CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
oyuna yeni başladım ve herkesin önerdiği gibi irlandada başladım. irlanda'yı kurdum fakat ülkenin adı neden eire oldu? 

F719E57820D2D461CD1BC3C074F41DDB34625432
Ara
Ülke isimleri kültüre/dine göre değişebiliyor, Eire yerel isim. Muhtemelen hükümdarın İrlandalı kültüründe olduğu için.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
ingiltere tahtında hak iddiası olan bi courtierim var. onun adına savaş açabiliyorum "claim england" casus bellisi ile. ben bu adamı vassalım yapsam, daha sonra ingiltere'deki hakkı için savaş açıp onu o tahta oturtsam ne olur? bu arada mevcut ingiltere kralı da yeğenim ama benim soyumdan değil. kız kardeşimin oglu.
Ara
Seninle aynı veya daha yüksek bir seviyeye getirirsen artık sana bağlı kalmayacak, bağımsız olacaktır. Yani sen kralken o adamı başka bir yere kral yaparsan o da senin gibi bağımsız bir kral olacaktır. Vassallar için kendinden düşük seviye claimleri kullanmalısın.

Ayrıca bir ek detay daha belirteyim. Courtierin claimini kullanırsan asla sana bağlı olmayacaktır. İngiltere'ye yeni bir kral atamış olursun yalnızca. Courtiere bir toprak vererek vassalın haline getirdikten sonra claimini kullanmalısın. Tabi ilk paragrafta belirttiğim kural burada da geçerli. Kendi seviyende bir ünvan verirsen yine bağımsız olacaktır. Her zaman kendinden düşük seviyede ünvan verip kendinden düşük seviyede claim kullanmalısın vassallarla genişlerken.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oğluma toprak vereyim dedim powerful vassal oldu.. ne yapmalıyız yahu :)
Ara
Oğlundan zarar gelmez. Courtierin claimi varsa kendi hanedanından biriyle erkekse, matrilineal evlendirirsen doğacak çocuk senin hanedanından olacağı için vasal yapabilirsin ayrıca.
Ara
irlanda kralıyım. amacım britanniayı kurmak. ama daha iskoçya ve ingiltereyi almamış olmama rağmen vassal sayım 13/23. ve altımdaki tüm vassallarım kont.

benim altımda neden dük yok da kontlar var ? 3-4 tane kontu birleştirip bir dükün altına verebiliyor muyum? verebiliyorsam hangi sayfadan nasıl vereceğim? ve bunu yaparsam bana faydası/zararı ne olur? vasalların getirdiği ordu sayısında falan bi azalma olur mu?
Ara
(22-05-2019, 14:13)Carpathia : irlanda kralıyım. amacım britanniayı kurmak. ama daha iskoçya ve ingiltereyi almamış olmama rağmen vassal sayım 13/23. ve altımdaki tüm vassallarım kont.

benim altımda neden dük yok da kontlar var ? 3-4 tane kontu birleştirip bir dükün altına verebiliyor muyum? verebiliyorsam hangi sayfadan nasıl vereceğim? ve bunu yaparsam bana faydası/zararı ne olur? vasalların getirdiği ordu sayısında falan bi azalma olur mu?
Dukluk unvanlarini create etmemissindir. De jure duchy map modunu acip belli bir gold  ve piety karsiliginda eger duklugu olusturan cogu topragi alirsan o unvani create yapabilirsin. Olusturdugun zaman birisine verecegin sirada include lower tier de dersen o duklukteki sana bagli kontlarda yeni duke baglanir.
npp7r5.png 6p6f54.png
Bunun disinda mevcut duklere de sana bagli kont vassallarini ona verebilirsin.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aynı konta birden fazla kontluk da verebilirsin. Böylece kendi düklük ünvanını kendi yaratır. Sana gold masrafı olmaz. Verecek ünvan kalmadığında da vassal limitini dengelemek için bir konta birden fazla kontluk, bir düke birden fazla düklük verebilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Altinin dediklerine ilaveten, bircok unvani bir kisiye verirken vassalin cok guclenmemesine dikkat et sadece.
Ara
Hırslı ve kıskanç traitlerine sahip karakterlere de iyi unvanlar verme derim. Hırslı karakterlerin statları genelde iyi olsa da vassal olarak sorun çıkartabiliyorlar.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda aziz olma mekaniği nasıl işliyor?
Ara
- Hristiyan olmalısın. ( WaldensianCatholic_Heresy.pnghariç)
- 16 yaşından büyük.
- Ölmüş olmalısın.
- Lustful Lustful.png, Gluttonous Gluttonous.png, Greedy Greedy.png, Slothful Slothful.png, Wroth Wroth.png, Envious Envious.png, Proud Proud.png, Cynical Cynical.png, Hedonist Hedonist.png, Cannibal Cannibal.png, Impaler Impaler.png, Drunkard Drunkard.png, Excommunicated Excommunicated.png, Cruel Cruel.png, Arbitrary Arbitrary.png, Kinslayer Kinslayer.png, Familial kinslayer Familial_Kinslayer.png, Dynastic kinslayer Dynastic_Kinslayer.png, Tribal kinslayer Tribal_kinslayer.png bu traitlere sahip olmamalısın.
- Voice of Satan, Known Demon Worshipper, Suspected Demon Spawn, Suspected Witch, Witch, Crazy Cannibal, Demon Child, Magical Corruption (Minor), Magical Corruption (Major) Bu özellikler de olmamalı.

