Civ5 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
civilization-5.jpg
Bu konuda Civilization V'e dair kısa sorularınızı sorabilirsiniz.
Eğer oyunda yeniyseniz ve çok sayıda geniş sorunuz varsa konu açmanız önerilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
sanırım civ 5 oynayan pek yok :)
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(21-12-2015, 20:17)GeneralTzschück : Bizim oyuncular Civ'i pek bilmez/sevmez/oynamaz ondan kaynaklanıyordur. 
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Ben en son indirimlerden almıştım oyunu. Fazla bir oynama fırsatım olmadı. Genel olarak şehir kuşatmaları nasıl yapacağız?
Ara
şimdi civ 5 genel olarak savaş üzerine bir oyun olmasa da içerisinde varolan bir durum tabiiki savaş.. savaşlarda da bir kuşatma mekaniği yok.. direk askerlerle saldırıyorsun..şehrin ve askerlerin belli oranda canları mevcut..şehirlerin canlarını her türlü askerle azaltabilmekle beraber tabiiki bunu piyade veya süvarilerle değil genelde okçularla veya kuşatma üniteleriyle yapmakta fayda var.. özellikle kuşatma aletleri kara birimlerine fazla zarar veremezken şehirlere karşı inanılmaz derecede etkili oluyorlar.. aynı şekilde okçular da şehre zarar verirken hasar almadıkları için kullanışlı olabiliyorlar.. piyade veya süvari birimleriyle şehre saldırmak intihar gibi bişey olsa da son darbeyi vurup şehri ele geçirmek için saldırı birimlerini kullanmak mecburi oluyor..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Arkadaşlar bir sorum var Civilization 5 hakkında bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Şimdi benim 1 tane müttefik olduğum şehir devleti var.Bu şehir devleti, askeri bir şehir devleti.Görevlerini yaptığım için müttefik olduk yalnız bu şehir devletini korumaya almadım.Neyse biraz zaman geçtikten sonra bu şehir devleti, Amerika'ya savaş açtı ve yukarıdaki yazıda ''Amerikaya Savaş İlan ettiniz'' diye bir yazı belirdi.Yani ben bu savaşa neden dahil oldum?

Benim bildiğim kadarıyla bir şehir devleti kendi başına diğer medeniyetlere savaş açamaz.Yanlış mı biliyorum ? Birde ben şöyle yorumladım bu olayı ; Bir şehir devleti ile müttefik olursam ve korumaya alırsam o şehir devleti herhangi bir yere savaş açar ise onları koruma sözü verdiğim için savaşa benimde dahil olmam normal fakat benim olayımda bu şehir devleti ile sadece müttefiktik yani korumaya almadım.Neden ben şehir devletinin savaşına dahil oldum? Bugmu oldu acaba diye düşündüm.Belkide ben farklı biliyorumdur yanlış yorumlamışdır.Oyunu bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Birde müttefik olduğum şehir devletinin savaş açtığı ülke olan Amerika ile benim dostluk anlaşmamız vardı(Savunma Anlaşmadı) Haliyle böyle bir anlaşma varken benim savaş açtığımı gören diğer devletler Guard(Savunucu) durumuna geçtiler sebepleri ise ''Dostluk antlaşması imzaladığımın birine savaş açtınız'' Diye yazıyor.Böyle oluncada herkes bana düşman oldu.Oyuna devam edesim gelmiyor.Bilen varsa lütfen yardımcı olsun.İyi oyunlar.

Bakın sağda yazıyor ; Müttefiğiniz olan şehir devleti Amerikaya savaş ilan etti diye.Ekranın ortasında da ''Amerikaya savaş ilan ettiniz'' diye yazdı.
http://i.hizliresim.com/o7RjAb.jpg
Ara
(17-07-2016, 20:30)ozan24 : Arkadaşlar bir sorum var Civilization 5 hakkında bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Şimdi benim 1 tane müttefik olduğum şehir devleti var.Bu şehir devleti, askeri bir şehir devleti.Görevlerini yaptığım için müttefik olduk yalnız bu şehir devletini korumaya almadım.Neyse biraz zaman geçtikten sonra bu şehir devleti, Amerika'ya savaş açtı ve yukarıdaki yazıda ''Amerikaya Savaş İlan ettiniz'' diye bir yazı belirdi.Yani ben bu savaşa neden dahil oldum?

