Bence: Europa Universalis IV [Mart 2018]
header.jpg?t=1517925697
Bence: Europa Universalis IV

Bu yeni konseptte her ay seçilen oyunlar hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
Bu ay ilki düzenlenen sohbet konumuzdaki ilk konuğumuz üyelerimizin sıkça oynadığı Europa Universalis IV. Europa Universalis IV hakkındaki düşüncelerinizi, oyunun beğendiğiniz veya beğenmediğiniz yönleri bizimle ve üyelerimizle paylaşabilir, kısa bir şekilde oyunu değerlendirerek genel sohbete katılabilirsiniz.

Konu Başlıkları
Paradox EU 4'den desteğini kesip yeni oyunlara odaklanmalı mı(EU5, CK3 veya Vic3 gibi)?
Paradox'un EU4 DLC politikası hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Europa Universalis 4'ün son DLC'lerinden memnun musunuz?
Oyunun beğendiğiniz veya beğenmediğiniz yanları nelerdir?
Oyunda olsaydı daha güzel dediğiniz özellikler nelerdir?
Oyunu satın alma veya almama nedeniniz nedir?
Europa Universalis 5 çıksa alır mısınız?

Oyun kulübü tarafından Strategyturk Forumları için hazırlanmıştır.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
1-Paradox'un EU4 DLC politikası hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Tüm dlc'lere sahibim hatta bazı kozmetik dlc'lerim de var.Ve oyunun DLC'li ile DLC'siz halleri arasında çok büyük uçurum var.Son çıkacak olan Britanya DLC'si ile toplam 12 alınması gereken DLC olacak.
Oyunun normal hali 60 TL
DLC'ler 15-30 TL arası değişiyor.
Şirketin finansal durumunu bilemeyiz ama Türkiye koşullarında bu fiyatlar fazla.Ayrıyeten oyunun kitlesinin çok olmadığını düşünüyorum.Yeni birisi baktığında normal oyunun 60 tl ve dlc'lerin (x12) 15-30 arası olduğunu görünce uzaklaşıyor.
DLC'lerin gerekliliği bence tartışma konusu değil çünkü oyun gelişme gösteriyor fakat DLC'lerin fiyatlarını düşündüğümüzde var olan kitleyi genişletmediğini aksine hazır oyuncuların da tepkisini çektiğini görüyoruz.Ve bu durumu da hiçbir oyun şirketi istemez.

2-Paradox EU'den desteğini kesip yeni oyunlara odaklanmalı mı?
Seri olarak eu'dan desteğini çekeceğini düşünmüyorum çünkü bildiğim kadarı ile en çok satan ürünü bu.Yeni oyun yapmak biraz riskli.Ayrıca DLC meselesini çözerlerse yeni oyun yapabilirler.Yoksa aynı tas aynı hamam gider.
Öncelik DLC politikası.

3-Europa Universalis 4'ün son DLC'lerinden memnun musunuz?

Evet.

4-Oyunun beğendiğiniz veya beğenmediğiniz yanları nelerdir?
En beğendiğim özellik kurulabilen ülkeler.Hatta bu özelliği arttıran modlarla oynuyorum.(Basic Formable nations modu mesela)
En beğenmediğim özellik denizlerin etkili kullanılamaması.Ayrıca aşağıda anlattığım özelliklerin hiçbirinden hoşlanmıyorum.

5-Oyunda olsaydı daha güzel dediğiniz özellikler nelerdir?
1-EU3'te danışmanlar çok çeşitliydi ve ihtiyacım olan özelliğe göre danışman çağırabiliyordum.Ayrıca Traditon seviyeniz ne kadar yüksekse o kadar iyi danışman geliyordu.Bunu niye kaldırmışlar anlamadım.Aşağıda danışmanların çeşitliliğini görebilirsiniz.

Mantık olarak ülkemdeki istediğim adamı çağırabiliyor olmam lazım.Ek olarak o adamın yeteneklerinin seviyesi,ülkemdeki traditionlar ile belirlendiği için ne kadar eğitime ve teknolojiye yatırım yaparsam o kadar iyi adam yetişir ve kullanırım.

DMI_culture.png

63-2011-09-04_00080.jpg

2-EU4 te enflasyon tek tıkla düşürülebiliyor.Bence bu saçma.EU3 te enflasyon zaman geçtikçe bela oluyordu ve Enflasyonla Mücadele  için merkez bankası kurar üstüne danışman ile etkili politika izlemen gerekirdi.Bu oyunun ekonomik anlamda zorlayıcı bir özelliğiydi.

