Civilization 6 Multiplayer Küçük Tüyolar
#1
Civilization VI tur tabanlı strateji oyunu.Tur tabanlı olduğu için her oyuncunun kendi tur süresi içerisinde medeniyeti için en iyi taktiği geliştirip medeniyetini zirveye taşıdığı bir oyundur.Bu mücadele içerisinde elbette zafere giden yolda dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur.Aşağıda kısa kısa soru cevap şekilden bazı önemli noktaları aydınlatmaya çalışacağım. Fakat unutmamanız gereken kafanızda bir oyun planı oluşturup bundan ödün vermemenizdir.


soru 1: Medeniyeti nasıl seçmeliyim ? nelere dikakt etmeliyim?
cevap: medeniyetinizi seçerken rakiplerinizin alacağı medeniyetleri de takip edip , sizi zorlayacağı yönleri de düşünerek seçmelisiniz.. Örneğin early gamede savaşçı bir medeniyet alan bir kişi varsa onun ataklarına cevap verebilecek hızlı gelişim gösterecek bir civilization almanızda fayda vardır. Kendinize güveniyorsanız hepsini iyi oynarım diyorsanız bu daha iyidir. medeniyetleri tanıyın zayıf ve güçlü yönlerini bilin. en önemlisi oyuna başlarken ne yapacağınızın planını kafanızda kurun.

soru 2: başlangıç için tavsiyeler.. hemen settler mi basmalıyım ? ne yapmalıyım?
cevap: oyun başlar başlamaz setler e saldırmak çok da doru bir davranış değil. zira oyun başı ilk olarak çevrenizi gözcü ile gözlemleyip şehir atacağınız yerin planını yapın. gerekirse şehir düşündüğünüz yerlere pin koyup işaretleyin.bunu yaparken şehirlerinizin ana merkezinize çok uzak olmamasına , savunulabilir ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin. tercihen temiz su bulabileceğiniz nehir kenarı deniz kenarı  gibi housingi yüksek yerlere şehir kurun.

soru 3: parça parça mı settler atayım yoksa bir kerede settler basıp bitireyim mi?
cevap: bi setler bas, sonra discrit bas sonra setler sonra asker vb oyun tarzı çok da sağlıklı olmuyor. settler üretimine bonus veren poliçeyi aldıktan sonra seri halde kafanızdaki plan çerçevesinde şehirlerinizi kurup üretime odaklanın. poliçelerinizi boşa harcamayın. onlar çok önemliler.

soru 4: nasıl bilim yaparım? nasıl kültür yaparım? din kurmalı mıyım?
cevap: bilim ve kültür için olmazsa olmazımız arazi bonuslarını alabileceğiniz yerlere discritleri kurmak, içlerindeki binaları da kurmak ve en önemlisi çevrede varsa bu discritleri bonuslayan city stateleri envoylamaktır.sadece discritinizi full şekilde bonusunu alıp diğer city statelere yönelmek faydalı olacaktır. mümkün mertebe zor durumlar için envoylarınızı saklayın. gerekmedikçe envoy rush yapmayın. din kurmak  ise size kalmış. isterseniz kurmayabilirsiniz fakat din kurmanın oldukça güzel bonusları mevcut. en önemlisi din kurmaz iseniz rakibinizin din zaferine ve kültür zaferine açık hale gelirsiniz.

soru 5: city stateler hakında neler yapmalıyım?
cevap: oyunun en kritik noktalarından birisi city state yönetimleridir.her city state türüne göre discritlere bonuslar verir.extradan eğer city state suzerianınıza girmişse cs özel bonusunu da alırsınız. bazı city statelerin cidid manada op bonusları bulunuyor. bu city stateler için yapılması gereken ele geçirilebiliyorsa geçirmek, eğer geçirilemiyorsa yok etmek olacaktır. onu çok isteyen medeniyet onu koruyabileceğini de göstermeli.

soru 6: askeri yönetim nasıl yapmalıyım?
cevap: civilization oyunlarının temelde en büyük problemi ve oyunculaırn yanılgıya düştüğü nokta hazırlıksız savaşa girişmeleridir. savaşın bir bedeli vardır o da medneiyetinizin geri kalmasıdır. bir savaş açacaksanız hazır olmalı ve rakibinizi kısa sürede indirmeli, eğer indiremiyorsanız ve ikiniz de zarar görüyorsanız hemen barış yapmalısınız. kozunuzu sonra da paylaşabilirsiniz.eğer team oyun oynamıyorsanız civilizationda her zaman tek başınızasınız bunu unutmayın. savaşa her zaman hazır olacak bir ordu bulundurun.bu ordu rakibi durdurabilecek güçte olsun. en azından ilerlemesini kısıtlayabilsin.geçiş yollarını gerekirse encapment kurarak tıkayın. çok kritik yerlere support fort kurun. en önemli şey ise asla teknolojide geri kalmamaktır.ordunuzu kurarken ileride de kullanabileceğiniz upgrade edebileceğiniz kullanışlı üniteleri basın/hazırda tutun. tank gibi roket artilery gibi über birimlerin ancient çeşitlerinden elinize bolca bulundurmanızda ve bu teknolojilere geçmeden önce basabiliyorsanız bir alt seviyesindeki askerden basabildiginiz kadarını basmanızda fayda vardır. her üst seviye askerin daha zor basıldıgını aklınızdan çıkarmayın.

soru 7: rakibi nasıl takip etmeliyim? nelere dikkat etmeliyim?
cevap: skor kısmında çeşitli değerlerde medeniyetinizin durumu görünmektedir. sıralamanızdan daha önemlisi rakibinize göre ne kadar kültür, bilim , faith ürettiğiniz ve ordunuzun teknolojik ve büyüklük olarak durumudur.eğer birisi çok fazla bilim üretiyorsa veya kültür üretiyorsa , siz bu konuda geride iseniz birşeyler yanlış gidiyordur. hemen gereken yerlere discrit kurmalı , varsa polileçerinizde eksik noktalarınızı toparlayacak poliçeler seçmeli, stokladıgınız envoyları bonus alabileceğiniz  cslere göndermelisiniz..
sınır komşunuz çok büyük bir orduya sahip ise korkmanız için geçerli sebepleriniz vardır. hemen savaşa hazırlanmalısınız. mümkünse ticaret yapmalı kasanızı doldurmalısınız.

soru 8: şehir yönetimini kendim mi yapayım? yapay zeka mı halletsin?
cevap: her zaman şehri siz yönetin. nüfusunuzu nereye koyduğunuz önemlidir. altına ihtiyacınız varsa altına, üretime varsa üretim olan yere food a ihritacınız varsa food olan yere nüfusunuzu kitleyin. yapay zeka kendince en iyi yere odaklanmaya çalışır fakat bu her zaman olmayabilir.her zaman şehrinizin büyümesini sağlamalısınız. ne kadar büyüme o kadar iyi.. üç ayaklı olan food production ve gold dengeli olmalı.şehir sürekli büyümeli, iyi bir üretime sahip olmalı, altın kazandırmalıdır.

şimdilik bu kadar yazalım. merak ettiğiniz , şu da nasıl oluyormuş dediğiniz sorularınız var ise başlık altına iliştirirseniz memnuniyetle cevaplar rehberi genişletiriz.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil,  psikolojik bir hastalıktır...
[+] 7 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.