamış. @Onur34

Bu arada ayin yapıyorum ve kendimden geçtim; Onu gördüm uzun kulaklı yerli liderini neden hep onu görüyorum?

maxresdefault.jpg
Ara
Yirmiikinci Tur :Adaya avrupalı imparatorluklar artık ulaşmıştı. Ulaşan ve kolonilerini başarıyla kurmaya başlayan koloniler sırayla Macaristan Kralı Matthias Corvinus önderliğindeki Kutsal Roma İmparatorluğu kolonileri, Büyük Britanya imparatoru 7. Henry önderliğindeki İngiliz kolonileri ve Fransa imparatoru 8. Charles önerliğindeki Fransız kolonileri.

Macaristan kökenli Kanarya Halk Cumhuriyeti'nin çağrıları sonucu bu adaya önem veren Matthias Corvinus'un amacı bu adayı tamamen Kutsal Roma İmparatorluğuna bağlı hale getirmek, bu adayı bir askeri üsse çevirmek ve Karayiplerdeki Kutsal Roma İmparatorluğu'nun gücünü arttırmak.

8. Charles'in amacı ise Yeni Dünya'daki İngiliz gücünü olabildiğince azaltmak ve Karayipler'in de ötesinde koloniler kurmak. Karayipler Charles'i pek ilgilendirmese de büyük kolonilere giden yol Karayipler'den geçiyor.

7. Henry ise gizli silahlarına güvenerek Karayipler'deki tüm devletleri bozguna uğratmayı amaçlıyor. İmparatorluğu büyütmeyi ve Yeni Dünya'daki gücünü arttırmayı amaçlıyor.

Britanya ile Fransa'nın bitmek bilmez savaşı yaklaşık 150 yıldır hala sürdüğünden artık değişik bir hâl almıştı. Büyük Britanya toprakları 20 yıldır İngilizlerin elinde idi ancak Fransızlar hâlâ o toprakları bırakmak istemiyor ve savaşı sürdürüyordu. 7. Henry ve 8. Charles, ailelerinin başlattığı savaşı hala devam ettiriyordu.

Büyük Britanya kolonisi, adanın en güneyinde bulunan kiralık asker güruhuna bir ulak yollayıp, kendilerine bağlı bir güruh olmalarını ve askerlerini Büyük Britanya kolonisi'ne satmaları gerektiğinden bahsediyor. Büyük Britanya kolonisi, eğer böyle bir anlaşma olursa bu asker güruhuna kendi buluşlarını sunacak. Bu anlaşma karşılığında ise adadaki güçlerini arttırmak amacıyla asker talep ediyor(Kabul ederseniz Büyük Britanya ile dost olursunuz).

Kutsal Roma İmparatorluğu ve Fransa İmparatorluğu şu anlık adaya yeni ulaştıklarından dolayı bir arayış içerisinde değiller.

unknown.png

@littleiskender, Kiralık Plebler - 2175 altın, 1792 altın gelir, 5030 insan gücü, 2650 insan gücü geliri, 69 altıgen, 9 altın madeni, 10 demir madeni, 26 tarla, 98 ev
50 mızraklı kışlası(30), 21 kılıçlı kışlası(20), 15 okçu kışlası(20), 2220 insan gücü gideri
628 mızraklı birliği, 441 kılıçlı birliği, 228 okçu birliği, 2 yetenekli general (Sir Plebimus)
Ticaret-Yerliler, Ticaret-Vorteks, Ticaret-KHC, Ticaret-Erlik, tarla geliri +4
Terlik ile savaşta
Kılıçlı ve Mızraklı kültürü, Kiralık Ordu

@Takeda Akane, Erlik Han'ın Takipçileri - 2542 altın, 124 altın gelir, 1080 insan gücü, 290 insan gücü geliri, 29 altıgen, 1 demir madeni, 0 altın madeni, 2 tarla
21 atlı okçu kışlası(50), 7 atlı kışlası(30), 1 kılıçlı kışlası(20) 1280 insan gücü masrafı (İnsan gücü yetersiz)
151 atlı okçu birliği, 46 atlı birliği, 23 kılıçlı birliği, 3 mancınık
Ticaret-KHC, Ticaret-Plebler, +2 tarla geliri
KHC ile dost, Terlik ile savaşta
Moğol Kültürü - Atlı ve Okçu, Horda

Terlik Han'ın Takipçileri - 669 altın, 657 altın gelir 0 altın madeni, 0 demir madeni, 148 altıgen, 1330 insan gücü, 1780 insan gücü geliri, -%14 gelir eksisi
18 atlı okçu kışlası, 8 süvari kışlası(30), 780 insan gücü gideri
56 atlı okçu, 129 süvari, 140 milis
Moğol, Atlı ve Okçu, Horda