2-2011-09-24_00009.jpg

3-EU3 ten devam ediyorum.Bir ülkede teknoloji nasıl gelişir? Elbette teknoloji ve eğitime verilen önemin yanında yapılan yatırımlar ile.EU3 te teknoloji seviyesi arttırmak için hazinenize gelen tüm parayı kullanmak zorundaydınız.Ve bu mantıklıydı.Aşağıda görüldüğü üzere tüm para teknoloji için ayrılmış durumda.Hazineye yani Treasure'a 0 altın geliyor.Ve balance'ı -8,7'e düşmüş durumda.
EU4 te ise puan kullanıyorsunuz.

22dn9w.jpg

6-Oyunu satın alma veya almama nedeniniz nedir?

Normalde eu3 oynuyordum ve benim gibi genişleme odaklı oynamayan birisi için kültür seviyesini yükseltmek enflasyon ile uğraşmak gibi aktiviteler daha eğlenceli geliyordu.Sonra eu4 ün demosunu denedim ve daha iyi grafikli daha detaylı olduğunu gördüm ama en önemlisi oyunun desteği vardı 

7-Europa Universalis 5 çıksa alır mısınız?

Eu5 için en erken tarihin 2020 olduğunu düşünüyorum.En az 1 sene daha immersion pack çıkaracaklar.Ancak ben gerçekçiliğe önem veriyorum.Eu4 ü gerçekçilikte en az ikiye katlaması lazım.Yoksa almam çok zor.Bir daha onun için DLC takibi yapamam.

..................
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Oyunda olması gereken özellikleri DLC'ler ile veriyorlar veyahut bir takım gereksiz DLCler çıkartıyorlar. O yüzden pek DLC politikalarını oyuncu olarak takdir etmiyorum.(Ticaret mantığıyla takdir edilir tabi :D) 

Oyun genel itibariyle içinde güzel stratejiler barındırıyor. Başlarda oyunun çok karışık olduğunu düşünüyorsunuz. Aslında strateji sevenler bu karışıklıktan hoşlanıyorlar. Lakin oyunun mekaniklerini çözdükten sonra mekanikleri basit ve ezber gelmeye başlıyor. Şu tuşa bas bunu al, buna bas şunu kazan vs. O yüzden SP oyunlar genel olarak sıkıcı olmaya başlıyor.

Lakin multiplayer oyunlar içinde ayrı diplomasi ve entrikalar barındırdığı için daha heyecan verici ve eğlenceli oluyor. Multiplayer, oyunun ezbere düştüğü kısmı değiştirdiği için şu ana kadar bir kaç tane Multi oynamama rağmen her Multide ayrı bir heyecan duyabiliyorum.

Oyunda beni sıkan bir başka durum da kendi zevk anlayışımla alakalı: Tüm dünya savaşa girmiş milyonlar bir toprakta buluşmuş çatışırken sadece 2 tane birbirine ateş eden asker görüyorsunuz ve sakince olay olup bitiyor. Biraz da Total War alışkanlığı herhalde, böyle bir heyecan olsun kan gövdeyi götürsün, aksiyon olsun, o savaşın havasına gireyim istiyor insan.
Ara
Konu Başlıkları
Paradox EU 4'den desteğini kesip yeni oyunlara odaklanmalı mı(EU5, CK3 veya Vic3 gibi)?
Bence eski oyunların serilerinin yenileri gelmesi bu dönemde erken çünkück 2 de eu 4 tte bir şekilde gelişiyor

Şirket sürekli büyük yenilikler getirsede bölge bölge geçerli oluyor mesela çib krallığı bunun genel oyuna etkisi yok dlclrle büyük yenilikler getireliler ama tüm oyuna etki etmeli atıyorum donanmayla ilgili birşey getirdin diyelim tüm oyuna etki edecek

Orta bazıları gerçekten güzel özellikle ortodoks patrikhanesi duvarlara gedik açma osmanlı yönetimsistemi güzel ama beğenmediğim bir okadarda özellik var özellikle çin krallığı sistem güzel ama bölgesel

oyundaki her özellik artık butonlu yeni gelecek dlcde gemiilere buon özellik veriyoruzbence böyle olmamalıydı oyunda 2 tane 20 lik gemin var vebu özellikler görev seçme ekranında olacaktı bir donanmanabir özllik diğerine 2 yada 3. özelliğiverebilirdin veher seneotomatik yenilenirdi birleşeidği sürece

Girit adasının ve balkanlara daha çok bölge olsaydı iyi olurdu çünkü artada epir krallığı hala vardı 1460 lardan sonra ilhak atıyordu osmanlı
İsyancı sistemi güzedli eu 3 te o sistem buraya yakışırdı

eu 3 sevmiştim ama bu daha güzel bir çok anlamda güzel

Europa Universalis 5 çıksa alır mısınız? erken daha
Ara
Eu4'ün hala çok eksiği var ama ben umudumu kestim. Belki bunları yeni bir oyunda tamamlanmış olarak görebiliriz.

