Civilization VI 'da neden Türkler yok?
kutsal roma imparatoru frederick in almanya nın başında olması veya arapların başında selahaddin eyyubinin bulunması kabul edilebilir karakterler.her ikisi de döneminde bulundukları halkın güçlü liderleri.türklerin başında cengiz han var gibi bir şey hayli uyduruk olur.kendisi türk değil moğoldur. tengrist olması ve orta asyadan gelmesi cengizi türk yapmaz. hani attila deseniz anlarım evet ..iskitlerin başındaki tomris hatun da wikipedia lobisi sayesinde malumunuz pers olark biliir hale geldi..kim var koca türk medeniyetinin başında ? hiçkimse.. yani bu kin veya kıskanma artık bu saçmalık komik durmuyor. çocukça şeyler. pazarlama stratejisi de var elbette işin içerisinde ama biraz firaxisin garip bir civilization ekleme olayı var. cinsiyet eşitliği takıntısı, yerli kabileleri ekleyişi filan. yunanistan bölgesine 3 lider iskenderi de sayar isek. biraz da eklerken sanki bir medeniyeti seçip onunla mücadele eden karşı bir medeniyeti ekleme durumu da var ..yine de pazar çok etkili..tüm civ 6 alanlar içerisinde türk topluluğu % 1 bile değilse sözümüzün hiçbir kıymeti kalmıyor..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dlc siz fiyati 219 Lira gibi pahali olmasi ,Turkiye pazarinin kucuk olmasi ile sonuclaniyor. Halkin durumu belli cok az kisi oyuna bu kadar buyuk bir para verebilir. Turkiye`de alim gucu, Avrupa ile bir degil ki.Eminim tek sebep bu olmasa da fiyat onemli sebeplerden biri pazarin kucuk olmasinda.
Ara
Civ5'in bedava dağıtıldığı oldu Steamde, son 2 haftada Civ5 oynayanların %1.82'si Türk.
Sadece fiyatla alakalı değil.
Bende kendi yorumumu yapayım
1) Fiyat tabiki bir etken. sonuçta oynayan doğrudan azalıyor.
2) ülkemizde oynayan az genel olarak civilization serisini ( ki bu olayın bize bakan yönü )
3) Şirketin türklere karşı genel politikası. Bu konu zaten baştan tartşılabilir. 3. oyundan beri hep sonradan eklendi türkler. O zaman bile özenmeden yapıldığı fazla belli ( civ 5 te denizci osmanlı, sanki sadece kanuni varmış gibi hep kanuni vb.) Ki bu durum fiyat politikasına da yansıyor. Bir yerde görmüştüm başka ülkeler ile karşılaştırma vardı polonya ukrayna da oynayan fazla olmadığı halde fiyatlar ucuzdu. ( fiyat konusunda bilgi kesin değil sadece öyle hatırlıyorum)

