Blog: 01/11/2017 - Forum Günlükleri #2: Genel Forumlar Değişiklikleri
#1

FORUM GÜNLÜKLERİ #2
Herkese merhabalar,

Strategyturk Forumlarında üyelerle yönetim arasındaki diyaloğa önem veriyoruz, bu verdiğimiz önemi Strategyturk ana bölümünde foruma dair görüşlerinizi, önerilerinizi, sorularınızı ve eleştirilerinizi dile getirebildiğiniz çok sayıda konularla, üyelerin çeşitli hususlarda görüşlerini almak için düzenlediğimiz Forum Görüş Anketleri ve Sempozyumlarla ve Forum Destek gibi direkt olarak forumun işleyişiyle alakalı hususlarda yansıtmaya çalışıyoruz. Ancak diyalog tek taraflı olan bir şey değil, yönetimin üyelerin fikrini, düşüncelerini duymasının yararlı olması gibi, üyelerin de yönetimin foruma dair belirlediği bazı problemleri, neyin neden problem olarak görüldüğü ve bu problemlerin çözümü için neler yapılabileceği gibi hususlarda bilgi sahibi olması önem taşıyor. 

Strategyturk Forumlarında neredeyse forumun kuruluşundan beri, ilk olarak Strategyturk Makaleleri adı altında, sonraları ise Forum Duyuruları bölümündeki Blog yazıları şeklinde üyeler için forumla ilgili çeşitli hususlarda blog yazıları paylaşıyoruz. Belli bir içeriğe, foruma dair belli bir hususa odaklanan bu orijinal blog yazılarının yanı sıra artık belli aralıklarla Forum Günlükleri başlığı altında yazılar yazarak forumda belirlediğimiz sorunlardan ve bu sorunların çözümü için yapılabilecek şeylerden bahsedeceğiz, bu blog yazıları altında belirlenen sorunlara ve çözüm önerilerine dair düşüncelerinizi dile getirerek bize yardımcı olabilirsiniz.

Genel Forumlar
Bu forum günlüğünde üzerinde konuşmak istediğimiz kategori Genel Forumlar kategorisi. Strategyturk bir strateji-oyun haber sitesi, Strategyturk Forumları da çok sayıda strateji oyununa odaklanıp bu oyunlara geniş bölümler sunan bir strateji forumu olsa da, forumun kuruluşundan beri Genel Forumlar kategorisine ciddi önem gösteriyoruz, Genel Forumlar kategorisi potansiyeli açısından forumun daha derinlemesine bir yapı almasına, bir topluluğa dönüşmesine katkı sağlayan önemli bir bölüm. Forumlarda ezelden beri farklı üye tipleri bulunmuştur, strateji forumlarında da bazı üyeler sadece oyun bölümlerinde zaman geçirmeyi, o oyunla ilgili içerikleri okumayı ilgi çekici bulurken, bazı üyeler hem oyunlarla ilgili içeriğe hem de genel forumların altında kalan içeriklere ilgi duyar, kimi üyeler ise sadece genel forumlarda zaman geçirmeyi ilgi çekici görebilir. Her üyenin foruma farklı bir amaçla yaklaşmasına saygı duymakla birlikte en sağlıklısının hem oyun bölümlerinde hem de genel bölümlerde zaman geçirme olduğunu düşünüyoruz, Strategyturk Forumlarında çok sayıda ilginizi çekebilecek genel tarzda bölümümüz var ve bu bölümleri geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz, esasen bu yazı bile bu bölümleri geliştirme çabamızın bir göstergesi.

Genel Forumlar kategorisi forumun kuruluşundan itibaren sürekli bir evrim halinde oldu, bu değişiklikler sonrasında her zaman eskisine oranla daha ideal bir yapıya bürünsek de, bugün bakıldığında çok sayıda problem göze çarpıyor. Eski üyeler hatırlayacaktır ilk zamanlar çok daha farklı bir yaklaşım izlemiştik, Oyun bölümünün farklı türler şeklinde alt bölümleri, Tarih bölümünün farklı çağlar şekilde alt bölümleri mevcuttu. Sonraları Kültür-Sanat bölümü bir bakıma bağımsızlığını kaybedip KD Forum'un alt bölümü haline geldi, sonraları tekrardan Kültür Forum'a sahip olduk ve oradaki birçok konu tekrardan alt bölümlere ayrıştı, en güncel gelişmemiz Genel Forumlar kategorisinin en genç üyesi Teknoloji Forum bölümünün açılması oldu.

