CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(11-04-2019, 20:50)altnkurt : Ck2de bi çok şey için plan yapmak gerekiyor. Claim elde etmek için bilhassa.
Hocam neden Claim iddia etmek zor onu anlamadım?Altı üstü ya diplomat yolluyorsun ya da orada hak iddiasına sahip birini sarayına çağırıyorsun?
(12-04-2019, 00:31)villager : Ck2'nin savaş mekanikleri hoi4ten çok daha derin.
Ciddi misiniz,yoksa alay mı ediyorsunuz?Anlayamadım.
Ara
Altı üstü diplomat yolladığın topraktan tahmini 10-15 yıla bi claim geliyor ve ona da ülkenin 20 yıllık geliri kadar para ve prestij ödüyorsun. CKII'de böyle genişlenmez. Komşu krallıktan bi dükün kızını alırsın, sonra o dükü krallığın başına getirtirsin. Sonra miras kızına yani karına kalır vs vs şeklinde ilerlemek gerekiyor. Bu da ciddi gözlem ve çaba gerektirebiliyor. Hak iddiasına sahip biri her zaman mevcut olmayabiliyor.

Arkadaş ciddi muhtemelen. Hoi4 ile ilgili çok bi bilgim olmadığı için yorum yapamıycam.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler ben @altnkurt 'un dediği gibi Claim'i olan birisini sarayıma çağırdım sonra bir devlete karşı Cb kazandım ve Claim kazandığım devlete saldırdım.Savaşı kazandım ama toprak bana gelmek yerine orada bir devlet oluştu?
Ara
(12-04-2019, 14:48)HUNTERMAN :
(12-04-2019, 00:31)villager : Ck2'nin savaş mekanikleri hoi4ten çok daha derin.
Ciddi misiniz,yoksa alay mı ediyorsunuz?Anlayamadım.

Alaylık bir durum yok, gerçekler böyle.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-04-2019, 16:49)HUNTERMAN : Beyler ben @altnkurt 'un dediği gibi Claim'i olan birisini sarayıma çağırdım sonra bir devlete karşı Cb kazandım ve Claim kazandığım devlete saldırdım.Savaşı kazandım ama toprak bana gelmek yerine orada bir devlet oluştu?

(08-04-2019, 22:23)altnkurt : 2-Claimanta verdiğin ünvanın senin ünvanından düşük olması gerekiyor. Aynı seviyede bir ünvan verirsen bağımsız olur.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(12-04-2019, 16:49)HUNTERMAN : Beyler ben @altnkurt 'un dediği gibi Claim'i olan birisini sarayıma çağırdım sonra bir devlete karşı Cb kazandım ve Claim kazandığım devlete saldırdım.Savaşı kazandım ama toprak bana gelmek yerine orada bir devlet oluştu?

Savaş ilan etmeden önce Cb ' nin üstüne gelip yendiğiniz durumda ne olacağını okumanızda fayda var :

if bla bla king wins :
gets 200 prestige ......

tarzı açıklamalar mevcut. Muhtemelen siz sadece adamın claimini almasını sağladınız bundan kazancınız da adamın sevgisi ve biraz prestige oldu.
[+] 1 üye Gerile3 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-04-2019, 17:09)Duman : 2-Claimanta verdiğin ünvanın senin ünvanından düşük olması gerekiyor. Aynı seviyede bir ünvan verirsen bağımsız olur.

Ünvanı nereden öğreniceğim?
Ara
Savaşı açarken kullandığın claime bakarak kontluk mu düklük mü vs olduğunu anlayabiliyorsun. Kendi seviyeni zaten biliyorsundur kont musun dük müsün vs.
Sic Parvis Magna
Ara
(12-04-2019, 21:49)altnkurt : Savaşı açarken kullandığın claime bakarak kontluk mu düklük mü vs olduğunu anlayabiliyorsun. Kendi seviyeni zaten biliyorsundur kont musun dük müsün vs.