sonuç: Merak etmeyin önceki oyunlarda olduğu gibi expansionlarla gelecektir. Ama öyle iyi bişey beklemeyin. Açıkçası hürrem yada kösem saçmalığı görmeyelimde ben ona da razıyım.
Ayrıca daha portekiz isveç avusturya kartaca bizans falan da var.
Ara
konu ne olursa olsun ister pazarlama tekniği isterse başka bişey elimizin altında internet var oyuncu kitlemizin az olmasıda bişey farkettirmiyor bence İngilizce bilen herkesin iyi kötü bu adamlara mesaj atması lazım yani Farslar bizim atalarımızı sahiplenebilecek kadar lobi yapıyosa bizim ayıbımız cidden ayrıca burda boş boş şundan dolayı dememiz bişey ifade etmiyor elinden gelen Osmanlıda sadece Kanuni yok Fatih var Yavuz var Selçukluda Alparslan var Hunlarda Mete Han var Türk tarihinin genişliğini anlatsın yazsın burda paylaşsın valla bende pek ingilizce yok ama metin atan olursa ben seve seve atarım adamlara maili yani burda dalga geçerek bizi kıskanıyolar şu bu yada eklerler yahu bi umut bence kein eklerler falan diye harcayacağımız eforu şirkete mail atarak harcasak daha kıymetli bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum @Doraemon bu konuda bence yetkin bi ağız olabilir kendisi kültürlü biri ingilizceside yerinde diye zannediyorum @Duman zaten keza öyle @jax61 @Efomir sen konuyu açan biri olarak sürekli önde tut bu konuyu belki daha çok gören oldukça gelir okur katkıda bulunur @jnfzhi Güzel yazmışsın bunu ingilizce olarakda Firaxise bildirebilirsin
Daha aklıma gelmeyen üyeler yani bunu yapalım hep birlikte bi iş yapmaya çalışalım yoksa forumda olmanın bu konunun konuşulmasının bir sonucunu göremeyiz bu topluluk neden ve niçin var sonuçta StrategyTürk diyoruz adındanda belli Türklerin Strateji oyunları başta olmak üzere buluştukları ortam bunu kavrayıp ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum
[+] 4 üye Feldmarschal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyunu biz mi yaptık bize niye soruyosun ?
[+] 1 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-02-2018, 00:43)Feldmarschal : konu ne olursa olsun ister pazarlama tekniği isterse başka bişey elimizin altında internet var oyuncu kitlemizin az olmasıda bişey farkettirmiyor bence İngilizce bilen herkesin iyi kötü bu adamlara mesaj atması lazım yani Farslar bizim atalarımızı sahiplenebilecek kadar lobi yapıyosa bizim ayıbımız cidden ayrıca burda boş boş şundan dolayı dememiz bişey ifade etmiyor elinden gelen Osmanlıda sadece Kanuni yok Fatih var Yavuz var Selçukluda Alparslan var Hunlarda Mete Han var Türk tarihinin genişliğini anlatsın yazsın burda paylaşsın valla bende pek ingilizce yok ama metin atan olursa ben seve seve atarım adamlara maili yani burda dalga geçerek bizi kıskanıyolar şu bu yada eklerler yahu bi umut bence kein eklerler falan diye harcayacağımız eforu şirkete mail atarak harcasak daha kıymetli bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum @Doraemon bu konuda bence yetkin bi ağız olabilir kendisi kültürlü biri ingilizceside yerinde diye zannediyorum @Duman zaten keza öyle @jax61 @Efomir sen konuyu açan biri olarak sürekli önde tut bu konuyu belki daha çok gören oldukça gelir okur katkıda bulunur @jnfzhi Güzel yazmışsın bunu ingilizce olarakda Firaxise bildirebilirsin
Daha aklıma gelmeyen üyeler yani bunu yapalım hep birlikte bi iş yapmaya çalışalım yoksa forumda olmanın bu konunun konuşulmasının bir sonucunu göremeyiz bu topluluk neden ve niçin var sonuçta StrategyTürk diyoruz adındanda belli Türklerin Strateji oyunları başta olmak üzere buluştukları ortam bunu kavrayıp ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum

Ben şimdi okudum da bence çok kasmayın. altı üstü bir oyun. bu yorumu ve yorumdaki sarfetmek istediğin eforu dünyada ciddiye alınacak bir alanda adımızı yüceltmeye sarfetmen dileğimle...
Ara
@Feldmarschal
Masum :d
@jax61
Civ5'te İskender Greek Civ'i içindeydi. İskender Greek oluyorsa, Cengiz Civ mantığında hayli hayli Türki olarak eklenebilir. Ki tarihsel olarak bakacaksak kendisi Moğol olsa bile ordusunun, halkının çoğunluğu Türkiydi. 
Tarih kanseri olan bir oyun için mantık aramaya gerek yok.
Ara
(04-02-2018, 18:30)Kaiser-i Rum :
(04-02-2018, 00:43)Feldmarschal : konu ne olursa olsun ister pazarlama tekniği isterse başka bişey elimizin altında internet var oyuncu kitlemizin az olmasıda bişey farkettirmiyor bence İngilizce bilen herkesin iyi kötü bu adamlara mesaj atması lazım yani Farslar bizim atalarımızı sahiplenebilecek kadar lobi yapıyosa bizim ayıbımız cidden ayrıca burda boş boş şundan dolayı dememiz bişey ifade etmiyor elinden gelen Osmanlıda sadece Kanuni yok Fatih var Yavuz var Selçukluda Alparslan var Hunlarda Mete Han var Türk tarihinin genişliğini anlatsın yazsın burda paylaşsın valla bende pek ingilizce yok ama metin atan olursa ben seve seve atarım adamlara maili yani burda dalga geçerek bizi kıskanıyolar şu bu yada eklerler yahu bi umut bence kein eklerler falan diye harcayacağımız eforu şirkete mail atarak harcasak daha kıymetli bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum @Doraemon bu konuda bence yetkin bi ağız olabilir kendisi kültürlü biri ingilizceside yerinde diye zannediyorum @Duman zaten keza öyle @jax61 @Efomir sen konuyu açan biri olarak sürekli önde tut bu konuyu belki daha çok gören oldukça gelir okur katkıda bulunur @jnfzhi Güzel yazmışsın bunu ingilizce olarakda Firaxise bildirebilirsin

Ben şimdi okudum da bence çok kasmayın. altı üstü bir oyun. bu yorumu ve yorumdaki sarfetmek istediğin eforu dünyada ciddiye alınacak bir alanda adımızı yüceltmeye sarfetmen dileğimle...