- Chaste Chaste.png, Temperate Temperate.png, Charitable Charitable.png, Diligent Diligent.png, Patient Patient.png, Kind Kind.png, Humble Humble.png bunlardan en az birisine sahip olmalısın.
- Just Just.png, Kind Kind.png, Charitable Charitable.png, Patient Patient.png en az biri
- Chaste Chaste.png, Humble Humble.png, Content Content.png, Theologian Theologian.png, Celibate Celibate.png, Zealous Zealous.png, On pilgrimage Pilgrim.png, Pilgrim Pilgrim.png, Shieldmaiden Shieldmaiden.png en az birisi
- İmparatorsan 1250, Kralsan 1000, Düksen 750, Kont isen 500 piety'e sahip olmalısın veya  True Christian Knight (erkek, 8 martial, 25 piety, Diligent Diligent.png, Humble Humble.png, Brave Brave.png, günahkar, cruel, cynical, heretic olmayacak) olmalısın.

Bu özelliklere sahip olduktan sonra %1 şansın oluyor. Bu şansı da etkileyen bir sürü çarpan var: https://ck2.paradoxwikis.com/Sainthood
[+] 2 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim.
Ara
769 da Zoroastrian Bavandidler ile basladim. Amacim zoroastriani sanli gunlerine kavusturup Iran Kralligini kurmak. Ozellikle guclu bir Abbasilerin liege olmasi zorluyor iki de bi unvanimi revoke edip duruyor. Genel olarak onerileriniz nelerdir? Nasil genislemeli? Nasil ilerlenmeli?
Ara
Yalandan Müslümanlığa geçmek gerekiyor, ardından Zerdüşt tarikatı kurarsın. Ülkenin yarısını ele geçirdikten sonra tarikatı açığa çıkarırsın. Benim son Bavandid oyunumda Halifeyi bile tarikata almışlardı.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Avusturya imparatorluğunu kurdum batı ve orta avrupa , orta doğunun yarısı, iber yarımadası benim elimde şuan dünyadaki bütün devletler bana defensive pact kurdu 60 senedir kimseye saldırmadım ama halen hepsi pact içerisinde ne yapmamı önerirsiniz? Asker sayımla alakalı olabilir mi 120 k levy birikti vassal vs.
[+] 1 üye Division nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pact kurmalarının sebebi karakterinin sahip olduğu Threat seviyesi, o seviye de zamanla azalır - Şansölyeni görevlendirerek bu azalmayı hızlandırabilirsin.
Soru 1: Satranç eventlerinden nasıl sağ çıkabilirim? 5 6 kere geldi ve her seferinde öldüm, defansif oynadım öldüm, saldırgan oynadım öldüm, hatta beni bırak çocuğumun hayatını al dedim ikimiz öldük ^^. Sanki kasparovun soyundan geliyor adam her seferinde yeniliyorum.

Soru 2: Helenic Roma kurmak için Moradaki kont ile başladım. Bir süre sonra helen dinine geçtim ancak ilk fark ettiğim şey Courtumdakilere dinini değiştir diyemiyor oluşumdu. Demand religion conversion diyebilmem için dini reform mu etmem gerek? Uzun zamandır pagan oynamadım. (Roma kurduktan sonra hellenic eventi geldiğini biliyorum)

Soru 3: Greek olmayan ve Bizans dışı bir Soy,kültür,Karakter ile Roman Empire kurulabilir mi?
[+] 1 üye Division nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-05-2019, 23:39)Basileus Diogen : Soru 1: Satranç eventlerinden nasıl sağ çıkabilirim? 5 6 kere geldi ve her seferinde öldüm, defansif oynadım öldüm, saldırgan oynadım öldüm, hatta beni bırak çocuğumun hayatını al dedim ikimiz öldük ^^. Sanki kasparovun soyundan geliyor adam her seferinde yeniliyorum.

Soru 2: Helenic Roma kurmak için Moradaki kont ile başladım. Bir süre sonra helen dinine geçtim ancak ilk fark ettiğim şey Courtumdakilere dinini değiştir diyemiyor oluşumdu. Demand religion conversion diyebilmem için dini reform mu etmem gerek? Uzun zamandır pagan oynamadım. (Roma kurduktan sonra hellenic eventi geldiğini biliyorum)

Soru 3: Greek olmayan ve Bizans dışı bir Soy,kültür,Karakter ile Roman Empire kurulabilir mi?

1- Santranc eventinden sag cikmak pek mumkun degil. Tek ihtimal eger game master traitin varsa sag cikma ihtimalin %80 civari oluyor diye biliyorum.Bu trait yoksa yuksek ihtimalle olursun.

2-Helenic dininde reform yapmadan yani unreformed seklinde demand religious conversion yapamazsin dini reforme etmen gerek.

3-Bizans Empire senin primary title in oldugu surece ve dinin Hristiyan veya Helenic oldugu surece gerekli bolgeleri alarak Roman Empire kurabilirsin.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.