@Craetus, Vorteks Krallığı - 5901 altın, 5835 altın gelir, 12130 insan gücü, 9250 insan gücü geliri, 94 altıgen, 13 demir madeni, 21 altın madeni, 190 tarla, 277 ev
20 mızraklı kışlası(30), 90 süvari kışlası(30), 50 kılıçlı kışlası(20), 50 okçu kışlası(20)
270 mızraklı asker, 718 atlı asker, 219 kılıçlı asker, 242 okçu, 3 mancınık, 3 yetenekli general(Gaylord Thibodeaux), 5300 insan gücü gideri
Ticaret-KHC, Ticaret-Roma, Ticaret-Yerliler, Ticaret-Rendal, Ticaret-Plebler, bonus +6 tarla geliri
Rendal ile dost, Terlik ile savaşta
Fransız Kültürü - Anti Süvari ve Atlı, Monarşi

@Onur34, Kanarya Halk Cumhuriyeti - 6412 altın, 6398 altın gelir, 3560 insan gücü, 6080 insan gücü geliri, 192 altıgen, 14 altın madeni, 16 demir madeni 210 tarla, 208 ev, 1 lvl katedral(1x)
20 kılıçlı kışlası(20), 40 mızraklı kışlası(30), 35 okçu kışlası(20), 10 süvari kışlası(30)
140 kılıçlı asker 276 mızraklı asker, 328 okçu asker, 55 süvari, 1 yetenekli general(İsocuk), 4 yetenekli general (isimsiz), 2600 insan gücü gideri
Ticaret-Vorteks, Ticaret-Yerliler, Ticaret-Erlik, Ticaret-Rendal, Ticaret-Plebler, Ticaret-Roma, +7 tarla geliri
Erlik han ile dost, Terlik ile savaşta
Macar Kültürü - Okçu ve Anti Süvari, Oligarşi

@Art3mis, Yerliler - 5505 altın, 5493 altın gelir, 8 altın madeni, 19 demir madeni, 112 altıgen, 280 ev, 157 tarla, 1 lvl tapınak(1x), 8200 insan gücü, 6720 insan gücü geliri
18 kılıçlı kışlası(20), 20 okçu kışlası(20), 16 mızraklı kışlası(30), 15 süvari kışlası(30), 3 yetenekli general(Yasin Ahmet Kafasınatektüytakanoğulları), 1690 insan gücü gideri
391 kılıçlı birliği, 162 okçu birliği, 185 mızraklı birliği, 80 süvari birliği
Ticaret-KHC, Ticaret-Vorteks, Ticaret-Rendal, Ticaret-Plebler, Ticaret-Roma tarla gelirine +6
Yerleşimci düşmanlığından %25 gelir bonusu
Rendal ile dost, Terlik ile savaşta
Yerli Oligarşisi, Kılıçlı ve Anti Süvari

@GurtRoma Cumhuriyeti - 2687 altın, 2620 altın gelir, 7 altın madeni, 5 demir madeni, 65 altıgen, 130 tarla, 157 ev, 3990 insan gücü, 3790 insan gücü geliri
23 kılıçlı kışlası(20), 12 okçu kışlası(20), 700 insan gücü gideri
162 kılıçlı birliği, 138 okçu birliği
Ticaret-Vorteks, Ticaret-KHC, Ticaret-Yerliler, Ticaret-Rendal, +4 tarla geliri
Terlik ile savaşta
Cumhuriyet, Romalı kültürü, Kılıçlı ve okçu

@Loury, Rendal Cumhuriyeti - 3225 altın, 3223 altın geliri, 4 demir madeni, 69 altıgen, 117 tarla, 3560 insan gücü, 142 ev, 3530 insan gücü geliri
Ticaret-Vorteks, Ticaret-Yerliler, Ticaret-KHC, Ticaret-Roma, +6 tarla geliri, %30 tarla gelir bonusu
Vorteks ve Yerliler ile dost
Cumhuriyet, Rendal kültürü, Okçu ve Mızraklı

AI, Büyük Britanya - 89 altıgen(her tur 10 altıgen alır)
Asker geliri(Atlı okçu ve top hariç(her tur 5 top): altıgen sayısı*2 kadar 3 yetenekli general(Henry VII)
404 kılıçlı, 404 mızraklı, 404 süvari, 203 okçu, 200 tüfekçi, 15 top
Fransa ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile savaşta

AI, Kutsal Roma İmparatorluğu - 50 Altıgen(her tur 10 altıgen alır)
Asker geliri(atlı okçu, tüfekçi ve top hariç): altıgen sayısı*3 kadar, 4 yetenekli general(Matthias Corvinus)
150 kılıçlı, 150 mızraklı, 150 süvari, 150 okçu, altıgen sayısı kadar tüm asker türlerine disiplin
Fransa ve Büyük Britanya ile savaşta

