Attila - Piktler (Celts)
#1
AkdVVL.png

PİKTLER

lW5J4B.png

Kısa Tarihi Bilgi : 
Piktler, günümüz İskoçya'sının doğu ve kuzeydoğusunda yaşamış antik bir halktır. Halkın adı muhtemelen Latince picti (boyalı) sözcüğünden gelmiştir. Bunun nedeni muhtemelen vücutlarındaki boya ve dövmelerdir. Piktler bir Kelt halkı olup, modern İskoç ulusunun kökenlerini oluşturan topluluklardan biridir. Piktlerin konuştuğu dil Keltçedir. Piktlerden ilk olarak MS 297 yılına ait bir Roma belgesinde bahsedilir ve bu belgede İrlandalılar ve İskoçlar birlikte Hadrian Duvarı'na saldırdıkları belirtilir.  7. yüzyıla gelindiğinde Piktlerin kendilerine ait bir krallığı vardı ve Hıristiyanlaşmaya başlamışlardı. Argyll ve Bute'ü yöneten İskoç kralı I. Kenneth MacAlpin, 843'de Piktlerin de kralı oldu ve her iki toprağı birleştirerek bugünkü İskoçya'nın temellerini atan Alba Krallığı'nı kurdu. (Alba Krallığı, Şarlman Çağı DLC'sinde mevcut olup oynanamayan devletler arasındadır.)

- Ganimet Kapma(Kültürel Özellik) :
  • Baskın Vaziyetinde hareket hızı -%15 düşürülür
  • Tarafsız bölgede baskın geliri +%200
  • Düşman bölgede baskın geliri + %200
  • Bütün birimler gerilla mevzilenmesine sahip

- Gece'nin Çocukları(Ulus Özelliği) :
  • Denizde ve karada gece savaşlarını etkin kılar
  • Savaş morali : Gece savaşlarında +9

Oynanış :
Piktler haritanın en kuzeyinde, kuzeyden ve doğudan düşman tehlikesi olmayan bir konumda oyuna başlıyorlar. Medieval II oynamış olup İskoçya ile oynayan kişilerin hiç yabancılık çekmeyeceği bir ulus. Oynanış mekanikleri ve stratejileri hemen hemen aynı. Oyundaki temel ve tarihsel amacımız tüm Kelt uluslarını bir çatı altında toplayıp büyük bir Kelt Krallığı kurmak. Bunu barışçıl mı yoksa savaşçıl yollarla mı yapacağınız tamamen size kalmış. Üç Kelt ulusununda ortak düşmanı tabii ki de Batı Roma. İlk hedefiniz bir an önce Batı Roma'yı ve yandaşlarını Britanya adasından atmak olmalı. Baskın gelirlerinden kültürünüze özel bonuslar ile çok önemli bir gelir düzeneği oluşturabilirsiniz, verimli Batı Roma İngilteresi yağmalanmak için sizleri bekliyor.

Ordu : 
Pikt ulusu ordusu ve kendine has birimleri bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Yaklaşık 21 farklı yakın dövüşçü birim, 5 farklı menzilli birim ve denizlerin en güçlü yağmacısı olabilecek bir donanmaya sahip. Marauder yani yağmacı denizci birimleri size donanma konusunda adeta her çeşit armadayı oluşturma seçeneği sunuyor. Özellikle alev kullanan ateş gemileriyle tüm düşman donanamasını tek gemiyle bile ateşe verecek bir tehdit oluşturabilirsiniz. Ayrıca av tazıları ve savaş köpekleriyle desteklenen birimler ile Romalılar'ın alıştıkları savaş düzenlerine büyük bir darbe indiriebilir ve onları savaş meydanında dağınık bir şekilde savaşmalarına sebep olabilirsiniz. Pikt ordusunun en eksik yani ise atlı birimleri. 3-4 çeşit atlı birimi maalesef bu konuda çok yetersiz ve güçsüz kalıyor. Onun dışında kuşatma birimleri de oldukça güçlü ve etkili bir biçimde Roma surlarını ve testudolarını döverken kullanabilirsiniz.

Özel Ulus Birimleri :
• Pikt Baltacıları: Kademe 2 hafif baltalı piyade
• Pikt Kılıçlıları: Kademe 2 orta kılıçlı piyade
• Siyah Bıçaklar: Kademe 3 hafif kılıçlı piyade
• Pikt Vahşi Savaşçılar: Kademe 2 hafif baltalı vahşi savaşçı piyade
• Morigan'ın Takipçileri (Genel): Kademe 3 çok ağır baltalı piyade

Bu yeni dünyada hayatta kalıp tüm Kelt ırkının hayallerini gerçekleştirebilecek misiniz, yoksa lejyonların ağırlığı altında ezilip gidecek misiniz ?

aGr4V5.png
76561198032000419.png

[+] 3 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.