CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ya kusura bakmayın ikinci kez soracağım ama hiç anlamadım ben bu olayı ya. Babam ölünce altı yaşında tahta geçtim, amcam savaş açıp tahtı elimden aldı, martial kasıp asker bastık hakkımızı aldık, sonra feodalizmi benimsedim, yalnız bu uyarıdan hiçbir şey anlamadım. Duman yukarıda açıkladı uygun kişinin yönetmesi gerekiyor sanırım ancak şöyle ki herhangi birine o toprakları veremiyorum zaten. Grand title diyor onda da bağımsız kalıyorlar işte. O iki şehir şu an benim elimde, dolayısıyla benim traitlerim ile mi alakalı? Martial kasıyorum, onu değiştirirsem uyarı kalkıyor mu? Bir de neden veremiyorum o iki şehri vassallarıma? Neden grand title olarak görünüyor vermeye çalıştığımda? Yanlış bir şey yapıp oyunu mahvetmek de istemiyorum. Sahi toplu claim olayı var mı bu oyunda? tek tek mi almam gerekiyor? Mesela şu an elimde bütün İrlanda De Jure olarak claimli, hepsini tek tek mi alabilirim?

yqV9Gk.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
O şehirlerdeki baronluklar elinde muhtemelen. Baronluğun içindeki sekmeden create vassal tuşuna basarsan sorun düzelir. İkinci bir ihtimal dini bölgeyi elinde tutman ama ben baronluk olduğunu düşünüyorum.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
CK2de üç tip bölge var. Kaleler, şehirler ve tapınaklar denebilir. Kaleler feodal beyler içindir. Şehirler cumhuriyetçi tüccarlar için ve tapınaklar din adamları için. Sen feodal bir hükümdar olduğundan kale dışında direk yönettiğin diğer bölgeler uyarı verecektir. O bölgelere gelir sağ tık ile olması lazım yeni vassal oluşturursan o uyarı kalkacaktır.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O bölge tribal köy ve sen de feodal olmuşsun sanırım. O yüzden uyarı veriyor. Ek olarak 4 tane toprağın var gördüğüm kadarıyla ama demesne limitinde 5 görünüyor. Yani kontluk seviyesinin altındaki tapınak vs. ünvanını almışsın yanlışlıkla.

Bidaha baktım da resme. 2 tane şehir varmış elinde. O yüzden uyarı veriyor. Onların üstüne gelip create vassal diyebilirsin.

Claimlerde de normal claimleri toplu alabilirsin. Press All Claims diye bi savaş seçeneği olması lazım. Ama de jureleri tek tek alıyorsun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok kurcaladim ama create vassal seçeneği yoktu. Umarım DLC ile eklenen bir şey değildir. Tekrar bakacağım şimdi. Teşekkürler hepinize.
Ara
Kontluğa tıkladığında altında 6 tane holding kutusu var. İrlanda'da 1-2şer tane var. Feodalsen 2-3'er tane oluyo. Ordaki şehir resminin üstüne sağ tıkladığında create vassal seçeneği olması lazım.

61C2C79CC3C00E9B91E01872D889C9A69AFA5C2A
Sic Parvis Magna
Ara
Hahaha. Yani öyle bir gizliyor ki paradox bu butonları. Eyvallah yaptım. :grinn:
Ara
j6BOz9.jpg

