CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
1-Arkadaşlar ''Demesne too big'' uyarısını alıyorum.Ne yapmam gerek?(Not:Uyarının ne demek olduğunu biliyorum.)
2-Arkadaşlar ben bir toprağı fetih ettikten sonra o toprakta yapmam gereken bazı şeyler var mı?(Mesela Eu4'te bir toprak alınca Core yaparız ya.)
Ara
(05-04-2019, 21:24)HUNTERMAN : 1-Arkadaşlar ''Demesne too big'' uyarısını alıyorum.Ne yapmam gerek?(Not:Uyarının ne demek olduğunu biliyorum.)
2-Arkadaşlar ben bir toprağı fetih ettikten sonra o toprakta yapmam gereken bazı şeyler var mı?(Mesela Eu4'te bir toprak alınca Core yaparız ya.)

1-Elinde tutabileceğinden fazla toprağa sahipsen eğer ''Demense too big'' uyarısı alırsın 
ÇÖZM: Stewardship yeteneğini arttırırsan eğer elinde daha fazla toprak bulundurabilirsin ve birde yasalar var tabi ki 

2-Sorunun cevabını bende bilmiyorum aslında uzun zaman oldu oynamayalı ben genelde bir şey yapmıyorum herhangi bir sıkıntı yoksa 
[+] 1 üye SchrödingersCat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Core yapmak gibi bir durum yok.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(05-04-2019, 23:57)SchrödingersCat : 1-Elinde tutabileceğinden fazla toprağa sahipsen eğer ''Demense too big'' uyarısı alırsın 
ÇÖZM: Stewardship yeteneğini arttırırsan eğer elinde daha fazla toprak bulundurabilirsin ve birde yasalar var tabi ki 
2-Sorunun cevabını bende bilmiyorum aslında uzun zaman oldu oynamayalı ben genelde bir şey yapmıyorum herhangi bir sıkıntı yoksa 

Teşekkür ederim.
Hocam ilk sorunu çözdüm ama herkese tek tek düklük vermek çok zor yok mu kolay yöntemi?
Duman beye de teşekkür ederim.
Ara
(05-04-2019, 21:24)HUNTERMAN : 1-Arkadaşlar ''Demesne too big'' uyarısını alıyorum.Ne yapmam gerek?(Not:Uyarının ne demek olduğunu biliyorum.)

1- Toprağı başkasına vermen gerek. Sağ üstte demesne limitini görebilirsin. Bu limiti aşarsan bu uyarıyı alırsın. Limiti aşarsan vassallarınla ilişkin düşer. Gelir ve asker sayın azalır.
2-Core vs şeyler yok. Toprağı fethedip başkasına vermen gerekiyor basitçe.

Genel bi özet geçiyim. CKII'de doğrudan yönetebileceğin toprak sayısı bellidir. Fazlasını vassallar aracılığıyla dolaylı olarak yönetmen gerekir.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ne oluyor yav birden herkes cevap yağdırıyor :)
Teşekkürler @altnkurt lakin herkese tek tek düklük vermek çok zor yok mu kolay yöntemi?
Ara
(06-04-2019, 00:06)HUNTERMAN : Ne oluyor yav birden herkes cevap yağdırıyor :)
Teşekkürler @altnkurt lakin herkese tek tek düklük vermek çok zor yok mu kolay yöntemi?

Vassal rütbeleri aslında ülkenin rütbesine göre belirleniyor 
Eğer krallığın bir Kontluksa vassalın olmaz 
Eğer Düklükse vassalların kont olur bu rütbenin üstünde vereceğin her toprak bağımsız olacaktır
Eğer krallıksa vassalların dük ve kontlar olmalıdır.
Eğer İmparatorluksa vassalların Krallar,dükler ve kontlar olabilir 

