Attila - Kaledonlar (Celts)
#1
jWGM6g.png

KALEDONLAR

9dPza9.png

Kısa Tarihi Bilgi :
Kuzey Britanya’nın Roma İmparatorluk’una karşı ön savunma hattı olan Kaledonyalılar, kuzeye giden yolu muhtemel tüm işgalcilere karşı koruyordular. Her ne kadar gerçek kökenleri bilinmiyor da olsa, Britanya’nın içlerine doğru ilerleyen Romalılardan kaçarak, çoğunlukla İskoçya’nın yaylalarında bulunan tepelerdeki kalelerde ve çiftliklerle hayatta kalmayı başaran Piktli kabilelerin bir karışımı oldukları düşünülür. 

Ne yazık ki Kaledonyalılar hakkındaki tarihi kaynakların çoğunluğu Roma kökenli olduğu için, işin içine Romalıların alışılagelmiş önyargıları da karışmış halde. Mesela Tacitus, Kaledonyalı lider Calgacus için ‘kral’ tabirini kullanmayı reddeder; gerçi bunun nedeni Tacitus’un Kaledonyalıların içsel hiyerarşik yapısından emin olamayışı da olabilir. Tacitus’un onlardan ilk olarak bahsettiği yer, Kaledonyalıları uyguladıkları gerilla usulü taktiklere doğal bir avantaj sağlayan kayalık arazilerin aksine, onları meydanda savaşmaya zorlayan Lejyonlara karşı kaybettikleri Mons Graupius Savaşı’dır. Tacitus onlardan bahsederken, Kaledonyalıların insana barbar ve vahşi gelen, kızıl saçlı, uzun eklemli sıradan kuzeyliler olarak tasvir eder. 

- Ganimet Kapma(Kültürel Özellik) :
  • Baskın vaziyetinde hareket hızı -%15 düşürülür
  • Tarafsız bölgede baskın geliri + %200
  • Düşman bölgede baskın geliri + %200
  • Bütün birimler gerilla mevzilenmesine sahip
- Bıçak Ustaları(Ulus Özelliği)
  • Mümessil yetiştirme maliyeti -%30
  • Mümessil eylemi maliyeti -%20
  • Mümessil başarı şansı +%25
Oynanış:
Kaledonlar, soydaşları Piktlerin güneyinde günümüzde ismi Edinburgh olan Eildon merkezli bir ulustur. Batı Roma ile sınır olarak başlayan tek Kelt devletidir. Bu sebeple ilk saldırıya geçen olma konusunda avantajı bulunmaktadır. Savaştaki hünerlerinden çok yetişdikleri olağanüstü nitelikteki casusları ve suikastçileri ile tanınırlar. O sebeple ordu basmadan önce 1 ya da 2 mümessilinizi Roma topraklarına sokarak Romalı generallerin korkulu rüyası haline gelebilirsiniz. Batı Roma Britanya'da Londra yakınlarında bulunan 1 tam ordu ile başlıyor o sebeple elindeki bütün şehirleri tutmasına imkan yok. Hele ki adadaki en uzak toprağı sizin dibinizde olan en yakın şehir. Burayı oyunun başında verilen ordular ile kolayca fethedebilir ve girişimlerinizi hızlandırabilirsiniz. Mümessillerinizi etkin biçimde kullanmayı unutmayın ordularınıza pek iş kalmadan zaten onlar çoğu işi halletmiş olacaklar.

Ordu:
Kaledon ordusu diğer Kelt uluslarının aksine okçu bakımından oldukça zengindir. Güçlü okçuları ve mızraklı piyadeleri bulunan ordumuz özellikle atlısı çok bulunan Roma Lejyonlarına karşı en ideal ordu konumunda. Atlı birimler konusunda kandaşları Piktler gibi yetersizler. Ordularınızı okçu ve mızraklı piyade üzerinde odaklarsanız sıkıntı yaşamazsınız. Mümessilleriniz ile yıprattığınız lejyonları, güçlü okçularınızla birlikte ordu ile yakın temasa girmeden bile çoğu birime beyaz bayrak çektirebilirsiniz.

Özel Ulus Birimleri :
• Kateran Haydutları: Kademe 2 çok ağır mızraklı piyade
• Atlara Fısıldayanlar: Kademe 3 çok ağır mızraklı piyade
• Kaledon Baltacıları: Kademe 2 çok ağır baltalı piyade
• Dağ Okçuları: Kademe 2 hafif yaylı piyade
• Seçkin Dağ Okçuları: Kademe 3 hafif yaylı piyade
• Soylu Okçular (Genel): Kademe 2 orta yaylı piyade
• Kraliyet Okçuları (Genel): Kademe 3 orta yaylı piyade

Kaledonlar, İmparatorluğun ısrarlı çabalarına rağmen kararlı bir şekilde sindirilmeye karşı koymuşlardır ve şimdi kararan bir dünyada kendi hakları olanı almaya kararlılar !

vpvGlv.png
76561198032000419.png
[+] 4 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.