Hepsini bu dlc'ye koymayak, öteki dlc'ye de satcak bişeyler bırakalım kafasına bürünmeye başladılar. İlk dlc'ler ile son dlc'leri kıyaslayınca zaten bahsettiğim durum apaçık görülüyor.

Bi çok eksik yan varken saçma saçma yerlere bomboş dlcler çıkartmasalar belki beğenebilirdim.

Beğendiğim yanları; güzel ego tatmini yapılıyor, boş zamanlarda takılmak için birebir.
Beğenmediğim yanları; denizlerin kovadaki su kadar kıymeti yok, kuş puanı, kağıt puanı gibi şeylerle ülkeyi bi anda düzeltmek çok saçma. Monark power çok saçma bi kere.

Oyunun başından beri ticaret ellenmemiş sanırım. Adam gibi Naval mekanikleri, Privateer, Piracy, Dinamik trade olsaydı güzel olurdu. Kısacası donanma ve ticaret şart.

Ucuzdu aldım. Pahalı olsa almazdım. Bu kadar valla.

Europa Universalis 5 çıksa alır mısınız?
Ucuz olursa alırım, Civ5 ucuzdu aldık, Civ6 pahalıydı indirim bekledik. 180 liraya çıkacak bi EU5'e ne pre order yaparım ne başka türlü alırım. El altından tedarik eder, keyfime bakarım.

@KARTAL burası da senin için.
Sic Parvis Magna
Ara
Alıntı:Paradox EU 4'den desteğini kesip yeni oyunlara odaklanmalı mı(EU5, CK3 veya Vic3 gibi)?

Buna burdan eu4'e devam etsinler diyen çıkmaz heralde :D Benim istediğim eu rome 2'den yana.

Alıntı:Paradox'un EU4 DLC politikası hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Açıkçası dlc boş boş gereksiz şeylerle doluşmadığı sürece rahatsız değilim. Rights Of Man gibi dlclere hiç bir zaman hayır demem

Alıntı:Europa Universalis 4'ün son DLC'lerinden memnun musunuz?

Third rome'dan itibaren oyuncuların ne istediğini anlamadıklarını veya kolaya kaçmak için görmezden geldiklerini düşünüyorum.

Alıntı:Oyunda olsaydı daha güzel dediğiniz özellikler nelerdir?

Popülasyon stellaris benzeri bir sistemde olmalıydı, cpuları çok zorlar diye bunu getirmemiş olabilirler, yoksa ellerinde hazır yapılmışı varken eu4'e uyarlamaları zor bir şey değil, bu sayede az eforla herhangi bir dlcnin daha dolu gözükmesini sağlayabilirlerdi.

Alıntı:Oyunu satın alma veya almama nedeniniz nedir?

Turn based olmayan indieler dışında tüm grand strategylerle ilgileniyorum.

Alıntı:Europa Universalis 5 çıksa alır mısınız?

Pre-order yapardım.
Ara
Victoria bana göre zevkli değil. EU5 için 1-2 yıl daha beklemeleri lazım diye düşünüyorum. CK3'e şimdikinden çok daha farklı bir sürü yeni fikri hayata geçirmeleri kaydıyla odaklanmalarını isterdim.

Bence gayet iyi şuanda. İsteyen DLC crack yapabiliyor, isteyen firmaya destek olup oyunun gelişmesine katkıda bulunuyor. Zorlama yok. Yeni içerik için değer.

Button Universalis'e dönüştü bence. Gereksiz ülkelere özel kimin nasıl verdiği belli olmayan idealar var. Eğer yeni toprak eklenecekse her yere eşit şekilde eklenmeli.

Gerçekçiliği arttıran daha fazla özelliği olması gerektiğini düşünüyorum. Bu alanda aynı tarz oyun yapan başka firma yok o güzel.

CK2'deki hanedan sistemine benzer bir sistem eklenerek geliştirilebilir. Harita daha büyük olsa ve yakınlaştırıp döndürebilsek güzel olurdu. Savaşlar ve diplmasi gerçeğe daha yakın olmalı diye düşünüyorum. Avrupa'daki düzen oyunda yeterince görülmüyor. 

Oyunu satın alma veya almama nedeniniz nedir? [b]Europa Universalis 5 çıksa alır mısınız?[/b]
8 yaşımdan beri EU oynadığım için yeni çıkan oyunları da alırım.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.