CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
O portreler kodlar şeklinde, resim şeklinde değil. Bir kısım hükümdarın portresinin resmini alıp ekleyemeyiz Kütüphane'ye maalesef.

(21-06-2020, 19:17)Atlifilozof :
(21-06-2020, 19:07)Duman : Event gelecek, bir ihtimalle başarılı olacaksın, bir ihtimalle başarılı olacaksın fakat senin yaptırdığın açığa çıkacak, bir ihtimalle başarısız olacaksın. Sahip olduğun Plot Power'a bağlı.

O yılda İberya'daki tüm krallar kardeş/yeğen.
Evet onuda şimdi fark ettim. Leon Galicia ve ben kardeşiz. Navarra ve oradaki başka bir krallık ise bizim soyumuzdan. Herkes akraba. Niye bilmiyorum ama hoşuma gitti böyle olması :)

Entrikaları beklemedim. Çünkü Leon Galicia ya saldırdı bende önce Leona sonra Galiciaya saldırdım ve ele geçirdim. Fakat savaş bittikten sonra Leon toprakları eski Leon krallığının kontlarına ve prenslerine galica toprakalrıda yine aynı eski kontlara kaldı. Yani bana bağlılar fakat aynı kişiler vasalım olmuşlar. Bütün topraklar benim,haritada castilla nın. Böyle olunca ilişkimiz bozuk oluyo onlarla bide vasalım bunlar. Bunu Nasıl engellicem.

