Altına Hücum
Vorteks Krallığı
Görsel

Vorteks Krallığının tarlalarının verimini artıracak mucit arayışı nihayet Fransız bir tarımcının önerisi ile son buldu. Ancak Vorteks Krallığı şu anda bu planı uygulamayacak.

Roma ile birliklerimiz muharebeye hazır.

Hamlem :15 altıgen karadan genişliyorum. (15*20= -300 altın)
243 ev inşa ediyorum. (243*15= -3645 altın)
-
Toplam = -3945 altın.
Sahip olunan altın = 8121 altın.
Tur sonu net altın = 8121-3945 = 4176 altın

76561198034761601.png
Ara
Alıntı:Tur Başı Altın= 1704
KHC ödemesi= +4817
100 Ev İnşa Edildi= -1500
35 Mızraklı Kışlası İnşa Edildi= -3500
10 Kılıçlı Kışlası İnşa Edildi= -1000
5 Okçu Kışlası İnşa Edildi= -500
Kalan Altın= 21

Sabit fiyat konusunda sonunda bir karara varabildik, bundan sonra her asker 10 altına kiralanacak ve ölen asker başına 5 altın tazminat alınacak.

Madenlere aktardığımız insan gücünü yeniden ülkeye dağıtıyoruz, bu yöntem bize artık yarardan fazla zarar getiriyor. Kanarya Lorduna 500 adet kılıçlı satıyoruz, Erlik Han(@Takeda Akane) bizden kiralık asker almak istiyorsa lütfen almak istediği asker çeşidi ve miktarını belirtsin.

Roma Cumhuriyetine karşı muharebe başlatıyorum.
Ara
1200px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png

Büyük Britanya

Daha önce dış politikamızın mütekabiliyete dayalı olduğundan bahsetmiştik.Kiralık Pleblerin dostluk adımlarımızı geri çevirmeleri de kendi tercihleridir.Ancak Kral Henry Plebler'den yine de kiralık asker alınabileceğini düşünüyor.Dostluk ve ticaret ayrı şeylerdir.Pleblerin de bunu bildiğini ümid ediyoruz.Eğer ki olumlu yanıt alamazsak Pleblerle olan diplomatik ilişkilerimizi süresiz askıya alacağız.

Erlik Han'ın Takipçileri kendi işleri ile ilgilenmelidir.Plebler ile olan ilişkimiz iki devletin arasındadır ve uzlaşmak için üçüncü bir devlete ihtiyacımız yoktur.

Bugün Büyük Britanya Devleti'nin gücü ve kutredi bir kez daha görülmüştür.Kutsal Roma İmparatorluğu-Kanarya Halk Cumhuriyeti-Erlik Han'ın Takipçileri İttifakına karşı savaşan devletimiz üç devletin gücünü birleştirmesine rağmen diz çökmemiştir,aksine ordularıyla başa baş mücadele etmiştir.
Lakin yüce devletimiz barış yapmak isteyen devletleri dost olarak karşılayacaktır.

10 Kılıçlı kışlası,
10 Süvari kışlası inşa ettiriyorum.
(2000 Altın)
120 toprak alıyorum
(2400 Altın)

10 Altıgen genişliyorum

[img=800x600][url=https://www.hizliresim.com/9phulco]9phulco.png

Ara
@MAB 120 toprak derken tarla mı demek istedin? Toprak alma sınırı senin için sadece 10, o da beleş(boş toprak). Kutsal roma imparatorluğundan hiç asker kalmayana kadar da işgal edemiyosun şimdilik. Beyaz topraklardan boyarsan iyi olur.
Space-Background.gif
Ara
unknown.png
YERLİLER
Adanın tansiyonunu yükselten gereksiz Avrupalıların ve destekçilerinin yarattığı durumda artık sabrımız bitme noktasındadır. Bu yüzden bu rezil devletlere destek veren KHC ve Vorteks ile olan ortak ticaret alanlarındaki ve limanlardaki Vorteks ve KHC tüccarlarını kesip kafalarını bu devletlerin köylerinde mızrak üstünde sergiliyoruz. Ayrıca Vorteks ve KHC mallarını ve ticaret paralarını bir yandan çalıp bir yandan ticari depolarını gece vakitlerinde ateşe veriyoruz. 

Yerliler olarak uzun süredir üzerinde çalıştığımız tarım ve arastirdigimiz savunma teknikleri bize meyvelerini verdi. Artık şehirlerimiz kale surları ile çevrili ve adanın her yerine ulaşımı olan tünellerin mevcut. Ayrıca ticaretsiz ayakta kalacak verimli tarlaları geliştirdiğimiz tüm ada yerlilerin duyurulur. 