Benim bildiğim kadarıyla bir şehir devleti kendi başına diğer medeniyetlere savaş açamaz.Yanlış mı biliyorum ? Birde ben şöyle yorumladım bu olayı ; Bir şehir devleti ile müttefik olursam ve korumaya alırsam o şehir devleti herhangi bir yere savaş açar ise onları koruma sözü verdiğim için savaşa benimde dahil olmam normal fakat benim olayımda bu şehir devleti ile sadece müttefiktik yani korumaya almadım.Neden ben şehir devletinin savaşına dahil oldum? Bugmu oldu acaba diye düşündüm.Belkide ben farklı biliyorumdur yanlış yorumlamışdır.Oyunu bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Birde  müttefik olduğum şehir devletinin savaş açtığı ülke olan Amerika ile benim dostluk anlaşmamız vardı(Savunma Anlaşmadı) Haliyle böyle bir anlaşma varken benim savaş açtığımı gören diğer devletler Guard(Savunucu) durumuna geçtiler sebepleri ise ''Dostluk antlaşması imzaladığımın birine savaş açtınız'' Diye yazıyor.Böyle oluncada herkes bana düşman oldu.Oyuna devam edesim gelmiyor.Bilen varsa lütfen yardımcı olsun.İyi oyunlar.

Bakın sağda yazıyor ; Müttefiğiniz olan şehir devleti Amerikaya savaş ilan etti diye.Ekranın ortasında da ''Amerikaya savaş ilan ettiniz'' diye yazdı.
http://i.hizliresim.com/o7RjAb.jpg

Bayadır oynamadığım için tam bilmiyorum ama Türkçe yamanın azizliği gibi duruyor. Savaşı muhtemelen Amerika açmış. Sende müttefik olduğun için savaşa dahil oldun. Amerika ile dostluk anlaşmanız olup karşılıklı savaşa girmeniz durumunda diğer devletler tarafından sana yapılan kızgınlıklar da oyunun acizliğini göstermektedir. Yapıcak bir şey yok.

Bir şehir devletini koruma altına almak sadece ona açılan savaşlara katılmasını sağlar. Müttefiklik ise bunu kapsayıp aynı zamanda senin açtığın savaşlara şehir devletinin de katılmasını sağlar.
Ara
Amerika oyunda farklı şehir devletlerine karşı agresif bir tutum mu sergiliyordu?
Yani bir şehir devletini koruma altına aldığımız zaman ne oluyor onu tam anlamadım

Birde Amerika ile savunma anlaşmamız varken benim şehir devletime savaş açmasında bir yapay zeka eksikliği olduğu söylenebilir mi? Çünkü benim o şehir devletini koruduğumu bilen bir Amerika ona savaş açması durumunda banada savaş acacağı anlamına geliyor.Haliyle böyle bir durumu kabullenen bir Amerika oyunda hain damgası yemesi lazım ve üstüste kınamalar alması lazımdı fakat birkaç tur daha ilerlettiğim zaman diplomatik durumuna baktığımda, herhangi bir kınama bile almadı Amerika.

Bu olay yaşanırken ben bu şehir devletini korumaya almamıştım sadece müttefiktim ve savaş açıldı sonra ben kayıtlı oyunuma tekrar girip bu şehir devletini korumaya aldığım taktirde gene birkaç tur sonra Amerika ile savaşa girmiş bulundum.O yüzden bir şehir devletiyle müttefik olduğum halde onu korumaya almamın veya almamamın farkı nedir?

(17-07-2016, 21:00)Duman : Amerika oyunda farklı şehir devletlerine karşı agresif bir tutum mu sergiliyordu?

Hayır öyle birşey görmedim hatta kendi kıtasında olan tek ülke olduğu için birçok şehir devleti ile müttefik durumundaydı.Zaten dünya kongresi yeni kurulduğu için birçok devlet 10-12 tur önce Amerika ile tanışmış oldu o yüzden herhangi bir medeniyet ilede savaş durumu olmadı hiç.
Ara
Az önce söyledim aslında. Korumaya almak demek müttefik olmayı gözüne kestirdiğin şehir devletlerini bir ön koruma gibi bir şey. Korumaya aldığında onlara karşı yapılan her hangi bir savaşta yanında durursun. Müttefiklik bunun bir ileri seviyesidir. Müttefik olduğunda da şehir devletini korursun ona açılan bir savaşta yanında olursun. Ama aynı zamanda senin açtığın her hangi bir savaşta müttefikin olan şehir devleti savaşına gelir. Bu korumada söz konusu değildir.

