CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Kutsal savaş açtığında tüm İslam devletleri otomatik olarak savaşa dahil olmaz ama yakındaki Müslümanlar bizim oğlana yamuk yapmışlar seçeneğiyle savaşa dahil olabilirler, çoğunlukla da olurlar. Ama Hristiyanlara aynı seçenek gelmez, yani direkt olarak müttefik çağırmadıkça tek başınasın. Bu arada bu fark dinlerden değil saldıran savunan taraf olmaktan kaynaklanıyor. Saldıran Müslüman savunan Hristiyan olsa tam tersi olacaktı yani. İkinci soru için ise cevap evet, neredeyse her ülkeyi formlayabilirsin ama şartlarını sağlaman lazım.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-04-2019, 20:14)TurkJedi : Kutsal savaş açtığında tüm İslam devletleri otomatik olarak savaşa dahil olmaz ama yakındaki Müslümanlar bizim oğlana yamuk yapmışlar seçeneğiyle savaşa dahil olabilirler, çoğunlukla da olurlar. Ama Hristiyanlara aynı seçenek gelmez, yani direkt olarak müttefik çağırmadıkça tek başınasın. Bu arada bu fark dinlerden değil saldıran savunan taraf olmaktan kaynaklanıyor. Saldıran Müslüman savunan Hristiyan olsa tam tersi olacaktı yani. İkinci soru için ise cevap evet, neredeyse her ülkeyi formlayabilirsin ama şartlarını sağlaman lazım.
Ülke formlamak için şartlar nelerdir? ve nasıl formlarız? oyun mekaniklerine pek hakim değilim oyunu anca öğrenmeye çalışıyorumda.

Ben kutsal savaşı açtım yanındaki devletler gelmedi. Gelmemesinin sebebi büyük ihtimalle 10k asker yığmamdan ve para durumumun iyi olmasındandır sanırım.
Üstelik savaşı açarken aynı zamandada haçlı seferi savaşındaydım. Fakat savaşa askeri olarak katılmamıştım sadece siyasi. İspanyadaki müslimlerde haçlı seferine katılmamıştı bi tek mısır savaştaydı. Teke tek avladım portekizi.
Ara
Ülke formlamak değil ama sorduğun şey. Aragon formlanabilen bir ülke değil. HRE, Roma ve Bizans formlanabilen ülkeler arasında sanırım. Aragon sıradan bir ünvan. Ülkenin primer ünvanını Aragon yaparsan ülken Aragon olur.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ck2_17.png
Revoke titles yasası rulerde olmasına rağmen böyle bir gerekçe gösterip izin vermiyor oyun.
İngilizcem tırt olduğu için gerekçedende hiç bir şey anlamadım trasnlateden çevirdiğimde, başlık iptal kanunu diye saçma sapan bir şey çıktı ortaya. Dediği kanunda yaslar bölümünde yok şuan.
Ara
Revoke title yasası aktif değil. Rulerda olsa da olmasa da aktifleştirmen lazım önce realm laws bölümünden.
Sic Parvis Magna
Ara
Evet realm bölümünde öyle bir yasa varmış. Ben aşağı doğru kaydırmadığım için görmemişim.
Ara
@altnkurt
Rahatsız ediyorsam özür dilerim ama bana cevap verecektiniz?
Ara
Oyunu açamıyorum. 4 kere denedim 4ünde de en az 15 dk sürecek şekilde pcyi kilitledi. Yeniden kurmam falan lazım heralde.
Sic Parvis Magna
Ara
(08-04-2019, 01:46)altnkurt : Oyunu açamıyorum. 4 kere denedim 4ünde de en az 15 dk sürecek şekilde pcyi kilitledi. Yeniden kurmam falan lazım heralde.
Neyse hocam.Yardımcı olmaya çalışdığınız için teşekkürler.
Ara
Beyler ben kardeşimi katletmek istiyorum,entirika yapma seçeneğini seçtim ve kardeşimi sevmeyenleri entirikaya dahil ettim nasıl katledilecek?
Ara
Event gelecek. Yüzde ne kadar yüksekse o kadar yüksek event gelme şansı, onun ardından yine başarısız olma veya başarılı olup senin öldürdüğünün açığa çıkma şansı var.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(07-04-2019, 20:36)HUNTERMAN : Rahatsız ediyorsam özür dilerim ama bana cevap verecektiniz?