Asla korkmayın. Askerlere yakalanmadan örgütlenin, toplantilar yapın. Mücadele ruhunuzu asla yitirmeyin. Bu işgalci ruhları kendi kanlarında boğacağız. Ve geceleri onların neyin vurduğunu fark etmeyecekler bile.

Roma ile olan savaşa birliklerim ve asil savaşçı kumandan Yasin Ahmet Kafasınatektüytakanoğulları ile giriyorum.
Hamlem :
15 altigen genisliyorum (300)
44 mizrakli kışlası inşa ediyorum. (4400)
30 okçu kışlası inşa ediyorum. (3000)
40 ev inşa ediyorum (600)

Toplam altın 8313
Harcanan altın 8300
Kalan altın 13

Ara
Komutan İskender kılıç ustası piyade birliği istiyoruz. Hepsi eli kanlı katiller olsun.
Ara
(06-08-2021, 22:46)Yasin Ahmet : @MAB 120 toprak derken tarla mı demek istedin? Toprak alma sınırı senin için sadece 10, o da beleş(boş toprak). Kutsal roma imparatorluğundan hiç asker kalmayana kadar da işgal edemiyosun şimdilik. Beyaz topraklardan boyarsan iyi olur.

Kusura bakmayın tarla demek istemiştim
Ara
Komutan bekliyoruz.
Ara
2500 altın + savaş esnasında ölen asker başına 5 altına, 250 adet kılıçlı asker satabiliriz.
Ara
Tamam büyük Komutan İskender bu arada bir ara toplanıp ziyafet çekelim. Kedim Garfield sizi sevmiş.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben hala eli kanlı katillerden oluşan paralı askerlerimi alamadım.
Ara
Tur gelmedi ondandır.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İşte bende onu bekliyorum Kanarya Lordum.
Ara
Yirmiyedinci Tur :Adaların su altına göçtüğü söylentileri dolanıyor, neler olduğu hakkında pek bir bilgi henüz yok. (@Onur34) Muharebe sırasında KHC askerleri düşmanların özel silahlarından birini kapıp krala kadar getirdi. Silahın nasıl yapıldığı hakkında bilgi kazanmak için iyi bir bütçe ayırmak gerekecek(5 tur boyunca 3000 altın).

unknown.png

@littleiskender, Kiralık Plebler - 4213 altın, 1692 altın gelir, 4150 insan gücü, 5340 insan gücü geliri, 96 altıgen, 9 altın madeni, 14 demir madeni, 26 tarla, 243 ev, +30% maden geliri, 3 altıgen altın geliri
125 mızraklı kışlası(30), 50 kılıçlı kışlası(20), 30 okçu kışlası(20), 5350 insan gücü gideri
2328 mızraklı birliği, 415 kılıçlı birliği, 582 okçu birliği, 2 yetenekli general (Sir Plebimus)
Ticaret-Yerliler, Ticaret-Vorteks, Ticaret-KHC, Ticaret-Erlik, tarla geliri +4
Romayla savaşta
Kılıçlı ve Mızraklı kültürü, Kiralık Ordu

@Takeda Akane, Erlik Han'ın Takipçileri - 724 altın, 270 altın gelir, 1570 insan gücü, 770 insan gücü geliri, 77 altıgen, 1 demir madeni, 0 altın madeni, 2 tarla
21 atlı okçu kışlası(50), 7 atlı kışlası(30), 1 kılıçlı kışlası(20) 1280 insan gücü masrafı
0 atlı okçu birliği, 0 atlı birliği, 250 kılıçlı birliği, 4 mancınık
Ticaret-KHC, Ticaret-Plebler, +2 tarla geliri
KHC ile dost, Romayla savaşta
Moğol Kültürü - Atlı ve Okçu, Horda

@Craetus, Vorteks Krallığı - 12186 altın, 8010 altın gelir, 34270 insan gücü, 24120 insan gücü geliri, 162 altıgen, 18 demir madeni, 21 altın madeni, 300 tarla, 750 ev
50 mızraklı kışlası(30), 250 süvari kışlası(30), 75 kılıçlı kışlası(20), 50 okçu kışlası(20), kılıçlı kışlaları çalışmıyor
770 mızraklı asker, 2618 atlı asker, 369 kılıçlı asker, 412 okçu, 5 mancınık, 3 yetenekli general(Gaylord Thibodeaux), 11500 insan gücü gideri
Ticaret-KHC, Ticaret-Rendal, Ticaret-Plebler, bonus +4 tarla geliri
Rendal ile dost, Romayla savaşta
Fransız Kültürü - Anti Süvari ve Atlı, Monarşi

