Civilization V - Great Person Rehberi
#1
Great Person Rehberi 

Bu rehber Brave new world MATzkP.png ve  Gods and Kings lfzm39.png eklentileri baz alınarak hazırlanmıştır.Great Person Türleri ve İşlevleri:

ozZCHq.png Great Artist: Medeniyetinizi altın çağa 0qIiWq.png sokabilir veya bir tane Great Work of Art ortaya çıkarabilir. Eğer istenilirse herhangi bir altıgene Landmark inşaat edebilir. 

yFZDeZ.png Great Musician: Yabancı medeniyetlerde konser vererek belli bir miktar turizm GjkR6d.png kazanmanızı sağlayabilir veya bir tane Great Work of Music ortaya çıkarabilir. Bir şey inşaat edemez. 

CRy106.png Great Writer: Politik bir tez yazarak bir seferliğine bir miktar kültür W0nU3e.png kazanmanızı sağlayabilir veya bir tane Great Work of Writing ortaya çıkartabilir. Bir şey inşaat edemez. 

T1azej.png Great Engineer: Bir tura  mahsus bir şehrinizin üretimine 4fwVJC.png belli bir katkıda bulunur.  Eğer istenilir ise bir altıgene Manufactory inşaat edebilir.

vk0CTU.png Great General: Süresiz olarak iki altıgen yakınındaki bütün kara birimlerine combat bonusu sağlar. Eğer istenilir ise bir altıgene Citadel inşaat edebilir.

jhx9Nx.png Khan: Moğolistan'ın Great General yerine geçen özel birimidir. Komşu olduğu birimler iyileşir ve daha hızlı hareket eder. Eğer istenilir ise bir altıgene Citadel inşaat edebilir.

NIhi0C.png Great Merchant: Bir şehir devletinin sınırları içinde kullanıldığı zaman altın J2RNC3.png ve nüfuz (influence) NfdwvS.png kazanmanızı sağlar. Eğer istenilir ise bir altıgene Customs House  inşaat edebilir.

qFUT9K.pngMerschant of VeniceVenedik'in Great Merchnat ve Setller birimleri yerine geçen özel birimidir. Normal Great Merchant'a kıyasla  +100%  altın NtfBco.png ve +100% nüfuz Z9Zd1n.png elde etmenizi sağlar veya  bir şehir devletini kuklanız haline getirilebilir. Eğer istenilir ise bir altıgene Customs House  inşaat edebilir.

K9xgIW.png Great Scientist: Bir tura mahsuz bir miktar bilim bcLi5V.png elde etmenizi sağlar. Eğer istenilir ise bir altıgene Acadamy inşaat edebilir.

vR6FPd.png Great Admiral: Süresiz olarak iki altıgen yakınındaki bütün donanma birimlerine combat bonusu sağlar ve yanındaki donanma ve suya indirilmiş kara birimlerinin iyileşmesini sağlar. Bir şey inşaat edemez. 

okl1ZH.png Great Prophet: Bir din ortaya çıkartabilir, dine bonuslar ekleyebilir veya dört kez mensubu olduğu dini yayabilir. Eğer istenilir ise bir altıgene Holy Site  inşaat edebilir.


Great Person Üretme ve GPP:

Ortalama oyun hızında her daldaki ilk Great Personlar 100 GPP (Great Person Point) ister. GPP puanını ise uzmanlardan veya harikalardan elde ederiz. Mesela bir Müzisyen Loncası kurdunuz ve içine iki pop yerleştirdiniz. Belli bir süre sonra ürettikleri GPP 100'e ulaşınca ilk Great Musician'ınız ortaya çıkacak. Ama sonraki Great Musician'ınızın ortaya çıkması için 200 GPP harcamanız gerekecek. Yani her çıkarttığınız Great Musician için fazladan 100 GPP üretmeniz gerekecek. Aynısı Great Scientist ve diğer Great Person'lar için de geçerli.
Not: Bir dalda ne kadar çok Great Person çıkardığınız diğer dalların maliyetini etkilemez. Mesela Beş tane Great Musician üretseniz dahi eğer hiç Great Artist üretmediyseniz Great Artist fiyatı yine 100 GPP'dir. 


