Brandenburg için yardım
Arkadaşlar ben Brandenburg ile başlıyorum ancak daha 1500 leri göremeden ya magdeburg öncülüğündeki Alman devletleri ya da Bohemya saldırıyor bir türlü asamiyorum bu sorunu bide genel olarak ne yapılmalı onu anlatırsanız sevinirim 
Not: önerdiğiniz idealari yazarsanız çok iyi olur şimdiden teşekkürler.
Ara
İdea olarak influance başlayabilirsin. AE düşürme idean ile birleşince güzel işler çıkartıyor. Onun dışında başlangıç olarak Polonya ile dost olmanı öneririm. Hızlıca pomerenyayı işgal ederek töton tarikatına saldırmalısın.
Ara
Aynen o şekilde yapıyorum ancak Polonya ile dost olunca Toton savaşına çağırıyor ve Truce oluşuyor ayrıca saldırınca direk danzig ı alıyor sıkıntı bu maalesef
Je Maintiendrai
Ara
İşte oyun başı direkt pomerenya saldırıp Polonya o savaşı açmadan töton'a sınır olabilmen lazım. Daha sonra savaşı toprak sözü verip sen açarsan istediğin yerlere çökebilirsin.
Ara
Fate of Neumark eventi buna engel oluyor neyse artık daha fazla deneme lazım sanırım iyi forumlar
Je Maintiendrai
Ara
(02-07-2018, 20:35)Lostonmegar : Fate of Neumark eventi buna engel oluyor neyse artık daha fazla deneme lazım sanırım iyi forumlar

ben daha önceki bir oyunumda prussia hiç zorlanmadan kurmuş baltığa akmıştım ancak şimdi yapamıyorum :D taktiğim şuydu Macaristan ve Avusturya müttefikliği kuruyorum oyun başında. ardından fate of neumark ile birlikte açılan görevi kabul ettiğimde tüm pomerania'ya claim geliyor . pomeraniayı tamamen ve ya başkentine kadar yutuyor töton'a claim atıp danzig, konigsberg ve memeli alıyordum bu sayede kolayca livonia'ya geçiyordum. Oyunumda her şey güzel giderken çıkan din savaşında fransanın beni erken satması ve osmanlının ve polanyanın bana karşı cephede yer alması her ne kadar uğraşsam da din savaşını kaybetmem sebebiyle son buldu oyunum. dediğim gibi bende brandenburg ile deneme yapmaya başladım bakalım ne olacak

(02-07-2018, 20:53)PasazadeAhmet :
(02-07-2018, 20:35)Lostonmegar : Fate of Neumark eventi buna engel oluyor neyse artık daha fazla deneme lazım sanırım iyi forumlar

ben daha önceki bir oyunumda prussia hiç zorlanmadan kurmuş baltığa akmıştım ancak şimdi yapamıyorum :D taktiğim şuydu Macaristan ve Avusturya müttefikliği kuruyorum oyun başında. ardından fate of neumark ile birlikte açılan görevi kabul ettiğimde tüm pomerania'ya claim geliyor . pomeraniayı tamamen ve ya başkentine kadar yutuyor töton'a claim atıp danzig, konigsberg ve memeli alıyordum bu sayede kolayca livonia'ya geçiyordum. Oyunumda her şey güzel giderken çıkan din savaşında fransanın beni erken satması ve osmanlının ve polanyanın bana karşı cephede yer alması her ne kadar uğraşsam da din savaşını kaybetmem sebebiyle son buldu oyunum. dediğim gibi bende brandenburg ile deneme yapmaya başladım bakalım ne olacak

ayrıca oyun başında gelen eventte 2.seçeneği seçmen ansbach'in ilerde personal union'a düşmesini sağlıyor kral öldükten sonra galiba cossacks dlc'si gerekiyordu bu event için tam hatırlamıyorum

Evet denemeler sonucunda oyuna başlar başlamaz avusturya, anhalt, mecklenburg ve hungary allylığı ile güzel bir başlangıç yaptım şimdi. oyuna başlar başlamaz spy biriktirmeye başladım ve 3 Eylül 1445 tarihinde enterasan bir şekilde the fate of neumark geldi bakalım ne olacak hadi hayırlısı...
Ara
Hadi bakalım umarım güzel gider oyunun bende denemelere devam ediyorum

Bu arada bu ansbach in pu ya düşme olayını bilen varsa anlatabilir mi?
Je Maintiendrai
Ara
(02-07-2018, 21:44)Lostonmegar : Hadi bakalım umarım güzel gider oyunun bende denemelere devam ediyorum

Bu arada bu ansbach in pu ya düşme olayını bilen varsa anlatabilir mi?

