CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
İstila atmışlar.
İnvasion atmış Hazarlar bizansa.
Sic Parvis Magna
Ara
ben invasioni kingdom duzeyinde atiliyor saniyordum. Tum empire duzeyinde de sanirim invasion atilabiliyor paganlarda?
Ara
Öyle olması lazım bir de Macarların savaşta başladığı tarihte "nereyi alırsan barışta elde ettiğin" bir savaş sebebi var nomadların.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
İnvasionlarda genel olarak öyle değil mi? Savaş sebebi bölge dışında da kuşattığın her yer sana geçiyor diye biliyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
AI'ın o bölgelerin hepsini "kuşatarak" aldığını sanmıyorum, o yüzden.
AI invasion savaşlarında %100 olsa da peace atmıyo mesela, hatta savaştığı ülkede isyan varsa her yeri kuşatsa dahi isyanın bitmesini bekliyor daha çok toprak alabilmek için.
Sic Parvis Magna
Ara
Benim merak ettigim su var. Genel olarak CK2`de din degistirmenin veya heretik olmanin bize yarar/faydasi nedir? Mesela eu4`de guclu bonuslarla elde etme ve belki religion ideasi ile religious cb elde etmek icin yapilir. Ck2`de sanirim heretic veya infidel komsuya sahip olunca holy war atabiliyoruz bunun disimda bir faydasi var midir?
Ara
O dinin sembolünün üzerine getirirsen faydalarını gösterir. Örneğin Müslüman olursan sadece Müslüman devletlerin sahip olduğu open succession'a sahip olabilirsin, Katolik isen ve Cathar heresy olursan kadınlar, erkekler ile eşit fırsatlara sahip olur yani commander, temple holder vs olabilir. Nestorianlardaki Messalian heresy'si de Cathar gibi ama ekstradan yakın akraba evliliğine izin verir. Bunlar birkaç örnek. Dediğim gibi fareyi o dininin sembolünün üstüne götürürsen görürsün.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
En büyük faydası tabi ki herkese holy war atabilmen. Onun dışında gizli şii olup Haşhaşi tarikatına falan da girebiliyosun.
Sic Parvis Magna
Ara
Bu eventte seçimimi rahibin traitlerine göre mi yapmam gerekiyor anlayamadım   :roll: yardımcı olabilir misiniz . y6j50L.png
Ara
Oyundaki eventleri kendine fayda sağlaması üzerine seçebileceğin gibi rp amaçlı olarak kendine fayda sağlamayan şıkkı da seçebilirsin. CKII'nin en iyi paradox oyunu olma sebeplerinden birisi de bu. Şıkların sonuçları her zaman sabit değildir. Her zaman elle tutulur bir sonuç da olmayabilir. Event zincirleri şeklinde ilerliyor olabilir. Sen kafana hangisi doğru geliyorsa onu seç. Zamanla eventler tekrar etmeye başlayınca hangilerinde daha iyi hangilerinde daha kötü hangilerinde daha orta karar sonuçlar çıktığını az çok öğrenmeye başlıyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
(13-02-2019, 16:05)altnkurt : Oyundaki eventleri kendine fayda sağlaması üzerine seçebileceğin gibi rp amaçlı olarak kendine fayda sağlamayan şıkkı da seçebilirsin. CKII'nin en iyi paradox oyunu olma sebeplerinden birisi de bu. Şıkların sonuçları her zaman sabit değildir. Her zaman elle tutulur bir sonuç da olmayabilir. Event zincirleri şeklinde ilerliyor olabilir. Sen kafana hangisi doğru geliyorsa onu seç. Zamanla eventler tekrar etmeye başlayınca hangilerinde daha iyi hangilerinde daha kötü hangilerinde daha orta karar sonuçlar çıktığını az çok öğrenmeye başlıyorsun.

''Şıkların sonuçları her zaman sabit değildir.'' bunu bilmiyordum. İlgi ve cevabın için teşekkürler.  :pray:
Ara
"Absorb Life" ile çocuğumuzu öldürdüğümüz zaman onun yaşayacağı süre mi ekleniyor yoksa yaşadığı süre mi ?
Ara
10 yıl için 1-3 arası sağlık puanı kazanıyorsun.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
[+] 1 üye MichaelWitmann nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
31474214B143E0995F4A435D54B6FD266766B9AB

Arkadaslar bu benim araliklarla 3.invasion denemem. Ilk ikisi basarisiz oldu cunku hem Empire of Britannia hemde kocaman HRE karsi tarafa katilmasina ragmen bu sefer katilmadiklari icin kolayca zafer aldim. Bu devletlerin benim savasima gelip gelmemesini ne belirliyor? Ikinicisi de su kocaman HRE`yi icten parcalamanin bir yolu var mi?
Ara
Karşı tarafa katılmasını tam anlamadım. Aralarında bi ittifak veya defensive pact falan olabilir.
İkinci soruya gelirsek baştaki adamı suikastle vs indirebilirsen yerine gelen kişi short reign vs eksiler yiyip daha zayıf düşebilir. Bu da factionlara ve isyancılara zemin hazırlar. Ülkenin gücü baştaki adamın gücü kadardır.
Sic Parvis Magna
Ara
Defens pakti yada ittifak yok. Baska dinden invazyon ayinca holy war gibi destege gelebiliyorlar.Benim sorum ilk iki sefer gelip bu sefer neden gelmemesiydi. Yine de tesekkurler.
Ara
Heresy olmuş olabilir mi?
Sic Parvis Magna
Ara
(13-02-2019, 19:50)Sezar : Defens pakti yada ittifak yok. Baska dinden invazyon ayinca  holy war gibi destege gelebiliyorlar.Benim sorum ilk iki sefer gelip bu sefer neden gelmemesiydi. Yine de tesekkurler.

Keyiflerine bağlı tamamen.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.