2aj3vL.jpg

Duman'ın rehberlerini okudum, ülkede din adamı da var asker de var ama hiçbirine toprak veremiyorum. Vassal oluşturma seçeneği de aktif olmuyor hiçbir şehrimde. Sadece Grand title verebiliyorum. :reli:  Gene neyi anlamadım acaba.
Ara
Sadece grant title verebiliyorum derken?
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Zaten grant title ile dağıtılıyor onlar.
[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya evet kusura bakmayın aralıksız saatlerce oynayınca gecenin üçünde beyin diye bir şey kalmayabiliyor benim kafamdan o an "grand title diyor hmm bunu verirsem bağımsız kalırlar" diye geçiyordu grant kelimesini grand diye görmüşüm bölge hibe etmeyi ise give province tarzı düşünüyordum o an neyse tamam şu an için bu temel mekanikleri kaptım gibi İrlandayı da bütünleştirdim sonrasında bundan sonra daha komplike sorularla gelmek istiyorum sabır gösterdiğiniz için teşekkür ederim ancak bir yerden başlamak gerekiyor bu tarz oyunlarda. Yardımcı olan herkese sevgiler.
Ara
Kendi seviyende bir ünvanı verirsen vassal-liege ilişkisi oluşmayacağı için bağımsız kalırlar. Dük olarak kontlukları veya kral olarak düklük ve kontlukları istediğin gibi verebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Dün dayanamadım, indirim bekleyecek kadar sabredemedim ve Reaper's Due, Monks and Mystics ve Conclave dlclerini aldım, oyun bir anda seviye atladı diyebilirim. Veba yüzünden şehirdeki kedileri yemek zorunda kalmaya varana kadar çok sayıda event geldi. Hızı ikiye üçe alıp 2 saatte 10 yıl falan oynadım ki tamamen savaşsız gözlerimi belerte belerte event kovalıyorum. Tarikatlar da enteresan olmuş, Heretic ve Assassins tarikatlarına katıldım ancak Satanist tarikatına girmek biraz zor olacak sanırım. Neyse sorularım var gene. Özellikle Conclave bu oyunun Cossacks dlcsi gibi bir şey olsa gerek, konsey eklendi ve konsey onaylamadıkça savaş bile açamıyorum. Bir de favor sisteminden söz ediliyor, bu da EU4'e Cossacks ile gelmişti ve oyunu bambaşka noktalara taşıyordu çünkü mesela bir ülkeyle müttefiklik kurar kurmaz saldırı savaşı açarsanız mütteifikiniz o savaşa gelmiyordu - olması gereken de budur zaten - Sorum şu, konseyi yaptığım eylemlere ikna etmemin yolu tam olarak neyden geçiyor? Aram her biri ile iyiyken bile bir savaş açacağım zaman izin vermiyorlardı mesela - diğer gerekçelerde bir sıkıntı yoktu, savaşı açabilirdim, tek sıkıntı çıkarak konseydi - Yoksa favor mu borçlandırmalıyım? Her biri 400 altın falan istiyor mesela, bunu yaptığım zaman kararlarımı onaylacaklar mı? Daha doğrusu şöyle sorayım, bir karakteri bizi iyilik borcu varsa, bunu kesinkes yerine getiriyor mu yoksa şansa mı dayalı? Yani çıkıp da bizi tongaya düşürebilir mi? İlk sorum buydu. İkincisi ittifaklarda Eu4de olduğu gibi sadece savunma savaşlarına katılırım gibi bir ibare mevcut mu? Defensive pactlar var onu gördüm, ancak sanırım ortak bir tehdit halinde ancak kabul ediyorlar, mesela Osmanlıyım, Bizans benim için tehlike, ancak Eretna beyliği defansif paktı kabul etmiyor çünkü Bizans ile sınırı yok. Peki ittifak kurduğum zaman beni saldırı savaşlarına çağırmamasını nasıl sağlarım? Gerçi çok büyük bir şey değil Eu4 kadar zarar görmüyorsunuz ancak yine de can sıkıcı olabiliyor benimle alakasız bir savaşa katılmak. Bir iki soru daha vardı aslında ama not almak lazımdı aralıksız saatlerce oynayınca beynim lor peynirine döndü unuttum. Hatırladıkça sorarım herkese keyifli günler.

Hah hatırladım. Güzel bir karakter kastım ancak herif Dull traiti kazandı, bütün özelliklere -2 veren başbelası bir şeydi. Bu tarz traitleri nasıl yok edebiliriz? Ya da şöyle mi sormalıyım, bir traitin yok olup olamayacağını nasıl anlarım? Mesela karakter hastaysa bunun geçebileceğini ve iyileşeceğini biliyoruz genelde de hafif bir hastalıksa iyileşip negatif etkilerden kurtuluyor zaten, peki Dull gibi traitleri yok etmenin yolu var mı?

Bir tane daha. Vassallık teklifi götürebileceğim beyleri nasıl görebilirim? Eu4deki gibi bir diplomasi penceresi yok sanırım tek tek aramak lazım haritada. Mesela Osmanlı ile başlangıçta Aydın beyi kabul ediyormuş.
Ara
Şimdi kendine oyun içerisinde RP bazında bir kural koymadıkça, konseyde yapman gereken şey gerekirse favor alarak konsey üyelerine "konseyin gücünü azaltan yasa değişimlerini" onaylatmak, favor alarak yapmak istediğin (savaş ilanıdır vs) şeyleri onaylatmak değil. Bu noktada hatta cheesy kaçabilecek bazı taktikler var adamı konseye alıp sana favor sahibi olması karşılığı konseyde dediklerime evet de diyip konseyin gücünü azaltan yasayı geçirdikten sonra adamı konseyden atmak gibi. Çünkü adam konseyde kalırsa sendeki favoru kullanarak yasa değişimi yapmaya çalışabiliyor, normal bir vatandaş olursa sende sahip olduğu favorla seni zorlayabileceği şeyler çok daha az. Herhangi bir noktada oyunda favorunu kullanırsan o şey otomatik olarak gerçekleşiyor örneğin adam sana kız vermiyorsa sağ altta favorunu kullan diye buton var ona basıyorsun kızı veriyor.

