Blog: 11/12/2019 - Forum Günlükleri #16: Özel Unvanlar, Destek Sistemi ve Kış Festivali
#1

Forum Günlükleri #16: Özel Unvanlar, Destek Sistemi ve Kış Festivali
Herkese merhabalar, bu forum günlüğünde sizlere özel unvanlardan, bunla bağlantılı hayata geçirmeyi planladığımız destek sisteminden ve bu ay sonu düzenlemeyi planladığımız Kış Festivalinden bahsedeceğiz.

Strategyturk Forumlarında bu gibi Forum Günlüklerinde forumda yaptığımız geniş çaplı değişiklikleri paylaşıyor, odaklandığımız alanlara ve yaptığımız çalışmalara dair bilgiler veriyoruz. Bu günlükler aynı zamanda çeşitli forum sistemlerinin işleyişine ve tasarımlarının arkaplanına yönelik bilgiler verme amacı güdüyor. Yine blog formatında kaleme alınan Forum Makalelerinden farklı olarak Forum Günlükleri daha somut bilgiler içeriyor. Bu yazıda sizlere yeni özel unvanlara, destek sistemine ve 2019 Kış Festivaline dair bilgiler vereceğiz.

Özel Unvanlar
Strategyturk Forumlarında kullanıcıların elde edebileceği unvanlar bu zamana dek ikiye ayrılıyordu: Yönetimsel Unvanlar ve Onursal Unvanlar. 3'er kademeden oluşan bu unvanlarda her ne kadar yıllar içerisinde ufak çaplı değişiklikler ve geliştirmeler yaşansa da, unvan enflasyonu yaratmaksızın net çizgilerle birbirinden ayrılan, rozet ve benzeri görsel eklemelerle yeni kullanıcıların da kolaylıkla anlayabildiği bir sisteme ulaşmayı başardık. Özel unvanlar buradaki 3. unvan türümüz olacak ve aslında her ne kadar şu an tanıtılıyorlar gibi görünseler de tam olarak yeni bir durum değiller. Birçoğunuzun hatırlayacağı üzere  Strategyturk 2019 Yaz Festivali kapsamında Paradox geliştiricileriyle düzenlenen soru cevap etkinliğinde forumumuzda misafir ettiğimiz geliştiriciler Patrisyen isminde yeşil renkte bir unvana sahipti. Özel Unvanlar tıpkı Patrisyen unvanı gibi Yönetimsel veya Onursal olmayan tüm unvanların toplandığı grubu ifade ediyor ve bu iki gruptan farklı olarak kendi içerisinde bir hiyerarşi/merdiven sistemi barındırmıyor. Bu durum her Özel Unvanı elde etmenin birbiriyle benzeşmeyen farklı yolları olabileceği anlamına geliyor.

Şu anki planımız Patrisyen'in yanı sıra farklı şekillerde elde edilebilen patronus.png Patronus ve gladiator.png Gladyatör isminde 2 özel unvan daha oluşturmak. Bu iki unvanın Patrisyen'den en büyük farkı normal üyeler tarafından elde edilebilme ihtimalinin daha yüksek olması. Patrisyen şu an Festivallerimizdeki soru cevap etkinlikleri gibi etkinliklerde forumda misafir ettiğimiz kişilere verdiğimiz bir hayli özel bir unvan olarak kalmaya devam ediyor. Öte yandan unvan sayısının artması forumda rengarenk üyeler göreceğiniz anlamına gelmiyor, tıpkı Onursal Unvanlar gibi Özel Unvanlarda da renk sahibi bazı unvanlarda belki hiç üyemiz olmayacak (bkz. Magister), belki konseptine göre o unvanı geçici olarak taşıyan üyeler olacak. Bugün sizlere bu unvanlardan Patronus'u tanıtıyor olacağız.

(30 Aralık Düzenleme: Günlüğün kaleme alınmasından bir süre sonra destek unvanının isminde değişikliğe gittik, ek bir değişiklik yaşanmazsa Patronus yerine Lejyoner olmasını planlıyoruz.)

