Bölge Core Yapmak
Arkadaşlar Eu4 de genelde fransa ile yayılmacılık yapıyorum ama aldığım bölgeler bana zarar veriyor core yaptığım bi bölgeyi state yapıyorum sonra tekrar core yapmamı istiyor adminastrive puanım yetmiyor yabancı forumlara baktım çeviremedim.

Bi yolu varmı az adminastrive harcayarak yayılmanın core yapmanın
Ara
(29-05-2017, 20:10)kaganp : Arkadaşlar Eu4 de genelde fransa ile yayılmacılık yapıyorum ama aldığım bölgeler bana zarar veriyor core yaptığım bi bölgeyi state yapıyorum sonra tekrar core yapmamı istiyor adminastrive puanım yetmiyor yabancı forumlara baktım çeviremedim.

Bi yolu varmı az adminastrive harcayarak yayılmanın core yapmanın

State yaptığın zaman yine o puanı vermek zorundasın. core maliyetini azaltan ideaları, policyleri seçebilirsin
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
genişleme yanlısı isen ilk fikir olarak admin fikrini açman lazım politikana göre fikirlerini seçmelisin.
Ara
Hızlı genişleme de adm ideası kesin almalısın.Vassal feed en iyi çözümdür.inf adm ideası aldığında 25 diplomatik annex policy alırsın.25 de inf ideasindan gelir.
Ara
Bir bölgeyi ilk önce coreladığında asıl core ücretinin %50'sini ödersin. Daha sonra state yaptığında kalan %50'yi de ödemiş olursun. Bazı idealarla bu rakam düşürülebilir. Ayrıca ileri teknolojilerde ve yüksek absolutizmde gelen admin efficiency de core puanını düşürerek daha hızlı yayılmanı sağlar.
Ayrıca vassal feed de kullanarak tüm yükü adm puanlarına bindirmek yerine dip puanlarıyla dengeleyebilirsin. ADM-INF poliçesiyle vassal annex costu da baya düşecektir. Ayrıca 1 dev için core yapmak 10 adm iken vassal annex yapmak 8 dip puanı istiyor.
Savaş yorgunluğun ve corruption'un yüksekse core ücretin de artar.
Sic Parvis Magna
Ara
Koloni gitmeyecek bir Fransa arkadaşlarımın dediği gibi sırayla adm ve influence alabilir ki bu seni baya rahatlatacaktır.Fransa nın genişleyebileceği alanlar düşünüldüğünde muhtemelen bu canını yakan core ücretlerini Burgonya topraklarına harcıyorsundur.Burgonya için Nevers ve Flanders i savaşların sonunda serbest bıraktırırsan diplo vassal olabilecek devletlerdir.Ayrıca Brabant ya da Hollanda yı da ilk çağ özelliği ile transfer edebilirsin.Vassal beslemek ve verimli olanları beslemek önemli.Mesela Provence i oyun başı yalnız bırakıp 1-2 toprağa inince vassallayıp sonra feedleyebilirsin.İtalya içinse Savoy ya da Milan dan küçülecek olanı yine diplo vassal ın olacaktır.İberya için Wedding gelmediyse Katalonya ve Leon, Wedding geldiyse direk Aragon u da transfer edebilirsin.Ayrıca bekleyip birleştikten sonra yine Aragon u feedleyebilirsin.Vassal ları kullanman halinde erken dönem Fransa sı kesinlikle adm puanı sıkıntısı çekmeyecektir.
Ara
Vassal kullanmak derken ben fransayla kimi vassal almaya çalışsam economic base compared gibi şeyler yazıyor küçük devletlerde
Ara
Belli bir büyüklük farkın olması lazım diplo vassal yapabilmek için. Savaşarak force vassalize edebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
peki fransayla savoyu nasıl alabilirim tamamen görev var ama koalisyon yerim diye korkuyorum

İngilterede bi bölgeyi core yaptım ama state olmuyor we have already 12 state yazıyor ne yapmalıyım?
Ara
oyunda state sınırı var. Admin fikri ile ileri teknolojilerde bu sınır artıyor
Ara
Son güncelleme ile state sınırı bayağı bir düşürüldü.
Sic Parvis Magna
Ara
topraklar büyüdükçe artmazmı
Ara
52 falan sanırım en son rakam. Son DLC'ye sahipsen ve Rusya'ysan çağ bonuslarından +20 alıyorsun. Onun dışında state miktarı ADM ideası gibi bazı şeylerle artırılabiliyor yalnızca.
Sic Parvis Magna
Ara
Adm ideası aldım hala zaten 12 state var diyor ya

Bir de diplomatic reputation nasıl artar müttefiğime ihanet ettim savaşa gitmedim düzeltmenin yolu varmı
Ara
O bir süre sonra düzelir, ihanet vb. durumlarda geçici bir düşüş yaşanıyor diye hatırlıyorum.

Oyunda diplomatic reputation artışı sağlayan şeyler:
- Yüksek legitimacy.
- Diplomatic reputation danışmanı.
- HRE üyesi olmak (reform geçirilmişse daha çok)
- Diplomatic veya Influence ideaları.

Bunun yanı sıra patron deity olarak Ganesha'yı seçmiş Hindu devletler, Karma'sı dengede olan Budistler, istikrar odaklı Reformed devletler, Katolikliği senkretik din haline getirmiş Tengristler +1 diplomatic reputation sağlıyor. Katoliksen papalık etkileşimlerinden send papal legate diyip 20 yıllığına yine +1 diplomatic reputation elde edebilirsin.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.