Topraklarına claim atıp talep edebilirsin.
1066 Yılında İngiltere'de bir Dük olarak oynarken, Norveç istilasına karşı korunmanın yolu var mı ? Oyun başladığı gibi çok kısa süre sonra  20k asker İngiltere'nin her yerinde oluyor. Kral hiç bir şey yapamıyor.
Ara
Hızla adayı toplayabilirsen heavy infantrylerinle vikinglerin light infantrylerini yenebilirsin. Bi anda tüm orduyu çıkartamıyorlar genelde. Geldikçe küçük grupları kesersin. Ama adanın her yerinde istihbarat sahibi olman lazım tabi. Görmediğin bi yerden 20k çıkarıp gelirse sıkıntı. Adaya çıktılarsa da dağlarda savunmaya çalış. Light vs heavy farkına dağ ve nehir geçişi bonuslarını da ekleyince ortalamanın üstünde komutanlarla 3-4 kat kalabalık orduları püskürtebiliyosun.
Sic Parvis Magna
Ara
(24-06-2020, 17:08)altnkurt : Hızla adayı toplayabilirsen heavy infantrylerinle vikinglerin light infantrylerini yenebilirsin. Bi anda tüm orduyu çıkartamıyorlar genelde. Geldikçe küçük grupları kesersin. Ama adanın her yerinde istihbarat sahibi olman lazım tabi. Görmediğin bi yerden 20k çıkarıp gelirse sıkıntı. Adaya çıktılarsa da dağlarda savunmaya çalış. Light vs heavy farkına dağ ve nehir geçişi bonuslarını da ekleyince ortalamanın üstünde komutanlarla 3-4 kat kalabalık orduları püskürtebiliyosun.
Şuanki oyunumda Krallığın orduları mahvoldu ve ben hiç savaşmadan Norveç hakimiyetine girdik. Bir dahaki oyunumda dediğinizi deniyeceğim, 1k heavy İnfantryim varmış.
Ara
Suikast düzenlerken plana katılmaya olumsuz gözüyle bakan karakterleri zamanla ilişki geliştirerek olaya dahil edebilir miyiz yoksa sadece sarı ve yeşil işaretleri karakterler mi katılabilir?
Bir diğer sorum ise şu; suikast düzenlerken, kurbanımızın Spymaster'ını plana dahil etmek daha bir etkili oluyor gibime geldi. Doğru mudur?
Ara
Iki sorununda cevabı evet.
Ara
Sen vassalsan ingtereye kim kral olmuş önemli değil. Bence uğraşma ama sen bilirsin. Norveç ordusunun çoğu event spam yenilenmezler. Bir iki defa yenersen ordu sayıları trajik sayılara düşer.
Ara
Spymaster daha etkili oluyor evet. Yeşiller direkt katılıyor, sarılar gift attığında katılabilecek seviyede oluyor. Kırmızılar için giftten fazlası gerekiyor diye hatırlıyorum. Hiçbir türlü katılamıyor da olabilir kırmızılar. Emin değilim.
Sic Parvis Magna
Ara
Kırmızılar uzun uğraşlar sonucu katılır hiç katılmaz değil zamanla ilişkiniz artarsa gelebilirler
Ara
(24-06-2020, 19:42)Enesyavuz : Sen vassalsan ingtereye kim kral olmuş önemli değil. Bence uğraşma ama sen bilirsin. Norveç ordusunun çoğu event spam yenilenmezler. Bir iki defa yenersen ordu sayıları trajik sayılara düşer.
Karışmassamda gelip benim toprağıma saldırıyorlar. Ele geçiriyorlar. Oyun başlar başlamaz 10k norveç askeri York üzerinde. Fransada bir dük olarak oynamaya karar verdim :) öreneyim biraz oyunu ingiltere denerim.
Ara
Ya vasalım tahtta kardeşimi geçirmek için faction kuruyor. Kardeşimi hapse atıp öldürüncede vasallarımla ilişkim mahvoluyor. Bu factionlarla nasıl baş ediceğim ?
Ara
düzenli ordu'dan sayısı yüksek olan Light Infantry spamlaya bilirsin. faction dağıtmak için oyundaki en iyi yöntemlerden biridir. Onun dışında ilişkilerinizi yüksek tutacak traitler iş görecektir. bunun için benedict veya dominic ordera katılabilirsin. cursade zamanında crusader ünvanı alabilirsin yada hacca gidebilirsin. kardeşini öldürmek için direkt ona karşı plot'da düzenleyebilirsin. ek olarak factiondaki en güçlü vassaların başkentine spymasterını build spy network görevine gönderebilirsin. bir ihtimal onların 10 yıllığına factiona katılmamaları için event gelecek.
Ara
(25-06-2020, 20:30)Pharmacist : düzenli ordu'dan sayısı yüksek olan Light Infantry spamlaya bilirsin. faction dağıtmak için oyundaki en iyi yöntemlerden biridir. Onun dışında ilişkilerinizi yüksek tutacak traitler iş görecektir. bunun için benedict veya dominic ordera katılabilirsin. cursade zamanında crusader ünvanı alabilirsin yada hacca gidebilirsin. kardeşini öldürmek için direkt ona karşı plot'da düzenleyebilirsin. ek olarak factiondaki en güçlü vassaların başkentine spymasterını build spy network görevine gönderebilirsin. bir ihtimal onların 10 yıllığına factiona katılmamaları için event gelecek.
Light İnfantry spawnlamak nasıl ? (oyuna yeni başladım)
birde kotlarında vergi vermesi için feodal taxi small yapmaya bastım. Fakat  3 oy diyor kaldı öyle o nolcak bişey yapmam gerekiyormu ?

