Civilization V - Casusluk Rehberi
#1
CASUS REHBERİ

civ-5-gods-kings-spy-window.jpg

 Bu rehberde oyundaki casusluk sisteminin nasıl işlediğini inceleyebileceksiniz. Casusluk sistemi oyuna
Gods & Kings genişleme paketi  ile birlikte geldi. Oldukça gerçekçi casusluk faaliyetleri  teknolojik ilerleme, diplomasi ve Şehir Devletleri ile ilişkilere etki ediyor.

CASUS İŞE ALIMI VE MEKANİK
 
Casusluk faaliyetleri Rönesans çağıyla birlikte başlıyor. Herhangi bir medeniyet yeni bir çağa geçtiğinde ekstra casus kazanır. Ayrıca National Intelligence Agency harikasını inşa ederek ekstra bir casus daha kazanabilirsiniz. Casuslar otomatik olarak gelir bir şehirde üretemezsiniz. Casuslar sadece haritada keşfettiğiniz şehirlerde görev alabilirler. Casuslar görevlerini gerçekleştirirken ölebilirler.  Constabulary ve Police Station inşa ederek diğer medeniyetlerin casuslarının hızını düşürebilirsiniz. Great Firewall ve National Intelligence Agency casuslarınızın seviyesini artırır ve düşman casuslarının etkinliklerini azaltır.Brave New World ek paketiyle casuslar diğer medeniyetlerin başkentine diplomat olarak atanabilir. Diplomatlar casus gibi diğer ülkelerin faaliyetlerini izleyebilir ancak diplomatlar bize daha çok Dünya Kongresi için lazım oluyor. Dünya Kongresinde diğer medeniyetlerin bizim istediğimiz doğrultusunda oy atması için öneri sunabiliyoruz. Diplomatlarınızı geri çağırarak tekrar casus olarak kullanabilirsiniz.

DİPLOMAT

Brave New World ek paketiyle casuslar diğer medeniyetlerin başkentine diplomat olarak atanabilir. Diplomatlar casus gibi diğer ülkelerin faaliyetlerini izleyebilir ancak diplomatlar bize daha çok Dünya Kongresi için lazım oluyor. Dünya Kongresinde diğer medeniyetlerin bizim istediğimiz doğrultusunda oy atması için öneri sunabiliyoruz. Diplomatlarınızı geri çağırarak tekrar casus olarak kullanabilirsiniz.

CASUS AKTİVİTELERİ
  
 GÖZETLEME

Başka medeniyetlerin şehirlerine casuslarınızı göndererek o şehir ekranına ulaşabilirsiniz. Liderlerin planlarını elde edebilirsiniz. Diğer medeniyetlere haber ederek etki kazanabilirsiniz.

TEKNOLOJİ ÇALMA

Casuslarınız başka medeniyetlerin şehrinde iken otomatik olarak teknoloji çalacaktır. Eğer teknolojiniz diğer medeniyetin önünde ise bu işlem gerçekleşmez. Teknolojiyi çalma hızı casusunuzun seviyesine şehirdeki binalara bağlıdır. Karşı istihbarat için şehirde o medeniyetin casusu varsa casusunuzu öldürebilir.

SEÇİM HİLESİ

  Şehir devletleri her 12 turda seçime gider. Casusunuzu şehir devletine göndererek şehir devleti üzerindeki etkinizi artırabilirsiniz müttefik olabilirsiniz.


DARBE

Şehir devletine darbe yapabilirsiniz. Ancak darbe başarısız olursa casusunuz ölür. Bu girişimi yüksek seviyeli casuslarla denemek daha uygundur.

KARŞI CASUSLUK
Kendi şehirlerinize casus yollayarak diğer medeniyetlerin casuslarını keşfedebilir ve öldürebilirsiniz. Bu etkinlik düşman medeniyetin casusunun hızının yavaşlamasına neden olur.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
[+] 6 üye Ahrep nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Hocam şimdi benim şehrimde 4-5 tane casus var. Bir tanesi Belgrad şehrinde seçimlere hile karıştırıyor. Diğerleri atanmamış. Bunları nasıl atayabilirim başka şehirlere ? Belgrad şehrinede nasıl gitti bilmiyorum. Bi yardımcı olursan sevinirim..
Ara
Cevapla
#3
Dün format attığım için oyun yüklü değil ama sağ üstte Spy menüsü mevcut. Oraya girdiğinde mevcut spylarının nerede olduğunu görebiliyorsun. Yine aynı menünün sağ tarafında gönderebileceğin potansiyel şehirler listeleniyordu sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.