event ile düşüyor oyun başında bir event geliyor 1.seçenekte 35 adm puan ve ulusal huzursuzluk +1 ve ya 1 corruption diye bir şey var:) 2.seçeneği seçtiğim her oyunda kralın ölmesinden sonra ansbach pu'ya düşüyor event ile birlikte. bildiğim bunlar eu4 wikide görmüştüm bu eventi ama ne olduğuna bakmamıştım:) nasıl düşüyor anlamadım hala
Ara
Anlamak basit ansbach ile heirini karşılaştırırsan olayı çözüyorsun.
Tavsiye olarak almanızı önermem.Küçük ve çok işe yaramayan yer kaplayan bir pu nuz olur.
Onun yerine çevreden ally alıp daha az agresiflik almak daha iyidir
Ara
(02-07-2018, 22:15)etzel : Anlamak basit  ansbach ile heirini karşılaştırırsan olayı çözüyorsun.
Tavsiye olarak almanızı önermem.Küçük ve çok işe yaramayan yer kaplayan bir pu nuz olur.
Onun yerine çevreden ally alıp daha az agresiflik almak daha iyidir

:D yeni bir save açıp oyuna girdim anhalt ve ansbach üst üste eventsiz normal olarak pu'na düştü olayın şokundayım :D alıp almamak gibi bir lüksüm kalmadı:D
[+] 1 üye PasazadeAhmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
brandanburg için nasıl mükemmel bir başlangıç yapılır onu anlatıyorum öncelikle saksonya ve bohemya'nın bizi rival atamaması gerekiyor onlar hem elektor hemde bizim ihtiyacımız olacak müttefikler diplomatlarımız sürekli onlarda olsun neumark eventi patladıktan sonra pomeryeya saldırıp kolberg ve stolp (isimlerini tam hatırlamıyorum en doğudaki 2 şehir) alınması yeterli olacaktır savaş esnasında eğer polonya totona girdiyse ilk savaşı bitirmeden direk ikinci savaşı açalım totonla savaştayken pomeryayla barış yaparsak savaşımız devam ettiği için avusturya bize toprak talebinde bulunmayacak çünkü o esnada yurt işlemleri tamamlanmış olur polonyanın işgal etmediği vilayetler hemen işgal edilip totomdan koparabildiğimiz kadar toprak koparılmalı daha sonra rusya ile ittifak yapılıp bohemya saksonya rusya ittifakı ile polonyaya dalınmalı bunlar açılış için iyi hamleler almanyayı kurucam diyorsan oyun başında hre içinde genişlemeni pek tavsiye etmiyorum eğer genişleyeceksen avusturya ile müttefik olup ilişkini +190 da tutasın ki senden toprak istemesin
Ara
(03-07-2018, 13:15)4S0S : brandanburg için nasıl mükemmel bir başlangıç yapılır onu anlatıyorum öncelikle saksonya ve bohemya'nın bizi rival atamaması gerekiyor onlar hem elektor hemde bizim ihtiyacımız olacak müttefikler diplomatlarımız sürekli onlarda olsun neumark eventi patladıktan sonra pomeryeya saldırıp kolberg ve stolp (isimlerini tam hatırlamıyorum en doğudaki 2 şehir) alınması yeterli olacaktır savaş esnasında eğer polonya totona girdiyse ilk savaşı bitirmeden direk ikinci savaşı açalım totonla savaştayken pomeryayla barış yaparsak savaşımız devam ettiği için avusturya bize toprak talebinde bulunmayacak çünkü o esnada yurt işlemleri tamamlanmış olur polonyanın işgal etmediği vilayetler hemen işgal edilip totomdan koparabildiğimiz kadar toprak koparılmalı daha sonra rusya ile ittifak yapılıp bohemya saksonya rusya ittifakı ile polonyaya dalınmalı bunlar açılış için iyi hamleler almanyayı kurucam diyorsan oyun başında hre içinde genişlemeni pek tavsiye etmiyorum eğer genişleyeceksen avusturya ile müttefik olup ilişkini +190 da tutasın ki senden toprak istemesin

Çok güzel bir taktikti. Ama eskiden :) Maalesef artık her oyunda bohemia rival ve Avusturya friendly tavır başlıyoruz artık... Tüm dlcler için söylüyorum bunu
Ara
oynamaya devam ediyorum ama çoook garip şeyler oluyor oyunda .. şu anda oyunda castile müslüman granada katolik fransa iberyaya çok fena girdi. onun dışında osmanlı oyun başı dayak yedi arnavutluk venedik memlükten ona rağmen şimdi toparlandı suriyeye  ve translvanyania ya kadar genişledi osmanlı inş protestant tarafında savaşa katılır diye dua ediyorum ve dinim reformed bir çılgınlık yapmak istedim. oyun başı töton vasalladım anhalt kendi kendine pu luktan düştü.