1080_m6nhfwA.jpg

Patronus ve Destek Sistemi
Strategyturk her ne kadar bir strateji haber sitesi ve forumu olsa da, strateji oyuncuları için daha güzelini ve daha fazlasını yapabilmek adına faaliyet alanlarımız yıllar içerisinde ciddi bir biçimde genişledi. 2015 yılında konseptimiz strateji oyunlarından haberleri Türkçe bir biçimde paylaşmak, strateji oyunları için güzel bir forum ortamı sunmak, oynadığımız strateji oyunlarından kalabalık etkinlikler düzenlemekti. Yıllar içerisinde sadece forumlarımızı geliştirmek, zenginleştirmek, yeni bölümlerle daha fazla strateji oyunundan içerik sunmak ve etkinlik düzenlemekle kalmadık, aynı zamanda çoğu zaman bir forum yönetimi tarafından üstlenilmesinin daha önceleri düşünülemeyeceği alanlarda faaliyetler göstermeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada Strategyturk Twitch'te strateji oyunlarından etkinlikleri sunuyor, çıkmamış içerikleri tanıtmaya yönelik Gala yayınları düzenliyor, haftasonları strateji dünyasının gündemini Stratejist yayınlarında sizlerle birlikte yorumluyoruz. Strategyturk Youtube'da kendi video içeriklerimizin yanı sıra strateji oyunlarından fragmanlara, bilgi videolarına ve video geliştirici günlüklerine Türkçe altyazı yükleyerek paylaşıyoruz.

Attığımız son adımda strateji oyuncularına Türkçe içerik sunmanın bir adım ötesine geçip, strateji oyuncularına Türkçe oyun sunduk. Imperator: Rome'un çıkışından yaklaşık 2 hafta sonra ilk sürümünü çıkarttığımız Strategyturk Imperator: Rome Türkçe Yaması, güncel bir Paradox strateji oyunu için yapılmış yegane %100 Türkçe yama olma özelliğine sahip. Bu çalışmayla doğru kişileri bir araya getirerek daha önceleri toplulukta başarılamamış şeyleri yapabileceğimizi göstermiş olduk. Öte yandan bu ve bu gibi çalışmalar bir kere tamamlanıp bitmiyor, Imperator: Rome Türkçe yamasını Strategyturk olarak oyun yeni güncellemeler ve eklentiler aldıkça desteklemeye devam ediyoruz. Kaleme alınan son Forum Makalesinde Strategyturk Imperator: Rome Türkçe Yamasına dair bazı ilginç anektodları inceleyebilirsiniz. 

Tüm bunlar Strategyturk bünyesinde toplanan yetenekli isimlerin gönüllü olarak ayırdığı vakit ve harcadığı emek sayesinde mümkün olabiliyor. Ancak hayatta emekten daha fazlasını gerektiren şeyler var.

Sağlıklı bir ekonomiye sahip olmayan yapılar sağlıklı bir şekilde büyüyemez, potansiyellerine ulaşamazlar. Biz Strategyturk'te bu zamana kadar maddi durumlarda olabildiğince hassas hareket etmeye gayret ettik çünkü yaptığımız işler, ayırdığımız vakit, harcadığımız emek hiçbir zaman maddiyat endeksli olmadı. Eski Strategyturk üyeleri hatırlayacaktır, Strategyturk'te ilk 1 yıl boyunca reklam yoktu, ardından forumun alt kısmına sembolik bir Google Adsense reklamı koymuştuk. Strategyturk gibi internet sitelerinin normalde gelir kaynağı aldığı reklamlardır, ancak kullanıcı deneyimini zedelemeden o noktaya gelinebilmesi mümkün değil. Reklam seviyesini anlam ifade eden noktalara getirmek için yapmamız gerekenler bizim için uğraştığımız, emek sarfettiğimiz, küçük düzeltmeler yaptığımız bir klasik tablonun üstüne afiş yapıştırmak gibi. Bu durum sadece Google Adsense reklamları için değil, aynı zamanda aldığımız ve reddettiğimiz özel reklam teklifleri için de geçerli.