Genel Forumlar'da ana bölümler belirlerken, strateji oyunlarına ilgi duyan kitlenin ilgi duyabileceği diğer içeriklere ve entellektüel olarak kaliteli bir ortam oluşumuyla sonuçlanabilecek alanlara odaklanmaya çalıştık, örneğin Teknoloji Forum açılırkenki düşüncemiz forumun nihayetinde bir oyun forumu olması itibariyle her forum kullanıcısının bir bilgisayara sahip olması, bu bilgisayarlarda sorunlar yaşayabilmesi, yeni bilgisayar satın almadan önce yardıma ihtiyacının olabilmesi şeklindeydi, sonraları Teknoloji Forum'a (entellektüel ortam) Bilim & Teknik bölümü açtık, Teknoloji Forum'un hala önünde ciddi bir yol var. 

Kültür, Oyun, Tarih ve Teknoloji başlıklarının ve bu başlıkların alt bölümlerinde yine bu başlıklarla ilişkili öğelerin dışında kalan tüm içeriğe KD Forum evsahipliği yapıyor. KD Forum ana konulardan oluşuyor, bu sistem her ne kadar başlarda şüpheyle yaklaştığımız bir sistem olsa da zaman içerisinde forum tarafından benimsenip güzel sonuçlar ortaya çıkarttı, birçok yönden de forumdaki içeriğin kontrol altında tutulması hususunda çok faydalı oldu diye düşünüyorum, çünkü bakıldığında "şu 4 başlık dışında geri kalan her şey" yapısıyla KD Forum bölümde en geniş varyasyonlarda ve kalitede içerikle karşılaşabileceğiniz bölüm. Ana konulardan oluşuyor olması aynı zamanda KD Forum'a kendine has bir kimlik kazandırdı ve forumda bölümlerin kendilerine has bir kimliklerinin bulunmasını forum geleneği açısından önemli buluyoruz.

Genel Forumlar kategorisinde sürekli bir şekilde değişiklikler yapmış olsak da, önümüzde hala karşılaştığımız problemler ve bu problemlerin üstüne eğilerek ileriye doğru atabileceğimiz adımlar var. Gelin yazının bu kısmından sonra farklı başlıklar altında Genel Forumlar kategorisindeki bazı alt bölümlerden ve bu alt bölümlerin işleyişindeki sıkıntılardan, yapılabilecek değişikliklerden bahsedelim.

Salon ve Anketler
Genel Forumlar kategorisindeki alt bölümler arasında belki bu zamana kadar en çok değişim geçiren, ancak doğru yapılandırıldığında belki de en yüksek potansiyele sahip bölümlerden birisi Salon. Daha önceleri aralarında Genel Tartışmalar olmak üzere çok sayıda farklı isme sahip olmuş bu bölümün ismini son kural değişiklikleri sonrasında değiştirmiştik. Son kural değişiklikleriyle konu açılabilecek hususları daha da genişletip, üyelere bu bölümde konu açma yetkisi versek de, bölümün arkasındaki felsefe için yeterli konular çok nadir görülüyor. Çünkü biz her ne kadar konu açılabilecek hususları hacim olarak genişletmiş olsak da, bu yeni kurallarla doğru konuyu belirlemek daha zor bir hal aldı.

Forum kelimesinin anlamı insanların toplanıp belli meseleler üzerinde tartışmalar yaptığı, fikir alışverişinde bulunup yeni şeyler öğrendiği ve kendisini geliştirdiği mecradır. Biz Strategyturk'te tartışmalardan kaçınmak, üyelerin tartışmasını engellemeye çalışmak yerine, tartışmaları forum kültürü çerçevesinde önemli buluyoruz ancak burada tartışma alanı olarak yapılandırmayı iyi kurmak, hem kullanıcıların doğru tartışma konularını belirlemesini kolaylaştırmak ve bölüme katılımlarını sağlamak, hem de esasen pek de tartışma niteliği barındırmayan konuları filtrelemek gerekiyor. Bu gibi hususlardan ötürü önümüzdeki günlerde Salon bölümünde - bölümdeki mevcut konuları da etkileyecek bir şekilde - kural ve yapılanma değişiklikleri ve bir ihtimal isim değişikliği yapmayı düşünüyoruz.