Hocam rahatsız ediyorsam özür diliyorum ama
Resim atsanız,anlaşılmıyor böyle.
Ara
Ck2'de toprakların seviyeleri var. Sırasıyla baronluk, kontluk, düklük, krallık ve imparatorluk şeklinde. Üstte olan alttakileri kontrol edebiliyor. Mesela sen bir düksen ve çağırdığın kişinin de düklük üzerine claimi varsa senin vassalın olmaz bağımsız olur. Dük vassalları kontrol edebilmen için kral yahut imparator olman gerekir.
@HUNTERMAN
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-04-2019, 09:57)Tetsure : Mesela sen bir düksen ve çağırdığın kişinin de düklük üzerine claimi varsa senin vassalın olmaz bağımsız olur.
Tamam da ben çağırdığım adamın ne olduğunu nereden bileceğim?
Ara
Adama tıkla, hakkındaki her şey açılan sayfada yazar. 

cuxa4j.jpg

Bu benim eski bir oyunumdan görüntü. Şimdi arayüz değişti ama anlarsın yeni halinde de. Sol altta armaların olduğu yerde claims yazıyor. Orada yazar karakterin nerede claimi olduğu. Bende yazmıyor çünkü claimim olan tüm topraklar zaten elimde.

Bunun haricinde bir savaş açarken casus belli seçerken de neresi için savaş açtığın yazıyor oradan da görebilirsin.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-04-2019, 09:15)HUNTERMAN : Hocam rahatsız ediyorsam özür diliyorum ama
Resim atsanız,anlaşılmıyor böyle.

unknown.png

Karakterlerin portrelerinin çevresindeki halka karakterin rankını ifade eder.

unknown.png

Onun dışında karakterin isminin başındaki kelime de rankını ifade eder. Bu kelime kültüre/dine ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Kontlar için böyle mesela. Müslümanlarda dük yerine Emir, kral yerine Sultan, imparator yerine Badshah bulunur mesela.

unknown.png

Tabi senin sorduğun soruda henüz bu ünvanlara sahip olmayan bir karakterin sahip olduğu claimin rankını öğrenmek istiyoruz. Bunun için de bi önceki resim attığım mesajda claimlerin olduğu yere bakıp en basit olarak claimin şeklinden rankını öğrenebiliriz. Bu resimde her ünvanın hangi rankta olduğunu gösteren simgeler gözüküyor.

Daha basit bir yöntem savaş açarken kullandığın cb'ye bir kontluk ismi mi bir düklük ismi mi içeriyor diye bakarsın. Üstüne tıkladığında da haritada gözüküyordu sanırım nereleri içerdiği. Tek topraktan fazlaysa düklük claimidir.
Sic Parvis Magna
Ara
@altnkurt
Hocam bende galiba bir sıkıntı var çözemedim şu Claim işini.
Şimdi hocam ben Holy Roman Empire ile oynuyordum,sonra Polonya'nın bir bölgesinde hak iddiasına sahip olan birini sarayıma çağırdım.Sonra CB kazanıp saldırdım.Savaşı bitirince gene adam bağımsız oldu.Adamın benle aynı seviyede (İmparator) olması mümkün değil?Tek topraklı adam?
Ara
Adam önce senin vassalın olmalı. Bağımsız birinin claimini bastırıp toprak sahibi yaparsan bağımsız olmaya devam eder. Önce ülkenden bi toprak verip vassalın haline getirmelisin.
Sic Parvis Magna
Ara
HRE nin veraset sistemini Gavelkind vs. ye geçirmek mümkün mü?
Ara
Son eklentiden sonra bildiğim kadarıyla düz bir geçiş yok Gavelkind'a, destroy edip Primogeniture asıl ünvana sahipken HRE formlayınca olabilir diye okumuştum zamanında ama denemedim.
Featured Ruler Nedir ? Ne kadar Sürecek ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Bizde ilginç karakterler diye bir bölüm var, oyunda oynanabilir kişileri öneriyor. Paradox featured ruler ile kendi önermeye başladı. Bildiğim kadarıyla sürekli güncellenecek biteceğini düşünmüyorum.
Ara
Görevleri yapınca bir ödül var mı ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.