CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(27-05-2019, 00:05)Basileus Diogen : Avusturya imparatorluğunu kurdum batı ve orta avrupa , orta doğunun yarısı, iber yarımadası benim elimde şuan dünyadaki bütün devletler bana defensive pact kurdu 60 senedir kimseye saldırmadım ama halen hepsi pact içerisinde ne yapmamı önerirsiniz? Asker sayımla alakalı olabilir mi 120 k levy birikti vassal vs.

Bu arada defansive pactlerin oyun başındaki ayarlardan kapatılması ironmani devre dışı bırakmıyor. Ben kapatıyorum hoşuma giden bi mekanik değil
Ara
(29-05-2019, 02:59)Hammurabi : Bu arada defansive pactlerin oyun başındaki ayarlardan kapatılması ironmani devre dışı bırakmıyor. Ben kapatıyorum hoşuma giden bi mekanik değil

Ben ironman açmıyorum. Zira pdx oyunlarında ironman açınca oyun ekstra bi yavaşlıyor. Bi yerden sonra oynanamaz hale geliyor. Dakka başı save alması da cabası.
Sic Parvis Magna
Ara
Bir topragin kulturunu nasil degistirebilirim?
Ara
(30-05-2019, 21:58)hydrox : Bir topragin kulturunu nasil degistirebilirim?

Toprak, zamanla onu kontrol eden kisinin kulturune gecer. Dolayisiyla fethettigin bir yeri cevirmek istedigin kulturden olan bir adama ver. Bu vassalin yuksek stewardshipe sahip olmasi kultur cevirme ihtimalini arttirir.Bircok topragi bir adama vermek yerine her province icin tek tek vassala verirsen yine kultur cevirme ihtimalin artar.

Bunun disinda eger tribal isen settle tribe gorevi ile cevirebilirsin.
Ara
(29-05-2019, 02:59)Hammurabi :
(27-05-2019, 00:05)Basileus Diogen : Avusturya imparatorluğunu kurdum batı ve orta avrupa , orta doğunun yarısı, iber yarımadası benim elimde şuan dünyadaki bütün devletler bana defensive pact kurdu 60 senedir kimseye saldırmadım ama halen hepsi pact içerisinde ne yapmamı önerirsiniz? Asker sayımla alakalı olabilir mi 120 k levy birikti vassal vs.

Bu arada defansive pactlerin oyun başındaki ayarlardan kapatılması ironmani devre dışı bırakmıyor. Ben kapatıyorum hoşuma giden bi mekanik değil
Ben arada kaldım defansive pact açık olunca biraz fazla toprak alınca alakasız yerlerdeki hanedanlar pacta giriyor kapatıncada ülkem çok hızlı büyüyor. İlaveten örnek vermek gerekirse moğollar geldiğinde defansive pacttan dolayı çok büyüyemiyorlar yapay zeka zorluk çekiyor ve bazen pacta kafa atıyor, en azından benim oyunlarımda.
Ara
Moral Authority yükseltmek için ne yapmam gerekli. Afrikali pagan dinini reforme etmek istiyorumda
Ara
(01-06-2019, 16:35)Mabella : Moral Authority yükseltmek için ne yapmam gerekli. Afrikali pagan dinini reforme etmek istiyorumda

Holy siteleri al, temple insa et, diger dinlerin templelarini lootla,Holy war kazan.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-06-2019, 16:35)Mabella : Moral Authority yükseltmek için ne yapmam gerekli. Afrikali pagan dinini reforme etmek istiyorumda

Din haritasında kendi dinine tıkladığında beyaz yerler olur, oralar kutsal şehirler. Oraları fethedersen authority yükselir. Din savaşı kazanırsan authority yükselir
[+] 1 üye Hammurabi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başlangıç ayarlarını yaparken "Shattered Retreat" açık mı olmalı kapalı mı? Hangisini tercih ediyorsunuz ve niye tercih ediyorsunuz?
76561198034761601.png
Ara
Kapalı olunca çok kolay oluyor oyun. Biraz tecrübe kazandıktan sonra yapılmasını tavsiye etmem.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bana gerçekçi gelmiyor 800 senesinde Mısır'da yenilen ordunun Suriye'ye kadar geri çekilebilmesi - ama ayarı kapatmanın oyunu kolaylaştırdığı doğru.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
o pact olayı tam anlamı ile şaçmalık onu asla açmayın
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkese teşekkürler. Shattared Retreat ve Defensive Pact kapalı yeni bir kayda başladım. Yeni aldığım DLClerdeki mekanikleri öğreniyorum. Eventler zinciri ile bir şeytan tarikatına katıldım, karakter portresi siyahlara büründü. Portreyi düzenleyebiliyor muyum ve arkadaşlarımla oynadığım zaman herkes beni o şekilde mi görüyor? Tarikata katıldığımı anlıyorlar mi?
76561198034761601.png
Ara
Anlamıyorlar tarikata katıldığını. O siyah elbiseyi çıkarma yok anca modla.
Ara
birkaç tane sorum olacaktı

soru 1: ingiltere kralıydım. isveç kralı tüm iskoçyayı aldı. daha sonra ben isveç kralına savaş açacağım zaman "great conquest of scotland" "great conquest of blabla" tarzında bir sürü casus belli vardı. o savaşı iskoçyayı almak için açtım prestige ve piety penaltylerini yemeyi göze alarak. ve tüm iskoçyayı tek savaşta aldım. ama daha sonra tekrar savaşacağım zaman o casus belliler yoktu. hatta başka ülkelere karşı da yoklar sadece isveçe karşı kısa süreligine öyle bir casus belli geldi. sebebi neydi?

