Blog: 01/05/2021 - Forum Günlükleri #18: Dönem Ödülleri ve Lejyoner Sistemi
#1

Forum Günlükleri #18: Dönem Ödülleri ve Lejyoner Sistemi
Herkese merhabalar, bu forum günlüğünde son dönemde yaptığımız çalışmalardan bahsedecek, Dönem Ödülleri ve Lejyoner sistemlerine dair bilgiler paylaşacağız.

Durum Güncellemesi
Strategyturk'te strateji topluluğu için her zaman daha iyisini ve daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz fakat kimi zaman yüklendiğimiz çalışmaların ağırlığı, içerik yelpazemizin bazı kısımlarında istemediğimiz seviyede geri düşmemize sebep olabiliyor. Strategyturk herhangi bir strateji oyununa veya serisine odaklanmıyor, strateji oyunlarını tümüyle ele alıyoruz ve haberlerden rehberlere, incelemelerden etkinliklere, video içeriklerden yayınlara çok geniş bir yelpazede aktiflik üretmeyi amaçlıyoruz.

Kişisel, olağanüstü gelişmeleri bir kenara bırakırsak bu içerik yelpazesine belki de en çok zarar veren şey, aynı zamanda en büyük projelerimiz olan Türkçe Yamalar. Geçtiğimiz 3 aylık süre zarfında Imperator: Rome tarihinin en büyük güncellemesini aldı. 2.0 "Marius" güncellemesi ve beraberinde çıkan Heirs of Alexander eklentisinde tam 18 görev ağacı, geniş çaplı arayüz değişiklikleri ve oyunun birçok mekaniğinde köklü değişiklikler bulunuyordu. Imperator'un sarsıntılı çıkışı yeni içeriklerin yanı sıra yoğun bir şekilde mevcut içerikler üzerinde de değişiklikler yapılmasını beraberinde getirdi ve bu da bizim yama çalışmalarımızda bir tık daha fazla hırpalanmamıza sebep oldu.

D3746B49B77B9815E34F41EEFE6A568942C5CF20

Imperator için 2.0 "Marius"un çıkışından yaklaşık 1 ay sonra, Crusader Kings III daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde 1.3 "Corvus" güncellemesinin ve beraberindeki Northern Lords içerik paketinin 2 gün sonra çıkacağını duyurdu. Eklenti çıktığında, henüz eklentinin içerikleri tanıtılmamıştı ve henüz Imperator'un Türkçe Yamasını çıkartamamıştık. Bu yama da tahmin edeceğiniz üzere Crusader Kings III'ün bu zamana kadar aldığı en büyük yamaydı, ücretsiz olarak oyuna şiir yazma ve düello yapma gibi metin tabanlı içerikler eklendi. Bu noktada geçtiğimiz 2 yıllık süre zarfında Türkçe Yama yaptığımız 2 oyunun da tamamen metin ağırlıklı "içerik paketi" şeklinde eklentiler aldıklarını hatırlatmak isterim.

2.0 "Marius"un çıkışından tam 30 gün sonra Imperator Türkçe Yamasının, 1.3 "Corvus"un çıkışından ise 27 gün sonra Crusader Kings III Türkçe Yamasının güncel sürümlerini paylaştık. Her iki yama da bir süre sonra gelen hata raporları doğrultusunda birer ara güncelleme aldı. Bu çalışmaların sona ermesiyle birlikte bir sonraki hedefimiz geri kaldığımız alanlarda toparlamak, bu alanlar öncelikli olarak yayınlar, etkinlikler ve incelemeler.