(25-06-2020, 20:30)Pharmacist : düzenli ordu'dan sayısı yüksek olan Light Infantry spamlaya bilirsin. faction dağıtmak için oyundaki en iyi yöntemlerden biridir. Onun dışında ilişkilerinizi yüksek tutacak traitler iş görecektir. bunun için benedict veya dominic ordera katılabilirsin. cursade zamanında crusader ünvanı alabilirsin yada hacca gidebilirsin. kardeşini öldürmek için direkt ona karşı plot'da düzenleyebilirsin. ek olarak factiondaki en güçlü vassaların başkentine spymasterını build spy network görevine gönderebilirsin. bir ihtimal onların 10 yıllığına factiona katılmamaları için event gelecek.
Birde İrlandada oynuyorum (öyle tavsiye ettiler) Mumunun direk claimi olan güneydeki toprağı aldım fakat daha genişlemem zor. Çünkü çoğu küçük devletin Norveç Kralı ile packtı var ona birşey yapabilirmiyim ?
Ara
2Q.png
-light infantry'i askeri sekmede bulununa retinues bölümünden alabilirsin. sağda birliğin yanında + işaretinde görürsün.
-2. sorunu tam anlamadım ama genel manada oyunda feudal ve tribali askeriye, city ve temple'ı paraya doğru kaydırmak daha iyi bir seçim.
-irlandanın norveç kralı ile paktı olması nadir bir durum. sanırım 1088 yılında oynuyorsun ve norveç ingiltereyi ele geçirdi. eğer aralındaki pakt müttefiklik değilse saldırman durumunda fazla bir şey olmaz paktın çeşidini söylersen daha iyi yardımcı olabilirim. ama eğer müttefiklikse sadece ikisinden birinin kralının ölümünü beklemen yeterli olacaktır.
Ara
(25-06-2020, 20:51)Pharmacist : 2Q.png
-light infantry'i askeri sekmede bulununa retinues bölümünden alabilirsin. sağda birliğin yanında + işaretinde görürsün.
-2. sorunu tam anlamadım ama genel manada oyunda feudal ve tribali askeriye, city ve temple'ı paraya doğru kaydırmak daha iyi bir seçim.
-irlandanın norveç kralı ile paktı olması nadir bir durum. sanırım 1088 yılında oynuyorsun ve norveç ingiltereyi ele geçirdi. eğer aralındaki pakt müttefiklik değilse saldırman durumunda fazla bir şey olmaz paktın çeşidini söylersen daha iyi yardımcı olabilirim. ama eğer müttefiklikse sadece ikisinden birinin kralının ölümünü beklemen yeterli olacaktır.
1066 yılında oynuyorum. Mumu kralıyım. Güneydeki zaten claimim olan toprağı aldım fakat kuzeyimdeki sınırım olan krallıklara sağ tıklıyorum, paktlara tıklayınca Norveç kralı var orada. Fotoğraf hiç atmadım bu foruma ama denim atmayı. Diğer konuda şey Feodal Taxi none idi small a tıkladım fakat öyle kaldı. benim bişey yapmammı gerek yoksa kendiliğinden olucakmı?
Ara
işte paktın türüne bağlı ama gelen manada yeşil renkliyse sıkıntı değil savaşına katılmaz diyebilirsin. eğer mavi renkliyse senin onlara saldırman durumunda savaşa katılacaklardır.
onun dışında feodal tax ile ilgili muhtemelen conclave dlc'si olmadan oynuyorsun. sisteminden tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla feudal tax yasasını artırınca feudal vassalardan gelen gelir %10 artıyor ama karşılığında hepsi ile ilişkin 10 düşüyor. öyle kalmasının sebebi ise her 10 yılda 1 kez yasa değiştirebilecek olman olmalı.
Ara
(25-06-2020, 21:01)Pharmacist : işte paktın türüne bağlı ama gelen manada yeşil renkliyse sıkıntı değil savaşına katılmaz diyebilirsin. eğer mavi renkliyse senin onlara saldırman durumunda savaşa katılacaklardır.
onun dışında feodal tax ile ilgili muhtemelen conclave dlc'si olmadan oynuyorsun. sisteminden tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla feudal tax yasasını artırınca feudal vassalardan gelen gelir %10 artıyor ama karşılığında hepsi ile ilişkin 10 düşüyor. öyle kalmasının sebebi ise her 10 yılda 1 kez yasa değiştirebilecek olman olmalı.
Ya trol gibi olucak ama yeşilde değil mavide sarı :) fotoğraf atmayı beceremedimnasıl atılacağını söylerseniz atayim

Resim ekleye basınca https soruyorda. oyundayken ekran görüntüsü aldım. steamde ve dosyalarımda var resim. nasıl paylaşacağım.

screenshots oldumu bilmiyorum oldu galiba
Ara
Mesajlara Resim Nasıl Eklenir
loDbO3.jpg
Ara
@Atlifilozof
Affedersin ben oyunu genelde defansif pactlar kapalı oynadığım için hangi pact türü tam emin olamadım. sendeki pact defansif pact yani norveç aşırı büyüdüğü için norveçin etrafındaki devletler onun aşırı büyümesini durdurmak için ona karşı defansif pact kuruyorlar. senin bahsetiğin pact ta bu pact bir pact üyesine saldırı olursa tüm pactaki devletler yardıma gider.
o sebepten endişelenmeden saldırabilirsin. bu pact hiç bir sıkıntı çıkarmaz aksine norveçin işine geldiği söylenebilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.