@Onur34, Kanarya Halk Cumhuriyeti - 10727 altın, 10727 altın gelir, 14160 insan gücü, 12270 insan gücü geliri, 283 altıgen, 14 altın madeni, 16 demir madeni 472 tarla, 472 ev, 1 lvl katedral(1x)
70 kılıçlı kışlası(20), 80 mızraklı kışlası(30), 70 okçu kışlası(20), 50 süvari kışlası(30)
0 kılıçlı asker 200 mızraklı asker, 813 okçu asker, 0 süvari, 1 yetenekli general(İsocuk), 4 yetenekli general (Jubileus Balder), 6700 insan gücü gideri
Ticaret-Vorteks, Ticaret-Erlik, Ticaret-Rendal, Ticaret-Plebler, +5 tarla geliri
Erlik han ile dost, Romayla savaşta
Macar Kültürü - Okçu ve Anti Süvari, Oligarşi

@Art3mis, Yerliler - 7816 altın, 7803 altın gelir, 8 altın madeni, 20 demir madeni, 171 altıgen, 420 ev, 297 tarla, 1 lvl tapınak(1x), 14650 insan gücü, 10110 insan gücü geliri
49 kılıçlı kışlası(20), 130 okçu kışlası(20), 100 mızraklı kışlası(30), 50 süvari kışlası(30), 3 yetenekli general(Yasin Ahmet Kafasınatektüytakanoğulları), 8080 insan gücü gideri
695 kılıçlı birliği, 519 okçu birliği, 673 mızraklı birliği, 295 süvari birliği
Ticaret-Rendal, Ticaret-Plebler, tarla gelirine +2
Romayla savaşta
Yerleşimci düşmanlığından %30 gelir bonusu
Yerli Oligarşisi, Kılıçlı ve Anti Süvari

@Loury, Rendal Cumhuriyeti - 4463 altın, 4450 altın geliri, 4 demir madeni, 114 altıgen, 270 tarla, 32250 insan gücü, 495 ev, 11040 insan gücü geliri
48 mızraklı kışlası(30), 192 Mızraklı, 1440 insan gücü gideri
Ticaret-Vorteks, Ticaret-Yerliler, Ticaret-KHC, +4 tarla geliri
Vorteks ile dost
Cumhuriyet, Rendal kültürü, Okçu ve Mızraklı

@MAB, Büyük Britanya - 139 altıgen(her tur 10 altıgen alır), 2790 altın(altıgen sayısı*20 altın geliri)
Asker geliri(Atlı okçu ve top hariç(her tur 5 top, maksimum 35): altıgen sayısı*2 kadar, 3 yetenekli general(isimsiz)
10 kılıçlı, 10 süvari kışlası, 55 tarla
0 kılıçlı, 0 mızraklı, 0 süvari, 798 okçu, 719 tüfekçi, 35 top
Fransa ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile savaşta

AI, Kutsal Roma İmparatorluğu - 91 Altıgen(her tur 10 altıgen alır)
Asker geliri(atlı okçu, tüfekçi ve top hariç): altıgen sayısı*3 kadar, 4 yetenekli general(Matthias Corvinus)
0 kılıçlı, 382 mızraklı, 0 süvari, 1143 okçu, altıgen sayısı kadar tüm asker türlerine disiplin
Fransa ve Büyük Britanya ile savaşta

AI, Fransa İmparatorluğu - 78 altıgen(her tur 5 altıgen alır)
Asker geliri(atlı okçu, tüfekçi ve top hariç): süvari altıgen sayısı*4 kadar, diğerleri altıgen sayısı*2 kadar, 3 yetenekli general(Monsieur Gabriel)
796 kılıçlı, 796 mızraklı, 1584 süvari, 796 okçu, altıgen sayısı kadar süvari disiplini
Büyük Britanya ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile savaşta

Eğer bir yanlış veya eksik bulunuyorsa kendi turunuzda düzeltip belirtebilirsiniz. Turlar ilerledikçe hesaplama veya yazım yanlışları gerçekleşebilir, anlayışınız için teşekkürler.

Roma ile savaşan tüm devletler her tur 10 altıgen işgal edebilir.
Space-Background.gif
Ara
Vorteks Krallığı
Görsel

@Littleİskender, Kiralık Plebler hazırsa, 500 adet kılıçlı asker kiralamak isteriz.

