Anime: Neon Genesis Evangelion (1995)
81JK08Pw4XL._SY445_.jpg

Neon genesis Evangelion 1995-96 yılları arasında yayınlanmış 26 bölümlük bir anime serisidir. Evangelion aynı zamanda 26 bölümlük seri dışında Death and Rebirth, End of Evangelion, Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone, Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance, Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo filmleri ve 2020'de çıkacak Evangelion 3.0+1.0 filminden oluşan bir külliyattır.
Serinin konusu ise ortaokullu Shinji'nin kendisini babasına kabul ettirmek için insanlığın düşmanı havarilere karşı tek silahları olan Evangelionlardan birinin pilotu olmayı kabul etmesi ile başlar. Ama ilerleyen zamanlarda Shinji'yi ve geri kalan insanlığı bekleyen sürprizlerden sadece çok az kişinin haberi vardır.

[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ana seriyi ve End of Evangelion'u bitirdim. Seri ilk başlarda basit bir meka animesi gibi davransa da ilerleyen zamanlarda hikayenin açılması ve yan karakterlerin bile bırakın çoğu animedeki, çoğu yapıttaki baş karakterlerden bile daha iyi sunulup, derinleştirilmesi ile takdirimi kazandı. Tabi ana serinin finali hikayeyi bir yere bağlamadığından, ilk önce Death and Rebirth'i izlemeye çalıştım. Ama sonradan fark ettim ki bütün film ana serinin özeti gibi. Sondaki yeni sahneler de eğer ki ana serinin yönetmen versiyonunu izlediyseniz zaten varlar. Bu yüzden de hemen End of Evangelion'u izledim ve çok beğendim. Tabi hikayenin arka planını anlamak için biraz araştırma yapmak gerekiyor. Ya da ana seri ve filmlerdeki kaçırdığınız detayları fark edebilmek için. Bunun dışında daha rebuild serilerini izlemedim. Duyduğum kadarıyla orada da hikaye devam ediyormuş. Onları izleyince yeni bir ileti gireceğim.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara

Ara
Bi arkadaşın önerisi üzerine başladım. Orjinal seri ve 2 farklı sonunu izledim. Başta boş gibiydi sonradan açıldı. Eğlenceli gelmeye başlamıştı. Ancak finale yaklaştıkça acayip sıkıcı ve kaotik bi hal almaya başladı. Final tatmin edici değildi. Ne oldu niye oldu kim napmaya çalışıyodu falan çok boşta kaldı ya da ben anlamlandıramadım. Daha kullanıcı dostu bi seri bekliyordum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kesinlikle herkesin izlemesi lazım bu animeyi kaotik olmasına katılıyorum fakat filmler ile bunu aşmaya çalışmışlar psikolojik ve felsefi tarafı beni bir hayli etkilemişti anime 101 olmasa dahi ağır anime severlerin mutlaka bakması gereken bir seridir
Ara
Başlangıçta beni alelade bir mecha animesi olduğuna öyle iyi inandırdı ki daha önce bu animenin sözünün edildiğini duymasam gerçekten tamamının öyle olacağını zannedip sonlarda büyük bir şaşkınlığa uğrayabilirdim. Ergenliğe yeni girmiş çocukların etkileşimlerinin ve ilk bakışta "alışılmış bir dünyayı kurtarma hikâyesi" olarak gözüken olayların arkasında aslında çok derin anlamlar yatıyor. Dizi çoğu konuyu izleyiciye uzun uzun açıklamak gibi bir endişeye sahip olmadığından internette biraz araştırma yaptım fakat hâlâ birçok konuyu anlamakta güçlük çekiyorum. Yalnız okuduğum her açıklamada "şu şu filmi izleyin, orada açıklanıyor" denmesi ve Neon Genesis Evangelion'un neredeyse hiçbir hususta kendi ayaklarının üzerinde duramaması canımı sıktı.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk kez izliyorum, 26 bölümlük dizisini bitirmeme 2 bölüm kaldı. Sanki hikayenin nasıl olacağına daha birkaç bölüm önce karar vermişler gibi geliyor. İlk baştan beri yavaş yavaş anlatılması gereken şeyleri topluca söylüyorlar. O kadar bölüm robot dövüşü izledik şimdi birden ışık hızıyla hikaye anlatılıyor. Geri sarıp durdura durdura izlemem gereken yerler oldu çünkü birden bilmediğin 10 şeyi sıralayarak açıklıyorlar. 24. bölüm spoileri: Daha bölümün başında eklenip birkaç sahnesi olan adamın bölüm sonunda ölümünü de umursamamızı bekliyorlar.

Filmlerde bu olay daha iyi diyorlar, göreceğiz.
Ara
Seri kendi içinde çok güzel fakat felaket bir olay akışına sahip. İlk 20 bölüm ile son 6 bölüm birbirinden tamamen farklı türde ama aynı karakterleri barındıran bir dizi gibi işliyor. Sanki 50 bölüm olacakmış gibi ilerleyip sonradan 26 bölüm olduğunu hatırlamışlar gibi bir hissiyat bırakıyor. Yine de işlediği konular, sunuş biçimi ve ilginç twistleri ile bayağı orijinal bir içerik ortaya çıkarılmış, sadece bunlar için bile izlenebilir. Sadece 26 bölümlük seriyi izlediğim için yorumum onunla kısıtlı fakat diğer içerikleri izledikçe de yorum yapmayı düşünüyorum, Violet Evergarden'dan beri bu ayarda beğendiğim bir anime olmamıştı sanırım.
WhaW8Am.gif
Ara
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.