Great Person Üretimini ve GPP Kazancını Takip Etme:

9V7r6x.jpg
Sağ üsteki paneli açıp,en alta tıklayarak altta gösterildiği gibi medeniyetinizin genelindeki GPP kazanımlarını ve fareyi üstüne getirerek kaç tur kalmış, ne kadar daha GPP gerekli hepsini görebilirsiniz. 
o2qtOK.jpg
Unutmayın. Şehirleriniz GPP puanı konusunda bireyseldir, diyelim Samoa birkaç tur sonra Great Scientist çıkarttığında diğer şehirlerin biriktirdiği Scientist GPP'ti sıfırlanmaz veya eksilmez ama yine de ulaşmaları gereken GPP puanına bir 100 puan daha eklenir.  Not: Great Admiral, General ve Prophet'lar diğer Great Person'lar gibi GPP puanı kullanmazlar. Admiral'leri yaptığınız deniz savaşların çokluğuna, General'leri yaptığınız kara muharebelerine, Prophet'ları ise elinizdeki faith (inanç) CnV63K.png puanı ile kazanırsınız. 
vw5pQR.jpg
Ayrıca belli bir şehrinizdeki Great Person'ların ilerleyişini görmek için şehir ekranındaki Great People kısmını da kullanabilirsiniz. 

Hızlandırıcı Bonus veren Bina, Harika ve Politikalar:

1HLmkl.png Freedom/Lv1 Avant Garde ve Order/Lv1  Hero of the People: İki farklı ideolojinin aynı birinci seviyede açılan tenet yani ilkeleridir. Benimsendikleri vakit medeniyetiniz genelinde +25% GPP üretim bonusu verirler.

1HLmkl.png Aesthetics politikasını açmak: Great Artist, Writer ve Musician için üretilen GPP'ye +25% üretim bonusu verir. 

1HLmkl.png Rationalism/Humanism: Great Scientist için üretilen GPP'ye +25% üretim bonusu verir. 

1HLmkl.png Honor/Warrior Code: Great General'ın üretimini 50% hızlandırır.

1HLmkl.png Commerce/Entrepreneurship: Great Merchant için üretilen GPP'ye +25% üretim bonusu verir. 

1HLmkl.png Exploration/Navigation School: Great Admiral üretimini 50% hızlandırır.

oOlviI.png Leaning Tower of Pisa: Bir harikadır. Nereye yapıldığı fark etmeksizin medeniyetiniz genelinde +25% GPP üretim bonusu verir.

xYFJiW.png Garden: Her şehre yapılabilecek sıradan bir binadır. Yapıldığı şehre +25% GPP üretim bonusu verir.

OxBsNZ.png Coffe House: Avusturya medeniyetinin Windmill yerine geçen özel binasıdır.Her şehre yapılabildiği gibi, yapıldığı şehre +25% GPP üretim bonusu verir.

SnI7gf.png National Epic: Tek bir şehre yapılabilir ama harika değildir. Yapıldığı şehre +25% GPP üretim bonusu verir.

aVEvcD.pngCandi: Endonezya medeniyetinin Garden yerine geçen özel binasıdır. Her şehre yapılabilir ve yapıldığı şehre +25% GPP üretim bonusu verir.
[+] 9 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Bilgilendirici bir rehber olmuş eline sağlık.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık, çok güzel bir rehber olmuş :ok:
jIwLY9.png
Ara
Cevapla
#4
Eline sağlık, açıklayıcı bir rehber olmuş. Great Person oyun bitirmede çok etkili oluyor.
ezgif-7-b0c1a3868a37.gif
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.