Screenshot_12.jpg

Herhangi bir ünvana tıklayınca böyle bir pencere açılır. Buradaki 1 ile gösterilen claimants (claimi olan adamlar) butonu o ünvanda claimi olanları listeler.
Yanda liste şeklinde çıkan claimantlardın resminin yanındaki o ufak işaret (2) o adamın herhangi bir claimi olduğunu gösterir.
O işaretin üstüne gelince de claimleri listelenir(3).

Screenshot_14.jpg

Karaktere tıklayınca gelen ekranda da 4 ile gösterilen kısımda mevcut ünvanları, 5 ile gösterilen kısımda da mevcut claimleri görülüyor.
Üstüne gelince Strong mu Weak mi olduğu, varisine geçip geçmeyeceği yazıyor(6).

Screenshot_16.jpg

7 ile gösterilen karakter bulma butonuna basınca çıkan ekranda da yine 2 ile gösterdiğimdeki o ufak işaret mevcut(8).
Burada da aynı şekilde o işaretin üstüne gelince claimleri listeleniyor(9).

Bunun pratik olarak anlamı şu. İstediğin bölgeyi açıp orada claimi olan adamlardan birini sarayına çağırarak (invite court butonu) toprak vermelisin. Böylece adam senin vassalın olur. Daha sonra onun claimini bastırararak(savaş için kullanıp ünvana çevirerek) o adamın o toprağa sahip olmasını sağlarsın. Böylece sen de o toprağı ülkene katmış olursun. Dikkat etmen gereken 4 nokta var.
1-Claimantlar genelde senin sarayına gelmeye isteksiz olabiliyor. Seduction, diplomacy, gift, sway gibi farklı mekaniklerle ilişki kasabilirsin bunun için.
2-Claimanta verdiğin ünvanın senin ünvanından düşük olması gerekiyor. Aynı seviyede bir ünvan verirsen bağımsız olur.
3-Claimantın bastıracağın claimi senin ünvanından düşük olması gerekiyor. Dük iken başka bir adamın düklük claimini kullanarak o düklüğü o adama kazandırırsan ona daha önce vermiş olduğun toprağı da alarak bağımsız olur.
4-Claimantın varisinin başka bir ülkede başka bir lord olmamasına dikkat et. Claimant ölünce hepsini kaybedebilirsin.

@HUNTERMAN plot power'ın her %50'sinde o eventin gelme ihtimali artıyor. Yani 50 50 bak olaya. 80'den 95'e çıkarmaya çalışma mesela. 100'ü geçiremiyorsan 80'de kalsın boşver.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20190409002634_1.jpg

Ne oldugunu bilen var mı
Ara
Bizim İlginç Karakterler serisi gibi bir şeyi oyuna ekleyecekler sanırım.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(06-04-2019, 19:56)Alduin : ck2_15.png
Kutsal savaş ilan ettiğimde tüm islam devletlerimi savaşa dahil oluyor yoksa sadece o devletle mi savaşıyoruz? eğer islam devletleri dahil olursa avrupa yanımızda savaşa geliyor mu?
Birde sormak istediğim soru ülke formlayabiliyor muyuz? Mesela aragon yıkıldı biz aragonu formlayabiliyor muyuz?

Yakınındaki Müslüman devletler katılabilir ama katılım şu şekilde olur Şii bir devlete savaş ilan edersen sadece yakınındaki Şii devletler gelir aynı mezhepe de üye olmak zorundalar 
Ara
@altnkurt
Saolun hocam,Allah razı olsun.
Hocam benim bir sorum daha var madem Eu4 harita boyamaca madem Ck2 daha karmaşık o zaman neden hala Eu4 oynuyorsunuz?

Beyler biliyorsunuz ki Eu4'ü öğrenince oyun sadece belli noktalarda belli butonlara basma oyununa dönüyor,aklını kullanmaya ihtiyacın olmuyor,strateji kuramıyorsun.Ck2'de böyle mi,yoksa Ck2'de gerçekten zekanı kullanıyor musun,taktik yapıyor musun?