Anketler bölümü fikren güzel olup, konsept olarak en sıkıntılı içeriğe sahip olabilecek bölümlerden birisi. KD Forum'da konu olarak açılmak istenip, ancak bölüm ana konulardan oluştuğu için açılamamış neredeyse her konu bir soru cümlesi 2 tane de anket şıkkı eklenerek Anketler bölümünde açılabiliyor. Aynı zamanda bazı anketler yapıları itibariyle bir anketten çok anket sorusu ve şıkları üzerinde şekillenen bir tartışma konusu havasında oluyor bu da Anketler bölümünün sadece KD Forum'la değil, aynı zamanda Salon bölümüyle de çatışmasına sebep oluyor. Kimi zaman Salon bölümüne açılan bir konuda "bu konu Anketler'de de olabilirmiş" derken Anketler bölümündeki bir konuda "bu Salon'a da açılabilirmiş" denebiliyor ve bu forum olarak bir yapılandırma sorunu yaşadığımızı gösteriyor.

Forum içerisinde her bölümde anket açılabiliyor olması, hangi anketin ilgili forum bölümünde, hangi anketin Anketler bölümünde açılması gerektiği hususunda da kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Örneğin Anketler bölümündeki hangi marka telefon kullanıyorsunuz anketinin Mobil & Konsol bölümünde olmaması için hiçbir sebep yok, aynı şekilde trollük amaçlı çok sayıda anket gerek konusu gerekse anket şıkları itibariyle Anketler bölümünde açılabiliyor, dolayısıyla bölüm troll konulara karşı da ciddi bir zaafa sahip oluyor.

Hem Salon hem Anketler bölümünde yapılan değişikliklerin genel hedefleri şu yönde olacak:
- Hangi konulara yönelik şıklı anket açılırken hangi konulara yönelik tartışma konusu açılabileceğinin daha net çizgilerle belirlenmesi.
- Yeni kurallarla hem Anketler hem de Salon bölümünde daha basit bir işleyişe sahip olarak üye katılımını daha kolay hale getirmek.
- Hangi anketlerin veya tartışma konularının bu bölümlerde, hangi anketlerin veya tartışma konularının forumdaki kendilerine has bölümlerde yapılacağının daha net çizgilerle belirlenmesi.

Tarih Ansiklopedisi ve Savaş Tarihi
Tarih Ansiklopedisi bölümü Strategyturk Forumlarında - belki de Salon bölümüyle benzer bir biçimde - ismi okunduğunda bölümün yapısı tam olarak anlaşılamayan bölümlerden birisi ve bu durum gidermek istediğimiz hususlardan birisi. Tarih Forum'daki alt bölüm yapılanmasında tarihi kişiliklere dair bilgilendirici, biyografi tarzı konuların açılabileceği bir Tarih Ansiklopedisi bölümüne ve tarihteki savaşlara dair bilgilendirici konuların açılabileceği bir Savaş Tarihi bölümüne sahibiz (Savaş Tarihi bölümünden biraz ileride ayrı şekilde bahsedeceğim), bu durum da alt bölümün yapılandırılmasından beri üyelerin kolaylıkla Tarih Ansiklopedisi bölümü için içerik üretememesiyle sonuçlanıyor, çünkü bu her 2 bölümdeki konuların da önemli bir derinliğe sahip olmaları gerekiyor, sonuçta bölümün adı Ansiklopedi.

Öte yandan Tarih Ansiklopedisi bölümünün sadece kişilere yönelik olması, kişiler dışındaki bazı öğelere dair konuların Tarih Forum'da genel bölüme açılmasıyla sonuçlanıyor, ancak bu da çok doğru bir uygulama değil. Tarih Ansiklopedisine tarihi kişiliklerin yanı sıra wikipedia sayfalarına benzer bir biçimde tarihi ülkeler veya tarihi antlaşmaları da ekleyelim dersek bölüm içeriğinde üyeler için bir kafa karışıklığı oluşabilir, aynı şekilde hem bu bölümde hem de Savaş Tarihi bölümünde birlikte kullanılan bazı ön ekler, böylesi bir bölüm için yeterli olmayabilir. 