ECAB0877D98A0FE2E1CBB7E06737F09D49BE40BE

Strategyturk Twitch kanalında bir süredir yayın yapamama sebebimiz Türkçe Yamaların yarattığı yoğunluktan ziyade Strategyturk bünyesinde yayınlar yapabilecek kişilerin çeşitli sebeplerden (teknik ve kişisel) yayın yapamaz hale gelmesiydi. Öte yandan yukarıda da belirtildiği üzere son 3 ayda o kadar yoğun bir dönemden geçtik ki, aksini gerektiren sebepler var olmasaydı yine yayın yapamayabilirdik veya en basit haliyle yayın yapmamız Türkçe Yamaların güncellenme sürelerini uzatabilirdi. Henüz tam anlamıyla geri dönüş yapmış değiliz ancak önümüzdeki dönemde hem etkinlik yayınlarına hem de Stratejist ve Ön Gösterim gibi konsept yayınlarına geri dönmeyi umuyoruz.

Strategyturk içerik yelpazesinde önemli maddelerden bir diğeri incelemeler. Yazı tabanlı incelemelere devam etmekle beraber, önümüzdeki dönemde bu incelemeleri kısa bir videoyla pekiştirmek istiyoruz. Bu kapsamda Youtube kanalımızda Türkçe altyazılı içeriklerin yanı sıra strateji oyunlarından video haber ve video inceleme gibi içerikler de bulabileceksiniz. Odaklanmak istediğimiz bir diğer alan ise etkinlikler. Strategyturk'te geleneksel Europa Universalis IV etkinlikleri, Total War oyunlarından hotseatler, Civilization'dan ANNO 1800'e kadar strateji türünün farklı noktalarından etkinlikler düzenliyoruz. Önümüzdeki dönemde istediğimiz şeylerden birisi, bir yandan bu gelenekselleşmiş etkinliklerimizdeki eksikleri kapatırken bir yandan da üyelerimizin alışkın olmadığı yeni etkinlikler düzenleyerek etkinlik yelpazemizi genişletmek. Strateji oyunlarının multiplayer potansiyeli çok yüksek ve bu oyunlar birlikte veya karşılıklı oynandığında ayrı keyif veren oyunlar, bu sebeple etkinlikler bizim için önemli.

Dönem Ödülleri
Eski üyelerimiz Strategyturk'teki yönetimsel dönemleri hatırlayacaktır. Yönetimsel dönemler kendimize belli odaklar belirlediğimiz ve bu odaklarda çeşitli çalışmalar yaptığımız zaman aralıkları şeklindeydi ve her dönem sonrasında odak noktalarında yapılan çalışmaların ve forum değişikliklerinin listelendiği konular açılıyordu. Bu dönemler arasında belki de en başarılısı Total War kategorimize tam 62 yeni rehber kazandırdığımız Titus dönemiydi. Forum Festivallerinden yayın programlarına, konu dizilerinden diğer strateji kategorisindeki rotasyon sistemine kadar birçok forum sistemini bu odaklar dahilinde geliştirdik.

Mayıs ayıyla birlikte yönetimsel dönemleri bir tür "Forum Dönemine" dönüştürüyoruz, 4 ay sürecek bu dönemler kapsamında yönetimsel çalışmaların yanı sıra üyeler o dönem içerisindeki foruma olan katılımlarıyla çeşitli forum-içi ödüller kazanabilecekler. Bu ödüller arasında Dönem Rozeti, Dönem Teması, Forum Festivallerinde kullanılabilen Çekiliş Kuponları ve İtalik Nick gibi unsurlar yer alıyor. Strategyturk Lejyon sistemi üzerinden Strategyturk'e destek olan üyeler, bu ödül sisteminde ek bazı ödüllere erişebiliyorlar. Ek olarak bu sistemin başlamasıyla birlikte Ayın Üyesi etkinliğini sonlandırmayı planlıyoruz. Ayın Üyesi etkinliği o ay içerisinde öne çıkan, foruma katkı sağlayan üyeleri ödüllendirmeyi amaçlıyordu ve üyeye 1 ay boyunca İtalik Nick veriyordu, Dönem Ödülleri sistemi neredeyse aynı amacı taşımakla beraber, İtalik Nick ödülü de üyeler için nihai ödül olarak yer alıyor.