Hamlem :15 altıgen karadan genişliyorum. (15*20= -300 altın)
70 tarla inşa ediyorum. (70*50= -3500 altın)
3937 altını Rendal Cumhuriyetine gönderiyorum.
-
Toplam = -3700 altın.
Sahip olunan altın = 12186 altın.
Tur sonu net altın = 12186-3700 = 4549 altın

76561198034761601.png
Ara
Tur :Tur Başı Altın= 4213
1 Altıgen Denizden Genişlendi= -50
14 Altıgen Genişlendi= - 784
3 Okçu Kışlası Kuruldu= -300
30 Kılıçlı Kışlası Kuruldu= -3000
5 Ev İnşa Edildi= -75
Kalan Altın= 4

@Craetus 500 kılıçlımız yok. Ayrıca Vorteks Birliği Roma'da önümüzü kesmeye devam ederse bunun kötü sonuçları olabilir.

@Onur34, sizlere savaşını kazanabilmeniz için 415 kılıçlı askeri 4000 altın(+ölüm parası) karşılığı satabiliriz. Bunun kabulu halinde düşmanın okçularımıza ulaşamayacağı bize garanti edilirse ek olarak 582 okçuyu 2910 altından düşman ordusu yok edilene kadar süreyle satabiliriz.
Ara
Vorteks Krallığı
Görsel

Kıtanın kuzeyiyle ve Roma Cumhuriyeti'yle ticaret ilişkisinden başka hiçbir ilişkisi bulunmayan, geçmişi, bağlantısı ve hatta meşru bir savaş sebebi bile olmayan ülkeler, akbaba gibi çöküp, parça parça koparmak dışında başka hiçbir amaç taşımıyorlar.

Buna rağmen önceki aylarda Vorteks Krallığından izin alıp, bir kaç maden almak istediğini belirten Kiralık Plebler'e, iyi niyet göstergesi olarak makul miktarda maden ve toprak bıraktık. Devamında ise tehdit ve hakarete uğradık.

Kimse Vorteks Krallığını hor görmesin. Vorteks Krallığı tehdit edilecek bir devlet değildir.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kral Vorteks biz her zaman Komutan İskender'in yanındayız. Bizmi kimiz? Kutsal Roma ittifakı.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vorteks Birliği'nin ne idüğü belirsiz bir sınır antlaşmasından başka meşru bir savaş sebebi olmamasına rağmen bizim saldırmamıza itiraz etmesi anlamsız bir harekettir. Asıl akbaba hiçbir ada devletine pay vermeden tüm devleti yutmak isteyen kendileridir. Ayrıca biz kimseden toprak ve madenler için ''izin almak'' istemedik, anlaşabiliriz dedik. Bizimle hiçbir iletişime geçilmeden ''makul'' görülen pay bize yetmemektedir.

Şuan için savaş çıkmaması adına ticaretimizi sonlandırmaktan başka herhangi bir harekette bulunmayacak olsakta Roma Cumhuriyeti üzerindeki genişlememize devam edeceğiz.
Ara
Vorteks Krallığı
Görsel

(09-08-2021, 13:08)Takeda Akane : Kral Vorteks biz her zaman Komutan İskender'in yanındayız. Bizmi kimiz? Kutsal Roma ittifakı.

Size fikrinizi soran olmadı Erlik Bey. Siz diplomasiden anlamaz, devlet yönetmeyi bilmez, devlet olduğu bile meçhul, garip bir kuklasınız. Elbette efendileriniz ne derse o tarafa geçersiniz. Şahsi fikriniz ve stratejileriniz yok.

Kiralık Plebler görünüşe bakılırsa anlaşmalardan anlamıyorlar. İki ülkenin medeni bir şekilde birbirlerine danışarak ve birbirlerine söz vererek belirlediği sınırlar, bir diğeri tarafından ihlal edilirse, bu bir savaş sebebidir. Ancak diplomasi ile başarılar sağlayamamış liderler ikili sınır anlaşmaları için "ne idüğü belirsiz" nitelemesini kullanabilir.

Kimse sizi küçük ya da geçiştirilebilir bir devlet olarak görmüyor ancak zor kullanarak ve tehditler savurarak da her istediğinizi elde edemezsiniz. Ticaret anlaşmasını bozmanız da her iki tarafın da zararınadır ancak bir ticaret anlaşmasından batacağımızı sanmanız bir miktar gülünç.
76561198034761601.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.