Herkesin sevdiği oyunlar var hani sen EU 4 seviyosun değilmi sonuçta bu oyun sevenler oynayanlar bi şekilde Türkleri görmek istiyor yani topluluk olarak burda yapabileceğimiz bu herkesin toplu mesaj atması ve bi sonuca ulaşması kimse tek başına Firaxise yazıp Türkleri ekletemez oyuna kalabalık olarak iş yapmalıyız. Zaten şurda yazdığım 10 satırın dünyada ciddiye alıncak pek bişeyi yok maksat oyundan zevk alarak oynamak zaten normal zamanda çalışıyoruz oynadığımızdan zevk alalım değilmi Ayrıca bugün Türkiyedede severek oynanan Football Manager kısaca FM nin Türkçe yapılmasıda yapımcı şirkete mail yoluyla ulaşılmasıyla mümkün oldu arkadaşlarımda vardı o yazanlar içinde yayıncının verdiği cevapsa oynayan yok Türkiyede herkes crackli korsan oynuyo Firma eğer 10000 kişi alırsa orjinal biz bu oyunu Türkçe yapıcaz demişti gerekli satış yapılmadı fakat adamlar ciddiye alıp geri dönüş yaptılar ve bi limit koydular 2012 de Türk firmaya açtılar onlar çalıştı 2013 de yama çıktı belki bizde böyle yaparsak Osmanlı yerine Selçuklu Avar büyük bir çok devletimiz var ne bileyim bunu iletmek 2 3 tıka bakıyor yani aşırı efor sarfetmemize gerek yok ayrıca heves kırmayada gerek yok boş boş işlerle uğraşmayın demekten kolay bişey yok fakat uğraşmadanda bişey olmuyo

(04-02-2018, 19:54)Probang : @Feldmarschal
Masum :d
@jax61
Civ5'te İskender Greek Civ'i içindeydi. İskender Greek oluyorsa, Cengiz Civ mantığında hayli hayli Türki olarak eklenebilir. Ki tarihsel olarak bakacaksak kendisi Moğol olsa bile ordusunun, halkının çoğunluğu Türkiydi. 
Tarih kanseri olan bir oyun için mantık aramaya gerek yok.

Ben millet bişey yapcaksa boş konu açılmasın bi kaç kişi uğraşsında bişeyler belki olur denemedim dememek lazım sonuçta zaten dediğin gibi oyun tarih katili belki bu sefer Gürcülere bile eğilmiş bişeyler çıkartmışlarsa bizdende güzel birşeyler çıkartırlar umudu var nedense içimde :D
[+] 1 üye Feldmarschal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Civ 5'te Osmanlı yok muydu? Osmanlı'ya özel müzikler, arka planlar yapılmadı mı? Önceki oyunda kin duymuyorlardı da şimdi mi başladılar kin duymaya? Masum diyemeyeceğim ama çok safça inanışlar bunlar, sanki milyon dolarlar kazanan firmaların tarihte Osmanlı Viyana'ya kadar ilerlemiş çok umurunda. Mesela siz Rusya'ya kin tutuyor musunuz? Avusturya'ya karşı bir kininiz var mı? Civilization varyasyonu bir oyun yapsanız Rusya'yı falan dışlar mısınız tarihte yaşananlardan ötürü?

Yanlış anlamayın, Osmanlı-Selçuklu gibi köklü medeniyetlerin veya Orta Asya medeniyetlerinin oyunda yer almaması benim açımdan da bir eksiktir, ancak bunun nedeni zannettiğiniz gibi kin, nefret falan değil, Duman'ın söylediği gibi oyun dizaynıyla alakalı ve bu durumun oyundan aldığınız zevkin azaltması için hiç bir gerekçe bulunmuyor, neden tarihi bir oyundan zevk alabilmek için atalarınızla oynama gereksinimi duyuyorsunuz asıl soru bu olmalı.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-02-2018, 21:18)Awake : Civ 5'te Osmanlı yok muydu? Osmanlı'ya özel müzikler, arka planlar yapılmadı mı? Önceki oyunda kin duymuyorlardı da şimdi mi başladılar kin duymaya? Masum diyemeyeceğim ama çok safça inanışlar bunlar, sanki milyon dolarlar kazanan firmaların tarihte Osmanlı Viyana'ya kadar ilerlemiş çok umurunda. Mesela siz Rusya'ya kin tutuyor musunuz? Avusturya'ya karşı bir kininiz var mı? Civilization varyasyonu bir oyun yapsanız Rusya'yı falan dışlar mısınız tarihte yaşananlardan ötürü?

