ARENA - Başlangıç Rehberi
#1
Genel Bilgi
Oyun bir çok birim çeşidi sunuyor. Her birim kendine gore avantajlara ve dezavantajlara sahip, yani bir birimin yenilmez olma gibi bir durumu yok. Yapmamız gereken ise bu birimleri bilmek ve hangisine saldırıp hangilerinden kaçmamız gerektiğini kavramak. Her oyuncu haritada 3 birime sahip olarak oyunu oynar. Oyundaki ilerleme ve tecrübe puanları ile yeni birim çeşitlerine erişim sağlanır.

Birimleriniz daha güçlü bir düşman tarafından saldırıya uğradığında moraliniz hızla düşmeye başlar.

Her birimin iki ana göstergesi vardır - Can ve Moral.
 1. Can (Birimin üstündeki kırmızı veya mavi bar) alınan hasarlar ile düşer. Bir birimin ölmesi tüm canının bittiği anlamına gelir. Oyun sonunda bu birim otomatik olarak gümüş karşılığı yenilenir.
 2. Moral, birim çatışma dışına çıktığında veya bir çatışmadan galip ayrıldığında tekrar doldurulabilir. Moral tükendiğinde ise birim kaçmaya başlar. Eğer kaçan birim 10 kişiden fazlaysa moral tekrar doldurulabilir ve tekrar birimin kontrolü sağlanabilir. Fakat 10 kişiden az ise tamamen kaçar ve ölü olarak sayılır.
Ayrıca her birimin kendi özellik setine sahiptir. Bunlar: Saldırı, Savunma, Yaşama Kabiliyeti ve Hareketlilik. Yukarıdaki resimdeki birim örneğinde savunma bu birimi alt etmek için belirleyici noktasıdır. Bu yüzden daha güçlü okçu birimler kullanarak bu birimin zayıf noktasını kullanabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken onların daha zırhlı birimlere odaklanmalarını sağlamaya çalışabilirsiniz.

Çeşitli Konularda İpuçları
Bu kısımda birimlerinizi çatışmadan nasıl sağ çıkarabileceğinizi anlatacağım.
 1. Hücumlar birimlerinizin çiğnenip ağır hasar almasına sebep olabilir ya da duvara çarpıp bir intihar hamlesine de dönüşebilir. Her zaman düşman  atlılarını yanıltıp hücumlarınının askerlerin arasına girmemesine dikkat edin.
 2. Her zaman hücum eden düşmanı karşısından karşılamaya çalışın. Bu şekilde hem daha az hasar alır hem de birimlerin karışmamasını sağlarsınız.
 3. Mevcut formasyonu değiştirmek ve birimlerin genişliğini ayarlamak için sağ tuş basılı bir şekilde alt tuşuna basın. Düşmanın sizi sarmalamasına izin vermeyin. Özellikle falankslarınızı.

Düşmanın size oluşturduğu tehdidin büyüklüğünü öğrenmek için fare imlecini düşman birimin üstüne getirin.
 • Düşmanınızı tanıyın. Eğer bir birimle ilk defa karşılaşıyorsanız ve tehdid oluşturup oluşturmadığını bilmiyorsanız imleç sizin birimleriniz için tehdidin büyüklüğünü belirtecektir.
Yüksek otlar, ormanlar vs iyi saklanma yerleri olabilir fakat hızınızı ve saldırı gücünüzü düşürecektir.

 1. Etrafınızı tanıyın. Sol tık ile bölgeye tıklayarak bölgenin ne gibi bonuslara veya eksilere sahip olduğunu görebilirsiniz. Örneğin çoğu birim ormanda saldırı ve hız dezavantajı elde ederken barbar savaşçılar ve savaş köpekleri bu gibi bölgelerde önemli bonuslar elde eder.
 2. Takım arkadaşlarınıza yardım edin. Dostunuz bir hata yaptıysa onu görmezden gelmek yerine yardım edin. Misal, eğer takım arkadaşınız mancınıklarını savunmasız bıraktığında onu korumak için siz birimlerinizi gönderin.
Küçük bir bölük bile merkez ele geçirme barının ilerlemesini yavaşlayacaktır ve güçlerinizin yetişmesi için zaman kazandıracaktır.

 1. Eğer merkeziniz saldırı altındaysa savunduğunuzdan emin olun. Bir çok savaş oyuncuların merkezlerini savunmaması sebebiyle bitmektedir. Tek yapmanız gereken merkez çemberinin içinde düşmanla savaşmanız.
 2. Klavye kullanımını öğrenin. Bu sayede emir vermeniz kolaylaşır ve sadece fare ile yapılamayan hamleleri de yapmanızı sağlar. (Mevcut hareketi durdurma, formasyon düzenleme vs.)
 3. Ağaçların arasındaki saklı düşmanları göstermek için vs. space(boşluk) tuşunu kullanın.
 4. Savaş alanını gözden geçirmek için haritaya zoom yapın. (Kazıklardan kaçınmak için de dahil)
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Paranız yoksa başlamayın.
Ara
Cevapla
#3
(28-08-2018, 18:34)mertcam : Paranız yoksa başlamayın.

niyeki ben bunu pay towin değil diye biliyorum

çok üzüldüm nan başlıcaktım bak vazgeçtim tüh
Ara
Cevapla
#4
Başlarda ben de p2w mi acaba diye tereddüt etsem de oynayınca olmadığını fark ettim açıkçası. Para sadece gelişme sürecini hızlandırıyor ama etkisinin öyle ahım şahım bir durumda olduğu söylenemez.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.