Bu da bizi Patronus özel üye grubuna ve destek sistemine getiriyor. İlk olarak 43 üyemizin katılım gösterdiği 2018 Görüş Anketinde Strategyturk olarak Patreon kullansak destek olur muydunuz şeklinde bir soru yöneltmiş, %44.4 Evet yanıtı almıştık. Bu sene düzenlediğimiz, 58 üyemizin katılım gösterdiği 2019 Görüş Anketinde aynı soruyu yönelttiğimizde %47.2 Evet yanıtı aldık. Bu iki yıl içerisinde yeşil ışık sayılabilecek bu sonuçları alsak da, bu tür bir sistemi nasıl kurmamız gerektiği konusunda uzun bir süre boyunca kafa yormamız gerekti ve nihayet bazı temel prensiplere ulaştık. İlk olarak üyelerimizin Strategyturk'teki faaliyetleri görüp bundan müteşekkir olması neticesinde destek olmasını istiyoruz, özel unvan elde etmek için değil. Patronus satılık özel unvan değil, Strategyturk'e destek olanlara verilen bir üye grubu ve bu üye grubunun Normal Üyeden (yanlarında taşıdıkları özel rozet hariç) dışarıdan görülen hiçbir farkı yok, ayrı renk taşımayacaklar, özel avatara sahip olmayacaklar, nicklerinde alev efekti olmayacak. Bu kapsamda Patronuslara sağlayabileceğimiz en ideal bonus, tamamen kozmetik ve sadece onlar tarafından görünebilen bir şey olmalı. Peki bu ne olabilir?

patronus.png

Karşınızda çift renkli temalar. Patronus unvanına sahip üyeler tema seçeneği olarak yeni çift renkli temalara erişebilecek. Dikkatli üyelerimiz yukarıdaki resimdeki tema dahil olmak üzere ekranın sağ üstünde bazı yeni çift renkli tema tercihi olduğunu farketmiş olabilir. Oradaki 4x4 seçenek tüm üyeler tarafından ulaşılabilir olmaya devam edecek, Patronusların erişebildiği çift renkli temalar başlı başına ayrı bir tema seçeneği ve tıpkı geçtiğimiz Kış Festivali sonrası kullanıma sunduğumuz Azure teması gibi kendisine has bölüm ikonlarına sahipler. Ayrı tema seçeneği şeklinde olması bu temayı kullanırken hala oyun bölümlerinde özel temaları göreceğiniz, öte yandan sayfa yüklemelerinde anlık geçiş görülmeyeceği anlamına geliyor. Düşüncemiz farklı renk kombinasyonlarıyla çift renkli tema seçeneklerini sürekli bir biçimde arttırmak.

Strategyturk'ü desteklemeniz demek daha güçlü olmamız demek, daha fazla oyundan inceleme yazabilmemiz, daha kaliteli yayınlar yapabilmemiz, daha büyük çalışmalar üstlenebilmemiz, bu çalışmaları daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz, festivallerde daha fazla çekiliş yapabilmemiz, ödüllü etkinlikler düzenleyebilmemiz demek. Bu da bizi son başlığımız olan 2019 Kış Festivaline getiriyor.

2019 Kış Festivali
Strategyturk 2019 Kış Festivali Aralık ayının son haftası başlayacak, Ocak ayının ilk haftasında 1'er hafta önce başlamış etkinlikleri sonuçlandırıyor olacağız. 2018 Kış Festivalindeki Strategyturk Topluluk Ödülleri ve Yılbaşı Hediyeleşmesi gibi etkinlikler geri dönüş yaparken, bazı yeni etkinliklerimiz olacak. Düşüncemiz bu sefer bazı festival etkinliklerine yayınları da dahil etmek. Bu yeni etkinliklerden bazılarına dair bilgileri önümüzdeki haftalarda paylaşabiliriz.

Destek sistemini önümüzdeki haftalarda tam anlamıyla aktifleştirmeyi umuyoruz, bu süre zarfında Forum Ansiklopedisi bölümünde Özel Unvanlar için ayrı, Destek sistemi için ayrı bilgilendirici konularımız olacak.

İyi forumlar.

[+] 14 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.