Savaş Tarihi bölümünde ise tarihi savaşlara dair bu savaşın neden, nasıl geliştiğini, savaşta neler yaşanıp nasıl sonuçlandığını özetleyen bilgi konuları bulunuyor, ancak bugün görüyoruz ki bu konsept de hem üye katkısına pek açık bir konsept değil, hem de örneğin Savaş Tarihi bölümünde son zamanlarda açılan 2. Dünya Savaşı'ndaki Japon ve Amerikan Uçak Gemileri serisi gibi esasen tarihle ve savaşla gayet alakalı şeyleri bölüm konsepti olarak içermemesi itibariyle eksik kalıyor. Esasen düşünüldüğünde tüm bu tarih ile alakalı bilgi konularına çözümü bir bölüme Kişiler, Ülkeler, Antlaşmalar, Savaşlar, Silahlar gibi çok sayıda alt bölüm açarak çözebiliriz gibi geliyor ancak Tarih Ansiklopedisi ve Savaş Tarihi'nin kendileri birer alt bölüm ve forumda altbölümün altbölümü gibi anasayfa üzerinden direkt olarak erişilmeyen bölüm açmak istemiyoruz.

İşin üye katılımı kısmında da bu iki bölümü ilgilendiren şekilde bazı soru işaretleri var, bunun bir benzerini oyun bölümlerinin Rehberler alt bölümlerinde de görüyoruz, örneğin bir üye rehber yazıyor bu rehberde 6 paragraf yazı 12 tane görsel müthiş bir rehber, bir başka üye yine o bölümde rehber yazıyor ancak rehber 3 cümleden 1 resimden ibaret ve birçok şey geçiştirilmiş, illa ki konunun uzunluğuyla da alakalı olmak zorunda değil, bir konu çok kısa olmasına rağmen çok elzem bilgiler de içerebilir. Bir rehberin sağlaması gereken yeterlilikler nelerdir, ne durumda biz bir üyenin "rehberini" rehber bölümünden kaldırabiliriz? Bu soruların aynısı Tarih Ansiklopedisi ve Savaş Tarihi bölümleri için de geçerli. Örneğin daha önceleri Tarih Ansiklopedisinde Büyük İskender ile alakalı 1 resim ve 1 paragraf yazıdan ibaret bir konuyu silmek zorunda kaldık, çünkü bölüm için yeterli yapıda değildi.

Bu "bölüm yapısı"nın üyelerin bu bölümlere olan katılımını kısıtladığının farkındayız, ancak bölümdeki içeriğin değerli olması için önemli şartlardan birisi bu, durum böyleyken bizim bu bölümlerdeki konuların ne yönde konular olabileceğini tekrardan belirlemenin yanı sıra, açılan konuların ne şartlar altında uygun, ne şartlar altında yetersiz olduğunun da çizgisini net bir şekilde çekmemiz gerekiyor.

Hem Tarih Ansiklopedisi hem Savaş Tarihi bölümünde yapılan değişikliklerin genel hedefleri şu yönde olacak:
- Bu bölümlerin kimliklerini bozmayıp, üyeler tarafından gezilmesini fazla zorlaştırmadan, bölümlerin kapsadığı unsurları arttırmak.
- Bu bölümlerdeki konular için belli yeterlilik maddeleri belirlemek.
- Bu bölümlerde hangi içeriklerle ilgili konuların açılabileceği üyelerin daha kolay anlamasını sağlamak.

Tüm bu bölümlerin yanı sıra Genel Forumlar kategorisinde Kültür ve Teknoloji bölümlerinin "isteneni veremediğinin" farkındayız ve bu bölümleri geliştirmek için bazı çalışmalar yapmak istiyoruz, tüm bu bölümleri istediğimiz düzeye getirdikten sonra (yüksek ihtimalle 2018'de) Genel Forumlar'ın 6. ana bölümünü açma düşüncemiz var. Bu bölüm -eğer planlarımızda değişikliğe sebep olacak bir aksilik yaşanmazsa- yine entellektüel paylaşımların ve sohbetlerin yapılabileceği bir bölüm olacak, ancak bu aşamaya gelmeden önce mevcut bölümlerimizdeki problemleri gidermemiz gerekiyor. 

Bu 4 bölümle ve genel olarak blog yazısıyla ilgili düşüncelerinizi ve önerilerinizi bu konu altından bizlere iletebilirsiniz.

İyi forumlar.

[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.