CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(16-03-2020, 13:04)Kurmayalbay : Bir sorum daha var ben İngiltere adasına savaş açtım vassallarımı çağırdım benimle birleşin diye emir verdim gemilerimi çağırdım gemiye bin seçeneğini seçtin sadece Benim askerler bindi. Sonra vassallarıma savaş açtığım yeri kuşatın dedim yine toplandığımız yerde sabit beklediler.

Hoş geldin Paradox oyunlarına. Tüm Paradox oyunları söz dinlemeyen müttefik yapayzekalarla doludur.

Sorunun yanıtına gelirsek, CK2'de müttefik orduların senin gemine binebildiğini sanmıyorum. Kendi gemisi yoksa deniz geçip kuşatma da yapamazlar dolayısıyla.
merchant republic için alınması ideal retinues nedir
devlet:gotland
Ara
Retinueler genel olarak kültüre özel olanlar en iyileri olabiliyorlar.
Ara
ya hausecarl aldım baya özel birlik oydu 200 ağır piyade %20 moral %40 saldırı bonusu var ama çok etkili gelmedi bana yanına okçu alsam mesela daha etkili olurmu
Ara
Retinue konusunda çok çeşitli kompozisyon önerileri var ama makro anlamda ciddi farklılık yaratmıyorlar. Genelde meydan savaşı için atlı, kale kuşatması için heavy/pikemen önerilir. Vasalları dizginlemek için de en kalabalık olan retinueden spamlanır vs. Bu kadar detay kasmana değecek şeyler değil yani. Housecarl bas, yanına da levyden gelen okçuları koydun mu yeterli olur. Hiç levy kullanmıcam diyorsan her flanka çok olmamak şartıyla okçu eklenebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
birşey daha soracağım şimdi bu weak claim ile bazı kişileri titlelerin başına getirmek için savaşıyoruz.Mesela ben iskandinav imparatoru olsam uzaktan bir akrabamı west francia kralı yapmak için weak claimim olsa ona bir kontluk versem sonra weak claimden savaş açsam o hala benim vasalım olarak kalırmı
Ara
Evet kalır. Seninle denk veya üstün bir unvan kazanmadığı sürece vasalların vasal olmaya devam edecektir.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaslar bu oyunu ek paketsiz oynamak zevkli olur mu deneme amacli ucretsiz surumu indirdim de ya da mutlaka almalisin dediginiz ek paketler hangileri
Ara
CK2'yi DLC'siz oynamak Eu4'dü dlcsiz oynamak gibi. Eğer pagan devletler ile daha çok oyunu oynuyorsa pagan fury önemli bir dlc. Doğuda oynuyorsan Jade dragon. Nomad oynuyorsan horse lord gibi amaca göre değişir ama eğer ben hristiyanlardan standart oynuyacağım diyorsan kesinlikle olması gereken önerilerim conclave, way of life ve legacy of rome'un Dlcleri. bunuların dışında ek güzel şeyler olsun diyorsan Monks and Mysticks dlc'side iş görür.
Ara
CKII diğer oyunlar gibi değil. Ek paketlerin çoğu olmazsa olmaz hükmünde. Gerekli ek paketlere sahip değilseniz hristiyan dışı oynayamıyorsunuz bile. Hatta bir tık ileri götürerek kozmetik paketlerinin dahi önemli olduğunu söylemek istiyorum. Diğer oyunlarda belki hiç farketmeyeceğiniz kozmetik paketleri CKII'de oyunun her yerinde karşınıza çıkıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki ck3 u mu beklemek mantikli ya da ck2 ye ek paket almak mi ck3 cikisi bos mu çıkar? Ck2 nin starter packleri var ekstra indirimli ya da genel indirim donemini beklemek gerek
Ara
O senin tercihine kalmış ama CK3 çıktığında hiçbir CKII'cinin memnun olmayacağını söyleyebilirim. Paradox oyunlarının makus talihi bu. Önceki oyunlara yıllarca yığınak yapıldığı için yeni çıkardığı oyunlar kabak gibi kalıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Beyler casttille taktikleriniz neler? 4 savedan sonra sorayım dedim bıktırdı oyun.yeni başladım oyuna
Ara
Jimenez kardeşler başlangıcını diyorsan kardeşleri öldürüp Fransa ile müttefiklik koparmaya çalışabilirsin, din savaşı aldığında Müslümanlığa geçip, Emevilere bağlanıp içeriden çökertebilir, gizli hristiyan tarikatı kurabilirsin.
Hangi başlangıç?
Ara
1066 yılı

(08-04-2020, 23:54)Duman : Jimenez kardeşler başlangıcını diyorsan kardeşleri öldürüp Fransa ile müttefiklik koparmaya çalışabilirsin, din savaşı aldığında Müslümanlığa geçip, Emevilere bağlanıp içeriden 
Thanks.Bu bayağı rpg gibi.
Ara
din değiştirince ülkede iç savaş çıkmasını önlemenin etkin bir yolu varmı?
Ara
(09-04-2020, 23:41)Littleİskender : din değiştirince ülkede iç savaş çıkmasını önlemenin etkin bir yolu var mı?
Önceki dinine karşı sempati kazanmak veya direk din değiştirmek yerine önce gizli tarikat kurup tüm vassallarını da yeni dine geçirmek işe yarayabilir.
Ara
Arkadaşlar gavelkind sistemde.Heir öldükten sonra ülke 3 bölündü.Bunu çnlemek için neler yapılabilir.Yasayo değiştiremiyorum şuan.
Ara
Çocuk sayını sınırlı tutabilirsin.(1 erkek çocuk olunca karını öldürebilir yada tarikat özelliği ile bekaret yemini edebilirsin.), baska bir seçenek bir üst title seviyesine geçebilirsin.(kralsan imparator, düksen kral) çünkü ülkenin bölünmesi olayı senin en üst title'ın üzerinden başlar eğer 1 tane en üst title'a sahipsen ülke bölünmeyecektir. ama yinede bazı holdingler ve ünvanlar bölünecek.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.