Defensive Pact dediğin şey oyuna sonradan eklenen EU4'teki AE'yi anımsatan karakter bazlı bir Threat seviyesi var, o Threat seviyesine göre çeşitli klasmanlarda kurulabiliyor örneğin düşük Threatte sadece aynı dindekiler kendi aralarında kuruyor yüksek Threatte herkes birleşebiliyor. Sadece defansif bir ittifak olmasına gerek yok oyunda savaşa girip yardım etmediğinde bir zararı yok çünkü.
Senin yasalarını onaylamaları için ilişkilerinin iyi olmasından daha fazlası gerekiyor. Konseydeki bakış açılarının loyal olması halinde her yasanı onaylayacaklardır. Konseye adam alırken buna dikkat edebilirsin. Bir de konseye baron, dük, kont gibi adamlar almazsan lowborn konsey üyelerinden çok daha ucuza favor alabilirsin. Yasayı geçirmeden önce adamın üstüne gelip call for council support tarzı bir seçenekle favorunu kullanman gerekiyor.

Traitlere gelince bazıları gelir bazıları gider. Dull traiti genetik geçişli değil ve genelde çocukluk eğitiminde Rowdy seçtiğinde gelme riski olan bir trait. Çocukları eğitirken daha güvenli seçeneklere yönelmek lazım. Onun dışında dini tarikatlara girerek buralardaki sıklıkla gelen Secluded Penance göreviyle veya hacca giderek rahatlıkla dilligent gibi şahane traitler edinebiliyorsun. Dull'un dezavantajını ordan kapatabilirsin.

Vassallığa gelince, senden iki rank altta, senle aynı dinden olan ve senin sahip olduğun herhangi bir title'nın de jure toprağında bulunan adamlar vassallık kabul ediyor. Onun dışında de jure liege'i olmadığın adamların hiç vassallık teklifini kabul ettiğini görmedim.
Tekrar baktım da krallar, de jure liege'i olmayıp da toprak sınırın olmayanlar ve senden güçlü olanlar kesinlikle kabul etmiyormuş. Onun dışında toprak sınırın olup de jure liege'i olmadıkların -3 veriyor. Farklı kültür de -3 -4 veriyor. 1 Rank fark varsa o da -3 veriyor. -2 de base puan var. Pozitif verenler yalnızca +5 güç farkı ve +1 opinion. Yani max +6 pozitif alabiliyorsun. -2 kafadan gidiyor. Aynı kültür ve de jure toprağınsa rahatlıkla vassallayabiliyorsun yani. Bu durumda 2 rank altında oldukların için söylüyorum; ya aynı kültürden olup de jure toprağın olmıcak ki baya düşük ihtimal, ya da de jure toprağın olup farklı kültürden olcak. Ancak bu şartlarda birini vassallayabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Detaylı cevabın için teşekkür ederim.
Ara
Karakter sağlığını nereden görebiliriz?
Ara
Iron man modda açmadıysan health ve fertility'yi konsola charinfo yazarak öğrenebilirsin. Aslında bunların gizlenmiş olması mantıklı. Çünkü doğrudan rakamsal bir etki yerine ihtimal artırıp azaltma şeklinde etki ediyorlar. Zaten ekstra fertility veya eksi health yediğin özellikleri görebiliyorsun. Yani hesaplamak veya direk rakamı öğrenmek çok da elzem olmuyor.

Ama illa merak ediyorsan böyle bir formul gördüm. Base health 5. Her +1 health'da 10 yıl gençleşmiş gibi hesaplıyoruz galiba. Ama 5'in altındaki canlarda bu şekilde hesaplama tutmuyor pek.

CK2_death_formula_zps41d98f08.jpg
Sic Parvis Magna
Ara
Teşekkürler. Ironman oynuyorum. Peki karakter ömrünü uzatmanın en etkili yolları neler? Hatta ölümsüz olabildiğimizi okudum bir yerde, bu çok ekstrem bir durum sanırım.
Ara
Ölümsüz yanılmıyorsam bir event zinciriyle edindiğin traitle oluyorsun (ben daha hiç olamadım), karakter ömrünü uzatmak tamamen Health veren şeyleri biriktirmekle alakalı özellikle bazı focuslar Health veriyor karakteri hayatta tutma konusunda en basit seçeneklerden birisi bunlar.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.