Yanlış anlamayın, Osmanlı-Selçuklu gibi köklü medeniyetlerin veya Orta Asya medeniyetlerinin oyunda yer almaması benim açımdan da bir eksiktir, ancak bunun nedeni zannettiğiniz gibi kin, nefret falan değil, Duman'ın söylediği gibi oyun dizaynıyla alakalı ve bu durumun oyundan aldığınız zevkin azaltması için hiç bir gerekçe bulunmuyor, neden tarihi bir oyundan zevk alabilmek için atalarınızla oynama gereksinimi duyuyorsunuz asıl soru bu olmalı.

Doğru söylüyosun adamlar bizi yok sayamaz zaten başarılar medeniyet malum ayrıca kin olmaması lazım Firaxis Cengiz ve Osmanlıda Kanuniyi nerdeyse her oyun koydu bence Tarihi bir oyun olduğu için kendimizle oynamak zevkli olur 2. dünya savaşı olsa Türkiye içinde yok Abd Almanya İngiliz daha zevkli olur oyuncu için ama sonuçta bu bir medeniyet oyunu olduğu için insan görmek ve oynamak istiyor sonuçta Türküz orda kalkıp Spartalı Gorgo Rusyalı Peter oynamak bana çekici gelmiyo atölyeden Türkiye Cumhuriyeti modunu buldum indirdim Mustafa Kemal Atatürkle oynamak benim için çok çok daha eğlenceli ve zevkli. Maalesef atölye modu olduğu için özel birimimiz Hakkari Dağ Komando var ama görünümü asker bile değil böyle aksilikler Türkler oyuna eklenince hiç değilse yok olacağı için daha oynanışta eğlenceli olacaktır aslında Türkiye Cumhuriyeti olsa Osmanlıdan daha iyi sonuçta her oyun Osmanlıyla oynadık artık Modern Türkiyeyle oynasak daha iyi olur
Ara
Son Sneak Peek Zulu'ya göz kırpıyor. Bu oyunu hala oynamamaya devam edeceğim. 120 TL ön siparişle almıştım ama kabileleri oyuna uygarlık diye eklemenin ötesine geçememişler.
Ara
İlla Osmanlı eklenmesi gerekmiyor ki Mesela türkiye cumhuriyetini ekleyebilirler başınada atatürkü getirsinler çok süper olur.
Ara
Attila bekliyorum ben liderlerden birini.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu oynamadım ama İskit Türkleri yok mu?
Tomris Hatun vardı değil mi?
Ara
Evet İskitler var.
İskitlerin ve Tomris hatunun türk olduğu tam belli değil. Zaten türk tarihine bakılırsa orta asyada her uygarlık türk olarak görülüyor. İskitler türk değil bence.
Geliştiricilerin ise Göktürk veya hunları ekleyeceğini hiç sanmam.
Ara
Oyuna bende Osmanlının daha sonra ekleneceği kanaatindeyim. Tabi ki bende her Türk gibi şikayetçiyim bu durumdan. Ben alımla bir ilgisi olduğunu yada medeniyetler ile ilgisi olduğunu da sanmıyorum. Adamların belli bir dlc politikası var ve bu şekilde ilerliyorlar. Gel gelelim sürekli Osmanlı eklenmesinden de sıkıldım. En azından bir lider değişikliğine gidilmeli yada Göktürk yada asıl adıyla Türk Devleti oyuna eklenmeli. Türgişler olabilir yada Selçuklular. Bu konuda Amerikan yerlilerine sürekli destek geliyor. Tabi bu kendi tarihleriyle de ilgili. Oyunu biz yapsak Mapucha diye bir Devletin yada Kabilenin olduğunu nereden bileceğiz. Oyuna ilerde kesin bir Türk Devleti eklenir.

Umarım bu Selçuklu yada Türgişler olur. Özellikle Selçuklu çok saracaktır. Bu arada Akhun ve Oğuz Yabgu Devleti 'de çok güzel olur. Ayrıca ben Almanya ve Fransa gibi Türkiye diye direkt bir eklenmenin de olmasından yanayım. Şayet biz birlik ve bütünlüğümüzü bu Devletlerden çok önce tamamladık. Yani onlar farklı adlar ile anılırken bize yine Türk deniyordu.
[+] 1 üye eminnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Politik olabilir, şu an Avrupalılar Türkleri fazla sevmiyor.
Ara
yunanistandan kaç tane koymuşlar benmi yanlış görüyorum :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.