AoE3 - Prusya Rehberi
images?q=tbn:ANd9GcRdzwQJpD6MvkM1dIqCaWE...kzxZoopVXg
Büyük Friedrich , Prusya 
Kaliteli , Güçlü Ekonomi ve Ordu

Ön Bilgi
Oyunda ''The Germans'' yani Almanlar diye geçen Prusya devleti.1713-1876 arasında hüküm sürmüş Alman devleti
daha sonra Otto von Bismarck'ın yaptığı hizmetlerle Almanya devletlerini tek bir çatı altında toplayarak ve devleti güçlendirerek Alman İmparatorluğu adını almıştır.Başkenti Berlin'dir.Oyunda ki lideri 2. Friedrich yani Büyük Friedrichtir orduda yaptığı reformlar ile bilinir.

german_consulate_flag

Genel Özellikler

• Özel işçileri vardır Settler Wagon adlı hızlı işçiler oyundaki en iyi işçidir ve diğer işçilere göre daha hızlı inşaat ederler.Bir Settler Wagon iki tane normal işçiye bedeldir.İki pop. kaplarlar.

• Başkentten çağrılan her kart için 2-4 aralığında Uhlan (Hafif süvari) gelir.

Doppelsoldner adlı birimlerin Almanlara özel olması.Pahalı olmasına rağmen oyundaki (Ek paketler hariç.) en iyi ağır birimdir ve atlılara , diğer piyadelere ve binalara karşı iyidirler.

War Wagon adlı atlı birimler diğer atlı birimlere karşı iyi bir seçim olur ayrıca binalara da iyi hasar vurmaktadır.Almanlara özel bir birimdir.

Özel Alman atlısı olan Uhlanlar oyundaki en iyi hafif süvarilerdendir.Uhlanların can puanlarının az olmasına karşın ( Hit point.) hasarları yüksektir.İlk çağ hariç diğer çağlarda II.Çağda 2 III.Çağda 3 IV.Çağda 4 tane çağrılan kartlarda bonus olarak gelir.

german_consulate_flag

Birimler

latest?cb=20130209133208 Crosbowman : 2.Çağdan itibaren kullanabileceğiniz menzilli birimdir.Özellikle yakın birimlere vur-kaç yaparak rakibinize fazlasıyla hasar verirsiniz.3.Çağda Veteran geliştirmesi vardır.Pikemanler ile beraber kullanırsa oyunun ilk 10-20 dakikalık bölümünde oyunu bitirebilirsiniz.Atlılara karşı kötü bir seçimdir.

latest?cb=20130115171619 Pikeman : 2.Çağdan itibaren kullanabileceğiniz yakın dövüş birimdir.Atlılara karşı iyi hasar verirler.3.Çağda Veteran yükseltmesi vardır.Atlı dışındaki birimlere karşı kullanmamanızı önerdiğim bir birimdir.Mızraklı + Arbaletçi ve ya Skirmisher karışımı ordu kurarsanız önünüzde kimse duramaz.
latest?cb=20120526084544 Doppelsoldner : 2.Çağdan itibaren kullanabileceğimiz yakın Alman özel birimdir.Atlılara,binalara ve diğer tüm birimlere büyük hasar verirler.Sırasıyla Veteran,Guard ve Imperial geliştirmeleri vardır.Pahalı olmasına karşın kullanışlıdır fakat direkt olarak ordunuzu bu birim üzerine kurmanızı önermiyorum.Ağır zırhlı olmasından dolayı çok yavaştırlar vur-kaç taktiği ile durdurulabilirler.Doppelsoldner ve Skirmisher ordusu kurarsanız kolay kolay yenilmezsiniz.

latest?cb=20120523155825 Skirmisher : 2.Çağdan itibaren kullanabileceğimiz menzilli Almanların güçlü birimdir.Diğer tüm piyade birimlere karşı büyük hasar verirler.Guard ve Imperial geliştirmeleri vardır.Yakın dövüş atlılarına karşı güçsüz kalırlar fakat menzilli atlılara karşı çok iyidirler.
latest?cb=20120526143505 Uhlan : 2.Çağdan itibaren kullanabileceğimiz  hafif yakın dövüş atlılardır , Almanların hem güçlü hem özel birimidir.Ek olarak 2.Çağdan itibaren +2,+3,+4 şeklinde gelirler.Sırasıyla Veteran,Guard ve Imperial geliştirmeleri vardır.Canlarının az olmasına rağmen hasarları yüksektir.
latest?cb=20120812211437 War Wagon : 3.Çağdan itibaren kullanabileceğimiz menzilli Alman özel atlı birimidir.Atlılara ve binalara karşı iyi hasar verirler.Guard ve Imperial geliştirmeleri vardır.3 population kaplarlar.Pikeman , Halberdier ve Skirmisher ile kolay bir şekilde halledilebilir.