Tabi ki bu yapay zeka eksikliği ve hatta oyun üzerinde ne kadar uğraşıldığını da gösterir bize. Böyle bir strateji oyununda insanlar küçük ayrıntılar görmek ister. Küçük ayrıntılar oyuna renk katar keyif katar. Bende oyunu oynadığım sıralarda böyle ince ayrıntılara takılmıştım.
Ara
(17-07-2016, 21:32)Justicar : Az önce söyledim aslında. Korumaya almak demek müttefik olmayı gözüne kestirdiğin şehir devletlerini bir ön koruma gibi bir şey. Korumaya aldığında onlara karşı yapılan her hangi bir savaşta yanında durursun.  Müttefiklik bunun bir ileri seviyesidir. Müttefik olduğunda da şehir devletini korursun ona açılan bir savaşta yanında olursun. Ama aynı zamanda  senin açtığın her hangi bir savaşta müttefikin olan şehir devleti savaşına gelir. Bu korumada söz konusu değildir.

Tabi ki bu yapay zeka eksikliği ve hatta oyun üzerinde ne kadar uğraşıldığını da gösterir bize.  Böyle bir strateji oyununda insanlar küçük ayrıntılar görmek ister. Küçük ayrıntılar oyuna renk katar keyif katar. Bende oyunu oynadığım sıralarda böyle ince ayrıntılara takılmıştım.

Başka oyunlarımda benle müttefik olan bir şehir devletine, bir başka medeniyet savaş açtığında bende savaşa dahil olmuyordum ama.Bu oyunda ve bir önceki oyunumda maalesef böyle bir olayla karşılaştım.Yani yukarıda yazdığın ''Müttefik olduğunda da şehir devletini korursun ona açılan bir savaşta yanında olursun'' cümlesi doğru değil gibi.Neredeyse 3-4 aydır bu oyunun gameplay videolarını izliyorum belki bilirsiniz ''Strateji Delisi'' kanalını hiç böyle bir olay yaşamadı.Acaba oyunumda bir bug mu oluştu?

Oyunun kayıtlı dosyasıda belgelerimde gözükmüyor kayıtlı oyunumu oynuyan biriyle paylaşırsam belki onda bu sorun yaşanmaz diye düşündüm ama save dosyası yok.

Kullandığım modlar şu şekilde
İnfo Addict
Unit Patch Wiewer
Kücük kaynak simgeleri
Air Fast(Uçak animasyonlarını hızlı geçme)
Gerçekçi başlangıc modu
Ara
(17-07-2016, 21:40)ozan24 :
(17-07-2016, 21:32)Justicar : Az önce söyledim aslında. Korumaya almak demek müttefik olmayı gözüne kestirdiğin şehir devletlerini bir ön koruma gibi bir şey. Korumaya aldığında onlara karşı yapılan her hangi bir savaşta yanında durursun.  Müttefiklik bunun bir ileri seviyesidir. Müttefik olduğunda da şehir devletini korursun ona açılan bir savaşta yanında olursun. Ama aynı zamanda  senin açtığın her hangi bir savaşta müttefikin olan şehir devleti savaşına gelir. Bu korumada söz konusu değildir.

Tabi ki bu yapay zeka eksikliği ve hatta oyun üzerinde ne kadar uğraşıldığını da gösterir bize.  Böyle bir strateji oyununda insanlar küçük ayrıntılar görmek ister. Küçük ayrıntılar oyuna renk katar keyif katar. Bende oyunu oynadığım sıralarda böyle ince ayrıntılara takılmıştım.

Başka oyunlarımda benle müttefik olan bir şehir devletine, bir başka medeniyet savaş açtığında bende savaşa dahil olmuyordum ama.Bu oyunda ve bir önceki oyunumda maalesef böyle bir olayla karşılaştım.Yani yukarıda yazdığın ''Müttefik olduğunda da şehir devletini korursun ona açılan bir savaşta yanında olursun'' cümlesi doğru değil gibi.Neredeyse 3-4 aydır bu oyunun gameplay videolarını izliyorum belki bilirsiniz ''Strateji Delisi'' kanalını hiç böyle bir olay yaşamadı.Acaba oyunumda bir bug mu oluştu?

