Attila: Süevler Rehberi
#1
Öncelikle Süevler ile Batı Roma'nın kuzeyinde göçebe bir halk olarak sefere başlıyoruz. Göçebe oldukları için yerleşim yerlerine yerleşebiliriz ve yerleştiğimiz yerleşim yerlerinden göç başlatabiliriz. Süevler'e ait 2 tane ulusal vasıf bulunmakta. Bunlardan biri güruh binalarının inşasında %35 indirim sağlarken diğeri herhangi bir şehri yağmalayan veya talan eden ordumuzun bakımında 10 tur %35 indirim sağlıyor.

Seferimize başladığımız zaman yukarıdaki gibi sırayla şehirleri talan edip ardından tahrip edebiliriz. Oyuna Batı Roma ile savaşta başlamıyoruz dolayısıyla ilk şehirlerine saldırımızı yaptığımız zaman savaş açan taraf biz olmuş olacağız ve dikkatlerini çekeceğiz. İlk turlar savaş ilan etmektense ordugah vaziyetinde bekleyip bina inşa etmeye harcayabiliriz. İlk 2 tur umumi mekan inşa etmek için ordugah vaziyetinde durabiliriz. Ardından şehirleri sırasıyla talan + tahrip ederiz. Burada şuna dikkat etmeliyiz Batı Roma'nın Strazburg civarında yükek ihtimalle bir ordusu bulunuyor. Bu ordu tam anlamıyla güçlü değil maksimum içerisinde 8 birim bulunuyor. İsterseniz şehir saldırısı yaparak orduyu yenebilir veya baskın vaziyetinde şehrin yanında durarak ordunun dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Verdiğim taktikle tur başına yağmalarda dahil 2500-3000 geliriniz olacak. En hızlı şekilde her tur bir şehir alsanız 8 turdan 24.000 paranız olacak. İlk baştaki 6000 gelirimizden inşaat masraflarını çıkarsak 5000 geliyor. Bu sıra sonunda minimum 30.000 paramız oluyor. İkinci ordumuzu kurup Venetia ve Italia'ya doğru seferimizi devam ettirebiliriz. Zafer koşullarında güneybatı İspanya'daki 3 eyaletin tamamına hükmetmemizi istiyor. Italia'ya da Roma içlerine kadar girmeyi denemeliyiz. Romayı yağmalayarak yerleşik hayata geçebiliriz. İtalyadaki diğer şehirleride kolaylıkla alırız. Para konusunda Romaya gidene kadar 30.000 olan paramız rahatlıkla 45.000-50.000 civarı olacaktır ve yerleşik hayata geçtiğimiz zaman oluşacak olumsuz gelirimizden bu sayede etkilenmeyeceğiz. Bununla da kalmayıp yeni şehirlerimize hızlı binalar inşa edebileceğiz.
OJ3fG7.jpg Eğer Roma'ya gitmekte zorlanırsanız önünüze Batı Roma orduları çıkarsa ve yenemezseniz ya da geçemeyeceğinizi düşünürseniz yukarıdaki resimde gördüğünüz Augusta şehrini yağmalayarak buraya yerleşebilirsiniz ve tahrip ettiğiniz yerlere yerleşerek kolay bir yerleşik hayata geçiş sağlarsanız.