triumph.png

Üyeleri foruma katılımda bulunmaya teşvik etmesinin ve Ayın Üyesindeki "seçilme" konsepti yerine daha isabetli bulduğumuz "kendi ödülünü kendin kazan" konseptine sahip olmasının yanı sıra, bu sistemin bize sağladığı bir diğer avantaj Lejyonerler için daha çekici ancak yine katılım yoluyla "kazanılması gereken" bonuslar sağlayabilmemiz. Örnek vermek gerekirse Lejyonerlerin forumda farklı bir renge sahip olup olmaması uzun süre üzerinde konuştuğumuz ve nihayetinde olmaması şeklinde karar aldığımız bir husustu, Dönem Ödülleriyle birlikte Lejyonerler foruma katılımda bulunarak nihai ödül olarak renkli nick edinebilecekler. Dönem Ödülleri olarak kazanılan Dönem Rozeti, Dönem Teması, İtalik/Renkli Nick gibi ödüller sadece o dönem içerisinde kullanılabilecek. Yeni dönemin başlamasıyla birlikte yeni dönemin ödülleri tanıtılacak.

Dönem Ödülleri sisteminde şimdilik 9 basamaklı bir sistem planlıyoruz, üyeler 9 basamağın her birinde ödül kazanırken, Lejyonerler bu 9 basamağın 3'ünde ek bir ödüle sahip olacak, 1 basamakta ise yukarıda da anlatıldığı gibi üyelerden farklı bir ödül kazanacaklar. Bu basamaklarda sadece o dönem içerisindeki katılım ele alınacak ve üyelerin tıpkı Imperium Etkinlikleri gibi ödüllerini dönem konusu üzerinden talep etmeleri gerekecek. Gün içerisinde açmayı planladığımız Dönem Ödülleri konusunda daha ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

Strategyturk Lejyon
Strategyturk Lejyon yaklaşık 1 yıllık bir aranın ardından geri dönüyor. Bu sistem ilk olarak 2020 yılının başlarında denenmişti ve yaklaşık 1 ay boyunca aktif kaldıktan sonra Mart ayında, özellikle destek metodunda yaşadığımız sıkıntılar neticesinde sistemi dondurduğumuzu duyurmuştuk.  Bu sefer daha basit bir sisteme sahibiz, Twitch üzerinden Strategyturk'e abone olarak Lejyoner olabiliyorsunuz. Aynı yazıda bahsedilen Reklamsız Strategyturk özelliği üyelerde kalmaya devam edecek, üyeliklerine giriş yapan üyelerimiz Strategyturk Forumlarında herhangi bir reklamla karşılaşmayacaklar, öte yandan Lejyoner sistemi için oluşturulmuş Invicta teması ait olduğu yere geri dönüyor. Halihazırda Invicta temasını kullanıyorsanız kullanmaya devam edebileceksiniz fakat tema değiştirdikten sonra Invicta'ya geri dönemeyeceksiniz.

patronus.png

Önceki destek metodunda minimum tutar 15 TL'ydi fakat isteyen daha yüksek meblağlarda destek olabiliyordu. Destek metodu olarak Twitch'i tercih etme sebeplerimizden birisi, bu yazının başında da bahsettiğimiz üzere önümüzdeki dönemde Twitch'i çok daha aktif bir şekilde kullanacak olmamız. Prime üzerinden yaklaşık 8 TL'ye abonelik edinebiliyorsunuz, bu da daha önceki minimum tutarın yarısı anlamına geliyor. Geçmişte özellikle Türkçe Yama konularında birçok üyemiz destekte bulunmak istediklerini ifade etmişti. İleride daha yüksek meblağlarda destek olmak isteyen üyelerimiz için farklı destek metodları eklemeyi umuyoruz, ancak şimdilik yegane destek metodumuz Twitch aboneliği.

Okuduğunuz için teşekkürler.

[+] 10 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.