Oyunun kayıtlı dosyasıda belgelerimde gözükmüyor kayıtlı oyunumu oynuyan biriyle paylaşırsam belki onda bu sorun yaşanmaz diye düşündüm ama save dosyası yok.

İnfo Addict
Unit Patch Wiewer
Kücük kaynak simgeleri
Gerçekçi başlangıc modu

Bence yanlışın var. İddia etmiyim tabi ama müttefikin olan bir şehir devletine açılan savaşa katılırsın diye biliyorum. Böyle bir bug söz konusu olmaz.

Müttefikliğin bir diğer getirisi de yanlış hatırlamıyorsam, şehir devletinin toprakları içinde bulunan bütün kaynaklara sahip oluyordu. (lüks ya da stratejik)
Ara
Save dosyasını buldum arkadaşlar.Modları aktif edip oyuna girdiğim için Belgelerimde Civ/ ModdedSave/Single klasörünün içindeymiş.

Oyunu yüklü olan arkadaşlar save dosyasını indirip bir bakabilir mi ? Acaba benmi bir hata yapıyorum 1-2 tur içerisinde savaş ilan ettiniz diye bir yazı çıkıyor.
http://s5.dosya.tc/server2/7k85ec/Osmanli.rar.html

(17-07-2016, 21:48)Justicar :
(17-07-2016, 21:40)ozan24 :

İnfo Addict
Unit Patch Wiewer
Kücük kaynak simgeleri
Gerçekçi başlangıc modu

Bence yanlışın var. İddia etmiyim tabi ama müttefikin olan bir şehir devletine açılan savaşa katılırsın diye biliyorum. Böyle bir bug söz konusu olmaz.
Daha önce birçok kez bu olayı yaşadım.Oyunun sonlarına doğru haliyle birçok şehir devletiyle müttefik oldum ve başka medeniyetlerle savaşta olan birçok müttefik şehir devletim vardı ve savaşlarını dahi izliyordum.Savaşa ben katılmıyordum yani.Ben oyunu sakin,dikkatli,anlayarak oynadığım için sürekli İnfo Addict olsun Diplomatik antlaşmalar olsun her tur başı kontrol ederek oynuyorum.

Daha önceki oyunlarımda ben kimle savaşa girsem, benim müttefik olduğum şehir devletleride savaşa giriyordu fakat ilk defa bir şehir devletimin kendi savaşına bende dahil gözüktüm oyunda.
Ara
tahminim şudur ki, sizin müttefik olmadığınız devlete korumaya alsanız dahi diğer devletler sizinle müttefik olsalar da savaş açabilirler ve size korumayı kaldırın diye diplomatik mesaj gönderirler. mütefik olduğunuzşehir devletine de savaş açarlarsa siz de savaşa dahil olmuş olursunuz.genel olarak yapay zeka sizin müttefik şehir devletinize savaş açmamakla beraber bazen de açabiliyor sizin sıkıntınız şu ki siz amerika ile savunma ittifakı kurmuşsunuz.amerika ise sizin müttefikiniz şehir devletine savaş açmış .dolayısı ile siz de müttefik devlet olarak savaşa girmiş oldunuz.aslında siz ona savaş açmamış olsanız da oyunu bunu sizin de müttefiğimie savaş ilan ettin ben de sana ediyorum gibi algılıyor. haliyle savunma ittifakı kurduğunuz devlete savaş açtığınız için diplomatik büyük bir ceza yiyorsunuz.olay budur. savunma ittifakı kuracağınız devlete dikakt edin. şehir devletine saldırması mümkün olan bir devletle savunma ittifakı kurmamaya çalışın.mütefiklik kuracağınız şehir devleti mümkün mertebe çevrenizde olsun.

