Attila - Vizigotlar
#1
OLW4gn.png

VİZİGOTLAR

DdL0Zv.png


Kısa Tarihi Bilgi : 
Vizigotlar büyük bir Cermen kabilesi olan Gotların en büyük iki kolundan biridir. (Diğeri Ostrogotlardır.) MS 370 yılından itibaren Kavimler Göçü ile beraber hareket eden en önemli topluluklardandır. Batı Roma İmparatorluğu'nun çökmesinden sonra Batı Avrupa tarihinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Barbar intikam ateşinin arada kalmış temsilcileri olan Vizigotlar, kendilerini yıllarca suistimal etmiş olan Romalılardan bunun hesabını sormaya yemin ettiler.

Başlangıçta mülteci olmak dışında bir amaçları yoktu ve Hunların istilaları onları, Roma İmparatoru Valens'e topraklarına sığınma talebinde bulunmak zorunda bıraktı. Vizigotları potansiyel paralı askerler ve en önemlisi de yaklaşan Hun fırtınasına karşı kullanabileceği bir tampon olarak gören imparator bunu kabul etti etmesine, fakat bölgedeki generaller mültecileri katlanılmaz derecede baskı altına aldı ve bunun sonucunda isyan ettiler. Edirne'de Vizigotlar ile anlaşmaya çalışan Valens, savaş meydanında öldürüldü. Ardından bir süre barış sağlandı ama bu, Alarik komutasındaki Vizigotların, İmparator I. Theodosius'u desteklemek için Frenkler ile savaşmasına kadar sürdü.

Vizigotlar Roma'nın galibiyetinde kilit rol oynasalar da ödüllerinden mahrum kaldılar. Bu yüzden şimdi kral olan Alaric, Yunanistan boyunca sürecek bir intikam seferi arayışı içinde ve başarının verdiği heyecanla gözünü nihai ödül olan Roma'ya dikmiş durumda.

Büyük Göç (Kültürel Özellik) :
  • construction_negative.png Ana zincirin %+250 dönüştürme maliyeti 
  • construction_negative.png Ana zincirin %+200 dönüştürme maliyeti 
  • growth_positive.png Büyüme: Bir göç ya da yeniden iskan başlatıldığında +250 
- Kanlı Para (Ulus Özelliği) :
  • food_positive.png Gıda: Roma bölgesi boyunca yapılan göçlerle beraber +10 
  • wealth_positive.png Gelir: Haraç veren devletlerden +500 
Oynanış :
Vizigotlar, özellikle Total War'a pek aşina olmayan veya yeni başlayan oyuncular için oynanabilecek en uygun göçebe kabiledir. Yağmalamaya ve talan etmeye oldukça müsait bir konumda, Balkanlar'ın güneyinde oyuna başlıyorlar. Önünüzde yağmalanıp, talan edilebilecek Selanik duruyor. Doğu Roma'nın sizinle uğraşacak gücü yok çünkü Balkanlar'daki bütün toprakları isyanlarla çalkalanıyor. Bu fırsattan yararlanıp o bölgedeki size yakın olan bütün Doğu Roma ve Batı Roma yerleşimlerini talan edip güruhunuzu geliştirebilirsiniz. Yaklaşık 10-15 tur sonra hem sizin hem de diğer göçebe kabilelerin ve isyancı toplulukların etkisiyle Batı ve Doğu Roma arasındaki sınır birliği ortadan kalkıyor. Böylelikle oyun size hedef gösterdiği yerleşim yerine yakın yerlere gitmeniz için sizleri yönlendiriyor. Dalmaçya Kıyıların'dan Kuzey İtalya'ya kadar her yere baskınlar yaparak ve kasabaları, köyleri talan ederek yerleşik hayata geçmeden ilerleyin. Vizigotlar için yerleşik hayata geçmek için 50. tura kadar beklemekte fayda var. Batı Roma'nın iyice zayıflamasını bekleyerek o arada bir tam kapasiteli güruh daha oluşturup büyük bir göç silsilesi başlatarak oyunun hedef gösterdiği eyaleti tamamen ele geçirip yerleşik hayata geçebilirsiniz. Yerleşik hayattan sonra ne yapacağınız tamamen size kalmış daha önce Vizigotlar ile kampanya bitirmiş biri olarak Fransa'nın güneyini ve İberya'nın tamamını ele geçirerek oyunu bitirmiştim.

Ordu : 
Vizigot ordusu erken dönemde diğer göçebe kabililere benzer bir orduya sahip olarak başlıyor. Güçlü ve zırhlı lejyonlar karşısında birimleriniz zayıf lakin akıllı oynayarak büyük ordular ile çatışmalara girmeden ilerleyebilirsiniz. İleri ki dönemde özellikle yerleşik hayata geçtikten sonra adam akıllı bir ordu birimlerine anca sahip oluyorsunuz. Hem atlı hem yakın piyade hem de menzilli birim bakımından oldukça zengin bir birim havuzuna sahip oluyorsunuz.


Q7kojk.png
76561198032000419.png
[+] 3 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık.
G0kMNN.png
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.