NOT: Personal Union devletlerde taht isyancısı gördüğünüz anda gidip o isyancıları öldürün aksi taktirde isyan başarılı olursa hiç bir bildirim gelmeden bir bakmışınızı pu düşmüş.
Ara
[quote="PasazadeAhmet" pid='126848' dateline='1530700665'

NOT: Personal Union devletlerde taht isyancısı gördüğünüz anda gidip o isyancıları öldürün aksi taktirde isyan başarılı olursa hiç bir bildirim gelmeden bir bakmışınızı pu düşmüş.
[/quote]

Birde eğer senin kral öldüğü zaman ilişki eksideyse de puluktan düşebiliyor.
Ara
Devletimiz Prusya din savaşına katılıdı. Protestanlar tarafında yer alan reformed bir ülkeydi..
Prusya ordusu önüne gelen orduları kağıt gibi kesip kenarı atıyordu..
düdüdüddüdüdddddüüüüü(Polanyanın hücüm sesi:D)
Polanya katolikleri savunmak için savaşa dahil oldu prusya ilk başta kendini polanyaya karşı muhafaza etti hatta poznan kalesini savaş boyu elinde tutabildi.. ama dostları dayanamıyordu:((
Fransa, rusya, osmanlı prusyaya çakan dünya adlı filmi beraber izlemekteydiler. (savaşa katılma tenezzülünden bulunmadılar kendileri)
Sonuç içinden zibilyon tane devlet çıkarılmış bir alman prensliği prusya....
/Beyaz Bayrak/

(04-07-2018, 14:25)PasazadeAhmet : Devletimiz Prusya din savaşına katılıdı. Protestanlar tarafında yer alan reformed bir ülkeydi..
Prusya ordusu önüne gelen orduları kağıt gibi kesip kenarı atıyordu..
düdüdüddüdüdddddüüüüü(Polanyanın hücüm sesi:D)
Polanya katolikleri savunmak için savaşa dahil oldu prusya ilk başta kendini polanyaya karşı muhafaza etti hatta poznan kalesini savaş boyu elinde tutabildi.. ama dostları dayanamıyordu:((
Fransa, rusya, osmanlı prusyaya çakan dünya adlı filmi beraber izlemekteydiler. (savaşa katılma tenezzülünden bulunmadılar kendileri)
Sonuç içinden zibilyon tane devlet çıkarılmış bir alman prensliği prusya....
/Beyaz Bayrak/

Durun o evet o...
Prusya yıkılmadı! 
Berlin ve Lübeck kalelerini son gücüne kadar savunuyor. Prusya devletinde sivil erkek kalmadı ama prusyalılar pes etmiyor. Fransa işe müdahil tam olmasada burgonya ve avusturya devletine savaş açıp prusya devletine her ay düzenli maddi yardımlarda bulunmakta. bohemya macaristan avusturya polonya hepsi korkularından prusya topraklarına giremiyor. Ünlü kumandan karl 2.Ahmet "Burası düşerse tüm hristiyanlık alemi yıkılır, devam edin savaşın ve ölün aslanlarım" 

Şaka maka savaş devam ediyor ve adamlar kaç k ile gelirlerse gelsinler savunmadayken ben parçalandılar ama insangücüm bitti bakalım ne olacak sonuna kadar savunacam

Savaş bitti berlin ve lübeck savunuldu ancak müttefiklerimin savaşı kaybetmesi sebebiyle benden anhalt ve magdeburgu serbest bıraktılar. Oyuna devam edeyim mi?
Ara
Devam et. Zaten imparator olmak vs gibi bir amacın yokmuş. Reformed olmak da pek ayık kafayla alıncak karar değil ama. Bi Almanya kurarsın yine de.
Sic Parvis Magna
Ara
(04-07-2018, 14:46)altnkurt : Devam et. Zaten imparator olmak vs gibi bir amacın yokmuş. Reformed olmak da pek ayık kafayla alıncak karar değil ama. Bi Almanya kurarsın yine de.

:D reformed niye oldum bende bilmiyorum, mezhep değiştirde bir tıklıyım dedim uyarı vermeden tak diye değişti
Ara
Brandenburg ile oynamaktan bıkıp töton tarikatıyla oynadım sene 1511 prusya kuruldu ve bununla beraber strategyturk eu4 rekorlar kitabına başvurumu yaptım:) 0zDmAW.jpg
[+] 1 üye PasazadeAhmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bb oynayan arkadaşlara sormak istiyorum polonya tötona savaş açıp neumarki kaptırmıyor musunuz.Çünkü tötonun elinde olması ve işgal altında olmaması gerekiyor.Polonya da benim oynadiklarimda kesin neumarki alırdı.Okuduklarımda neumarki bekleyip pomeranya dalmak daha çok yapılanlar arasında gördüğüm kadarıyla.
Şunu sormak istiyorum neumarki polonyaya siz kaptırmıyor musunuz yoksa gelene kadar yeniden denediginiz için mi sorun olmuyor.
Ben töton sadece livonya ile ittifaksa  Polonya pu almış ve claim varsa tötona savaşı açıp polonyaya 1 toprak verirdim ki çökmesin tötonun topraklarına diye.
Tabi neumark yüzünden biraz agresiflik alırdım.Bu b planımdir.

Tavsiye olarak hre içinde 2. Cil devletten toprak almayın Ae çok sorun olmaz.Denediginiz de farkı görürsünüz
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.