Attila: Antesliler Rehberi
#1
mon_256.png
ANTESLİLER
Düşmanlarımız:
mon_256.png  Hunlar: Atlı birimleri ve özellikle atlı okçularıyla daha siz yaklaşmadan ordunuzun ciddi sayıda zaiyat vermesini sağlayabiliyorlar.
mon_256.png   Budiniler: Göçebe toplum olan Budiniler Slavenyalıların sınırları içerisinde olsalarda sınırlarımızda tehdit oluşturmaları an meselesi.

mon_256.png   Roksolanlar: Henüz eyaletimizin batı kısmında da bulunsalar bu göçebe toplumda çıkarlarımıza her an ters düşebilir.

Dostlarımız:
mon_256.png   Slavenyalılar: Aynı kültüre sahip olduğumuz bu ulus bize Hunlara karşı yardım edecektir.
mon_256.png   Bastarnalılar: Askeri geçiş ve ticaret antlaşmalarımız var ayrıca sınır güvenliğimizi de sağlıyorlar.
mon_256.png   Venedler: Kuzey sınırımızın güvenliği açısından iyi bir müttefik ve aynı kültüre sahibiz.

2UO5G7.jpg
Anteslileri tanıyalım. Antesliler slav kültürüne sahip bir ulus. İki şehirleri ve iki orduları bulunmakta. Güneybatı, doğu ve kuzey sınırlarımızdaki devletler ile dostane tavırlarımız ve anlaşmalarımız sayesinde sınırlarımız nispeten güvenli. Kültürel olarak gelen vasıflarımızdan karda zaiyat vermiyoruz ve kolonileşme masrafımız yok. Ulusal vasıflarımızda orman ve nehir savaşlarında Yakın muharebe hasarımız ve saldırımız %20 artıyor. Bununla birlikte çayır ve açık arazide de %10 azalıyor. Doğumuzda Budiniler ve Hunlar, batımızda ise Roksolanlar mevcut. Bu uluslar bize saldırmadan saldırmamalıyız. Çünkü ordumuzda çok etkili bir birim mevcut zehirli okçular. Seferimize başladığımızda ordularımızda fazlasıyla okçunun mevcut olduğunu görüyoruz. Diğer devletlere göre fazla okçu bulundurmalıyız fakat bunu abartmamalıyız. Okçularımızın birkaçını terhis edip yerine baltacı piyade veya atlı birlik alabiliriz. Önce Anteslilerin kayda değer birimlerini tanıyalım.
eaVVVL.jpg
Biri baltalı diğeri kılıçlı piyade olan bu iki birimi kullanmanızı tavsiye ederim. Değerlerden de anlayacağınız üzere baltalı birim kılıçlı birimimize göre biraz daha defansif özellikli mızraklı birimlerin arkasına baltalı birimleri yerleştirip kanatlara da kılıçlı birimleri yerleştirirseniz ortada kalan düşmanı rahatça yenebilirsiniz.
T33a75.jpg
Okçularımızı genelde mızraklı birimlerin ve baltalı birimlerin arkasında kullanmalısınız. Çünkü 3 olası düşmanımız da atlı ağırlıklı ve baskın süvarileriyle ön saflardaki okçularımızı çok kolay ve hızlı biçimde öldürebilirler. Ordumuza yaklaşan atlı okçuları veya baskın süvarileri güvenli mesafeden sürekli ok atarsanız bir süre sonra ciddi zaiyat verirler.
6OULd6.jpg
3 tip atlımız var. Hepsi menzilli piyade. Slav baskıncılarımız Svarog'un baskıncılarına göre daha mobil fakat daha düşük zırh, sağlık ve moral değerleri mevcut. Eğer savaş alanında biraz daha fazla dayanmalarını istiyorsanız Svarog'un baskıncılarını tavsiye ederim ama hızlı birimlerle sürekli hasar verip kaçarım ve zaiyatım düşük olur diyorsanız da Slav baskıncılarını kullanmalısınız.
8UT16U.jpg
Seferdeki amacımız Kurt Totemi isimli yapıyı inşa etmek. Öncelikle Kurt Totemi inşa etmek için yukarıdaki araştırmayı yapmanız gerekiyor. Bu yapıyı inşa etmek için 3 şart var. %70 devlet dini, bir adet demir kaynağı ve bir adet odun kaynağı. Devlet dini için yapabiliyorsak her şehrimize bir tane dini yapı inşa edip yükseltmeliyiz. Sadece seferi kazanmak için değil. Eyalette bulunan ordularımıza 'Son Direniş' kabiliyetini veriyor. Şehirde bulunan ordumuza da maksimum seviyede %20 ikmal sağlıyor. Göçebe kavimlerle savaşırken gayet işimize yarayacaktır. Bu ikmali kış aylarında göçebe ordularına saldırarak yapabilirsiniz. Karda zaiyat vermeyen ordunuzla göçebe bir orduya saldırdıktan sonra kalan ordusu sizi takip ettiğinde hem şehrinizdeki garnizonlar ordunuza katılacaktır hem de birimleriniz ikmal yapacaktır.

Oyunun ilk turlarında nereye doğru genişleyeceğinize karar verin. Germenia etrafında 2 adet odun kaynağı, İskandinavya ve Britanyada birer adet odun kaynağı ve Scythiada 1 adet odun kaynağı mevcut. Scythia hariç diğer eyaletler batınızda yer alıyor. Hemen güneyinizde Daciada ve haritanın en doğusunda Transcaspiada 1 adet demir kaynağı mevcut. Demir olarak güneydeki kaynağa yönelmenizi tavsiye ederim. Odun olarak da doğudakine giderseniz daha kolay fakat batıdakini tercih ederseiz bol savaşlı bir seferiniz olacaktır. İlk turlar agresif olmayın ordularınızı güçlendirmeye önem verin. Leopolis kentinizin kuzeyinde bir harabe mevcut onu kolonileştirebilirsiniz. Hiçbirşey için acele etmeyin. Hunlar ilk turdan baskında topraklarınıza gelecektir. Ordularınızdan birer birim Slav Toplama Okçularını çıkarın. Mızraklı ve baltalı piayedelerle ordularınıza takviye yapın. İlk turda geliriniz ve gıdanız iyi durumda paranızın hepsini orduya harcamayın. Ekonomik binalar yapın. Eğer hunları ezmek istiyorsanız ilk turlarda ordunuzdaki birim sayısını yükseltin çünkü Hunların kral ordusu topraklarınıza baskına gelecek onu yenebilirsiniz. Savunmacı oynamak isterseniz de şehirlerinizi savunmak için savaşlar yapabilirsiniz. Hunlar oyunun ileri safhalarında bölgedeki çoğu devleti yıkacaktır ve genişlemeniz çok rahat olacaktır. Bunu bekleyebilirsiniz fakat çok sıkıcı olabilir. Eğer Batı Avrupa taraflarına gitmek isterseniz Venedler ile yapacağınız müttefiklik işinize yarayacaktır.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık harika bir rehber olmuş.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.