soru 2: iskoçyayı aldıktan sonra mercia dükü bana karşı faction kurup kardeşimi ingiltere kralı yapmak için savaş açtı. savaşı da kazandılar. ama ben sadece ingiltere kralı değildim. aynı zamanda irlanda, galler ve iskoçya kralıydım. savaşı kaybettikten sonra kardeşim ingiltere kralı oldu ve benim diğer titlelarım kaldı. primary ülkem irlanda oldu. aradan biraz zaman geçtikten sonra gücümü toplayıp kardeşime ingiltere tahtı için savaş açıp kazandım ve ingiltereyi tekrar aldım. tekrar primary olarak ingiltere kralı oldum ve britannia imparatorluğunu kurdum. 

şimdi soru şu; iskoçya-galler-irlanda krallıklarına başka birini geçirmeli miyim? geçirirsem vassal limiti vs. olarak bayağı bi faydasını göreceğim ama elimde sadece ingiltere krallığı kalınca olası bir başka savaşı kaybettiğimde tüm ünvanlarımı kaybetmiş olacagım. o ünvanları başkalarına vermemin +ları -leri nedir açıklayabilir misiniz?

soru 3: oyuna 769 yılında essex dükü olarak başladım. üstte yazdıgım gibi britanya imparatorluguna kadar yükseldim ama sadece papa'dan claim alarak, kendim fabricate claim atarak vs. ilerleyebildim sadece. bir tek iskoçya'yı isveçlilerden tek savaşta aldım ve o casus bellinin nasıl geldigini de bilmiyorum. 

soru şu; hızlıca genişleyebilecegim bir casus belli üretebiliyor muyum? çünkü şu an yıl 980-990 arası bir şey. tüm britanyayı almam 230 yıl sürdü. 

soru 4: ünvanlarım arasına baktığım zaman bazı düklükler, ingiltere krallığı vs. var. bir de barony of tottenham var. nedir bu barony of tottenham? o ünvanı başkasına versem bi sıkıntı olur mu?

soru 5: bloodlines nedir?

soru 6: hazinemde bir sürü artifact oldu. kendi yaptırdığım artifactlerin(kılıç,zırh,taç vs.) yenisini yaptırırsam daha yüksek seviyeli artifactler mi yapıyorlar? eğer öyle değilse boş yere tekrardan 500 gold vermek istemiyorum.

soru 7 (son sorum) : altımdaki vasallarımla ilişki geliştirmek için gold,artifact, konseyde ünvan veriyorum. chancellorumu kullanıyorum. ilişki geliştirmek için başka kullanışlı bir yol var mı ?
Ara
1. Great Conquest savaş sebebi için her iki tarafın da en az 200 realm size'da olması gerektiği yazıyor, İskoçya'yı alarak İsveç'i 200'ün altına indirmiş olabilirsin. Diğer ülkelerde gözükmeme sebebi de muhtemelen bu.

2. Britanya İmparatoruysan ve toprakların kabaca Britanya coğrafyasından ibaretse bu krallıkları kimseye vermemelisin. CK2'de en ideal vasal yönetimi, sahip olunan vasal limitinin en yüksek sayıda birbirine en yakın güçte vasallarla doldurulduğu yönetimdir. Bir kişi ile aran rastgele veya beklenmedik şekillerde bozulabilir, 20 vasal ile aran bozuksa muhtemelen o isyanı hakediyorsundur.

Bunun zıttı bir vasal yönetiminin problemi 1 kişi ile aranın kötü olması durumunda ülkenin yarısının isyancı olabilmesi. Tabi 1 kişiye vereyim o 1 kişiyle de aramı iyi tutayım mantığı da var, ancak bu mantık genelde birkaç jenerasyon sonra sıkıştığında fire veriyor.

3. Katolik ülkelerde hızlıca cb alarak genişlenmez, claimlerle genişlenir. Yani başka tahtlara varislerini yerleştirmen, vassallarının o tahtlardaki hak iddialarını bastırarak onları kendi ülkene dahil etmen gerekiyor.

4. Oyunda holding seviyesindeki (şehre tıkladığında görünen kareler) Baronluk. Tıkladığında sahip olduğun şehre yönlendiriyor olması lazım. Yüksek steward birine verebilirsin kendi yönetimin altındaki toprağın baronluğunu başka bir düke vesaireye verme.
İlk sorunun cevabını bilmiyorum, yeni casus bellilere çok aşina değilim.