daha önce benim de başıma gelmişti. bu durumun diplomatik cezanın düzelmesi epey zor.ama imkansız değil.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(18-07-2016, 03:14)jax61 : tahminim şudur ki, sizin müttefik olmadığınız devlete korumaya alsanız dahi diğer devletler sizinle müttefik olsalar da savaş açabilirler ve size korumayı kaldırın diye diplomatik mesaj gönderirler. mütefik olduğunuzşehir devletine de savaş açarlarsa siz de savaşa dahil olmuş olursunuz. sizin sıkıntınız şu ki siz amerika ile savunma ittifakı kurmuşsunuz.amerika ise sizin müttefikiniz şehir devletine savaş açmış .dolayısı ile siz de müttefik devlet olarak savaşa girmiş oldunuz.aslında siz ona savaş açmamış olsanız da oyunu bunu sizin de müttefiğimie savaş ilan ettin ben de sana ediyorum gibi algılıyor. haliyle savunma ittifakı kurduğunuz devlete savaş açtığınız için diplomatik büyük bir ceza yiyorsunuz.olay budur. savunma ittifakı kuracağınız devlete dikakt edin. şehir devletine saldırması mümkün olan bir devletle savunma ittifakı kurmamaya çalışın.mütefiklik kuracağınız şehir devleti mümkün mertebe çevrenizde olsun.

daha önce benim de başıma gelmişti. bu durumun diplomatik cezanın düzelmesi epey zor.ama imkansız değil.

Aslında en başından beri bende bunu anlatıyorum ama arkadaş başka bir problemden bahsediyor sanırım. Müttefik olduğu bir şehir devletine savaş açılınca kendisinin daha önceki oyunlarında savaşa dahil olmadığını, şuanki durumun bug olduğunu iddia ediyor.
Ara
(18-07-2016, 03:14)jax61 : tahminim şudur ki, sizin müttefik olmadığınız devlete korumaya alsanız dahi diğer devletler sizinle müttefik olsalar da savaş açabilirler ve size korumayı kaldırın diye diplomatik mesaj gönderirler. mütefik olduğunuzşehir devletine de savaş açarlarsa siz de savaşa dahil olmuş olursunuz.genel olarak yapay zeka sizin müttefik şehir devletinize savaş açmamakla beraber bazen de açabiliyor sizin sıkıntınız şu ki siz amerika ile savunma ittifakı kurmuşsunuz.amerika ise sizin müttefikiniz şehir devletine savaş açmış .dolayısı ile siz de müttefik devlet olarak savaşa girmiş oldunuz.aslında siz ona savaş açmamış olsanız da oyunu bunu sizin de müttefiğimie savaş ilan ettin ben de sana ediyorum gibi algılıyor. haliyle savunma ittifakı kurduğunuz devlete savaş açtığınız için diplomatik büyük bir ceza yiyorsunuz.olay budur. savunma ittifakı kuracağınız devlete dikakt edin. şehir devletine saldırması mümkün olan bir devletle savunma ittifakı kurmamaya çalışın.mütefiklik kuracağınız şehir devleti mümkün mertebe çevrenizde olsun.

Gerçekçi başlangıç ile oyuna başladığım için Amerika zaten kendi kıtasında başladı.Benim müttefik olduğum şehir devleti ise zaten benim neredeyse yanımda.Daha önce başka şehir devletleri ile yakınlaştığım zamanlarda diğer ülkeler bana diplomatik mesaj gönderiyorlardı işte bu şehir devletinden elinizi çekin gibi fakat Amerikanın resimde olduğu gibi savaş açtığı şehir devletiyle alakalı hiçbir diplomatik mesaj göndermeden direkt savaş açıldı.Peki bunun bir çözümü varmıdır yani oyun şunu algılayamıyor mu ; Benim bir müttefik şehir devletim var ve diğer ülkeler bu şehir devletine savaş açarsa karşılarında beni bulacak.Sanırım yapay zeka bunu anlayamıyor çünkü Amerika ise dostluk antlaşmam varken beni şehir devletime savaş açması dediğiniz gibi banada savaş açacağı anlamıyor geliyor ve arada ki dostluk antlaşmasını bozan taraf aslında benim olmamam gerekiyor Amerikanın olması gerekiyor.Çünkü Amerika, benim şehir devletime savaş açmasaydı Benle Amerika arasındaki dostluk antlaşması bozulmuş olmayacaktı.Fakat diplomatik cezası alan ben oldum Amerika olmadı.Oyun bunu algılayabiliyor mu ?

