Anket Başlığı: AoM vs AoE 2 vs AoE 3
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Age of Mythology

7 43.75%
Age of Empires 2

7 43.75%
Age of Empires 3

2 12.50%
Katılımcı sayısı: 16 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

AoM vs AoE 2 vs AoE 3
#1
Peki neden?
giphy.gif
Ara
Cevapla
#2
AoM > AoE 3 > AoE 2
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Age of Empires 2 hem oynanış hem de öğrenme süreci açısından en rahat ve en uzun soluklu oyun üçlü arasından. Oyunda seçebileceğin onlarca uygarlık, her uygarlığın kendine özel bir teknoloji ağacı ve özel birimi bulunmakta ve neredeyse her uygarlık farklı birimlere odaklanan, birbirinden başka bir oynanış sunmakta.
[+] 4 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Hepsini de çok severim, AoM ve AoE3'ün kampanyasını defalarca bitirmişimdir ancak AoE2'nin kampanyasını hiç bitirmememe rağmen multiplayer oynamak için AoE2 tercih ederim.

MP için AoE2 > AoM > AoE3 derim.
SP için AoM > AoE3 > AoE2 derim.

Karşılaştırma, objektif değil kişisel zevklerime göre yapılmıştır.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Age of Mythology birçok yönden daha kompakt ve güzel bir oyun. Mitoloji temalı olması oyuncuya bir AoE oyununda tuhaf karşılanabilecek Tanrı Güçleri gibi silahlar sunabilmesini sağlıyor, bunları doğru bir şekilde zamanlayarak oyunun seyrini değiştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde çağ atlarken Minor Tanrılar üzerinden oyuncuya tercih sunuyor, bu da oyunları ezbere olmaktan çıkarıp daha karar meselesi haline getiriyor.

Benim kişisel olarak Age of Mythology'i sevme sebebim her uygarlığın ve bu uygarlıklardaki her tanrının özel hissettirmesi. En basitinden her uygarlık farklı şekilde kaynak topluyor, Norse'da Ox Caravan ile geziyorsunuz, Atlantis'te Citizen kendisi topluyor, Mısır ve Yunan binalara taşıyor fakat Mısır her kaynağa ayrı bina yaparken, Yunan odun ve altın için tek bir bina yapıyor. Hero birimler, Myth birimler, kesinlikle oyunun derinliğini arttırıyor. Rakibin yaptığı her hamleye verebileceğiniz bir yanıt var.

SP olarak bakıldığında Age of Mythology'nin Scenario modunun AoE3'ten dahi üstün olduğunu düşünüyorum. Bunu mümkün kılan şey de tamamen mitolojinin zenginliği.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#6
AoE2, çıkışının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen hâlâ serinin en popüler oyunu olmaya devam ediyor. Bu sayede, kendisinden sonra çıkan AoM ve AoE3'e rağmen multilerde çokça tercih edilmeye devam ediliyor. İnternetteki geniş rehber arşivlerinden bahsetmeye gerek bile yok. En sade AoE deneyimini AoE2 sunuyor. Çok sayıda olan ve oynanış bakımından ufak farklılıklar içeren uygarlıklar var. Uygarlıkların teknoloji ağaçları baya farklı ama oynanış temelde aynı. Öğrenmesi en kolay oyun AoE2. Ortaçağ ile en ufak bir alakan varsa bile, mızraklıların atlılara karşı iyi olduğunu bilirsin mesela. Wiki okumaklar uğraşmana veya deneme yanılma yapmana gerek bile kalmadan birim counterlarını çözebilirsin. AoE'de en önemli noktalardan birinin doğru counterlarla oynamak olduğunu düşünürsek, AoE2'nin en güçlü yanlarından biri bu şeffaflık.

AoM, önceki oyunların aksine adından da anlaşılacağı üzere mitolojik bir temaya sahip. AoM ile birlikte, serinin 3 boyutlu olması ve az sayıda ama birbirinden farklı uygarlıkların ele alınması gibi köklü değişimler oluyor. Uygarlıklar arasında neredeyse hiçbir benzerlik yok. AoM'un sevdiğim yanı, aynı anda hem öğrenme kolaylığını hem de oynanış derinliğini koruyabilen bir oyun olması.

AoE3 seriyi Keşif Çağı'na götürüyor. AoM ile benzerlik göstermekle beraber, seriye birçok mekanik getiriyor. Kartlarla her oyunu özelleştirmek, kâşifle etraftaki hazineleri toplamak, her haritada değişkenlik gösteren yerlilerle ittifak kurup onların askerleri ve teknolojilerinden yararlanmak... AoE3 yeni fikirler açısından bonkör bir oyun. Fakat AoE3'ün en büyük sıkıntılarından birisi öğrenme kolaylığı. AoE2'nin en güçlü yanlarından biri olan bu özellik AoE3'te maalesef yok. Birim counterlarını öğrenmek için oyun içindeki açıklamaları okumak şart. Birimler benzer oldukları için de hangi birimin hangi birimi counterlardığını zihnine yerleştirene kadar baya zaman geçmesi gerekiyor.

Toparlarsam, AoE2'yi seviyorum ve multileri de hoşuma gidiyor. Çoğu RTS oyununun ana ilkesi olan "öğrenmesi kolay ustalaşması zor" cümlesini en iyi uygulayan RTS oyunlarından biri belki de AoE2. Ankette AoM seçmemin tek sebebi aldığım zevkin nispeten daha fazla olması ve uygarlıkların birbirinden farklı olmasının benim için önemli bir kıstas olması. AoE3'ten de zevk alınabiliyor, ki ben alıyorum, fakat AoE3 yeniliğin her zaman iyi bir şey olmadığını kanıtlar nitelikte bir oyun. Oy verirken fazlasıyla arada kaldım, bu 3 oyunu da sık sık ayırt etmeden oynuyorum. Ama sıralama yapmam gerekirse, benim için: AoM > AoE2 > AoE3
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
Son verdiğim kriter sebebiyle detaylı bir inceleme yapmamın doğru olmadığını düşünüyorum.

Senaryo: AoM > AoE 3 > AoE 2
Görsellik: AoE 3 > AoM > AoE 2
Müzik: AoM > AoE 3 > AoE 2
Geçtiği Dönem: AoE 3 > AoM > AoE 2
Oynanış: AoM > AoE 3 > AoE 2
Fanboyluk: AoE 3

O yüzden benim için AoE 3 > AoM > AoE 2k
hby6qc.gif
[+] 2 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
AoE2.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.