Cities Skylines - Endüstri Rehberi #1 - Strateji
Endüstri Rehberi #1
Endüstriyel Strateji
Bu rehber serisinde endüstrinin nasıl işlediğini ve endüstriyel bölgelerdeki trafik yönetiminden bahsedeceğiz. Endüstriyel bölgelerdeki kargo taşımacılığını da ele alacağız.

-Endüstri Bölgelerinin Yaşam Döngüsü

Görsel

Endüstriyel bölgeleri inşa etmenin birçok yolu olsa da bu yolların hepsi engebeli ve zorludur. Simleriniz ortalama eğitim seviyesini geçtiklerinde onları alt seviye işlerde tutmanız zorlaşır. İlk ofisinizi inşa ettiğiniz vakit bir çok üniversite mezunu çiftçiniz varsa doğal olarak bu çiftçiler tarla yerine ofisleri tercih edeceklerdir.

Oyun başında yaptığınız endüstri yerleşkesi çoğu zaman ideal bir bölgede değildir. Ofis yapmaya başladığınızda bu bölgeden "yeterince çalışan yok" uyarısı alırsınız. İşte o zaman bu bölgeyi komple yıkıp daha uygun bir yere taşımak çoğunlukla idealdir.

-Endüstriyel Üretim Zinciri
Görsel

Tarım, ormancılık, kömür ve petrol bölgelerinde hammade çıkartılır. Daha sonra bu hammadeler, özel endüstri bölgelerinizdeki fabrikalara, işlenmek üzere taşınırlar. Pertol ve kömür alanları tükenebilir, tarıma elverişli olmayan bölgeyi tarım alanı olarak atayabilirsiniz yada ağaç olmayan yere orman endüstrisi kurabilirsiniz. Bu durumlarda bu bölgelerde bulunan binalar hammade çıkarmak yerine hammade işleyen fabrikaların yoğun olduğu bölgeler haline gelirler. Bu hammade  işlenen fabrikalardan sonra hammadeleriniz işlenmiş ürünlere yani yarı mamülelere dönüşür.

Bu işlenmiş ürünlar genel endüstrinize aktarılmak üzere yola çıkarlar. Genel endüstrinizde bu yarı mamüller satılacak son ürünlere dönüştürülür ve ticari bölgelerinizde satılmaya başlanır. Endüstrileriniz sadece son ürün satmazlar. Hammade ve yarı mamül ihracatı da yapılır.
Görsel

http://redd.it/2yxfez
Ticari bölgelerede satılmak üzere taşıması yapılan mallar küçük kamyonlarla taşınırken diğer bütün taşıma işlemleri ağır kamyonlar  ve tırlarla taşınır. Şehrinizde üretmediğiniz her mal ithal olarak dışardan getirilir ve fazlaca
rettiğiniz mallarda ihraç edilir.

-Kötü Uyarı İkonları
Görsel

"Not enough workers", "not enough goods", "not enough buyers", "not enough raw products" endüstrilerde gördüğümüz kötü ikonlardır. Bu ikonları gödüğünüzde oyunu durdurup müdahale etmelisiniz. İlk bakmanız gereken yer trafiktir. Bir kaç örnek; Liman yanmıştır haberiniz olmamıştır yada limanları çok yakın inşa etmişsinizdir gemiler sıkışmıştır. Bu iki sorun hammade yetersizliğine sebep olabilir.

-Özel Endüstriler
Görsel

Özel endüstriyel bölge oluşturmak için soldaki info tabından nerede hangi hammade alanınız var bakmalı ve bir district oluşturmalısınz. Daha sonra bu districte uygun (oil, coal, farm, forest) sanayi çeşidini oluşturduğunuz districte atamalısınız.
Eğer sınırsız hammade modunda oynamıyorsanız petrol ve kömür eninde sonunda bitecektir. Tarım alanları yenilenebilir olduğundan bitmezama tarım alanına ağaç dikmek tarım alanının varimliliğini azaltır. Herhangi bir yere ağaç dikerek orman arazisi oluşturabilirsiniz. 4x4 çiflik yada orman endüstrisi 16 kişilik alt seviye iş oluşturur.

