Attila: Alemanni Rehberi
#1
mon_256.png
ALEMANNİ

Dostlarımız:
mon_256.png   Frenkler: Saldırmazlık ve Ticaret Antlaşmalarımız mevcut. İleride Saksonlar ile savaşa gireceklerdir olası toprak kazanımımız için ideal bir dost.
mon_256.png   Süevler: Askeri Geçiş Antlaşmamız mevcut. Ticaret yapamıyoruz fakat Batı Roma'nın topraklarını alırken onlar sayesinde Roma'nın tüm dikkatini çekmeyeceğiz.
mon_256.png   Langobardiler: Ticaret Antlaşmamız mevcut. İleride ittifak yapılabilir. Hunlara karşı kuzey sınırımızda tanpon bölge olarak kullanılabilirler.
mon_256.png   Markomanlar: Dostane tavrımız var. İlişkileri geliştirmek için ticaret veya ittifak antlaşmaları yapılabilir. Vandallar için ön savunma olabilir.

Düşmanlarımız:
mon_256.png   Vandallar: Oyunda düşmanımız olarak başlıyoruz. Markomanları da kullanarak erkenden basılan bir orduyla ilk turlarda halledebileceğimiz bir düşman.
mon_256.png   Batı Roma: Herkesin topraklarından faydalanmak için sıraya geçtiği artık çökmüş bir efsane. Sınır komşusu olduğumuz için erkenden hakkımızı alacağız.
mon_256.png   Saksonlar: Frenkler ile girecekleri olası bir savaşta şehir almak için rahatça saldırabileceğimiz bir hedef.

Uburzis adında tek şehre sahip bir devlet olarak seferimize başlıyoruz. Augusta yakınlarında öncü birliklerimiz bulunurken başkentimizde kralın ordusu ikamet etmekte. Gıdamızın az olmasından dolayı ilk turdan asker alımı yapamıyoruz. Fakat iki orduyla başladığımız için bu avantajı iyi kullanmalıyız. Genellikle ilk turu geçtiğimiz zaman Vandallar topraklarımıza yağmaya geliyorlar. Bunun için iki seçenek var: İlk olarak kralımızın ordusunu öncü ordumuzun yanına götürebiliriz. Bu durumda Vandal ordusunu açıkta karşılamış oluyoruz. İkincisi öncü ordumuzu şehrimize yakınlaştırarak bir savunma savaşıyla Vandalları yenebiliriz. Bunları yaparken teknolojik olarak öncelikle kentsel kısmından gıda ağırlıklı gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü bulunduğumuz bölgede sürekli savaşlar olacak ayakta kalabilmemiz için elimizdeki orduları güçlendirmemiz gerekecek ve bunun içinde yeterli gıda bolluğuna ihtiyaç duyacağız. Vandalları yendikten sonra Batı Roma'ya sefer düzenleyebiliriz. Ancak bunun için birkaç tur bekleyebilirsiniz. Batı Roma'dan ilk şehrimizi aldığımızda göreceksiniz ki neredeyse her bina bizim kültürümüze farklı. Binaları ya yıkmalıyız ya da bizim kültürümüze göre yeniden inşa etmeliyiz bunun içinde paray ihtiyacımız olacaktır. Batı Roma'ya sefer düzenlediğiniz zaman kralın ordusuyla Augusta'ya diğer ordunuzla da Strazburg'a saldırmanızı tavsiye ederim. Böylece bir turda iki şehir birden almış olursunuz ayrıca tehdit oluşturabilecek Batı Roma ordusunu da ortadan kaldırmış olursunuz. Batı Roma üstünüze ordu göndericektir fakat göndereceği ordular tam donanımlı değil daha çok içerisinde 5-6 birim asker barındıran ordular olacaktır. Eğer tek şehir almak için savaş açarsanız gelen ordular ve şehirdeki garnizonlar ile mücadele etmek zorunda kalırsınız. Fakat iki şehri de tek turda alırsanız şehirdeki garnizonlar sizin tarafınıza geçer. Batı Roma orduları ilk turda direk şehrinize saldırabilirler bunun için ordularınızı şehirlerinize yakın yerlerde veya içerisinde bulundurmanızı tavsiye ederim. Aldığınız şehirlerde gıda binalarına önem verirseniz sıkıntı çekmeksiniz. Gelen ufak birlikleri de yendikten sonra Langobardiler ile birlikte kuzeye sefere çıkabilirsiniz ama bunun için tüm ordularınızı kuzeye götürmenize gerek yok tek bir ordunuzu kuzeye götürün ve diğer ordunuzla yavaş yavaş Batı Roma'nın şehirlerini ele geçirin. Batı Roma'nın şehirlerini ideal olarak ele geçirmek için önce Belgica eyaletine sonra Maxima Sequannorumun kalan kısmına ardından da Raetia ve Noricum eyaletlerini ele geçirin. Bunları yaparken acele etmeyin. Binaları onarmaya veya yeniden inşa etmeye özen gösterin. Bu eylaletleri sırasıyla aldıktan sonra Avrupa'da bir güç olarak yükselmiş olacaksınız ve nereye daha çok hükmetmek isterseniz oraya doğru genişleyebilirsiniz.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.