Tek tek kontluk vermek yerine düklük verirsen bir vassalına yönetmen daha kolaylaşacaktır böylelikle eğer bağımsız olmak isteyen bir kont olursa ilk başta senin vassalın dük ile savaşmak zorunda kalıyor diye biliyorum 
[+] 1 üye SchrödingersCat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yani çoğu savaş tek tek tonlarca düklük vermen gerekicek kadar toprak fethettirmiyor. Çok nadir savaşlarda öyle büyük toprak kazanırsın. Standart cb'lerde holy war ile bi düklük alırsın mesela. Subjugation ve Invasion gibi cbler çok kısıtlı şartlar gerektiriyor. Ama kolay yolu yok maalesef tek tek vermen gerekiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
@SchrödingersCat Teşekkür ederim
(06-04-2019, 00:29)altnkurt : Yani çoğu savaş tek tek tonlarca düklük vermen gerekicek kadar toprak fethettirmiyor. Çok nadir savaşlarda öyle büyük toprak kazanırsın. Standart cb'lerde holy war ile bi düklük alırsın mesela. Subjugation ve Invasion gibi cbler çok kısıtlı şartlar gerektiriyor. Ama kolay yolu yok maalesef tek tek vermen gerekiyor.
Tüh , veririz o zaman ne yapalım.
Yav şu oyunda bir savaşa giriyorum 1 avuç toprak alıp çıkıyorum.Tamam Eu4 gibi harita boyama olmasın lakin bu kadar da az toprak alınmasın.Vic2'deki gibi olsa mesela bölge bölge hak iddia etsek ne güzel olurdu.

Hak iddiasını hızlandırmanın bir yolu var mı?
[+] 1 üye HUNTERMAN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eu4'e kıyasla 1,5 kat daha uzun bir sürede çok daha dar bir coğrafyada oynuyorsun. Harita yeterince hızlı şekilde boyanabiliyor. Bunu daha da hızlandırmaya gerek olduğunu sanmıyorum.
Claimle dünya fethetmeye çalışıyorsan çok yanlış yoldasın. Factionlar, veraset ve din savaşları aracılığıyla hızlıca büyüyebilirsin.
Claim atmayı hızlandırmak için de yüksek diplomasili şansolyeler edinmelisin. 16 üstü diplomasili şansolyeler direkt düklük claimi atabilir. Ama claim bedeli senin ülkenin büyüklüğüne göre değişiyor. Koca imparatorlukla claim atarak büyümeye çalışırsan ekonomin dayanmaz. On binlerce altın ödersin bir toprağa.

Ek: Vassalların claimleriyle de hızlıca büyüyebilirsin. Erken oyunda sık kullanılan yöntem budur. Claimli adamları vassal yapıp onların claimleriyle büyümek.
Sic Parvis Magna
Ara
Evlilik yoluyla claim kazanabilirsin. Mesela bir kontluk olarak oynarken üstündeki dük ile arkadaşlık kurarsın ve normal şartlarda senin varisine vermeyeceği kızını arkadaşlık opinion bonusuyla verebilir. Sonra o dükün veraset sıralamasındaki çocuklarını tek tek öldürürsün ta ki senin çocuğunun nişanlısı varis olana dek. Dük ölünce düklük senin gelinine gider, senin varisinin dükün kızından olan çocuğu da kız ölünce düklüğü alır. Uzun vadede normalde kazanamayacağın büyük toprakları bu gibi şeyler deneyerek kazanabilirsin. Evlilik yoluyla claim kazanma genelde Avrupa ülkelerinde olan bir şey tabi. Müslüman devletlerde olmuyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yeni oyuncuların ara sıra baronlukları dağıtmayı unuttuğunu görmüştüm. Haritada gözükmediği için onları dağıtmayı unutuyor olabilirsin bu yüzden demesne too big uyarısı geliyor olabilir. Hatırlatmak için dedim.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sade oyuna dlcler ile gelen bazı mekaniklerin ücretsiz bir şekilde eklendiği oldu mu hiç?
Ara
https://ck2.paradoxwikis.com/Crusader_Kings_II_Wiki
Game History bölümündeki yama notlarında "Free Features" başlığı altında DLC yamasıyla gelen özelliklerin ne kadarının ücretsiz olarak eklendiğini görebilirsin. Örneğin Monks and Mystics yamasıyla oyuna artifactler eklenmişti. Vanilla oyunda artifactler var ama Monks and Mystics ve Jade Dragon DLC'leri yoksa bulabileceğin çok az sayıda artifact var ve çok da fazla etkileri yok.