german_consulate_flag 
Avantajlar

+ Özel işçiler , güçlü ekonomi.
+ Özel kara birimleri.
+ Kaliteli Alman birimleri.
+ Uhlan ve Skirmisherların güçlü olması.
+ Kart,Lakota ve Kilise geliştirmeleri ile tıkladığınız anda dev bir Uhlan ve ya War Wagon ordusu olması.

german_consulate_flag 
Dezavantajlar

- Settler Wagon işçisinin en fazla 20 tane çıkartılması (Kart geliştirmesiyle.)
- Çoğu birimin çok para istemesi.
- Musketeer biriminin olmaması.
- Donanmasal olarak pek iyi olmaması.
- Diğer ülkelere karşın bir Alman kartının gelmesi için %10 daha fazla xp lazım olması.
- Top birimlerinde biraz geri olması.

latest?cb=20120530171919

Özet

Genel olarak Almanlar çoğu strateji oyununda olduğu gibi yine kendine has özelliklerini ortaya koymuş.Güçlü sanayisini oyuna yansıtmıştır.Almanya ile isterseniz defansif oynayabilirsiniz ,isterseniz agresif bir şekilde rush atabilirsiniz fakat kartlarınızı güzel ve iyi seçmeniz lazım.Germantown Farmers , Guild Artians , Riding School , Fencing School ve iki fabrika kartı zorunlu olarak alınmalıdır.Ayrıca trade routeları rakiplerden önce ele geçirilmeli ve oradan XP alınmalıdır.Donanmasal olarak 2 geliştirme kartı (Admiralty ve Improved Warships.) alarak ve  güçlü bir ekonomi ile yarışabilirsiniz.Ayrıca kartlardan gelen Uhlanlarla bir ordu kurup rakibin işçilerini kentten uzaktayken öldürebilir böylece ekonomisine büyük bir darbe vurabilirsiniz.

Okuyucuya Sorular

Soru 1 : Almanya'nın yanına hangi ülke en iyi müttefik olabilir ? Almanya ile müttefiklik halinde iken hangi kartlar alınmalıdır ?

Soru 2 : Almanyayı hangi ülke kolayca durdurabilir ? Almayaya karşı hangi kartlar alınmalıdır ?

Soru 3 : Almanya ile defansif mı oynanmalı yoksa agresif bir biçimde mi oynanmalı ?

Not : Bir sonraki rehber İngiltere olacaktır.Haftasonu ve ya haftaya Pazartesi yazmayı düşünüyorum.Okuduğunuz için teşekkürler.

[+] 2 üye Leon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eline sağlık.
Soru 1 : Kesinlikle Rusya.

Soru 2: Doppelsoldnerleri aktif bir şekilde durdurabilen Cuirassier ünitesine sahip Fransa.

Soru 3: Ultra agresif. Multide oynamaktan en zevk aldığım ülkedir.
[+] 1 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Doppel atlara karşı iyidir. Skirmisher ı yakalayabilirseniz iyi işler yapabilir. Ancak musketeer e karşı kullanılmaz. Ayrıca settler wagonlar normal işçilere oranla çok daha fazla kaynak toplarlar.
[+] 1 üye iamturk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İngiltere, Fransa, Portekiz rehberleri de olsa iyi olur. Ayrıca rehberde offline mod için 100 seviye üstü her kart açık şekilde hangi deck seçilmeli o da yer alırsa tadından yenmez :)
Ara
Ben geçen günlerde bir kaç defa denedim almanları. Her maç inanılmaz ev sıkıntısı yaşadım. özel kılıçlı birimi 2 pop, uhlanlar 2 pop, wagonları 3 pop yer kaplıyor. Etim altınım olmasına rağmen nüfus sınırından asker basamadım. Ya oduna ciddi işçi ayırmanız lazım, ya da destenizde 2. çağda odun olması lazım.
Ara
(07-02-2018, 14:10)Tekilbe y : İngiltere, Fransa, Portekiz rehberleri de olsa iyi olur. Ayrıca rehberde offline mod için 100 seviye üstü her kart açık şekilde hangi deck seçilmeli o da yer alırsa tadından yenmez :)

Zamanım bu rehberden sonra hep kısıtlı oldu boş bir vakit bulursam yapacağım önerin için teşekkürler

(07-07-2018, 10:43)pplhntr2 : Ben geçen günlerde bir kaç defa denedim almanları. Her maç inanılmaz ev sıkıntısı yaşadım. özel kılıçlı birimi 2 pop, uhlanlar 2 pop, wagonları 3 pop yer kaplıyor. Etim altınım olmasına rağmen nüfus sınırından asker basamadım. Ya oduna ciddi işçi ayırmanız lazım, ya da destenizde 2. çağda odun olması lazım.

II.Çağ için yaklaşık 12 veya 15 işçi ile geçmeni öneririm.(Bu karşındaki düşmana bağlıdır) 3 wagon + 3 settler ile kolayca odun edebilirsin.Marketten yaptığın odun toplama geliştirmeleri ile 3 wagon işçisi bile yetebilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.