Bölünmüş Ulus - Bir Diplomacy Oyunu
(15-08-2022, 00:33)Takeda Akane : Peki bu haberi aldıktan sonra kafamıza sıkma seçeneğimiz olacakmı? Evet şaka yapıyorum.

Eh, her zaman ülkeni bir terörist edasıyla patlatabilirsin. Ama bu onursuzluğu kim yapar ki?
Space-Background.gif
Ara
Yada başka ülke patlatmak varken. Bu daha eğlenceli.
Ara
(15-08-2022, 01:27)Takeda Akane : Yada başka ülke patlatmak varken. Bu daha eğlenceli.

E tabi doğal olarak öyle. Oyunun amacı da bu, bakalım ilk günden patlayacak ülkeleri çok merak ediyorum.
Space-Background.gif
Ara
Şu anlık oyuncu ülkeleri bu halde;

Dağıtımı beğenmeyenler dilerse diğer oyunculardan biri ile anlaşıp ülkelerini değiştirebilir. Oyun yüksek ihtimal ile 2 gün içerisinde başlayacaktır. Bu sırada daha önce de belirttiğim gibi ufak bir ülke daha eklenebilir, eklenirse Romanya-Slovakya arasındaki boşluğu dolduracak ufak bir ülke olacaktır.
Space-Background.gif
[+] 2 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Takedayla beni tam yerine koymuşsun...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-08-2022, 19:31)korkusalan : Takedayla beni tam yerine koymuşsun...

Ayrılmaz ikiliyi ayırmayalım dedim.

Şaka bir yana, dağıtım böyle çok kolay oluyordu. O yüzden koydum. Tekrar söyleyeyim, değişecek birini bulursanız değişmekte serbestsiniz. O kısımlara oyun başlamadan önce karışmıyorum.
Space-Background.gif
Ara
Kedim Garfield bunu beğenmiş bana dedi.
Ara
(15-08-2022, 19:34)Yasin Ahmet :

Ayrılmaz ikiliyi ayırmayalım dedim.

Şaka bir yana, dağıtım böyle çok kolay oluyordu. O yüzden koydum. Tekrar söyleyeyim, değişecek birini bulursanız değişmekte serbestsiniz. O kısımlara oyun başlamadan önce karışmıyorum.
Yanii... Biraz öyle oldu gibi... Aslında bu iyi oldu gibi ama kötü de olabilir... Ve ayrıca çıkar ilişkisi dışında ilişki yasak dendi. Çıkarlar iki ya da daha fazla oyuncunun bir federasyon altında birleşmesini gerektiriyorsa bu durumda mekanikler nasıl değişiyor?
Ara
(16-08-2022, 14:41)korkusalan : Yanii... Biraz öyle oldu gibi... Aslında bu iyi oldu gibi ama kötü de olabilir... Ve ayrıca çıkar ilişkisi dışında ilişki yasak dendi. Çıkarlar iki ya da daha fazla oyuncunun bir federasyon altında birleşmesini gerektiriyorsa bu durumda mekanikler nasıl değişiyor?

İki oyuncu bir federasyon kuramıyor, sadece "şuna dal ikimizin de çıkarı var ben burayı alırım sen şurayı" tarzı ilişkiler olabilir(Uzun da olabilir kısa da, ama diğer üyenin öbürünü bıçaklamasını engelleyen bir şey yok). Malumunuz her iki macaristanın da birbirinde zibilyon tane toprağı var, seçenek sizin tabi. Oyuncuların stratejisi eğer diğer ülkeleri ezerek büyük Macaristan'ı bölmek ise deneyebilirler.
Space-Background.gif
Ara
Ne yapalım Atakan beg seferler başlamadan stratejimi belirlesek?
Ara
(16-08-2022, 15:11)Takeda Akane : Ne yapalım Atakan beg seferler başlamadan stratejimi belirlesek?

Onu o zaman düşünürüz
Ara
Görsel

Gün 1 - Kaos

Birkaç haftadır yerel gazetelerden savaş ile ilgili pek çok haber geçiyordu. Savaştan toprak açısından pek çok yer kazanmış olan Macaristan, yenilmenin eşiğindeydi. O kadar yıl savaşmış olan yüce Macaristan, tekrardan parçalara bölünmemeliydi.

Bu vizyon sayesinde anlaşmaya kalkılması ile başladı her şey. Batı Macaristan'da amacı belirsiz Alman tankları sokaklarda cirit atıyordu ve hükümet buna karşı henüz bir hamle yapacak lükse erişmemiş olsa gerek, hiçbir şey yapmadı.

Bugün güzel Budapeşte'mizin yerel gazetelerinden biri kara haberi yerel halka iletti. Büyük Macaristan'ımızın dört bir yanında yeni devletçikler baş göstermiş ve yerel yöneticileri ya rehin almışlardı ya da öldürmüşlerdi. Amaçları yerel halklar tarafından pek bilinmese de, etraftaki bu canlılığın hayra alamet olmadığı kesindi.

Tura dair bilgiler ve oyun öncesine dair sözler:

İlk tur resmi olarak başlamıştır. Oyuncular olarak yapmanız gereken şeyler yukarıda bırakmış olduğum haritaları yeni bir sekme üzerinden açıp yakınlaştırmak suretiyle incelemek ve bu eylem üzerinden kendinize bir plan kurmaktır. Oyuncularla özelden iletişime geçip toprak ele geçirme amaçlı diplomasinizi yapabilirsiniz. Eylemleriniz yeni tur başladıktan sonra deşifre edilecek ve tamamlanacaktır.