İkinci soru için, bu biraz tarz meselesi. Dağıtmak dediğin gibi vasal limit açısından faydalı olur, genel olarak vasalları yönetmek kolaylaşır. Buna ek olarak ben elimde sadece tek krallık ve o krallıktaki tek bir dükalığı tutmayı, güçlü vasallar ile oynayıp onlarla uğraşmayı severim . Başkası tüm krallıkları elinde tutmayı, kendinden başkasına çok güç vermemeyi sever. Bu senin tercihin, hangisinden daha çok zevk alıyorsan öyle yap. Vasal limiti seni dağıtmaya zorlamasın, istersen ayarlardan kaldırabilirsin ya da tek krallığını kaybetme riski seni hiçbir şeyi dağıtmamaya zorlamasın, güçlü bir demesne ile çoğu isyanı rahatlıkla ezebilirsin ve ezmesen bile kaybettiklerini geri kazanmak bir süre sonra tekdüzeleşen oyuna baharat katan şeylerdendir.

Üçüncü soru için, çok fazla yol var. Benim hızlı genişleme için ana yöntemim din değiştirip(mesela İngiltere'de oynıuyorsan cathar olarak) holy war ata ata genişlemektir. Tüm adayla savaşman gerekecek ama yeterince demesnen varsa ve martialin yüksekse blitzkrieg yapa yapa, yani yüksek askeri gücünü kullanarak gerektiğinde assault atarak savaş skorunu hızlıca 100'e çıkararak yapabilirsin, ben bu şekilde 20-30 yıla tüm adayı alabiliyorum. Sonra istersen katoliğe geri dönersin. Daha klasik bir yolla gitmek istersen istediğin yerlerde claimi olan adamları sarayına çağırıp, onlara toprak verip onların claimi için savaş açabilirsin. Toprak verdiğinde vasalın olduğundan yeni topraklarını aldığında da senin vasalın olur.

Dördüncü soru için, yine tercih meselesi. Tottenham Londra'daki kalelerden birisi, Londra seninse o kaleyi de tutman yararına olur. Genel olarak tüm kalelerini olabildiğinde yakın tutman en mantıklısıdır zaten. Mesela demesne limitin 10'sa tüm 10 kalenin de başkentinin olduğu dükalığın içinde olması idealdir. Yani atıyorum Londra'da 4 kale, Essex, Northampton ve o dükalıktaki ismini hatırlamadığım diğer yerde 2'şer kalen olursa 10'a ulaşırsın. Başkentinin olduğu şehirdeki ve dükalıktaki kalelerinde ekstra askerin olur(başkentteki kaleler için +%50 başkentin olduğu dükalıktaki diğer şehirlerdekiler için +%25), ve kalelerin çok yakın olduğu için askerlerini çok hızlı birleştirebilirsin. Bunun ilk avantajı pratik olmasıdır, savaş açtığında daha hızlı harekete geçebilirsin. İkinci ve daha önemli avantaj isyan durumlarında kalelerin ülkede dağınık olarak bulunuyorsa isyancılar ordularını toplanmadan zayıflatabilir ya da imha edebilir. Benim anlattığım şekilde yakın tutarsan kimse küçük ordulara dokunamadan hepsini büyük bir orduda birleştirmiş olursun, isyanların çok büyük bir kısmını da bu hıza bağlı olarak senden güçlü olsalar bile rahatlıkla ezersin.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
5. Bloodlines soyunda devam eden çeşitli bonuslar, bloodline elde etmeni sağlayan ambition var bunun yanı sıra oyun içerisinde eventlerle veya verasetle bloodline elde edebiliyorsun.

6. Artifact yaptırırken elindeki mevcut artifactlerin elde edeceğin artifactin kalitesini etkilediğini pek sanmıyorum.

7. Çok spesifik bir vasalda ilişki geliştirmek istediğin zaman altın vermenin dahi yeterli olması lazım çoğu zaman. Kimi zaman isyan etmelerini bekleyip isyanı bastırıp hapse atmak daha kârlı bir seçenek olabilir.
Cevaplar için çok teşekkürler.
Ara
(06-06-2019, 23:36)Carpathia : soru 6: hazinemde bir sürü artifact oldu. kendi yaptırdığım artifactlerin(kılıç,zırh,taç vs.) yenisini yaptırırsam daha yüksek seviyeli artifactler mi yapıyorlar? eğer öyle değilse boş yere tekrardan 500 gold vermek istemiyorum.

4 seviye artifact yaptırabiliyorsun demirciye. İlk 3 seviyesi verdiğin para miktarından anlaşılıyor zaten. 4. seviye için de belli bir miktar prestijin olması ve/veya imparator olman gerekiyor olabilir hatırlamıyorum. Bu hatırlayamadığım şartı sağlayınca demirciden 4. ve daha çok para isteyen bir seçenek daha çıkıyor olması lazım.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.