AI, Fransa İmparatorluğu - 54 altıgen(her tur 5 altıgen alır)
Asker geliri(atlı okçu, tüfekçi ve top hariç): süvari altıgen sayısı*4 kadar, diğerleri altıgen sayısı*2 kadar, 3 yetenekli general(Charles VIII)
108 kılıçlı, 108 mızraklı, 216 süvari, 108 okçu, altıgen sayısı kadar süvari disiplini
Büyük Britanya ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile savaşta

Eğer bir yanlış veya eksik bulunuyorsa kendi turunuzda düzeltip belirtebilirsiniz. Turlar ilerledikçe hesaplama veya yazım yanlışları gerçekleşebilir, anlayışınız için teşekkürler.

Space-Background.gif
Ara
@Takeda Akane lütfen nereleri aldığını hangi binayı yaptığını açıkça yaz konuya. Ülkeni yönetmezsen ittifak olarak da kalamayız.
Ara
KHC'nin müttefiği olarak Kutsal Roma'yı saygıyla karşılıyorum.

Fransızlara gelince; savaşa hazır olsunlar.

Bu arada Osmanlı Atakan Bey'in intikamı için birşey yapabilirmi? Bundan endişe ediyorum.

@Onur34 Atıyorum birazdan.

evscol0.png

Komutan Haray'ın taraf değiştirdiği haberini aldık onu ne yapalım? Affedelimmi? @Onur34 

Terlik Han'dan topraklarımı geri alıyorum.(10 altıgen.)

Kuşatma atölyesi inşa ediyorum. Mancınık üretimi için.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Size kalmış. Kendi iç işiniz.
Ara
Ambaghai.jpg

Öyleyse merhamet yok.
Ara
Adsz.png

Erlik Han'a son ödememizi de yapıp sözünü aldığımız toprakları tamamen aldık. Artık hedefimiz Terlik Han'ı yok etmek ve adaya ayak basan pis kafirleri adadan sürmektir. Bunun dışında bizi adaya göndermiş Şanlı Kralımız Matthias Corvinus'u da kolonisini teftiş ve eğer isterlerse adlarına vereceğimiz ziyafete iştirak etmelerini temenni ederiz. Kendileri adına yaptırdığımız adanın ilk ve tek katedralini de görmeleri bizi mest eder.

Alıntı:Tur Başı Altın = 6412
35 tarla yapıyorum = -1750
5 Altıgen Karadan Genişlendi= -100
Pleblere Ödeme = -300
Erlik Han'a Ödeme = -100
10 tane okçu kışlası yapıyorum = -1000
20 tane mızraklı kışlası yapıyorum = -2000
5 süvari kışlası yapıyorum = -500
44 ev yapıyorum = -660
Kalan altın= 2

Ara
Bu ziyafete gelmeyi talep ediyorum, kedim Garfield ile birlikte. @Onur34
Ara
Tur :Tur Başı Altın= 1864
KHC ödemesi=+300
10 Mızraklı Kışlası İnşa Edildi= -1000
5 Kılıçlı Kışlası İnşa Edildi= -500
2 Okçu Kışlası İnşa Edildi= -200
30 Ev İnşa edildi= -450
Kalan Altın= 14

İngilizlerin teklifi bizi şaşırtmak olmakla beraber henüz yeterince tanımadığımız bir süper güce kendimizi kiralamamız ne yazık ki mümkün değil. Eğer İngilizler iyi niyet göstergesi olarak silahlarının özelliklerini bizlerle gizli bir şekilde paylaşırsa onlarla masaya oturmayı düşünebiliriz.

Tarlalardaki iş gücünü madenlere kaydırmakla ilgili projemizin hazırlanmasını dört gözle bekliyoruz.
Ara
(27-07-2021, 19:43)Takeda Akane : Bu ziyafete gelmeyi talep ediyorum, kedim Garfield ile birlikte. @Onur34

Ziyafet Macarlar arasında olacak sizin içinizi pek açacağını sanmıyorum. Sonraki aya vereceğimiz ziyafete katılırsanız seviniriz ama.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-07-2021, 21:02)Onur34 :
(27-07-2021, 19:43)Takeda Akane : Bu ziyafete gelmeyi talep ediyorum, kedim Garfield ile birlikte. @Onur34

Ziyafet Macarlar arasında olacak sizin içinizi pek açacağını sanmıyorum. Sonraki aya vereceğimiz ziyafete katılırsanız seviniriz ama.
Generalimiz Sir Plebimus farklı kültürlere oldukça meraklı ve Macar Kralı ile tanışmak istiyor. İzniniz olursa kendisi ziyafetinize katılabilir mi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.