CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ölümsüzlük traiti +10 health veriyo ama 10 health=ölümsüzlük olarak durumun tersi geçerli değil sanırım. Bu trait varken hastalık ve yaşlılık etki etmiyor ama event ve savaşla ölebiliyorsun.
Ölümsüzlük eventi mistik traitli birinin geldiği bir event zinciriyle başlıyor. Genelde pagan oluyor bu kişi. Aksini görmedim.

4ADCA094791E21E24BAB5D6132091618D8BE09E8

Canını yükseltmek için de Weak or Frail gibi kötü traitlerden kurtulup Brawny gibi traitler elde etmek için Hunting Focus'ta Grand Hunt yapabilir veya War Focus'ta düello yapabilirsin. Tabi direk ölme riskin de var xd. Stressed ve depressed traitlerinden mümkün olduğunca uzak dur. Bunlar hastalıklara da yatkınlık sağlıyor sanırım. Eğer mevcutsa direk kurtulmaya çalış. Carousing Focus'taki partiler veya Hermetik tarikattaki potlar bu konuda oldukça faydalı. Ayrıca Dini tarikatlarda ara sıra gelen özel itemler çalma eventini de boş geçme. Holy Prepuce, Holy Grail veya Image of Edessa gibi şeyler de nesiller boyu kalıcı şekilde health kazanmanı sağlıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hermetik tarikatında zirveye çıktım faydalı hakikaten. Hepsinin faydası oluyor gerçi mesela assassins tarikatında sondan bir önceki seviyede peş peşe on tane falan suikast düzenledim koca koca devletlerin hükümdarlarını birer ikişer kestim ekstra bir şey yapmadan suikaste tonla adam katıılıyor. 1800 puan falan topladım tam son seviyeye atlayacağım derken karakter öldü gerçi 65 yaşına gelmişti. Az önce de bir ülkenin bütün topraklarında claim oluştu savaş açtım askerlerinin tamamını kestim yüzde seksen oldu warscore işler iyi gidiyor derken karakterim öldü savaştan da çıkmış oldum sonra baktım claimler de gitmiş çıldırdım resmen ya. Daha doğrusu de jure olarak tek tek duruyordu claimler ancak tamamını tek seferde almak için kullanabileceğimiz savaş sebebi yok olmuştu. Bu hükümdara has bir durum mu oluyor? O topraklar benimdi, papa haçlı seferi yapınca elimden çıkarmak zorunda kalmıştım. Tek tek almak da zulüm. Şeyi soracaktım asıl gene dallandı budaklandı, sahi neyi soracaktım? Ha papa iki defa haçlı düzenledi içimden geçti savaşı kaybettim parça parça etti beni. Papayla ilişkimi yüksek tutsam haçlı düzenlemez diye bir şey var mı yoksa güven olmaz mı? Diplomatı sürekli olarak Romada tutacağım çünkü yani haçlı seferi hakikaten çok güçlü oluyor karşı koymak imkansız gibi bir şey. Eğer papayla ilişkim +da olduğu zaman haçlı seferi açmayacağı kesinse yapacağım bunu. Boşuna diplomatı bekletmek istemiyorum. Ya asıl kritik sorum da şu, kendi toprağımda neden saldıran taraf kabul ediliyorum? Eu4deki gibi kale olan yerlerde neden savunma bonusu alamıyorum? bunun bir yolu var mı? Fort falan dikiyorum kale seviyesini arttırıyorum ama fayda sağlamıyor gene penaltıyı yiyen ben oluyorum.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Kale saldıran savunan şeyini etkiliyor muydu? Benim bildiğim penaltı yemen için dağa saldırman, nehirden geçmen falan lazım. Kaleye saldırma diye bi penaltı hatırlamıyorum.

Haçlı seferine gelince sen yobaz bi kafirsin. Sana haçlı seferi düzenlememesi için yapabileceğin tek şey din değiştirmek. Onun dışında her zaman haçlıların hedeflerinden biri olacaksın. Haçlı seferine sadece krallar veya bağımsız hükümdarlar değil, ufak tefek kontlar dükler herkes kendi çapında katılabiliyor. O yüzden aşırı kalabalık rakamlara ulaşıyor. Holy order ve mercenary kiralamayı düşünebilirsin. Ayrıca papayla ilişki kasmaya da çalışma. En genç papa 50-60 yaşlarında ve en uzun papalık yapan da 20 yıl zor duruyor.

De jure claimlerin tek seferde alınabildiğini sanmıyorum. O normal claimlerin tek seferde alındığı bi cb olsa gerek. Veya başka bir şey. Her bir toprak için tekrar tekrar truce beklemek biraz sıkıntı. Ama mümkünse direk düklükte falan claimi olan birinin claimini kullanarak saldır.

Haşhaşi tarikati biraz op. Satanist tarikatı da öyle. Aslında şöyle bakınca tüm tarikatlar op.

