Başlangıcı En Zor Ülke
Eu4 bildiğiniz gibi simetrik bir başlangıçla oynadığımız bir strateji oyunu değil, yani tüm ülkeler eşit şartlarda oyuna başlamıyor. Bu da bazı ülkelerle oyuna başlamayı ülkelere kıyasla oldukça zor bir hale getiriyor. Najd gibi bulunduğu bölge dolayısıyla verimsiz topraklarda zayıf bir ekonomi ve orduyla başlayan ülkeler,

e6e582811d23605e20b393436e1cb7c2.jpg

Bizans gibi fena olmayan bir güçte başlasa da etrafı kendinden çok güçlü ülke veya ülkelerle çevrilmiş ülkeler,

d5be388ac1d159b2bf831af4efe33778.jpg

ve Aztec gibi oyun mekanikleriyle zorlaştırılmış ülkeler var.

unknown.png

Peki sizce 1444 haritasında ve normal zorlukta başlayıp stabil ve güvenli bir ülke kurmak için en zor seçim hangi ülke?
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Belki en zor olmayabilir ama son harita güncellemesi ile navarra pek kolay olmayacak.
Ara
Tartışmasız Ligor.
Ayutthaya'nın vassalı iki toprağı da Ayutthaya'nın core'u yani 1454'e kadar bağımsızlığını kazanmazsan direkt 1 ayda annex edileceksin ama bağımsızlık savaşı açınca Ayutthaya Ming'in tributary'si olduğu için bağımsızlık savaşına Ming geliyor.
[+] 2 üye Kvothe nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pskov : Vasal olarak başlıyor ve genelde Muscovy tarafından yutuluyor.Cumhuriyet olduğu için evlilik de yapamıyor.
Riga: Tümüyle çevrili ve tek toprak.Etrafındaki Polonya-Rusya-Danimarka'nın hedefi olduğu için genelde kurtulamıyor.
İlk aklıma gelenler bunlar.Bir de Ming'in altındaki tek topraklı devletlerin çoğu bence çok zor.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Ming'in tributarylerinden birinin vassalı olarak oynamak baya zordu. Bağımsızlık savaşına Ming de geldiği için asla bağımsız olamıyordunuz. Onu düzelttiler sanırım.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Zor devlet yoktur olmayan exploit vardır.
[+] 7 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-10-2018, 16:39)Aeschyli : Zor devlet yoktur olmayan exploit vardır.

Yaz bunu ilerde meme olur.

Ha bir de zor devlet yoktur daha DLC'si çıkmamış devlet vardır.
Sic Parvis Magna
Ara
Granada baya zor ana topraklarına tutunamadan kendini kuzey afrikada buluyorsun.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-10-2018, 17:00)Alduin : Granada baya zor ana topraklarına tutunamadan kendini kuzey afrikada buluyorsun.

Bazen ai'ını otto ile allyken görüyorum, oyuncuyken de mümkünse o kadar zor değildir.
Ara
Osmanlıyla bazen ilk nereyi alsam diye düşünmek zor oluyor.
[+] 8 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Süper/bölgesel güçlerin komşusu olarak oyuna başlayan ülkeler(Navarra, Granada, Bizans, Candar), farklı dinlerle çevrili sınırlara sahip kırılgan ülkeler(Çerkesya, Granada) başlangıçta epey yıpratıcı.
Ara
Sukothai muhtemelen.
Ara
(12-10-2018, 17:55)EspadadelAlba : Sukothai muhtemelen.
Ligor daha zor çünkü Sukothai Theravada ama Ligor Sünni yani bağımsızlık desteği alması daha zor
Ara
(12-10-2018, 18:14)Kvothe :
(12-10-2018, 17:55)EspadadelAlba : Sukothai muhtemelen.
Ligor daha zor çünkü Sukothai Theravada ama Ligor Sünni yani bağımsızlık desteği alması daha zor

Vh difficulty için konuşuyorsak ikisinin de eşit derecede zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü imkansız. Absürd bir durum gelişmediği sürece ikisi de gerçekten imkansız.
Ara
Arap Yarımadası ülkeleri ekonomik zayıflıkları nedeniyle gerçekten de sıkıntılı ülkeler.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Madagaskar'ın ortasındaki İmerina devleti zor olmuştu benim için. Bunun dışında Candar da sadece Osmanlı ile sınır olması sebebiyle zor.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-10-2018, 19:45)Aytaç : Madagaskar'ın ortasındaki İmerina devleti zor olmuştu benim için. Bunun dışında Candar da sadece Osmanlı ile sınır olması sebebiyle zor.
Madagaskar yazmaya gelmiştim. +1 Eskiden 30. denemede falan şanslıysan adadan ayrılabiliyordun şimdi nasıl bilemiyorum.
[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.