Ck2'nin savaş mekanikleri derin mi?Yoksa Eu4'teki gibi sığ mı?
Ara
hanedan yürütme temelli oyunun , savaş mekaniklerinin nasıl olmasını bekliyorsun
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaş mekanikleri eu4ten çok daha derin. Ama oyuna yeteri kadar yansımıyor. Yani tüm oyunu retinue kompozisyonlarına ve commander traitlerine dikkat etmeden de oynayabilirsin. Yine de sırf attrition ve levy mekanikleriyle bile eu4ten daha derin bi oynanış olacaktır.

Neden hala eu4 sorusuysa; eu4 basit bir oyun. Kafa yormak gerekmiyor. Beklenmedik şeyler olmuyor. İlk 50-100 seneden sonra bi çaba sarfetmen gerekmiyor. CK2'de durum tam tersi. Ülken ne kadar büyükse o kadar çok çaba harcamak gerekiyor. Millet karmaşık bi CKII'dense basit bi eu4ü tercih ediyor.

İkinci soruna gelince evet ck2de bi çok şey için plan yapmak gerekiyor. Claim elde etmek için bilhassa.

Bir çok farklı oynanış stili konusunda serbestlik tanıdığı için harita boyama oyunu değil diyoruz. Yoksa CKII'de de al bi horda boya tüm haritayı. Ama oyunun büyük çoğunluğu bundan ibaret değil. Ülke içi istikrarı sağlamak ve daha bir çok karakter temelli hedefe ulaşmaya çalışabiliyorsun. Eu4te yapabileceğin bir alternatif senaryo yok. Hangi ülkeyi alırsan al yaptığın tek şey ülkenin rengini haritaya yaymaya çalışmak. CKII'de kimse wc fotoğrafı paylaşmıyor dikkat ettiysen.
Sic Parvis Magna
Ara
(11-04-2019, 20:33)Ferreke : hanedan yürütme temelli oyunun , savaş mekaniklerinin nasıl olmasını bekliyorsun
Bir Hoi4 olamaz belki tamam da Eu4 kadar da sığ olmasın canım.Gene de cevabınız için teşekkür ederim.
(11-04-2019, 20:50)altnkurt : Savaş mekanikleri eu4ten çok daha derin. Ama oyuna yeteri kadar yansımıyor. Yani tüm oyunu retinue kompozisyonlarına ve commander traitlerine dikkat etmeden de oynayabilirsin. Yine de sırf attrition ve levy mekanikleriyle bile eu4ten daha derin bi oynanış olacaktır.

Neden hala eu4 sorusuysa; eu4 basit bir oyun. Kafa yormak gerekmiyor. Beklenmedik şeyler olmuyor. İlk 50-100 seneden sonra bi çaba sarfetmen gerekmiyor. CK2'de durum tam tersi. Ülken ne kadar büyükse o kadar çok çaba harcamak gerekiyor. Millet karmaşık bi CKII'dense basit bi eu4ü tercih ediyor.

İkinci soruna gelince evet ck2de bi çok şey için plan yapmak gerekiyor. Claim elde etmek için bilhassa.

Bir çok farklı oynanış stili konusunda serbestlik tanıdığı için harita boyama oyunu değil diyoruz. Yoksa CKII'de de al bi horda boya tüm haritayı. Ama oyunun büyük çoğunluğu bundan ibaret değil. Ülke içi istikrarı sağlamak ve daha bir çok karakter temelli hedefe ulaşmaya çalışabiliyorsun. Eu4te yapabileceğin bir alternatif senaryo yok. Hangi ülkeyi alırsan al yaptığın tek şey ülkenin rengini haritaya yaymaya çalışmak. CKII'de kimse wc fotoğrafı paylaşmıyor dikkat ettiysen.
Teşekkür ederim.
Ara
(11-04-2019, 21:15)HUNTERMAN : Bir Hoi4 olamaz belki tamam da Eu4 kadar da sığ olmasın canım.Gene de cevabınız için teşekkür ederim.

Ck2'nin savaş mekanikleri hoi4ten çok daha derin.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.