AOE2- Scout Rush Rehberi
#1
scout03.jpg
Scout rush'ın amacı rakibin köylülerini erken safhada imha ederek gelişimini yavaşlatmaktır. Bunun için en uygun medeniyet moğollardır. Çünkü diğer medeniyetlere kıyasla moğollar çok daha hızlı scout rush yapabilir. Hunlar da bir başka iyi seçenektir.
Nasıl yapılır?
Fast Castle rehberimdeki feudal'a kadar olan adımları aynen takip edin.
Feudal'a geçer geçmez stable inşa edin ve scout'lar üretmeye başlayın.
Yeni çıkan köylüleri sürekli farmer yapın. Zira hayli food ihtiyacimiz olacak
6-7 scout şimdilik yeterli. Onları rakip TC'sinden uzak olan köylüleri avlamaya yollayın. Rakip TC'sinden uzak tutmaya dikkat edin zira oklara çok dayanıksızlar. Vur kaç yaparak rakip köylüleri yıldırın.
6-7 scout'ınız varsa rahatlıkla rakibin 2 mızraklısını alt edebilirsiniz. En iyi mikro, rakibin mızrakçısının vurduğu scout'ı kaçırıp, diğer scoutları mızrakçıya saldırtmaktır. Bu yolla hiç biri ölmeyecektir. Bir başka yol onu çevrelemek ve öldürmektir. Mızrakçı kime saldıracağına karar verirken yarı ölüdür.
Köylülerine vururken size saldıran mızraklıyı bir scout ile oyalarken diğeriyle köylüleri kesmeye devam edersiniz. Hangisine yöneldiyse onu kaçırıp, diğerleriyle devam edersiniz.
Değişik Senaryolar
Senaryo 1: Rakip sizi stable inşa ederken görürse, o zaman bir scout rush yapacağınızı anlıyabilir. Bu nedenle 5-6 mızraklı yollayacaktır. Bu durumda siz de 4-5 tane mızraklı yapıp karşı tarafı oyalarken, scout rush'a devam edebilirsiniz.
Senaryo 2: Rakip oldukça agresif ve saldırgan oynuyorsa, kendi TC'niz yakınlarına 1 tower ve wall çekerek kendinizi savunurken, savunmasız kalan rakip TC'sine rahatlıkla scoutlarınızla raid atabiliriniz.
Bu taktiğin püf noktası yine mikrodur. Mızraklılara karşı oldukça savunmasızdır ve iyi yönetemezseniz kaynaklarınızı boşa harcamış olursunuz.
[+] 4 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Aynen dediğin gibi iyi yönetilmezse olan Castle çağ için kullanılacak yemeğe olur.
[+] 1 üye irfandurmus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.