Civilization VI 'da neden Türkler yok?
   Merhaba arkadaşlar,
   Ben bir Civilization hayranı olmakla beraber bu oyunu uzun bir zamandır oynuyorum. Girişi biraz uzun tutacağım; Civiliations hepimizin bildiği gibi medeniyetler anlamına gelmekle beraber bu kelimenin anlamını oyun kurgusu içerisinde tarihte var olan ve var olmuş önemli medeniyetlerin oyuncular tarafından yönetilmesini sağlayan (bana göre) türüne damga vuran en kapsamlı strateji oyunu olarak tanımlıyorum.
   Ancak ne var ki bir Türk olarak kendi milletimin tarih boyunca kurduğu hatırı sayılır medeniyetlerin Civilization VI da var olmadığını öğrendiğimde büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Son gelinen noktaya baktığımda çıkacak olan ek pakette ( Rise and Fall ) yeni kabilelerin oyuna ''Medeniyet'' adı altında eklenmiş olduğunu görünce hayal kırıklığımın yerini öfke aldı. Buradan Gürcü kardeşlerimin affına sığınarak şunu belirtmeliyim ki, eklenmiş olan Gürcistan'ın tarihinin; kültür, yazılı veya yazısız eserler, ideoloji, felsefe, askeri veya devlet bazında oluşturulmuş sistemler yada kısaca dünya mirasına katkısı tarihteki Türk medeniyetlerinin katkısının oranı nedir bunu sizlere bırakıyorum. Bu verdiğim diğer 'medeniyetlerin' yanında yalnızca bir örnekti. 
   Artık benim için bardak taşmaktan da öteye geçmişti ve yapabileceğim en önemli şey oyun yapımcılarına mesaj atmaktı. Aşağıdaki ben dahil birkaç arkadaşımın mailini sizlere göstermek istiyorum. Peki bu başlığı niye açtım?
   Arkadaşlar şunu biliyorum ki hepiniz en az benim kadar bu durumdan memnun değilsinizidir ve benim şöyle bir inancım var ki; bu tepki mesajlarının sayısı arttıkça herhangi bir Türk medeniyetinin oyuna dahil olma olasılığınında aynı oranda artacağıdır.

Şimdiden teşekkür ediyor ve yorumlarınızı bekliyorum.

https://i.hizliresim.com/9moVlN.jpg
https://i.hizliresim.com/qGM4pd.jpg
https://i.hizliresim.com/y05Ppj.png
[+] 2 üye Efomir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu hiç oynamadım ama İskitler yok mu oyunda
Ara
Çünkü bizden korkuyorlar.
[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-02-2018, 00:14)etzel : Oyunu hiç oynamadım ama İskitler yok mu oyunda

Vikideki Fars şovenizmi sağolsun İskitler bütün yabancılar için İranlı yani adamlar İskitleri Türkler de olsun diye koymuş değil.  

Ayrıca konuya gelirsek benim şahsi görüşüm bunda Türkiyede orijinal satışların düşük oluşuna ve yapımcı firmanın Türk pazarına ihtiyaç duymamasına bağlıyorum kısaca Amerika bizi kıskanıyor muhabbetine gerek yok.
Ara
Kırımda Türkler tarafından iskoç askerlere nazaran bestelenmiş olan ''Üsküdar'a gider iken'' bestesi bile arap müziği olarak çalıyor oyunda. Bu bile sinirlendiriyor insanı. Dediğim gibi adamlara mail atmak yapabileceğimiz en etkili şey beyler
Ara
Oyunda Almanlar olduğu için bizi de oyunda var sayıyorlar.
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 10 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Almamak en iyi cevap, yani şu kadar civ çıkartılmışken hala osmanlı selçuklu koymamaları çok saçma. Yani imkanı yok Türkiye+Osmanlı+Selçuklu geçmişini toplasan bin küsür yıl eder, bu 3ünü yansıtacak bir civilizationı es geçmek ayıptır. İllaki bir DLC'ye iliştirecekler ama şu seviyeye kadar gelmemesi gerçekten ayıp.
Oyunun adı güya medeniyetler, oyunu saçma sapan ülkelerle doldurdular. Kendi çapımda boykot ediyorum.

Ki bir eleştirim daha olacak, geçenlerde konusuna da yazmıştım, atıyorum Gürcü Kraliçe ekliyorsun oyuna, ten rengini çikolata yapıyorsun. Ya beyaz ırk zaten literatürde kafkasyalı diye geçiyor, bu kraliçe modeli hangi kafayla tasarlanmış acaba.
Oyunun türü tarihi strateji oyunu diye mi kabul ediliyor, bence fantezi strateji olarak değiştirmek lazım.
Ara
Türk pazarına ihtiyaç olmamasıyla alakası yok. Kongo'yu pazarına iyi girmek için mi eklediler? 