DLC çıktı da paralı özelliklerin bir kısmı daha sonra ücretsiz yapıldı mı şeklinde soruyorsan bilgim yok.
Ara
(06-04-2019, 12:04)Tetsure : DLC çıktı da paralı özelliklerin bir kısmı daha sonra ücretsiz yapıldı mı şeklinde soruyorsan bilgim yok.

Evet tam da bunu soruyorum.
Ara
(06-04-2019, 01:19)altnkurt : Ek: Vassalların claimleriyle de hızlıca büyüyebilirsin. Erken oyunda sık kullanılan yöntem budur. Claimli adamları vassal yapıp onların claimleriyle büyümek.
Teşekkür ederim.
Adamın Claim'li olup olmadığını nereden bilebilirim?
(06-04-2019, 09:34)Tetsure : Evlilik yoluyla claim kazanabilirsin. Mesela bir kontluk olarak oynarken üstündeki dük ile arkadaşlık kurarsın ve normal şartlarda senin varisine vermeyeceği kızını arkadaşlık opinion bonusuyla verebilir. Sonra o dükün veraset sıralamasındaki çocuklarını tek tek öldürürsün ta ki senin çocuğunun nişanlısı varis olana dek. Dük ölünce düklük senin gelinine gider, senin varisinin dükün kızından olan çocuğu da kız ölünce düklüğü alır. Uzun vadede normalde kazanamayacağın büyük toprakları bu gibi şeyler deneyerek kazanabilirsin. Evlilik yoluyla claim kazanma genelde Avrupa ülkelerinde olan bir şey tabi. Müslüman devletlerde olmuyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yeni oyuncuların ara sıra baronlukları dağıtmayı unuttuğunu görmüştüm. Haritada gözükmediği için onları dağıtmayı unutuyor olabilirsin bu yüzden demesne too big uyarısı geliyor olabilir. Hatırlatmak için dedim.
Teşekkür ederim.
Ara
(06-04-2019, 12:57)HUNTERMAN :
(06-04-2019, 01:19)altnkurt : Ek: Vassalların claimleriyle de hızlıca büyüyebilirsin. Erken oyunda sık kullanılan yöntem budur. Claimli adamları vassal yapıp onların claimleriyle büyümek.
Teşekkür ederim.
Adamın Claim'li olup olmadığını nereden bilebilirim?

Karakter ekranında da karakter arama ekranında da claimleri gözüküyor.
Sic Parvis Magna
Ara
@altnkurt
Hocam sıkıyorsam özür dilerim ama Vallahi anlamadım.
Ara
Karakterin portresine tıklayınca orada traitlerin altında ünvanları ve claimleri listeleniyor. Tam anlatamadım galiba da şuan müsait değilim, akşam resimli atayım.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-04-2019, 17:54)altnkurt : Karakterin portresine tıklayınca orada traitlerin altında ünvanları ve claimleri listeleniyor. Tam anlatamadım galiba da şuan müsait değilim, akşam resimli atayım.

Peki,bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
Ara
ck2_15.png
Kutsal savaş ilan ettiğimde tüm islam devletlerimi savaşa dahil oluyor yoksa sadece o devletle mi savaşıyoruz? eğer islam devletleri dahil olursa avrupa yanımızda savaşa geliyor mu?
Birde sormak istediğim soru ülke formlayabiliyor muyuz? Mesela aragon yıkıldı biz aragonu formlayabiliyor muyuz?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.