İki seçenekten birini tam anlamıyla yaptıktan sonra hedefiniz İspanya'ya inmek olmalıdır. Unutmayın Batı Roma daha bitmedi ve kuzeyde Hun tehlikesi var. Ligurya veya Narbonensis eyaletlerini kısa zamanda ele geçirmenizi ardından da deniz aracılığıyla İspanya'ya çıkarma yapmanızı tavsiye ederim. Bunu yaparak aslında olası bir Hun tehlikesine karşıda önlem almış oluyoruz. Ordularımızı bu bölgede kuruyoruz ve deniz aracılığıyla İspanya'ya çıkartıcaz. Hunların gelmesine karşı burada bir ordumuzu ikamet ettirmeliyiz. Fakat bu ordu olduğu yerde durmamalı İtalya veya Kuzey Avrupaya talana gitmeli alabileceği şehir olursa almalı. İspanyayı da aldıktan sonra tek yapmamız gereken zafer koşulu için seneyi beklemek olacaktır.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 4 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Oncelikle guzel rehber eline saglik. Ingilizce oynadigim icin feth edilen sehirlere ne yapilacagini anlamadim. Sehirleri Loot & Occupy yapip isgal etmek mi gerek yoksa hic isgale girismeyip Sack etmek mi gerek ?
Ara
Cevapla
#3
Para kasıp güzel bir bölge bulana kadar sack yapıp geçmek mantıklı. Augusta veya Romaya yerleşmek mantıklı.
Ara
Cevapla
#4
Oyunun dilini ingilizce yapmaya denedim fakat yaklşık 1.5 gb'lik bir yükleme söz konusuydu, bende seçenekler menüsünün ekran görüntüsünü çektim.

SAdOTK.jpg
Talan Etme + Tahrip Et yapıyoruz. Aslında tek bir nedeni yok. Yağmalarsak evet talan ettiğimizden daha fazla gelir elde etmiş olacağız fakat güruh binalarımızdan vazgeçeceğiz. Talan ettikten sonra tahrip etme nedenimiz de olası bir tehditi ortadan kaldırmak Batı Roma'ya en büyük zararı verebilmek. Neden ilk turdan yerleşmiyoruz ? Çünkü eğer gösterdiğim çemberi tamamlarsak gerçekten yüklü miktarda paramız olacaktır. Yerleşmeyi denersek elimizdeki şehirleri kaptırabilme ihtimalimiz olur ve kaptırmamız durumunda gelirimiz düşer. Son yararı da göçebeyken istediğimiz gibi düşman ordularından kaçabilir veya onları kovalayabiliriz.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Rehberin icin tesekkur ederim Gurt, normalde ben klasik TW oyunlarinda sehir kur gelis ordu bas sarmalindan biktigim icin pek oynamiyordum TW oyunlarini. Lakin bu horde olayi bayagi hosuma gitti. Rehberinin verdigi gazla bir Suebi actim, Italya ya girmek zorladi biraz cunku WRE`in ordularinin en yogun oldugu bolge burasi. Sanki Ispanya`da Portekiz`in oldugu yerlere gidip yerlesmek daha makul. Hem Altin madeni acisindan hem fertilitysi yuksek hemde zaten victory conditionlarda var.

Onun disinda WRE`ye karsi gercekten acele etmeye gerek yok. Zaman bizim degil onlarin aleyine isliyormus. Tur gectikce daha fazla devlet savas aciyor ve daha fazla bolunuyorlar. Yine de erken donemde cok dikkatli olmak lazim.

Fransa`da pek sehir biraktigim soylenemez.

7ED24D71BF6CC75AF90A5ADD8FE83C5FACE807A9

Italya`nin Kuzey ve Bati girisi iyi korundugu icin Venedik tarafindan girebildim ancak.

48C39DE3321253CF27E4B1E58845371EBBE8E00A
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
Yerleşik hayata geçmek için çok ideal yer ondan İtalya’yı söyledim. Çok zengin şehirleri mevcut ve en önemlisi Roma orada yer alıyor. Attila’da en sevdiğim olay göçebelik gerçekten oynarken eğleniyorsun.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Cevapla
#7
Italya`ya yerlesildikten sonra sizce din degistirmeli miyim? German paganism cok iyi bir din gibi durmuyor. Latin Hristiyanligina gecmek uygun olur mu?
Ara
Cevapla
#8
Süevlerin dini binasını geliştirirsen asayiş, hıfzıssıha ve fazladan %1 rahip sayısı etkileri var. Batı Roma'nın dininde ise asayiş, +15 sağlık ve rahip sayısında %1 artış var. Yerleşik hayata geçtiğin zaman sıkıntı yaşayacak olursan Latin Hristiyanlığı uygun gibi duruyor ama çok büyük sıkıntı yaşayacağını sanmam. Bence Germen Paganism de kalabilirsin böylece diğer milletler de seninle romaya saldırır.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.