Hamlelerinizde konuda belirttiğim gibi birlik isim veya koduyla birlikte oynatacağınız bitişik olan bölgenin de ismini söylemelisiniz. Birlik kartlarınız herkese açık bi şekilde paylaşılmaya devam edilecektir. Yapacağınız hamleleri bana forum üzerinden veya discord üzerinden bildirebilirsiniz. Buraya hamlelerinizi atmak sizin için sağlıklı olmayacaktır, zira diplomasi oyununda eylemlerinizin gizliliği önemlidir. Birlik oynatmaya örnek olarak: "Pest INF birliğimi Heves'e hareket ettiriyorum."

Discorddan ulaşacak olanlar için: Yakhmet#4147

Slovakya Komünü - @Onur34
Romanya - @Craetus
Faşist Macaristan - @Takeda Akane
Loyalist Macaristan - @korkusalan
Hırvatistan - @Pharmacist
Özgür Sırbistan - @elefsar
Space-Background.gif
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
unknown.png

Keşke barış için geldiğimizi söyleyebilseydik ama gelmedik. Hakkımız olan toprakları alacağız. Diplomasi yolunda hiçbir şekilde toprak konusunda sınır çatışması yaşamayacağımız ülkelere nasıl açıksak kendileri de tavizlerde bulunacaklarsa sınır konusunda sorun yaşadığımız ülkelere karşı da açığız. Karşılıklı tavizlerle aramızdaki sorunlar giderilebilir. Giderilmeyenlerin çaresine de T-34'ler bakabilir. 
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dikkat! Bu oyun dahilinde yazılanlar gerçeklerle bağlantılı değildir, role play yapılmaktadır!

Слободна Србија
Özgür Sırbistan

Поздрав великом српском народу!
Yüce Sırp Ulusuna Selam Olsun!

Tarih boyunca sürekli sırtımızdan vuran Hırvatlar ve nereden geldiği belli olmayıp Doğu Avrupa'daki Slav kültürünün yapı taşlarına dinamit döşeyen Romenler! Macarın düşmanı dostumdur düsturu ile sizlerle bu özgürlükçü savaşta süresiz saldırmazlık antlaşması yapmak istiyoruz.

Ey Attila'nın torunları, ey Slavların baş ve sinsi düşmanı Macar atlıları! Siz kimsiniz ya?!
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
IMG_20220817_102402.png
Loyalist Macaristan 
Öncelikle bize ait olan topraklarda bize isyan edip üstüne hakaret eden Sırpları uyarıyoruz! Hadlerini aşmasınlar... Aksi taktirde geçmişte Osmanlı'dan aldıkları yenilgileri bu seferde bizimle olan savaşlardan alırlar. İkinci olarak ise bizi sırtımızdan bıçaklamayı düşünenleri uyarıyoruz! Bizim sırtımıza bıçak işlemez. Ordumuz kolay yenilmez... Bize nasıl karşılık verirseniz biz de aynı şekilde karşılık veririz...
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
images?q=tbn:ANd9GcRZAlndBxpQhXHCwMq_Z-8...Q&usqp=CAU

Faşist Macaristan
Ben Faşist Macaristan führeri Attila. Attila'nın torunu Attila olmaktan gurur duyarım Lord Elefsar. Alman müttefiklerimizden aldığımız Panzerler sizin topraklarınızı biçecek Sırp lordu Elefsar. Sovyetlere güvenmeyin.

Bu arada arkadaşlarla tatbikattayken reel. Sağ ve solumdaki arkadaşlar ordu komutanlarım.

images?q=tbn:ANd9GcQks9KUNKGfTIKAbrmEjz5...g&usqp=CAU
Ara
Bilgi metni: @Takeda Akane, mümkünse Korkusalan gibi ülke isimleri veya ırk üzerinden roleplay yaparsan çok daha iyi olur. Kullanıcı isimlerini oyunda görmek pek hoş olmuyor, "lord elefsar" vesaire gibi.
Space-Background.gif
Ara
Bence ülke liderlerinin isimleri olmalı.
Ara
(17-08-2022, 13:54)Takeda Akane : Bence ülke liderlerinin isimleri olmalı.

O halde konuda bahsetmiş olduğum lider isimlerini kullanabilirsin.

Loyalist Macaristan için: Miklos Horthy
Faşist Macaristan için: Ferenc Szálasi
Hırvatistan için: Nikola Mandic

Slovakya için: Klement Gottwald
Romanya için: Horia Sima
Sırbistan için: Draža Mihailović
Space-Background.gif
Ara
Dostlar bir uyarı geçmek istiyorum, tur süresi belirlememiz gerekiyor ve bunu ne sizi çok sıkmak ne de oyunu çok uzatmak istemediğimden dolayı 3 gün olarak belirliyorum. Oyuncuların cuma akşama kadar vakti var, olaganüstü bir durum olursa cumartesiye kadar da uzayabilir ilk tur hatrına. Eğer turlar hızlı gelmeye başlar ve diplomasi oturmuş hale gelirse 2 güne indirilebilir.

Komünikasyon önemli, mümkünse kazanmak amacıyla oyuncularla iletişim halinde olmaya özen gösterin. Son güne kadar acele etmenize gerek yok, ancak diplomatik süreçlerin aşırı yavaş işlememesi adına bu süre limiti önemli.

Oyunculara duyurulur;

@Craetus
@korkusalan
@Takeda Akane
@elefsar
@Pharmacist
@Onur34
Space-Background.gif
[+] 2 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.