-İşçi sayısı az (Not enough workers)
Görsel

Çözüm
1- Hiçbir şey yapmayın.
2- Daha çok konut yapın.
3- Endüstri binalarınıza seviye atlatmaya çalışın.

-İşsizlik Oranları ve Demografi
Görsel

Endüstrideki sorunarı çözmeniz için bakmanız gereken tablardan biri. Bu ekran size işsizlik oranlarını, iş gücü sayılarınız ve gelecek işgücü sayılarını gösterir.

Bu örnekteki görselde, işçi sayısı az uyarısına uygulanacak çözüm hiçbir şey yapmamak. Şehrin yarısı okuyan çocuk. Onlar mezun olunca işe ihtiyaç duyacaklar. Eğer daha fazla endüstriyel alan veya  ofis alanı yapmazsam, bu boş işyerleri dolacak ve işsizlik oranı artacak.

Eninde sonunda yüksek eğitimli simler düşük eğitim gerektiren işlerde çalışmaya başlayacaklar. Deneyimlerime göre %10 işsizlik oranı bu simleri genel endüstride çalışmaya zorlayacak, %12-13 oranları kömür ve petrol sektörlerinde, %14-15 oranları tarım ve orman sektörlerinde çalışmaya zorlayacak.

- Fabrika Seviyeleri
Görsel

Eğer yüksek eğitimli simleriniz fazlaysa ve işsizlik oranınız %6 ile % 10 arasındaysa yeni konutlar yapmak sorunumuza çözüm olmayacaktır. Çünkü şehimizde yüksek eğitimli işsiz simler var ve bunlar daha iyi işler istiyorlar demektir. Fabrikalarınızın seviyelerini artırmanız yüksek eğitim gerektiren iş imkanını artıracaktır.

4x4 1. level bir genel endüstri binasının 16 eğitimsiz çalışana ihtiyacı varken 4x4 3. level bir endüstri binasının 16'sı yüksek eğitimli olmak üzere 32 çalışana ihtiyacı vardır.

-Hızlı Fabrika Seviyesi
Görsel

Eğer fabrikalarınızın levellerini hızlıca artırmak istiyorsanız bir kargo tren istasyonu yapın. Bu istasyonu tren yolu hattına bağlamanıza bile gerek yok.
https://steamcommunity.com/sharedfiles/f...=522776740
[+] 3 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eline saglik gayet guzel olmus, sayende Cities Skylines`i sevdik @fff7

Endustri konusunda acizane birkac bir sey soylemek gerekirse, industry dlc ile gelen yeni endustri bolgelerine ragmen yine de generik endustri bolgelerine de ihtiyac oldugu. Ayrica kargo treni yapip onu limana cargo hub ile baglarsaniz endustri bolgesi bunu ignore etmezse (bazen otoban yolu kisaysa edebiliyor) ithalat ve ihracat liman/demiryolu uzerinden de olacagi icin truck trafigini onemli olcude azaltacaktir. Ekstradan cargo airplane de yapilmasi ayni sekilde etki gosterir. Ayrica ben egitimi agirdan alip halki bilerek cahil birakarak endustrinin isci bulmasini kolaylastiriyorum. Her yere okul/lise/universite dikip fabrikada universite mezunu calistirmanin anlami yok. 

Oyunda maalesef Ore ve Oil kaynaklari cok cabuk bitiyor keske bu kadar hizla bitmese. Ayrica mesela oyunda agac ekleyerek agac endustrisine alan yaratabiliyorken aynisi petrol/ore/tarimda yok. Neyse. Acikcasi oyunun en zevk aldigim kisimlardan biri bu endustri dlc olaylari. Keske daha fazla oneme sahip olsaydi.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sınırsız kaynak modu var oyunla beraber gelen. Birde workshopta kendin kaynak yaratabileceğin modlar var. Industries DLC olaylara hiç girmedim ona ayrı bölüm hazırlayacağım.
Ara
Selam Öncelikle eline Saglık güzel bir paylaşım olmuş. 
Benim Sorunum SARI RENK olan SANAYİ ALANI oluşturamamak bu konuda yardımcı olma imkanın varmı ? Dediklerini yaptım ama hiç bir şekilde oluşturamadım ?
Ara
merhaba , yasa önerilerini nerden görebiliyoruz ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.