Bence dlc ile ekleyecekler. Türkiyeden almayan oyuncu hem oyunu hem de dlcyi almak durumunda kalacak. Yapımcılar da parasına bakıyor ve nereden daha çok kazanabilirim şeklinde düşünüyor. Bu, diğer şirketlerin yaptığına oranla masum kalıyor.
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
mapuche pazarı ve cree pazarı mükemmelmiş duyduğum kadarıyla..bu sebeple eklemişler..kıytırık kabileleri eklemelerine rağmen 3000 yıllık türk tarihiyle alakalı en küçük bir civ eklememeleri ...
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bizi kıskanıyorlar :)
giphy.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sana hedef olarak bulunduğun coğrafya ve avrupa yerine neden orta asyayı gösterdiklerini anladığın vakit anlayacaksın kıskanıyorlar mı yoksa kin mi güdüyorlar diye..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Portekiz ve İtalya'nın da eklenmesi lazım.
Ara
demek ki hedef kitlenin ilgisini türkler değil cree ve mapuche çekiyor dediğim gibi türklerin henüz eklenmemesini bize karşı duyulan kin ve güdü değil pazarlama stratejisi olarak görüyorum.
Ara
bence rastgele ekliyolar milletleri yani garip olan bişey yok
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Rastgele eklenmiyor, ülke eklerken uygarlıkların ve liderlerin farklılıklarına ve her coğrafyada farklı kültürlerde, farklı dinlerde uygarlıkların oyuna eklenmesine çalışıyorlar. Örneğin son duyurulan uygarlık Mapuche, düz baktığınızda (belki de haklı olarak) "Mapuche ne yahu?" diyebilirsiniz, ancak oyundaki uygarlıkları bir harita üzerine koyduğunuzda Mapuche'nin "Güney Amerika'daki yegane yerli ülkesi" olduğunu görüyorsunuz oyunda, önemli olan kısım burası. Böyle olmasını savunmuyorum ancak oyunda Türklerin olmamasının sebebi Türklerin Tengrist dönemi için oyunda İskitler Moğollar gibi benzer ülkelerin, İslamiyet dönemi için ise Müslüman Arabistan'ın olması ve ekstra sebep olarak Türklerin Civilization serisinde "Türkler" olarak değil, Osmanlılar olarak bulunması. Türkler yerine bu zamana kadar Osmanlılar denmiş olması esasen o önemi azaltıyor, adamlar günümüzdeki bir halkın devletini değil sanki Sümerler gibi tarihten bir devlet ekliyor gibi yaklaşıyorlar Osmanlı eklemeye.

Ben Civilization VI'nın önünde daha geniş bir geliştirme süreci olacağını ve bu süreç kapsamında "elbet" Osmanlı'nın geleceğini düşünüyorum. Ancak bundan öncesinde ilk olarak Civ6 kitlesinin belki de PDX kitlesinden daha farklı olarak illa ki tarihle ilgilenmesinin gerekmediğini ve Total War kitlesinden daha farklı olarak simetrik başlangıçta uygarlıkların tamamen birbirlerinden farklılıklarına odaklanan bir ülke seçimi barındırdığını düşünürsek neden oyunda Kutsal Roma İmparatoru Frederik'in "Almanya" lideri olduğunu, oyunda neden Portekiz yokken Brezilya olduğunu, neden Persia'nın logosunun Zerdüşt sembolü olduğunu daha iyi anlayabiliriz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
İngilizler, Almanlar, İspanyollar, Fransızlar, Yunanlar. Bu liste uzar gider. Bunların alayı her civde stok olarak geldi. 
Tarihi antik dönemden ileriye gitmeyen kıytırık Yunanların bile iki farklı lideri var. Gerçi oyun tarihsellik olarak kanser olduğu için fazla takılmamak lazım. Orjinal alanlar düşünsün.
Ara
(03-02-2018, 14:10)Duman : Rastgele eklenmiyor, ülke eklerken uygarlıkların ve liderlerin farklılıklarına ve her coğrafyada farklı kültürlerde, farklı dinlerde uygarlıkların oyuna eklenmesine çalışıyorlar. Örneğin son duyurulan uygarlık Mapuche, düz baktığınızda (belki de haklı olarak) "Mapuche ne yahu?" diyebilirsiniz, ancak oyundaki uygarlıkları bir harita üzerine koyduğunuzda Mapuche'nin "Güney Amerika'daki yegane yerli ülkesi" olduğunu görüyorsunuz oyunda, önemli olan kısım burası. Böyle olmasını savunmuyorum ancak oyunda Türklerin olmamasının sebebi Türklerin Tengrist dönemi için oyunda İskitler Moğollar gibi benzer ülkelerin, İslamiyet dönemi için ise Müslüman Arabistan'ın olması ve ekstra sebep olarak Türklerin Civilization serisinde "Türkler" olarak değil, Osmanlılar olarak bulunması. Türkler yerine bu zamana kadar Osmanlılar denmiş olması esasen o önemi azaltıyor, adamlar günümüzdeki bir halkın devletini değil sanki Sümerler gibi tarihten bir devlet ekliyor gibi yaklaşıyorlar Osmanlı eklemeye.