Savaşta da ordunun başında durursan ilah olsan keserler. Savaşlara bizzat katılmamaya çalış. 12-14-16şar puanlı yetenekli traitleri olan komutanlar çağır. Onları koy orduya.
Sic Parvis Magna
Ara
Kaleden kastım Eu4de mesela vadiye kale diktiğimiz zaman birisi orayı kuşatmaya çalışır da biz gider tepelerine binersek rakip -2 yiyor ya hani onun bir benzeri CK2de yok mu onu soruyorum. Bir şehrimi kuşatıyorlar mesela, gidip saldırdığım zaman coğrafi penaltıyı yiyen ben oluyorum. Bunu nasıl yok edebilirim?

Papa o toprakları benden alıp bir başkasına verdiği için all claims diye bir savaş sebebi açılmıştı. De jureden ziyade zaten benim yurt toprağım olduğu için öyle bir cb açılmıştı sanırım. Yalnız hükümdar savaşın sonunda ölünce öyle kalakaldım işte.

Savaşta ordunun başında durmuyorum. Trait olarak genelde saldıran taraf olduğum için saldırı hasarını arttıran karakterleri kullanıyorum. Arada strategist, tricker falan gibi traitler oluyor onları sağa ve sola yerleştiriyorum. Teknolojide de ordu moral ve organizasyonunu arttıran teknolojiden gitmeye çalışıyorum. Savaşlarla alakalı sıkıntı yok da işte şu kendi toprağımda saldıran taraf penaltısı yemek kötü oluyor. Yalnız sırf şu haçlı olayı için Osmanlı oynama şevkim kalmadı. Osmanlı ile nasıl Katolik olabilirim peki?
Ara
Hills, Mountains ve Jungle savunana avantaj sağlarken Rivers, Major river, Straits ve Amphibious landing saldırana dezavantaj sağlıyor. Kaleler etki etmiyor. Savaşlarda buna dikkat edebilirsin.

Sende claimi varmış. Press all claim cbsiyle saldırmışsın. Ölünce de claimler gitmiş. Cb de gitmiş. Dolayısıyla savaş da gitmiş. Tekrar edinebilirsen claimleri saldırırsın. Yoksa tek tek.

Teknolojide ben retinue artıranı fullerim hep ilk. Katolik olmak için de katolik eş alabilirsin, katolik court imam oluyor mu emin değilim. Veya çocuğunu katolik birine eğittirirsin mesela.

Edit: Eu4'teki kaleye yemleme taktiğini bunda nehir geçidineki dağlık toprağa yemleme şeklinde yapabilirsin. Battlefield Terrain Master veya Game Master traitli bir komutanın varsa mountain veya jungleda dar geçitte savaşa girerek sayıca fazla düşmana direnebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Kadını Katolik alınca event zinciri falan mı gelir din değiştirme ile alakalı? Evet Katolik eğitmen fikri güzelmiş. Bir deneyeyim.
Ara
Karakterine sağ tıklayarak din değiştirebilirsin belli şartlar altında (hükümdarının farklı dinden/kültürden olması veya karının gibi) veya bir katolikten holy war alırsan kararlar aracılığıyla saldıranın dinine geçebilirsin.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Aynen eşinle ilgili bi event geliyo o dine geçmek ister misin falan tarzı. İstersen gizlice o dine inanabilir bu sırada da ülkendeki insanlarla gizli din kültü kurarak topluca geçebilirsin. Benim oyunu incelediysen İtalya'da 100'e yakın Ortodox vardı gizli din kültünde. İçerden yok edemeyince çıktıydım. Kime spy on atsam kültte diye event geliyodu.

Edit: Bi daha baktım da. Sarayındaki herhangi bir Katolik de o eventi tetikliyormuş. En kolayı yoluysa Katolik bir toprak fethedip şehrin üstüne sağ tıklayarak o dine geçmek sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
Bir oyunumda şarlman yahudi olmuştu. Fransa'nın ömrü pek uzun sürmemişti. :D
Ara
Bende de Bizans müslüman oldu. Baktım anadolu ve gürcistana islam gelmiş. Hemen müdahale edip Yunanistan'a great conquest attım. Sonra da Ortodox birine verip saldım. Yoksa threattan uzun yıllar fetih yapamayacaktım xd.
Sic Parvis Magna
Ara
Ortodox toprağım var şehrin üzerine sağ tıklayarak din değiştirmekten söz ettin onu yapamıyorum. Ortodox bir kadınla evlendim event falan bekliyorum artık. :/
Ara
Karaktere sağ tıkla eğer başkentin oradaysa convert to local religion gibisinden bir seçenek olabilir.
Ha evet başkent yapınca oldu. Secretly convert diyor ona da 250 piety istiyor bekleyelim bakalım.
Ara
En sonunda yeni oyun açtıracaksınız :D
Ara
Karakter ortodoks oldu da ülkenin resmi dinini nasıl değiştireceğim?
Ara
Ülkenin resmi dini diye bir şey yok CK2'de. Her karakterin dini var.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Veletleri kendim eğiteyim bari. :reli:
Ara
Hükümdar olarak dinin vassallarından farklıysa sağ tıklayıp "demand religious conversion" diyebiliyor olman lazım, senle arası iyi olan vassallar kabul eder.
Şehirlerin dinini de court chaplain'le veya dini tarikatlardaki son seviye özelliğiyle değiştirebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
Steam de çalışan bir Türkçe yama var mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.