CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ck2 de oyun kurallarındaki exclave independence olayı hangi ayarlarda ne şekilde çalışıyor ?
Ara
Berberi korsanlar ile vikingler arasındaki farklar nelerdir? Duyduğum kadarıyla vikinglerin gemilerinin bakım masrafları mı yokmuş emin değilim ama. Berberilerde öyle bir avantaj var mı?
Ara
@Pharmacist

Hepsi ülke parçalarının toprak veya deniz yoluyla ayrık olması durumunda verasette bağımsız olup olmamasına yönelik. Limited Naval'da ve Harsh'ta mesafe de ele alınıyor. De Jure topraksa hiçbir zaman bağımsız olmuyor.

@Onur34

Oyunda "Berberi Korsanlar" diye bir şey yok. Yağmaya çıkabilen kültürler ve yönetim biçimleri var. Berberilerle Vikingler arasındaki farklar için din mekaniklerine vesaireye bakacaksın.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(16-04-2020, 00:15)Duman : Hepsi ülke parçalarının toprak veya deniz yoluyla ayrık olması durumunda verasette bağımsız olup olmamasına yönelik. Limited Naval'da ve Harsh'ta mesafe de ele alınıyor. De Jure topraksa hiçbir zaman bağımsız olmuyor.
Total olursa De Jure topraklar da bağımsız oluyor bağlantı yoksa.
Ara
Harsh en iyisi bence. Border gore'u en ideal şartlarda düzenliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Bir topragi kendi bunyemize nasil katabiliriz vassalimdan alarak. Demesne limitim var tek topragim var vassalin lideri oldu cocuk gecti basina kendime alamiyormuyum revoke tittle var ondan mi yapmam gerek
Ara
Chancellor ile claim alıp vassaldan isteyebilirsin, hakkın yokken revoke atarsan tiranlık alırsın tüm vassallarla ilişkin düşer.
Tiranlık almazsın ama vasallarlar ilişkin düşer 5 yıllığına.
Sic Parvis Magna
Ara
Succession line çok geniş değilse plotla sırayla öldürebilirsin en son sana kalıyor topraklar.
Ara
Katoliksen papadan da claim isteyebilirsin. Hak istediğin toprağın yöneticisi çocuk ya da kadınsa büyük ihtimalle verir.
Ara
Arkadaşlar bu vassal transfer işi nasıl oluyor?Vassal limitim full elimdeki kontluğu düklüğe verebilir miyim?Bazen mesela castilya düklüğü 4 kontluğa sahip olması gerekirken 3 kontluğa sahip 1 kontluk benim vassalım olmuş.denedim çalışıyor
Ara
Elindeki kontluğu değil de o düklükteki ama dükün altında olmayan kontluğu o düke transfer edebilirsin. Sağ tıklayıp vassal transfer dediğinde zaten en uygun vasal en üstte çıkacaktır listede. Ona tıklayıp o kontu o düke vasal olarak vermiş oluyorsun. Ama kontlar zamanla düklerine isyan edip bağımsız olabilir ve yine doğrudan sana bağlanabilirler. Bu da oyunun dinamik akışı içindeki doğal bir süreç.
Sic Parvis Magna
Ara
Aynen düke verdim.
Ara
Bu administration law u nasıl feodal'den çıkartabilirim? Konsül ful karşı çıkıyor, bırak Imperial yapmayı, late bile yapamıyorum?
Ara
Request council support var ona bas.Her bir konsey üyesi için teker teker yapman lazım.Çoğunluk sağlamıyorsa gene oy vermeyenleri kov yenisi al destek iste.
[+] 1 üye Tigerclaw nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Para herşeyin çözümü. Parayla konsey üyelerinden favor satın al. Daha sonra bu favoru "Call in council support" seçeneği için kullan. Tüm üyelerin oyunu alman gerekmiyor, yasayı geçirmen için destek verenler karşı çıkan sayısı ile en azından eşit veya daha fazla olmalı.

Eğer favor satın almadan direk request council support yaparsan bu sefer senin onlara iyilik borcun olmuş oluyor ve bu borcu senin istemediğin bir yasayı geçirmek için kullanabiliyorlar kli hiç tavsiye etmem. Tabii ilk olarak request council yapıp yasa geçirip sonrada iyilik borcun olduğun konsey üyelerini kovmakda bir seçenek her nekadar "gamey" bir oynayış stili olsa da.
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Papa excom. attı.Kaldırma seçeğine tıkladım.Gavelkinde dön kaldırayım diyor.Bu özellik dlc filanla mı geliyor acaba?Hayatımda gördüğüm en saçma şey.
Ara
Onu reddedip antipope atayabilirsin. Moral authority düşürmek dışında kullanışlı.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Pagan dininde reform yaptım doktirinlerden biri meritocracy yaptım varis seçmeye izin veriyor ama hala elective gavelkind duruyor vassallarım varise oy kullanıyor nasıl varis seçeceğim bu doktrin izin veriyordu
Ara
O doktrin istediğin oğlunu sonraki varis olarak seçmeni sağlar. Yönetim biçimini değiştirmez. Yani normalde gavelkind ile en büyük oğlun başa geçecekken sen meritokrasili gavelkind ile 2. veya 3. oğlunu varisin yapabilirsin. Yine öldüğünde gavelkinda göre ülke bölünecektir. Meritokrasi bunu etkilemez.

Vasallarının oy kullanması da elektif gavelkindda olmandan dolayı. Onu değiştirmen gerekiyor oy kullanmalarını istemiyorsan.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.