(18-07-2016, 03:20)Justicar :
(18-07-2016, 03:14)jax61 : tahminim şudur ki, sizin müttefik olmadığınız devlete korumaya alsanız dahi diğer devletler sizinle müttefik olsalar da savaş açabilirler ve size korumayı kaldırın diye diplomatik mesaj gönderirler. mütefik olduğunuzşehir devletine de savaş açarlarsa siz de savaşa dahil olmuş olursunuz. sizin sıkıntınız şu ki siz amerika ile savunma ittifakı kurmuşsunuz.amerika ise sizin müttefikiniz şehir devletine savaş açmış .dolayısı ile siz de müttefik devlet olarak savaşa girmiş oldunuz.aslında siz ona savaş açmamış olsanız da oyunu bunu sizin de müttefiğimie savaş ilan ettin ben de sana ediyorum gibi algılıyor. haliyle savunma ittifakı kurduğunuz devlete savaş açtığınız için diplomatik büyük bir ceza yiyorsunuz.olay budur. savunma ittifakı kuracağınız devlete dikakt edin. şehir devletine saldırması mümkün olan bir devletle savunma ittifakı kurmamaya çalışın.mütefiklik kuracağınız şehir devleti mümkün mertebe çevrenizde olsun.

Aslında en başından beri bende bunu anlatıyorum ama arkadaş başka bir problemden bahsediyor sanırım. Müttefik olduğu bir şehir devletine savaş açılınca kendisinin daha önceki oyunlarında savaşa dahil olmadığını, şuanki durumun bug olduğunu iddia ediyor.

Evet daha önce benim müttefik olduğum şehir devletlerini başkalarıyla savaştayken izlediğimi çok net hatırlıyorum.Yani ben savaşa dahil olmuyordum.Bug meselesi ise acaba öyle mi olmuştur diye sordum.Net bir iddaam yok.Sonucta oyunu 120 saat kadar oynamışım ama bu konuda mantıklı bir açıklama göremiyorum ve yapay zekanın ''Benim müttefik olduğum şehir devletine, bir başka ülke savaş açtığı durumda karşılarında beni bulacaklarını bilemiyorlar mı?'' Diye oyunun yapay zekasına bir eleştri yapmış oldum.Eğer oyun bu belirttiğim ibareyi algılayamıyorsa bir yapay zeka eksikliğinden çok bug gibi görünüyor.
Ara
yapay zeka bu sonuçta.. belki de yapay zeka bu durumu kullanmış olabilir. belki de hedefnde bir şehir devletidir. yapay zekayı bazen anlamak zor olabiliyor. bazen çok saçmalıyor bazen ise kazanmak için her yolu deneyebiliyor. bilemiyoruz. ama yapay zekadan sonuçta %100 bir zeka pırıltısı ve düzgün hamle beklememek lazım..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Osmanli nin neden ozel binasi yok?
Ara
arkadaşlar oyna yeni başladım nasıl işci vede tarla vs yapcam işci yaptım şehirdi ama onları çıkartmadım
Ara
işçinin emrini şehirden verirsin. belli tur geçtikten sonra şehirde işçin doğar. seçip işlenmemiş alana götüreceksin. orda işçinin emirlerinden tarlayı seçip çalıştıracaksın.

düzlük arazilerde tarla, tepelerde maden olur.nehir kenarlarındaki tepelerde de tarla yapılabilir fakat önerilmez.bulunduğun arazide orman veya jungle var ise o ormanları temizlemen gerekir. bunun için de onları temizleyen teknolojileri açman gereklidir.

(19-07-2016, 05:34)PiriReis : Osmanli nin neden ozel binasi yok?

bazı medeniyetlere özel binalar verilirken bazılarına asker verilmiştir. osmanlının 2 adet özel askeri var. yeniçeri ve sipahi..

bunlardan yeniçeri askeri saldırdığı birimi yokettiği takdirde %25 oranında iyileşme kazanır.yani toplamda 100 canı var ise saldırdığı birimi yokedip canı 75 e inerse 25 daha kazanıp tekrardan 100 e ulaşır ve hiç savaşmamış gibi yoluna devam eder. osmanlının bir diğer özelliği ise saldırdığı barbar gemilerini ele geçirebilmektedir.

ayrıca osmanlı donanmaya daha az ücret öder.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.