Cities Skylines - Trafik Rehberi #4 - Toplu Taşıma
#1
Cities Skylines Trafik ve Yol Hiyerarşisi Rehber Serisi #4
Toplu Taşıma
Gerçek hayattaki gibi oyunda da toplu taşıma simlerinizi evlerinden alıp gidecekleri yerlere götürerek trafiğin önüne geçmektir. Simlerin en çok gittiği yerler; alışveriş merkezleri(ticaret bölgeleri), okullar ve iş yerleri(çoğunlukla endüstriyel bölgeler, fabrikalar ve ofisler daha  sonra ticari bölgeler). Oyunun, şehir içi trafik adına en can alıcı noktası sayılabilir.

(Otoban, anayol ve toplayıcı yol benzetmeleri için yol hiyerarşisi rehberini inceleyiniz.)

-Otobüs (Toplayıcı yol gibi)
Otobüs güzergahı belirlemek için öncelikle otobüs depo binası yapmanız gerekir. Bu tek bina şehrinizdeki tüm otobüs hatlarını destekler. Eğere izole bir otobüs hattınız yoksa genelde ikinci bir depoya ihtiyaç duymazsınız. Otobüsler, durakları sık ama güzergahı kısa olan, genelde mahalle içi çalışan toplu taşıma araçlarıdır. Otobüsleri toplayıcı yollar gibi düşünmek gerekir. District içi, kısa mesafe toplu taşıma denebilir.

-Metro (Anayol gibi)
Simler metroya bayılırlar. Metro hızlıdır ve iyi yerleştirilmiş birkaç istasyonla güzel çalışırlar. Aynı ana yollar gibi metrolar, büyük kapasite taşıma yapan araçlarınızdır. Üç distict kadar uzunluktaki mesafeler için orta-uzun mesafe toplu taşıma denebilir.

-Tren (Otoban gibi)
Otobüsler toplayıcı yol, metrolar anayol gibiyse yolcu trenleri de otoban gibidir. Tren yollarını mümkün olduğunca düz inşa etmeye çalışın. Kavisli demir yollarını olabildiğince geniş yapmaya çalışın. Bu sayede trenleriniz yavaşlamaz. Ana kara ile ada arası toplu taşıma olarak düşünülebilir. Kargo trenlerini ayrı düşünmek gerekir.

-Tramvay
Tramvaylar otobüsler gibi diyebiliriz ama tramvayların kapasitesi daha çok ve trafiği otobüsler kadar umursamazlar. Bunlar artıları. Tramvay için yapılacak yola ise dikkat edilmesi gerekir ve bu yüzden otobüsler kadar esnek değildirler. Daha çok gürültü yaparlar. Bunları da otobüslere kıyasla negatif sayabiliriz. District içi/arası, kısa-orta mesafe toplu taşıma denebilir.

-Monorail
Daha çok görsellik sunan bir toplu taşıma çeşidi. Gürültülü. Benzer güzergahlar için simler, monorail ve tramvay yerine metro ve otobüs tercih ederler.

-Diğer toplu taşıma araçları
Kargo için kullanılanlar haricinde diğer toplu taşıma araçları daha çok görsellik sunarlar. Taksilerin durakları 1x4 yer kapladığı için pek kullanmıyorum. Zeplinler görsel olarak güzel olduğu için kullanıyorum. Teleferiği bir tepeye bir şeyler inşa etmişsem kullanıyorum.Sadece görsellik için. Hava alanı ve gemiler de turistler için ideal.

-Toplu taşıma hiyerarşisi
Metro ana yolların altından gidiyor. Otobüsler de simleri sokaklardan metro durağına ya da varsa tren garına götürüyor.
Görsel


-Metro durakları
Metro durakları arasında en az bir mahalle/district olacak şekilde, simlerin gitmeyi yeğledikleri alışveriş alanları, okullar ve iş yerleri gibi alanlar gözetilerek yerleştirilmeli.
Görsel


-Metro güzergahları
Metro güzergahı olarak, şehir dışı loop ve şehir içi bir line hattı ile iyi sonuçlar aldım. Görseldeki yeşil ve mavi (ters döngü) hat şehir etrafında çalışırken, kırmızı hat şehrin içinden gidiyor.
Görsel


-Otobüs güzergahı
Otobüsler, lokal yoldaki insanları alıp bir yere götürüp geri aynı yere getirmesi gerekiyor. Bunun en iyi örneği konutlardaki insanları alıp anayoldaki metro istasyonuna götürmek.
Görsel


-Otobüs transfer istasyonu (After Dark DLC)
İki anayolun kesiştiği yere konulabilecek bir bina. Normal hayatta iki anayolun kesiştiği yerlerde genelde alışveriş merkezi olur. Bu bina ile birden fazla hattı alışveriş merkeziyle buluşturarak simlerin hat değiştirmesini de sağlamış oluyoruz.
Görsel


Simlerin hat değiştirmesi önemli bir husustur. İyi ayarlanmış bir toplu taşıma sistemi trafiğin azalmasına yardımcı olur.
Görsel

https://steamcommunity.com/sharedfiles/f...=522776740
[+] 5 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Mükemmel, tek kelimeyle mükemmel.
Karanlık sözler yazıyorum hayatım hakkında/Aşklarım, inançlarım işgal altındadır
tabutumun üstünde zar atıyorlar/cebimdeki adreslerden umut kalmamıştır
toprağa sokulduğum zaman çapa vuran adamlar/denize yaklaşınca kumlar ve çakıl taşları
geçmiş günlerimi aşağılamaktadır.
[+] 1 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 2 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.