Anakonu: Twitch
455px-Twitch_logo.svg.png

Twitch'e dair olan biten her şey.
Twitch Studio Beta'ya girmiş, OBS vb. yayın programlarının yerini almayı hedefliyor gibi görünüyor:

twitch.png
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Kongre baskınını desteklediği için PogChamp emote'u kaldırılmış. Bir üstteki paylaşımda chatte 4 tane olan emote.
thegrefg kanalı şu an 2.4 milyondan fazla kişi tarafından izleniyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Bot gibi duruyor.

unknown.png
hby6qc.gif
Ara
unknown.png

Yeni PogChamp emojisi. İlk gördüğümde şaka sanmıştım ama gerçekmiş.
tTRiYax.png
Ara
PogChamp günlük olarak değişiyor artık.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
her gün değişiyor
(16-01-2021, 18:49)reddga : unknown.png

Yeni PogChamp emojisi. İlk gördüğümde şaka sanmıştım ama gerçekmiş.
Ara
Twitch çok takip ettiğim bir platform değil ara sıra bazı sevdiğim yayıncıları takip ediyorum ben de yayın açmayı düşünüyorum şu sıralar ama bilgisayar ve internet konusunda endişelerim var daha önce yayın yapmış kişilerden birkaç tavsiye alabilirsem mutlu olurum. Nasıl bir donanım yayın için yeterli olacaktır ve internet bağlantım hangi aralıklarda olmalı?
Ara
Donanım yayınlayacağın oyunlara bağlı. Yayın yapmanın kendi içinde çok fazla bir yükü yok. Mikrofon ve kullanılacaksa kameranın kalitesi önemli.

İnternet bağlantısı 5 ila 7 mbps arasında upload yeterli olur.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Twitch, Meksika ve Türkiye'de 20 Mayıs'tan itibaren aboneliklerde yerel fiyatlandırma uygulamasına geçiyor. 1. Kademe üyelik Türkiye'de ₺10 olacak. 2021'in 3. çeyreğinde yerel fiyatlandırma uygulamasını diğer bazı ülkelerde takip edecek.

https://blog.twitch.tv/tr-tr/2021/05/17/...on-pricing
Ara
Türkiye'deki fiyatlandırma Kademe 1 için ₺9.90 olarak uygulanacakmış.
WhaW8Am.gif
Ara
Fiyat çok uygun olmuş. Biz de lejyoner olacağız sonunda.
Ara
Prime'da yerel fiyatlandırma yaparken, Twitch aboneliğinde ve dolayısıyla yayıncıya düşen payda yerel fiyatlandırma yapılmamasının yarattığı ikilemi düzeltmişler ancak yayıncılar için çok kötü olmuş. Devasa bir izleyici kitlesine sahip yayıncılar belki bu şekilde "ucuzlayan" aboneliklerle abone sayısını katlayabilir (ki yine Prime 8, direkt abonelik 10 TL, bunu tercih edecek kişinin Prime kullanmamayı tercih etmesi veya Prime'ı başka kanalda kullanıp bir diğer kanala ekstra olarak abone olmak istemesi gerekiyor) ancak küçük-orta çaptaki kanallar için felaket bir durum söz konusu bana kalırsa.

10 bin izlenip 500 aboneye sahip kanallar bu değişiklik sonrası belki abone sayısını 2000'e çıkarıp eskisine denk para kazandığı noktaya ulaşabilir.
50 izlenip 15 aboneye sahip olan kanalların değişiklik sonrası abone sayılarını 60'a çıkartmalarına ben ihtimal vermiyorum. Çünkü öyle bir kitleye sahip değiller.
4chan'de Twitch'e ait bilgiler içeren 128GB büyüklüğünde bir dosya paylaşılmış. Sızan bazı ilginç bilgiler:
  • twitch.tv'nin ilk günlerinden bu yana tüm kaynak kodları.
  • Amazon Game Studios'un Steam'e rakip olacak henüz duyurulmamış uygulaması.
  • 2019'dan itibaren tüm yayıncıların Twitch'ten elde ettikleri gelir raporları.
https://boards.4channel.org/g/thread/83691438

Tabi 128GB dosyayı indirip bakmadığım için %100 kesin diyemem. 4chan'den her şey beklenir.

Kullanıcılardan birisi gelir verilerini derleyip ilk 100 listesi çıkarmış. Kullanıcı adı - ID - Gelir şeklinde okuyabilirsiniz.

https://archive.is/1lDud
hby6qc.gif
[+] 2 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://twitter.com/Twitch/status/1540840660852408320

Twitch'te anlık en çok izleyici rekoru 3.3M olmuş.
tTRiYax.png
Ara
image.png

Bu ne birader? Niye 4 tane reklam izliyorum ben.
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pek çok büyük yayıncı birkaç sene önce olduğu gibi Twitch'den ayrılıyor. En büyük İngilizce yayıncı olan xQc, 100 milyon dolarlık bir kontrat ile Kick'e geçti. Daha fazla detay için:

WhaW8Am.gif
Ara
Biraz clickbait olmuş. Twitch'ten ayrılma durumu yok. Kendi sitelerinde de yayın yapması için veriyorlar bu parayı.

Bunun yanında 100m dolar nakit değil, bir parçası Kick'te hisse senedi (equity) olarak verilmiş. Aldığı paranın ne kadarının hisse olduğuna göre büyük aptallık da olabilir.
Ara
Twitch, Güney Kore'den çekiliyormuş. Muhtemelen yerel canlı yayın platformları ya da doğrudan Güney Kore hükûmeti kaynaklı.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.