Attila: Ostrogotlar Rehberi
#1
100px-Ostrogoths_flag.png
OSTROGOTLAR
Oyundaki 3 büyük ulus olan Batı Roma,Doğu Roma ve Hunlar ile savaşta olabileceğiniz ve krallığınızı yükselteceğiniz bu ulus size çok keyifli anlar yaşatacaktır. 
20180827131913_1.jpg
Başlangıç bölgesi olarak gayet güzel bir yerde başlayacağız. İlk olarak başlangıçta yapmamız gereken birkaç noktaya değinmek istiyorum. Seferi bitirme şartlarımızı barındıran hedefler bölümünde bulunan zafer koşullarına baktığımız zaman hemen güneyimizde Trakya'da yer alan Dardanya, Dalmaçya ve Panunya eyaletlerini ele geçirmemiz istenmektedir. Bu eyaletleri ele geçirmek için içerisinde bulunan şehirlere sahip olmamız gerekmektedir. Bunu yapmak için de ulusumuzu yerleşik hayata geçirmeliyiz. Yerleşik hayata ilk turlardan geçmek ekonomi ve gıda alanlarında bize çok fazla zarar verecektir. Bunun için başlangıç bölgemizde çok iyi bir şekilde gelişmeliyiz. İki ordumuz bulunmakta ve dürüstlükleri düşmektedir. 
20180827133909_1.jpg
Dürüstlük cetveline baktığımız zaman ordumuzun 9 tur içerisinde isyan edebileceğini görüyoruz. Bunun şu anki sebebi iki ordumuzun birbirine çok yakın olmasıdır. Göçebe olarak yaşayan ulusumuzun iki birliği birbirine fazla yakın olduğu için birbirleri içerisinde rekabete girer ve bu dürüstlük cetvelini olumsuz etkiler. İlk ekran görüntümüze baktığımız zaman zafer koşulumuzu da düşünerek güneye inmek en mantıklı hareket olacaktır. İleride yerleşik hayata geçmek zorunda kalacağımızı da düşünürsek eğer her kuruş gelir bizim için önemli. İki ordumuzda da aynı düzeyde, çeşitte eve sayıda asker bulunmaktadır. Kuzeyde bulunan kral ordumuzu ordugah vaziyetine getirmeliyiz. Ardından boş olan inşa alanımıza gelirimizi arttırmak için sanatçı binası inşa etmeli ve sığınaklar binamızı çadır kampına geliştirmeliyiz. Güneyde bulunan ve komutanımızın idaresinde olan ordumuz ile de nehrin karşı tarafına geçmeli ve eylem puanımızın 3 bölümünü kullandıktan sonra bu ordumuzu da ordugah vaziyetine sokmalıyız. Çünkü yakında bulunan bir Doğu Roma şehrine saldıracak kadar hareket menzilimiz bulunmamakta. Bunları yaptıktan sonra daha turu sonlandır tuşuna basmadan göreceğimiz şey iki ordumuzun da dürüstlüğünün arttığı olacaktır. 
20180827140523_1.jpg
Ekonomi binası olan sanatçı binasını inşa ettiğimiz için yeni bir gıda binası inşa etmemiz uzun zaman sonra olacaktır bunun için teknolojide ilk kentselden ilk bölümü tamamlamalıyız. İlk iki teknoloji olarak da yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğümüz gibi işçi hizmetlerine gitmeliyiz. Diğer turlarda Doğu Roma'nın şehirlerini talan etmeliyiz. Orduların yakınlıklarına dikkat etmeliyiz fakat büyük kuşatmalarda ordularımızı yan yana getirerek iki ordumuzun gücünden faydalanacak şekilde saldırmaktan da çekinmemeliyiz. Hazinemizde 30.000 - 50.000 talent birikince yerleşik hayata geçmeliyiz. Yerleşik hayata geçmek için seçeceğimiz şehirler büyük şehirler olmalı ve iki ordumuzla da aynı tur içerisinde iki farklı şehri ele geçirmeliyiz. Bulunduğumuz coğrafyada buna en uygun iki şehir Serdica ve Selanik. Yerleşik hayata geçtikten sonra zafer koşullarında yer alan eyaletlerdeki şehirleri ele geçirmeliyiz. Belli bir süre Doğu Roma üzerimize ordu göndermeyecektir fakat göndereceği ordu en iyi lejyonlarından oluşacağı için ordularımızı yakın ve Doğu Roma sınırında tutmalıyız. Yerleşik hayatta olduğumuz için ordularımızı yakın tutmak herhangi bir ceza sebebi olmayacaktır. Kuzeyden gelen Hun ordularıyla karşılaşana kadar ordularınızda atlı birlik bulundurmanızı tavsiye ederim. Çünkü atlı birlikler Hunlara karşı gayet etkili olmaktadır. Daha sonra iki seçeneğiniz bulunmakta ister kuzeye çıkarsınız isterseniz de Anadoluya doğru akınlarınıza başlarsınız. 20180827131331_1.jpg
Genel olarak sağlam bir cephe savaşı için ideal Ostrogot ordum olarak kullanırım fakat menzilli birimler ve Hunlar için kötü oluyor. Menzilli birimi olan Hun hariç ulusları atlılarınızı kullanarak yenebilirsiniz fakat Hunlar için tavsiye etmem. 
20180827131342_1.jpg
Kuşatmalar için kullandığım Ostrogot ordum. Kuşatmalar ve şehrinizi işgale gelen ordular için gayet iyidir. 
20180827131346_1.jpg
Hunlar için kullandığım Ostrogot ordum. Bu ordu ile kolayca Hun ordularını yenebilirsiniz.
20180827131334_1.jpg
20180827131337_1.jpg
Denizleri kullanmak seferimizi kolaylaştırmanın bir numaralı yoludur. Denizlerde kullandığım Ostrogot ordularım.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 4 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Yararlı ve güzel bir rehber olmuş.
Eline sağlık.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık gayet açıklayıcı olmuş. Kullandığın orduları paylaşman daha güzel olmuş bence. Çünkü oyundaki devletlerin orduları genellikle aynı oluyor. Güzel anti ordu kurmak mantıklı
Ara
Cevapla
#4
Eline sağlık.
Attila pek oynamadım ama atlılar çok güçlüydü özellikle rome2ye nazaran. Ordularında atlılar az olmuş sanki. Devlette atlı çeşidi mi az yoksa?
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Teşekkürler. Attila’da atlılar gerçekten çok büyük farklar yaratabiliyor fakat Doğu Roma’nın birimlerinde üstün piyadeler bulunuyor ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Ostrogotlarda atlı okçu bulunmamakta ve yakın atlılardaki çeşitlilikte diğer uluslara nazaran kısıtlı.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.