Ben Civilization VI'nın önünde daha geniş bir geliştirme süreci olacağını ve bu süreç kapsamında "elbet" Osmanlı'nın geleceğini düşünüyorum. Ancak bundan öncesinde ilk olarak Civ6 kitlesinin belki de PDX kitlesinden daha farklı olarak illa ki tarihle ilgilenmesinin gerekmediğini ve Total War kitlesinden daha farklı olarak simetrik başlangıçta uygarlıkların tamamen birbirlerinden farklılıklarına odaklanan bir ülke seçimi barındırdığını düşünürsek neden oyunda Kutsal Roma İmparatoru Frederik'in "Almanya" lideri olduğunu, oyunda neden Portekiz yokken Brezilya olduğunu, neden Persia'nın logosunun Zerdüşt sembolü olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Ona göre civil V'de moğol ve atilla ( tengri ) ve aynı zamanda osmanlı ve arabistan ( müslüm ) vardı. Benim tercihim en azından hepimizin çocukluktan itibaren tarih kitaplarında gördüğümüz Türk medeniyetleri yada bu coğrafyada var olmuş medeniyetlerin oyunda olmasıdır. Bunlar nelerdir peki; Timur, Atilla (Hun), Avar, Göktürk, Bâbur, Hârezmşahlar, Osmanlı, Selçuk yada Hititler, Frigyalılar ve Likyalılar... İşte bunları oynarken zevk alırım ben.
Ara
(03-02-2018, 14:10)Duman : Rastgele eklenmiyor, ülke eklerken uygarlıkların ve liderlerin farklılıklarına ve her coğrafyada farklı kültürlerde, farklı dinlerde uygarlıkların oyuna eklenmesine çalışıyorlar. Örneğin son duyurulan uygarlık Mapuche, düz baktığınızda (belki de haklı olarak) "Mapuche ne yahu?" diyebilirsiniz, ancak oyundaki uygarlıkları bir harita üzerine koyduğunuzda Mapuche'nin "Güney Amerika'daki yegane yerli ülkesi" olduğunu görüyorsunuz oyunda, önemli olan kısım burası. Böyle olmasını savunmuyorum ancak oyunda Türklerin olmamasının sebebi Türklerin Tengrist dönemi için oyunda İskitler Moğollar gibi benzer ülkelerin, İslamiyet dönemi için ise Müslüman Arabistan'ın olması ve ekstra sebep olarak Türklerin Civilization serisinde "Türkler" olarak değil, Osmanlılar olarak bulunması. Türkler yerine bu zamana kadar Osmanlılar denmiş olması esasen o önemi azaltıyor, adamlar günümüzdeki bir halkın devletini değil sanki Sümerler gibi tarihten bir devlet ekliyor gibi yaklaşıyorlar Osmanlı eklemeye.

ama farklı medeniyetlerin farklı özelikleri çok rastgele verilebiliyor mesela osmanlıya bir dönemideki deniz zaferleri sebebi ile barbary corsairs özeliği verilmişdi civ5de halbuki bu osmanlıyı genel olarak yansıtan bişey değil daha çok en iyi zamanında ortaya çıkan bir  özeliği bunun gibi her medeniyetin farklı ve genel olmayan bir özeliğini koyup onları oyuna çok rahat adapte edebilirler  yani demek istediğim şey aynı coğrafyada  benzer özeliklere sahip medeniyetler ve liderler bile basit bir kaç detayları ile oyuna eklenebilirki bu civilizationın her zaman yaptığı bir şey
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Civ5'te olup Civ6'da olmamasını Civ6'da Civ5'teki kadar uygarlık olduğu zaman konuşmak daha isabetli olur. Ben eklentilerle oyuna Osmanlı'nın "elbet" ekleneceğini düşünüyorum.

Ayrıca "Türk medeniyetleri" diye görülerek oyunda Türkiye veya Türkler ismindense Osmanlılar Selçuklular vs. isimde yer almasının zarar verdiğini düşünüyorum. Kutsal Roma İmparatoru adam "Almanya'ya liderlik ediyor" diye takdim ediliyorsa tanıtım videosunda yazısında bu saydıklarımızın da "Türkler" merceğinde değerlendirilmesi için bir engel yok, ancak yapılacağını düşünmüyorum ve bu zamana kadar bu devletlerin eklenmemiş olmasının sebeplerinden biri de aslında bu.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Oyuna osmanlı elbette eklenecektir zaten insanların tepkisi kongo mapucha varken neden hala Türkler yok diye ben de bunun pazarlamayla alakalı olduğunu söyledim
bir art niyet olduğunu sanmıyorum gönül ister bu sefer bir farklılık olsun Türkiye veya Göktürkler gibi ama muhtemelen yine Osmanlılar olacak.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.