Cities Skylines - Trafik Rehberi #3 - Bölge Atamaları
#1
Cities Skylines Trafik ve Yol Hiyerarşisi Rehber Serisi #3
Bölgele Atamaları
Oyunda üç temel bölge tipi var. Bunlar; yerleşim bölgeleri, ticaret bölgeleri ve endüstriyel alanlar. Yerleşim bölgeleri ve ticaret bölgeleri, low density (düşük yoğunluk) ve high density (yüksek yoğunluk) olarak içlerinde ikiye ayrılıyor. Endüstriyel alanlarda high density yerine ofis binaları var. Oyundaki haritanın temasına göre high density binalar genelde çok katlı gökdelen gibi yapılar oluyor. Kısaca üçü temel olmak üzere altı tip bölgemiz var.
-Downtown Bölgeleri
Burada dikkat etmemiz gereken konutları ses gürültüsünden uzak yerlere inşa etmemiz gerektiği. Diğer bir etken ise araba parkı sorunsalı. Bunlardan yola çıkarak anayolların kenarlarına ticari bölgeleri yapmalıyız. Bu ticari bölgelerin arkasına gürültü için tampon alan olarak ofis binaları inşa etmeliyiz. Son olarak içeride kalan sokakları da yerleşim bölgesi olarak seçmeliyiz. Endüstriyel bölgelerin ise kendine ayrı bir bölgede olması gerekiyor.
Görsel


-Suburban Bölgeleri
Low density ticari binalar, high density olanlar kadar gürültü yapmazlar. Bunların arkasına ofis binaları inşa etmeye gerek yok ama yine de tercih sizlerin.
Görsel


Endüstriyel bölgeler ise otobana yakın bir yere ayrı mahalle şeklinde yapılmalıdır. Eğer Industries DLC'sine sahipseniz ve özel fabrikaları inşa ettiyseniz, endüstriyel bölgedeki işletmelerin kapandığını görebilirsiniz. Simler normal bir fabrikadan ziyade özel bir fabrikada çalışmayı tercih edebilirler.
Bölgelere dair dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise tamamı aynı olan büyük bloklar halinde bölgeler yapmamalısınız. Yukarıdaki resimlerle gösterdiğim şekilde bölge ataması yaparsanız bu sorunla karşılaşmazsınız ama diyelim ki kendiniz bir şehir planı oluşturuyorsunuz:
R:Residential(yerleşim bölgesi)
I:Industrial(endüstriyel bölge)
C:Commercial (ticaret bölgesi) olsun
IIII x IIII x IIII x IIII x CCCC x CCCC x CCCC x CCCC x RRRR x RRRR x RRRR
şeklinde bölge yapmak yerine yapmanız gereken
IIII x CCCC x RRRR x RRCC x IIII x CCRR x RRRR x CCIII x IIII
şeklinde bir şehir planı yapmalısınız.
[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.